Духови или Гени

Када су Господа ученици упитали зашто нису они могли да истерају злог духа који је посео младића он им је одговорио: овај се РОД изгони само постом и молитвом.
Ако узмемо у обзир да је РОД на грчком каже ГЕН, онда нам се отварају нови видици.
Пошто ми можемо да созерцавамо у оној мери у којој познајемо материјални свет најновија научна открића умногоме омогућавају упознавање Бога и нас самих као божанских бића која су по лику Божијем створена. Најновија достигнућа на пољу генетике бацају једну нову светлост на изглед Божанског бића коју боготражитељи у ранијим временима нису имали.Свети оци су приметили да наше мисли имају своју вољу и да када човек реши да ради на себи и на својим мислима у њему почиње да се води борба и да се мисли које он не жели да мисли једноставно намећу. Покушавајући да објасне одакле долазе мисли које се намећу супротно њиховој вољи дошли су до закљушка да духови зла налазе у поднебесју и да они живе око нас и подмећу нам зле мисли да би нас спречили да се спасимо. До те идеје су дошли из приче да су сотона и његови анђели свезани на небу и да су бачени на земљу. Тако да су извели закључак да су пали анђели ту око нас и да нам они подмећу зле мисли покушавајући да окупирају нашу пажњу и тако нас спрече да је посветимо Богу. Али најновија научна достигнућа из генетике говоре да су разни хормони и једињења које производе наше ћелије одговорни за то како ћемо да се осећамо и доживљавамо свет око себе. Гени у нашим ћелијама су одговорни за производњу хормона туге, среће, задовољства, мржње,страха итд.Тужан човек неће имати исте мисли као срећан и смирен нема исте мисли као онај који живи у страху, њихове ће и реакције бити различите. Откривени су гени који одређују и утичу на наше понашање па чак и на колективно понашање. Из предања знамо да се духови труде да утичу на наче понашање тако што нам убацују свакакве помисли наводећи нас на дела. Сада када видимо да гени утичу на наше понашање преко хормона, видимо да гени и духови раде исту ствар. Св. Оци будући да нису имали представу како функционише наше тело и ћелије нису имали на основу чега да схвате да су духови део нас самих: А будући да су уочили њихов утицај на нас преко мисли дошли су до погрешног закључка да духови живе ту око нас и да нам у ум подмећу своје мисли и идеје.
У нама живе и духови добра и духови зла, мудар чувек води рачуна којим ће мислима да посвети пажњу на основу којих ће да дела. гени не могу да утичу на наће понашање ако не успеју да освоје нашу пажњу, а то исто важи и за духове. Наука је утврдила да гени могу да се мењају и да су најчешће промене на горе. да по генерацији има преко сто лоших мутација на геному. мало је оних који чувају своје гене од зла и труде се да у њима живе духови добра. Какво ћемо гене оставити деци ми овакви какви смо?
 
ako mi pogresno tumacino rec rod,onda grci sigurno znaju sta mu mislili pod tim.

E sad ovo je bas velika tema,ali svakako postoji nesto sto mi radimo,pa kad se osvestimo shvatimo da to nismo hteli,evo uzmi nekog ko je debeo,on ne zeli toliko da jede,ali nesto ga ipak tera,znaci tu je u drugom planu nasa volja,prosto.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Наша воља је светиња. По закону који је постављен од Бога,дух ће увек када ми јасно изразимо своју вољу то испоштовати и учинити по нашој вољи. Дакле ако ми чврсто решимо да не једемо више него што треба и донесемо одлуку које ћемо да се чврсто држимо, дух који је у нама ће поштовати нашу вољу и испуниће је. Значи не може да се деси да нас нешто тера да једемо, и да ако ми изразимо вољу де не једемо више него што треба, да то нешто буде јаче и да дух поступи по томе и ми се преједемо. Дух ће увек испунити нашу вољу јер ми смо за њега бог, треће лице божанског бића, и сами смо богови. А да бисмо били богови морамо да научимо да се користимо својом вољом, да се мотивишемо јер без мотива нема ни воље. А мотив морамо да осмислимо, да има смисао. Значи да научимо да осмишљавамо свој живот. Онда да научимо да будемо одлучни и истрајни у одлукама итд. Све је ово потребно да знамо да би смо били синови божји, богови, а не да будемо робље које робује својим навикама и жељама своје душе.Они који робују лошим навикама имају изговоре типа: то је јаче од мене. Не могу ја то. Ја морам тако и сл. Они не могу да се изборе са жељом да једу јер не знају да управљају својом вољом и будући де не умеју да изразе своју вољу они се ништа не разликују од животиња којима и није дата слободна воља. И још да додам,духови, ГЕНИ који управљају начим понашањем ће увек поштовати нашу вољу ако је јасно изразимо
 
Poslednja izmena:

Back
Top