Jesen u meni...

Jesen je…
Jesen je već…
I opet?
Kako sam to samo mogao propustiti?
Gde li sam se zadesio one večeri kad je njena pozlaćena parada umarširala u našu varoš?
Eh, da…
Ni godišnja doba ne pomeraju me više kao nekad…
Proleće mi je uvek udaralo šamar,Leto se kao kupina kotrljalo obodom mojih usana,a Zima bi mi zazvonila u glavi kao grozd praporaca,trpajući pune šake dijamanata u moje misli,jednostavno,kao šake staklenih klikera u duboke džepove kaputa…
Ali Jesen me je najviše mazila…
Spuštala mi se na ramena nežno,kao tanani sveter obojen dimom spaljenog lišća,i učila me rečima kojima se priziva tišina,i koje se (ako ih pravilno zamisliš),rimuju sa rominjanjem kiše,i slade pod jezikom kao brašnjave mrvice pečenog kestena…
Da,nešto se dogodilo u onom posebnom kosmičkom satiću,ugrađenom u vlažni sivi pesak,negde na samom izvoru moje kičme…
Veliki zupčanik,koji bi ranije uvek škljocnuo kad kazaljka naiđe na april ili oktobar,zarubio se kao šljunak,i točkići su odjednom počeli da se vrte neočekivano lako…
Dovraga,poražavajuće lako…
Kao na glupom okruglom časovniku u holu železničke stanice koji melje rezignirano,kao dolap,nemajući pojma o tome da li je napolju upravo sumrak,susnežica,oktobar ili eventualno ponedeljak…

ĐORĐE BALAŠEVIĆ




~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



Posetila sam predprošlog vikenda Đoletov grad..
Moj domaćin je bio sjajn vodič:sačekao me je na dolasku iz Beograda,noćnom vožnjom,zaobilaznim putem (činilo se kao u snovidjenju) došli smo do odmarališta Zmajevac.
A u njemu neki divni ljudi,jednostavni,sa osmehom na licu..
Jutro se kupalo u sunčevom sjaju pred našim snenim pogledima,Fruška gora je mirisala na "jesen stiže dunjo moja",na "dunavsku serenatu"i na "dodir svile".
Kasno miholjsko leto je zaspalo ovde na planini i zateklo se u iznenadnom dolasku raskošne jeseni,vrativši nas u neko vreme koje smo davno zaboravili..
Prešli smo,motorizovani,skelom na drugu obalu,gde se u daljini video najveći vojvođanski grad.
Pored najveće vojvodjanske reke,podsetili smo se mirisa i ukusa nekog prošlog,davno zaboravljenog vremena..
A mirisi i ukusi...činili su se autentičnim.

Ostaje sećanje u flešbekovima:
Fešta u Sremskim Karlovcima..dokaz:maleno licitarsko srce,poklonjeno,kao u stara dobra vremena.
Neskafa na terasi njegove vikendice,na rukavcu Dunava..dokaz: ostavljena "košuljica" belouške,nadjena na gomilici drveta za ogrev,poklonjena na moje ushićenje ovom čudesnom tvorevinom.
Moja sprečenost,usled bolesti,poseti Paliću...dokaz:korpica sa plodovima ravnice,minijaturne tikvice neobičnog oblika,poklon kao dokaz da sam tada bila u njegovim mislima.
Poslednji sat naše "imitacije života u dvoje"-picerija u gradu,njegovi pogledi toplih,zelenih očiju,bučni stanični peron,poljubac za rastanak i "..javi se kada stignes.."-dokaz:još osećam taj poljubac na usnama.

I,nakon svega...ništa nije ostalo.
Čini se da mirisi i ukusi,ipak nisu bili autentični...

"Stisne mi se grlo kad se jave sećanja,
izbor je bio moj..nema kajanja..!"

Tako se,nekako poraženom,osetih preksinoc na koncertu "Parnog Valjka"..
Da je bilo sreće,kao što je bilo volje,mogli smo još jednom da se vratimo tamo gde smo nekada bili srećni.
Arena se činila dobrim putokazom za predstojeći zajednički let..verovatno poslednji.

