ZUBAR!

Na drugoj temi u odnosu zubara prema pacijentu tako nesto sam pisala i preporucili su mi intravensku sedaciju mislim da sam dobro zapamtila,pa me zanima koliko je opasno kad bih recimo to radila da znam,posto ja svakoj interenciji pristupam po sistemu 2 put meri 1seci.Primetila sam da par njih koji znaju posao ovde pisu pa reko da pitam :)
 
Na drugoj temi u odnosu zubara prema pacijentu tako nesto sam pisala i preporucili su mi intravensku sedaciju mislim da sam dobro zapamtila,pa me zanima koliko je opasno kad bih recimo to radila da znam,posto ja svakoj interenciji pristupam po sistemu 2 put meri 1seci.Primetila sam da par njih koji znaju posao ovde pisu pa reko da pitam :)

U slucaju kada je uspostavljanje saradnje izmedju pacijenta i stomatologa nemoguca, preporucuje se intravenska sedacija i retko opsta anestezija. Intravensku sedaciju sprovodi lekar anesteziolog, nakon cega cete biti u nekoj vrsti polu budnog stanja i necete se secati intervencije. U pitanju je bezbedna procedura, dakle odgovor na vase pitanje bi bilo da nije opasno, ali pokusajte jos jednom da rascistite sami sa sobom da li ima potrebe za tako necim. Ukoliko se dobro pripremite, popijete nesto za smirenje, ukoliko se adekvatno anestezira podrucje rada od strane stomatologa mislim da nema potrebe za tim. Resite sa sobom sta je konkretno to sto vas plasi. Bol? Necete ga osetiti zbog anestezije. Oseticete samo da se nesto radi u vasim ustima jer su ona deo vas i od toga ne mozete pobeci, ali to nije nista cega treba da se plasite. Medjutim, ukoliko zaista ne mozete ni na jedan nacin da resite problem onda zaista jeste kandidat za intravensku sedaciju.
 
Bol i strah da ce mi bas opasno pozliti u stolici a to ne zelim da pruzim nikome da dozivljava takav stres.Hvala na odgovoru,i ja razmisljam jos pitacu mog neurologa(lecim se od epilepsije) za misljenje ako me bas ne popusti,za neki savet pa cu videti.Ponovicu se naravno da necu da srljam,preispitacu sve pa cu uraditi kako mora.Hvala ti jos jednom.
 
Molim da mi neko posalje na PP preporuku za dobrog stomatologa, a to znaci stomatologa koji nece odokativno da radi brusenje vise zuba ako ja kazem da mi uradi 1 krunicu! Naime, idem vec 20 godina kod sjajnog cika zube, ali on vise ne radi. Ono sto me je odusevljavalo je onaj starinski posteni odnos u stomatologiji i misljenje da je najbolje sacuvati sto vise sopstvenih zuba. Moji zubi mozda nisu najlepsi, ali su odlicno ocuvani. Pre par meseci mi se desilo da mi je ispala krunica na gornjoj desnoj cetvorki (sacuvala sam je), ali nisam nikako mogla da skupim parice da odem odmah kod zubara. U medjuvremenu, delici na koji se kacio kocic su otpadali kao patrljci i kada opipam jezikom oseca se samo nesto vrlo malo od tog zuba do mesa vilice..:( Plasim se da mi sada neki novi, koji samo hoce da zaradi na protetici, ne kaze: e, sad cemo da brusimo ovaj pored, pa da stavimo 2 krunice...pa...sve tako....Znaci, ljudi, preporucite mi dobrog, pametnog, postenog zubara koji nije opterecen iskljucivo zaradom..! Hvala unapred!

