Valovi

Tolstoj: „Duboka reka neće se zamutiti ako u nju baciš kamen. Tako je i sa čovekom. Ako se čovek ljuti zbog uvreda, onda on nije reka već bara.“

-Valovi postoje samo na povrsini. Dno je mirno. Isto je i sa psihom. Povrsne misli uznemiravaju, dublje smiruju.
————-

„Kada obećaš nešto, ispuni ga, a kada govoriš, govori samo istinu. Biraj najljepše riječi kada govoriš, a ako prenosiš nešto što si čuo, pripiši te riječi onome ko ih je izrekao… Istinljubivost je ukras, a laži su poniženje. Istina koja dovede do posrnuća čovjeka ima bolje posljedice po njega od laži koja ga sačuva. Oponašaj ljude od vrlina i razumjevanja pa ćeš uskoro biti od njih.“

-Mada je istina, ponekad, neprijatna i bolna uvek je korisna. Pomogne da se adekvatnije prilagodi situaciji i učini pomak. Laž sputava. Stvori obmanu koja spreči napredak.

—————-
M. Selimović: „A čovijek osjeća potrebu ne samo da misli već i da kaže, čak i veću potrebu da kaže nego da misli. Tako se prazni, oslobađa napetosti. Riječ je odliv suvišne krvi, i rasterećenje od muke, privid slobode. Vlast bi trebalo da je njeguje i podstiče, a ne da je guši, da priređuje svečanosti govorenja, ili još bolje, psovanja, kao pjevanje, kao molitvu, kao čišćenje.“

– Čovek je društveno biće. Mislima spoznaje sebe, a rečima uspostavlja konekciju s drugima i ispoljava što mu je u srcu.
———————————
Aristotel: „Ono smo što neprekidno radimo. Stoga je moć kontrole našeg djelovanja moć kontrole našeg karaktera, a moć kontrole našeg karaktera je moć kontrole našeg života.“

-Radimo ono što neprekidno mislimo. Ukoliko želimo da menjamo bilo šta u ponašanju i delovanju trebamo promeniti način mišljenja. Kako?

Preispitivanjem unutrašnjeg dijaloga i unutrašnjih vrednosti da bi shvatli zablude i predrasude koje nas sprečavaju da donosimo bolje odluke, postanemo odgovorniji i svesnije živimo.
——————-
Jung: “ Konačni uzroci, kako god ih okrenemo, pretpostavljaju neku vrstu predznanja. To svakako nije predznanje koje bi se moglo povezati sa egom, pa otuda nije svesno na način na koji smo navikli, već je to pre jedno samotvorno “nesvesno znanje“ kojeg bih najradije nazvao “potpunim znanjem “.

– „Nesvesno znanje“ je nadsvesni duhovni potrencijal.
—————
Alija ibn Ebi Talib: „Govor je kao lijek u medicini, mala doza njegova liječi dok višak već ubija.“
 
Poslednja izmena:
Drugim recima, drustvo je ogledalo koje omogucava coveku da ima odraz svoga sopstvenog razvoja. Bez takvog ogledala ili odraza ni jedan covek ne bi bio u stanju da vidi sebe.
iako odbijam da poverujem da je drustvo neophodno cak i na duhovnom putu, istina je da ipak jeste. cak je i asketama potreban neki vid grupe u okviu koje bi mogli da vide svoj odraz..medjutim imamo nekih primera gde se ljudi osame u prirodi, i jedino drustvo su mu zivotinje. kako na to gledas? da li je tim ljudima odraz nebitan ili je ipak njihov odraz njima samima "lepsi" u takvom drustvu?
 
Zlatna Iris;bt191463:
iako odbijam da poverujem da je drustvo neophodno cak i na duhovnom putu, istina je da ipak jeste. cak je i asketama potreban neki vid grupe u okviu koje bi mogli da vide svoj odraz..medjutim imamo nekih primera gde se ljudi osame u prirodi, i jedino drustvo su mu zivotinje. kako na to gledas? da li je tim ljudima odraz nebitan ili je ipak njihov odraz njima samima "lepsi" u takvom drustvu?
Tvoje pitanje je zanimljivo pa ću reći šta ja mislim o tome.Mislim da je moguće,kad se postigne odredjeni stepen duhovnog razvoja za šta je društvo neophodno,da priroda cela postane to ogledalo i društvo ljudi postaje manje važno i neophodno.
 
Eto,kao što reče M.Selimović,baš imam potrebu da kažem šta mislim a mislim da si napravila odličan blog zanimljiv i koristan za svakog.Nadam se da će biti još sličnog.Bravo.z:lol:
 
Divno,Sofija..:D
Samo nastavi sa ovakvom formom posta,jer je svima nama potrebno da ovako nešto pročitamo.
I da se uvek vratimo ovim autentičnim biserima ljudske mudrosti.

Krasiš ovaj Krstin Blog,devojko! :cvet:


...
 
Poslednja izmena:
Zlatna Iris, kao sto rece zxy, tvoje pitanje je veoma zanimljivo (a ja bih dodala i ostroumnoz;)) tako da mi je drago da si ga postavila i ukljucila se u diskusiju.
Neki odraz mora da postoji (o cemu sam ja pisala kada sam razmatrala odnos subjektivne i objektivne svesti). Mi svi pocinjemo razvoj u drustvu (roditelji, braca, sestre, druga deca itd.) tako da nismo imuni na drustveni uticaj ili drustveno ogledalo. Medjutim, u isto vreme, svaki covek ostvaruje svoju jedinstvenu samospoznaju kroz unutrasnju interakciju, sto uslovljava da trazi odraz u kojem se najbolje reflektuje njegov razvoj.