Zar nije shvatio da smo mogli,na ovaj način,kako to Aki kaže:
"Probudi me strah da te ne izgubim,
samo ne znam kakve veze
imaju godine s` tim?
Idem dalje s` tobom zajedno,
ništa nam drugo nije ni potrebno..."

A,poruka koja izaziva gorčinu je ponovo iz pesme velikog benda naše mladosti:
"Kad ljubav nestane,kad se reči istroše,
natrag se ne može..kako dalje?
Tako malo vremena nam ostaje,
kad stisnu godine..
Bez ljubavi...sve prestaje".







Ps.For my old man...somewhere on the river.



-----------------------------------------------
 
"Probudi me strah da te ne izgubim,
samo ne znam kakve veze
imaju godine s` tim?
Idem dalje s` tobom zajedno,
ništa nam drugo nije ni potrebno..."


I ja bih ovo mogla potpisati kao ti,mila moja,ali....ONI ne misle tako....;(
Bas lepo sto si bila na koncertu...Ja bih verovatno otplakala da sam prisustvovala,pronadjem se u mnogim stihovima njihovih pesama...''Jesen u meni'' ....a u njemu prolece...'Nikada necemo biti u istom godisnjem dobu...:(
 
( Da je bilo sreće, kao što je bilo volje , mogli smo još jednom da se vratimo tamo gde smo nekada bili srećni.) ... kajanje je lepo , ako je zbog naših ličnih grešaka ( konačno sva naša voljenja , počinju od ljubavi prema nama samima ) ; ako su pogrešnosti tuđe , onda nekako nastaje patnja i bol ( često neoprostiv ) ---- lepo je ipak jesenje kajanje , jer je ono često znak sazrevanja ( verovatno što dolazi s jeseni ) .... a i život bez sazrevanja , nekako dođe kao letnja limunada --- ( utoli žeđ i na nju se zaboravi gotovo istog trena ) ; dok je sazrevanjue kao staro vino ( oporo i obara snogu -- ako se previše konzumira ) ....:bye:
 
Malo mi je teško pratiti geografiju u tvom izlaganju. jal skela jal mostt..................znam nijee bitno, uopšte nije bitno............no ipak....kaži
jesil' prešla Dunav kompom kod Brašine kafane?
 
DUNJA W;bt113158:
[..."[/B]

ONI ne misle tako..
Bas lepo sto si bila na koncertu...
Ja bih verovatno otplakala da sam prisustvovala,pronadjem se u mnogim stihovima njihovih pesama..
''Jesen u meni'' ..a u njemu prolece...'
Nikada necemo biti u istom godisnjem dobu...:(


NIje ni bitno sta ONI misle,draga...oni obično i ne znaju šta žele.
Nikada ne odrastu...uvek smo bile jači pol (u emotivnom smislu).
Tako da...samo im pokazati treba kuda da se ide,oni ne znaju put.
I bez plakanja...sve je odredjeno unapred,ma kako zvučalo porazno.
Nikada ne znamo zašto je nešto dobro...stara istočnjačka mudrost,preuzeta kao naša izreka.

Ps."Ne biti isti u godišnjem dobu"...već smo razmenile poruke prošle godine,ovde na blogu.
Sećaš se šta sam ti rekla,mila...nisam proročica,samo govorim na osnovu profesionalnog znanja i,što je možda važnije,vlastitog iskustva.
Glavu gore,Dunja !
Zaslužujemo mi onog PRAVOG..
Veruj mi da znam o čemu pričam,dušo...:cmok2:
 
:mrgreen:
123loncar;bt113164:
( Da je bilo sreće, kao što je bilo volje , mogli smo još jednom da se vratimo tamo gde smo nekada bili srećni.) ... kajanje je lepo , ako je zbog naših ličnih grešaka ( konačno sva naša voljenja , počinju od ljubavi prema nama samima ) ; ako su pogrešnosti tuđe , onda nekako nastaje patnja i bol ( često neoprostiv ) ---- lepo je ipak jesenje kajanje , jer je ono često znak sazrevanja ( verovatno što dolazi s jeseni ) .... a i život bez sazrevanja , nekako dođe kao letnja limunada --- ( utoli žeđ i na nju se zaboravi gotovo istog trena ) ; dok je sazrevanjue kao staro vino ( oporo i obara snogu -- ako se previše konzumira ) ....:bye:


Da je bilo sreće
kao što je bilo volje,
mogli smo više,
mogli smo bolje
-nas dvoje...