Isto pitanje.
Treba mi preporuka za dobrog zubara u BG kome je vadjenje zuba poslednja opcija i funkcija mu je bitnija od estetike. Moj bivsi zubar je otisao u penziju, a ja sam poslednji put bio kod njega pre vise od 5 god, pa mozete misliti kakvo je stanje :( Takodje bih neke vece/skuplje zahvate radio na stomatoloskom fakultetu, zbog cene, pa bi bilo dobro da buducem zubaru ne smeta sto necu sve pare da ostavim kod njega.

Ima li takvog u ovoj sumi od stomatoloskih ordinacija :)

PS: Ako ne mozete da se odlucite koga da mi preporucite, dajte nekog ko je blizi Banovom Brdu :)
 
Pozdrav.
Skoro sam isao kod zubara da popravim par zuba i sada ti me zubi nikada nisu boleli ali od kako sam ih popravio oni reaguju na toplo-hladno pogotovo ovi prednji zubi (1 , 2 i 3 u gornjoj vilici) a plus imam postavljene plombe na njima..meni zubar kaze da je to normalno i da ce mi tako biti jos neko vreme a meni evo vec nedelju dana tako, takodje imam i osetljive desni koje su pod upalom pa sam poceo da koristim meke cetkice.

Pa ako moze pomoc da mi neko kaze dal je to stvarno tako normalno i koliko ce da traje i da li mogu nesto da uradim kako bi to sto pre prestalo
 
odmah da kazem da nisam zubar, ali ovo mi se nikad nije desilo a vala dosta sam puta popravljalja plombirala zube
evo pitam jos neke ukucane ni njima se to nikad nije desilo
evo cisto amaterski ti kazem da odes kod drugog zubara i posavetujes se, mozda da snime da se tako najbolje vidi da li je uopste to dobro odradjeno, da li je dobro izleceno, ocisceno i plombirano
mozda se javi neko strucniji po pitanju stomatologije ....
 
Ovako,imala sam *ebenu upalu desni cele vilice i to na svoju ruku antibioticima lecila i gelovima za desni,i odlagala zubara i dodje i taj dan...Bila sam danas i samo me je pregledao lik drzavni zubar je u pitanju i rekao da je sve posledica kamenca?!?!?!?!? Ljudi moji ja sam imala ranije mali milion puta losije zube nikada ovo nisam dozivela takve bolove i nikad ne bih rekla da je to kamenac pre paradentoza posto mi je takav simptom tako je meni delovalo.E sad da pitam jel boli skidanje kamenca i kakav je proces?Znam da mi nece raditi sa onom starom metodom to me malo tesi,kakva je ova nova?
 
Ne boli.
Ali ako su ti desni pod upalom ili jako osetljive možda će ti biti malo neugodno. Ali samo to. Nema bola.

A kamenac oće da pravi probleme. Od neprijatnog mirisa ( kad prođeš koncem pa osetiš miris trulog), do jako osetljivih desni i krvarenja. Netretiranje kamenca uostalom takođe može biti jedan od uzroka paradentoze...
Ako stvarno sumnjaš na nju, onda kamenac treba držati pod kontrolom i nije loše potražiti još nečije mišljenje.
 
Jao hvala ti puno!Treba da odem kod hirurga ako bude ok sve sutra pa ce da bude sta ce da bude.Samo da ne boli to je bitno,moze da se izdrzi ako je malo neprijatno,a desni su mi mnogo osetljive i sve je ne daj me boze.Bas sam sad citala na netu da je ova nova metoda uklanjanja bolja za pacijente sa parad. potencijalnom nego ona stara,mada se stara retko i koristi sad valjda.Da mi je neko pricao da od kamenca ovako boli rekla bih mu da je lud,svasta covek nauci dok je ziv.
 