Iz tog razloga pojedini ljudi (koji su ostvarili visok stepen duhovnog razvoja ili unutrasnjeg mira i sklada) imaju potrebu za osamljivanjem u prirodi jer najbolje reflektuje njihovu unutrasnju slobodu i nesputanost, koja je nadrasla ogranicenost ili sputanost drustvene grupe u kojoj su se kretali.
 
Bravo zxy i tebi za odgovor. Izgleda da imamo isto misljenje sto govori u prilog tome da se njime dosegao izvestan stepen objektivizma ili da se uspela prevazici subjektivna ogranicenost.
 
sofija06;bt191488:
Hvala, lejla na ljubaznosti. Samo, daleko sam ja od devojke. z:lol: Ali u svakom slucaju lepo je cuti takvu komparaciju. z;)


Sve predstavnice mog roda ja oslovljavam sa "devojke" ili "cure" moje.
To oslovljavanje ima "opravdanja",jer ste u duši vi upravo takve.
Neke su "mlade" i "malene"...a neke upravo "samo" cure,devojke.

Jedna si od tih,naravno...:heart:

I lepo je čuti da te ovako zovu.....znam to već po sebi. ;)


...
 
Poslednja izmena:
sofija i zxy hvala vam na odgovorima razjasnili ste mi neke stvari :) to bi znacilo da ako covek radi na duhovnosti i povezivanju sa sopstvenim unutrasnjim svetom i dosegne neki visi nivo duhovnosti "ne moze" da se odrazi u drustvu koje ga okruzuje iz prostog razloga sto je takav nivo svesti dostupan samo malobrojnima. kao odraz u mutnom ogledalu...
 
Zlatna Iris;bt191496:
sofija i zxy hvala vam na odgovorima razjasnili ste mi neke stvari :) to bi znacilo da ako covek radi na duhovnosti i povezivanju sa sopstvenim unutrasnjim svetom i dosegne neki visi nivo duhovnosti "ne moze" da se odrazi u drustvu koje ga okruzuje iz prostog razloga sto je takav nivo svesti dostupan samo malobrojnima. kao odraz u mutnom ogledalu...
Jeste ! Mi takvi smo malobrojni z;):zskace:
 
Sa radošću sam dočekala da ponovo čitam zapise na Tvom blogu.

IMG_9800.jpg
 
... ono što se ne može objasniti samome sebi, treba govoriti drugome. Sebe možes obmanuti nekim dijelom slike koji se nametne, teško izrecivim osjeæanjem, jer se skriva pred mukom saznavanja i bježi u omaglicu, u opijenost koja ne traži smisao. Drugome je neophodna taèna rijeè, zato je i tražiš, osjeæaš da je negde u tebi, i loviš je, nju ili njenu sjenku, prepoznaješ je na tuðem licu, u tuðem pogledu, kad poène da shvata.

M.Selimovic-Tvrdjava
 
Haha lejla svidja mi se nacin tvoga rezonovanja i oslovljavanja. z;)z:lol: Raduje me kad vidim da ne postoji rivalstvo medju zenama vec solidarnost i bliski odnos. Svakako da i pripadnost istom rodu (kao sto si se lepo izrazila) ima uticaj na to da je zena u stanju da bolje razume drugu zenu. Zato, devojko lep buket :cvet: za tebe s velikim :heart2:

P.S.
Naravno, potrebno je imati fleksibilan stav u odnosu na gornje pravilo jer verujem da na sustinskom nivou ljudi mogu ostvaiti razumevanje bez obzira kom polu pripadaju.
 
Mislim da ti to odlicno razumes Iris. z;) z:)
Svako telo emituje suptilnu energiju uzrokovanu razlicitim stanjem njegove svesti. Nije slucajno da se oseca osvezenje i priliv pozitivne energije posle interakcije dobronamernim, opustenim i prijtanim ljudima, kao i da se oseca iscrpljenost i zamor posle interakcije s neprijateljski raspolozenim.

Duhovni razvoj utice na to da postajemo svesniji tih vibracija. To nas navodi da trazimo osamljenost, rasterecenje, odmor, opustanje i osvezenje u neutralnom prirodnom ambijentu kad osecamo prezasicenost negativnom emanacijom iz drustvene okoline.

Ako je vibriranje iz okoline usaglaseno s nasim, oseca se priliv pozitivne energije. Tako lakse postizemo stanje unutrasnje integralnosti, pa koristimo puni svesni potencijal.
Ako smo u disakordu s okolinom tada nismo u tolikoj meri sposobni da ostvarimo unutrasnju integralnost jer trosimo izvesnu kolicinu energije na uskladjivanje spoljasnjeg disakorda. Zato ambijent takodje ima svoj znacaj na razvoj ljudi, pa je pozeljno da pronalazimo ambijent koji ce najbolje reflektovati unutrasnje stanje.

Ali, treba napomenuti da je svesno stanje dinimicno. Predstavlja proces promene i razvoja. Nemamo uvek potrebu za istim okruzenjem i ambijentom. Ponekad osecamo potrebu za osamljenoscu. Ponekad za zabavom, drustvom drugih ljudi,boravak u prirodi, itd.
 
Poslednja izmena:
Hvala hakim za divan i prikladan prilog, jer u potpunosti odgovara temi. Mislim da mi jos uvek nismo u dovoljnoj meri svesni jedinstva univerzuma ili medjusobne povezanosti svega sto postoji. To se narocito odnosi na ljudsku vrstu koja je povezana, snaznim, nevidljivim nitima. Zato je razvoj i progres svakog coveka u uskoj vezi i povezanosti s drugim ljudima.
 

Back
Top