Inspirisa me ti,zemljače...

Znaš.lakše mi je kada je tudja krivica...onda sledi nečije kajanje.
Zato što ja sebi najteže opraštam...drugima to činim mnogo lakše.
A o sazrevanju...pa gde ćeš dalje sa ovim našim godinama,dragi moj ?! :mrgreen:

Ps.Eh,kada bi kajanje bilo kao lumunada...gde bi nam bio kraj !
Govorimo o najtežim mogućim stvarima...pitanjima duše i srca.

U pravu si da obara s` nogu...tako visok let ima i stravičan pad,jel`? :zper:

Zahvaljujem...posebni su ti komentari,Lončaru!
 
Zakasneli;bt113173:
Malo mi je teško pratiti geografiju u tvom izlaganju. jal skela jal mostt..................znam nijee bitno, uopšte nije bitno............no ipak....kaži
jesil' prešla Dunav kompom kod Brašine kafane?

Ako misliš da je to bitna informacija za tebe,onda i da je kažem,Zakasneli...
Lepo napisah skela,a ne most..
A moja geografija Vojvodine (još uvek sastavnog dela moje zemlje Srbije ) teško se prati,priznajem.
Svega dva puta bila u Novom Sadu i par puta u prolazu sam prelazila ovom ravnicom,na putu prema Evropi,tako da...
Nakon Zmajevca,gde se moži preći skelom,na suprotnu stranu,onu sa novosadske strane...valjda ne postoji skela na svakom delu Dunava?
Pored skele je kafana (ne znam da li je baš Brašina,jer joj ne znam ime),a sa suprotne strane ima uži asfaltirani put koji vodi do vikend naselja (rukavac Dunava),pa i do "vikendaje" jednog mirnog "banatskog laloša".

E,sad ti meni reci...šta je bilo bitno u toj informaciji?
Zašto ti je bila potrebna,Coveče koji ne stižeš na vreme ?
 
.... kažu da visoko letači ne padaju ----- oni se strmoglavljuju ....
.... ali kad orlovi polete , oni za sobom podignu i živinu ...
....dakle , padanje je za živinu , jer umišlja da je visoko poletela ...

... ma šta je život ; strmoglaviću se u njega --- zar ne :rotf::rotf:

:bye::bye:
 
123loncar;bt113185:
.... kažu da visoko letači ne padaju ----- oni se strmoglavljuju ....
.... ali kad orlovi polete , oni za sobom podignu i živinu ...
....dakle , padanje je za živinu , jer umišlja da je visoko poletela ...

... ma šta je život ; strmoglaviću se u njega --- zar ne :rotf::rotf:

:bye::bye:

Tačno tako..strmoglavila sam se,jadna mi majka..! :zcepanje:

Ali,ipak,to je samo jedna bitka..rat još nije izgubljen!

:gace: :brus:
 
Zakasneli;bt113186:
Poslušaj samo početak!

Zaintrigirao si me,pa sam ponovo preslušala početak "Vegetine" reklame,ovog puta pažljivije..
Uvodni song Karapandžine serijal-emisije je Arsenova pesma:
"..ali nekih stvari ima,što ne govore se svima,
što se samo šapnu..ti znaš."

Ako su ti ovo bile ključne reči komentara,opet ne razumem..
Svoje impresije o ljudima nikada nisam skrivala,jer ničeg nije bilo čega bih se mogla postideti.
Možeš li da mi objasniš svoj,gore citirani komentar?
Veoma me zanima..
 
Baš ništa. U Begeču ima Skela prema Banoštoru u sremu i dve dobre čarde. od kojih je jedna tik pred skelu to je jedina skela pored NS za koju ja znam . Mesto je lepo i zabačeno svaka čast ako si ga otkrila.
 
Zakasneli;bt113214:
Baš ništa. U Begeču ima Skela prema Banoštoru u sremu i dve dobre čarde. od kojih je jedna tik pred skelu to je jedina skela pored NS za koju ja znam . Mesto je lepo i zabačeno svaka čast ako si ga otkrila.

Da,Begeč i Banoštor...tako je,sada sam se setila.
I nisam ja otkrila to mesto,bila sam gost mom domaćinu..