Molila bih ako ima neko stručan na temi da mi odgovori.
Bila sam juče kod zubara. Popravila mi je i plombirala 5-icu i 6-icu dole levo. Problem je počeo od 5-ice gde se video mali kvar. Mislila sam da nije ništa strašno. Mada je bolelo, oooo gadno je bolelo. Odmah mi je rekla da ne može takav bol od takvog kvara, nema šanse. Kaže - ili je neki proces na korenu, koji se ne vidi i videće se tek nakon snimanja, ili postoji još neki prikriveni karijes. I našla je prikriveni karijes na 6-ici. Isto je izgledalo kao mala flekica, ali kada je počela da čisti, videla je da je zapravo ceo zub pod karijesom. Ali zavukao se karijes ispod krunice i spolja se ništa nije videlo, zdrav zub, reklo bi se. Neosetljiv na lupkanje, na toplo i hladno. Ma, da nije krenula da čisti to malo karijesa na 5-ici, nikada nebi videla običnim pregledom i toliku kariješčinu na 6-ici.
Elem, to mi je sve očistila i plombirala. Rekla mi je da očekujem narednih par dana da me tupo boli, da tinja bol. Kaže- to je reakcija živca i desi se da boli tako tupo i tinjavo.
Medjutim, ja sam noćas imala bolove koji su sve, samo ne tinjavi. Probudio me je bol, imala sam utisak da mi otiče cela polovina lica, pulsirajući prodoran bol. Kako pipnem jezikom, ono kao da zubi utrnu, tako neki osećaj i boli u tri lepe. ALI - sad imam utisak da me boli 4-ka :roll: Znači, kako je pipnem gornjim zubima, jezikom, ono boli i trne. Kao kad se nosi proteza, pa pomera zube iz korena, e, taj bol.
Da li je moguće da je to sve od reakcije živca, i da će proći?
Jer mene sve više plaši mogućnost da na nekom od ta tri zuba postoji proces na korenu i da će morati da se vadi. Što je za mene vrlo rizična opcija s obzirom na preležani bakterijski endokarditis, upravo dobijen usled vadjenja zuba.
Kolike su šanse da se ovo smiri i da je sve samo ta reakcija? Nemoguće da su 5 i 6 imali karijes, a da četvorka, koja izgleda kao potpuno zdrav zub, ima proces na korenu... pa nisam bre valjda toliki maler :roll:
 
Jbt zar ti nije prvo umrtvila zivac sa lekom i proverila to sa onim iglicama ili kako vec zovu to pa tek onda zatvorila?Boze i onda me pitaju sto se plasim zubara kad ima ovakvih retarda normalno je da se covek plasi.
 
Jbt zar ti nije prvo umrtvila zivac sa lekom i proverila to sa onim iglicama ili kako vec zovu to pa tek onda zatvorila?Boze i onda me pitaju sto se plasim zubara kad ima ovakvih retarda normalno je da se covek plasi.

Pa ne umrtvljuje se živac na svakom zubu koji se popravlja. Ova dva je ok očistila i popravila i oni me ne muče. Sada sam 102% sigurna da me muči četvorka, nevezano za ovaj sanirani karijes, i da me je to bolelo i juče, a ne petica. A četvorka izgleda zdrava, ali izgleda da ima proces na korenu, moraću prvo da snimim pa kod zubara.
 
Pazi nisam zubar ali prvi put cujem da se ne umrtvljuje zivac na svakom zubu...Ok sad mozda kapiram ako je malo pokvaren onda ne to bi bilo logicno.Slazem se da moras da snimis,bez toga nista.Inace ja se vratila od hirurga uspela da "prezivim" zena je u mom gradu najstrucnija za to,rekla mi je da je pocetak paradentoze i da cemo to srediti i nece nista strasno biti,propisala ceo rezim kako da odrzavam sve sve,i ja sam zadovoljna bas sam placipi*ka a lepo popricala sa njom i sve me ispitala i sve sve da odredi terapiju.Ne znam da li ste znali ali na parad. uticu i lekovi ako se duze uzimaju,ja nisam mogla da verujem.Hvala Bogu sto ima jos ovakvih doktora bas mi je drago sto sam je nasla.
 
Hoce to nekad i po mesec, mesec i po. Ako te i tad ne prodje na snimanje i kod zubara.