Ono sa Arsenom ne razumem..ali,nekad je i bolje tako.
Ko zna zašto je to dobro...
 
dessire;bt113258:
Cel dan pada kiša.Kad se razvedri zlato nad šumom na Zmajevcu će biti starije.Možda taj domaćin zna naći puta na Frušku i sa naše Bačke strane jer i naša je strana patosana Pa neka te povede na Brašinu čardu. Probajte prženu deveriku popijte po čašu beloga propustite dve tri skele ćaskajući, onako o svemu, ali stignite na poslednju ,pa na Zmajevac ili kud god .Nije nemoguća misija . .

Nije dolazak problem..nešto drugo je,ustvari,nemoguća misija.
Dobar savet,dobrim ljudima,samo u pogrešno vreme upućen.

U svakom slučaju,zahvaljujem na podršci,Dessire...
 
A mogla je da bude od onih zlatnih,ova jesem mlaka
al' ja je zivim negde daleko od mojih glavnih junaka

Ili je mogla da bude vetrovita i hladna,s'kishama dugim
a ja sam mogao kuci sa vama u zoru da se budim

A mozda jesen,da samo jesen se u meni sprema
mozda je ovo ili ono,sve jedno tamo me nema
 
stankovicgor;bt113328:
A mogla je da bude od onih zlatnih,ova jesem mlaka
al' ja je zivim negde daleko od mojih glavnih junaka

Ili je mogla da bude vetrovita i hladna,s'kishama dugim
a ja sam mogao kuci sa vama u zoru da se budim

A mozda jesen,da samo jesen se u meni sprema
mozda je ovo ili ono,svejedno tamo me nema


Ma kako želeo,bolje je što te "tamo" nema... :roll:

Malo su prejake tvoje reči za moj ukus...:whistling:
 
Ništa, samo sam namerno prošao ovuda .Slike su još jarke i gale mi dušu ..Još osećam prepun naramak i čeljusti pune puti.Razgovetno bištim grcanje strasti ,jecaj zadovoljstva i opuštanje sve težine potom . I od sve jeseni proleće je u petak bljesnulo u mom desnom oku .VIDIM .Ponovo vidim samo tebe nema ...
 
dessire;bt113888:
Ništa, samo sam namerno prošao ovuda .Slike su još jarke i gale mi dušu ..Još osećam prepun naramak i čeljusti pune puti.Razgovetno bištim grcanje strasti ,jecaj zadovoljstva i opuštanje sve težine potom . I od sve jeseni proleće je u petak bljesnulo u mom desnom oku .VIDIM .Ponovo vidim samo tebe nema ...

Veoma lep opis doživljaja strasti.
Deluje tako stvarno,g-dine Dessire..
Zaista mi je drago zbog povratka vida tvog oka..cestitam ti,iskreno!

VIDIM je glagol relativnog pojmovnog značenja,zato što je ZAPAŽANJE promenljiva psihološka kategorija.
Srcem se,ipak,najbolje VIDI...
 
još ako je to srce dobre drugarice ? Ej kada bih znao gde ona spava , gde bi joj glava ...

ovo je grubo .oprosti za reči ,naravno i za nikada neodržane telefonske sastanke . To boli , ne popušta .
 
dessire;bt114376:
još ako je to srce dobre drugarice ? Ej kada bih znao gde ona spava , gde bi joj glava ...

ovo je grubo .oprosti za reči ,naravno i za nikada neodržane telefonske sastanke . To boli , ne popušta .

Oprost je hriscanska vrlina,mada je ona aksiom i u Kur'anu.
A da zna da boli,zna...to ti verujem.

Ali,iz svakog velikog bola radja se i nesto trajno dobro.
Nauci se da se cene vazne stvari,da se izdvoje autenticne vrednosti.
Na sopstvenom iskustvu se najbolje uci,gospodine,Dessire..zato ono i boli najvise.

Glavu gore,nista ne moze da propadne za jedan dan.
Agonija,obicno,dugo traje.....:mrgreen:

Samo se salim...humor je uvek bio moj nacin da se suocim sa sopstvenim porazima.
Bices ti OK,znam to.
Svako dobro,mr.Dessire...:heart:
 

Back
Top