Oke strpicu se ja jos par dana ali svaki zub koji mi je radjen evo reaguje na toplo-hladno, nadam se da ce prestati s obzirom da mi se nikada ovo ije desavalo osim na nesto ekstremno hladno npr da zagrizem sladoled i to neki put ne uvek :)
 
I jos nesto da pitam.
Da li neko zna kako mogu da ojacam desni? Posto su jako osetljive. Koristim Gingival gel to mi je preporucila zubarka ali me interesuje da li moze na jos neki nacin
 
Ozosept uzmi malo je skuplji ali je amin za desni,mene je spasio sama sam ga nasla posto ovog nije jedno vreme bilo,a i moraces da batalis kafu,cigare,gazirano i sve sto ti smeta ili sto bi moglo,meni je tako receno,bas mi je objasnila kao detetu od dve godine,Ozosept koristim oko godinu dana i prezadovoljna sam u apoteci su mi ga preporucili.
 
I jos nesto da pitam.
Da li neko zna kako mogu da ojacam desni? Posto su jako osetljive. Koristim Gingival gel to mi je preporucila zubarka ali me interesuje da li moze na jos neki nacin
Болест цивилизације.
Конзумирате меку храну која се кратко жваће + што због никакве конзистенције не масира потпорни апарат(десни).
Пуно пресног поврћа, воћа, зими природно укисељене туршије, грахам хлеб, сељачке шунке, а не оне стишњене, у цреву и сличне високо прерађене шпеције, без газираних пића и слатког...
 
Da slatko sam zaboravila bilo sta sto sadrzi "agresivniji" secer za*ebi veruj mi prosla sam znam kako je,gledaj kopaj nekog strucnjaka i leci na vreme jer ako se upali kao meni ...... Nije bas "veselo" bolje na vreme leci.
 
Ok, koristicu jos neko vreme dok ne potrosim ovaj Gingival gel pa cu onda probati ozosept :)
I koliko je vemenski potrebno da prodje kako bi desni ojacali? Posto vidim ti kazes da mazes vec godinu dana i to je po meni stvarno dug period ako mazes svaki dan
 
Pa vidi meni je pocetak paradentoze vec dugo od kad sam bila klinka,lecila sam se sama zbog straha od zubara,jedna trauma velika ne ponovilo se,samo krvare desni malo i osetljive,a zadnjih mesec dana se pogorsalo stanje,mislim da ima oko mesec,to ne znaci da ce biti tebi tako,ja gelove gledam kao na preventivu ali i ojacanje,i mislim da ti ne bi nista dobro donelo ako bi mazao neko vreme pa prekinuo,isto iz iskustva pricam.Moje misljenje je da se maze svaki dan dokle bude trebalo jer to svako drugacije dozivljava,i pravac dobar zubni hirurg ili neki koji se stvarno razume,sto duze cekas bice teze.
 
Ovako,imala sam *ebenu upalu desni cele vilice i to na svoju ruku antibioticima lecila i gelovima za desni,i odlagala zubara i dodje i taj dan...Bila sam danas i samo me je pregledao lik drzavni zubar je u pitanju i rekao da je sve posledica kamenca?!?!?!?!? Ljudi moji ja sam imala ranije mali milion puta losije zube nikada ovo nisam dozivela takve bolove i nikad ne bih rekla da je to kamenac pre paradentoza posto mi je takav simptom tako je meni delovalo.E sad da pitam jel boli skidanje kamenca i kakav je proces?Znam da mi nece raditi sa onom starom metodom to me malo tesi,kakva je ova nova?

Skidanje kamenca zna da bude neprijanto ako se radi na upaljenim desnima , tj. ako je u akutnoj fazi parodontopatije ali je neophodna intervencija. Ako se radi redovno onda je manje vise ok.

Da li si radila ortopan snimak tj. snimak svih zuba?
 

Back
Top