ZUBAR!

Gledam neshto zubice mog bebana od nepunih godinu dana i chini mi se da su mu gornje jedinice tamnije i zzuce od ostalih 5 zuba koliko ih za sada ima. Jel to normalno ili treba da se brinem ili treba da ga vodim kod teta zube da vidi ili mozze da cheka maj kad inache idemo na kontrolni pregled?

Gospodjo koliko mislite da je realno da dete mladje od godinu dana stavite na stomatolosku stolicu da mu neko popravlja zube?

Жена није ни помињала поправку зуба, него само преглед...;)
 
Veliki pozdrav svima...
Imam 15 godina, i moram vaditi umnjake (operativno, koji još nisu ni nikli).
Problem je nastao kada su zubi u donjoj vilici (jedinice i dvojke) počeli da se krive. Pre 2,3 god kada je to počelo moj zubar kaže da nije to ni za protezu, da ne obraćam pažnju.
Ali problem je postajao sve veći i sada (posle snimanja zuba) je definitivno da moram da vadim umnjake da bi se napravila mesta za ostale zube.
Na snimku se vidi i to da desni umnjak u donjoj vilici se "okrenuo" tj ne raste normalno tako da može da dođe i do upalnog procesa.
E sada moje pitanje je s obzirom da imam Kronovu bolest, da li to može nešto da utiče na tu opraciju, i sama operacija koliko traje, da li boli? Baš sam se uplašila i sama pomisao na sve to....:sad2:
Da li se to radi u "običnoj" ordinaciji ili? Pozz
 
Veliki pozdrav svima...
Imam 15 godina, i moram vaditi umnjake (operativno, koji još nisu ni nikli).
Problem je nastao kada su zubi u donjoj vilici (jedinice i dvojke) počeli da se krive. Pre 2,3 god kada je to počelo moj zubar kaže da nije to ni za protezu, da ne obraćam pažnju.
Ali problem je postajao sve veći i sada (posle snimanja zuba) je definitivno da moram da vadim umnjake da bi se napravila mesta za ostale zube.
Na snimku se vidi i to da desni umnjak u donjoj vilici se "okrenuo" tj ne raste normalno tako da može da dođe i do upalnog procesa.
E sada moje pitanje je s obzirom da imam Kronovu bolest, da li to može nešto da utiče na tu opraciju, i sama operacija koliko traje, da li boli? Baš sam se uplašila i sama pomisao na sve to....:sad2:
Da li se to radi u "običnoj" ordinaciji ili? Pozz
Немој да бринеш.:)
Та операција спада у дневну хирургију, значи дођеш код хирурга и он ти одради операцију за сат-два (зависи колико су дубоко позиционирани зуби).
Не може та операција да утиче на Кронову болест.;)
 
Gledam neshto zubice mog bebana od nepunih godinu dana i chini mi se da su mu gornje jedinice tamnije i zzuce od ostalih 5 zuba koliko ih za sada ima. Jel to normalno ili treba da se brinem ili treba da ga vodim kod teta zube da vidi ili mozze da cheka maj kad inache idemo na kontrolni pregled?
Сачекајте контролни преглед. Сигурно није ништа хитно.:)
 
Немој да бринеш.:)
Та операција спада у дневну хирургију, значи дођеш код хирурга и он ти одради операцију за сат-два (зависи колико су дубоко позиционирани зуби).
Не може та операција да утиче на Кронову болест.;)
:/ Hvala na odgovoru, ali zar toliko da traje? Pa ja ću od straha da.....joj poludeću :(
 
Mnogo zavisi od toga kako su postavljeni umnjaci,koliko su u kosti.
Nemoj da se brines,nije prijatno ali nije strasno ;)
Mislim da ti nece vaditi oba odjednom,vec prvo s jedne pa posle nekog vremena s druge strane,otok posle operacije traje oko 3 dana smanjujes ga hladnim oblozima spolja i analgeticima...bez brige :)
 
Jos ga resavam...postepeno..radim vezbu za zglob, donji zub na desnoj strani mi je izrastao u potpunosti, hranu zvacem na obe strane (maksilofacialni hirurg je imao primedbu da sam mozda iz odredjenog razloga jela samo na jednoj strani)...kad sam pocela sa vezbama bol se prosirio i na levi vilicni zglob..ali se postepeno (kako sam vezbala) bol se smanjivao....
Potrebno je raditi vezbu vise puta na dan i ne ocekivati rezultate preko noci...+ radim na tome da poboljsam imunitet pa nema vise tolikog oticanja zlezda na vratu..sad jos da promenim zubara i na konju sam...:mrgreen:

Ne znam tacno kakav problem imas...ali najbolje je da odes kod zubara ili ga promenis ako nisi zadovoljna njegovim radom i pomocu...[/QUOTE

Otprilike isti problem kao tvoj, hvala bogu uradila sam digitalni ortopan i vazno mi je da nema nikakvih tumora, cisti i slicno.
Bol mi se smirio ali da postoji veza izmedju ovog stanja i imuniteta to sam i sama shvatila, jer mi se ovo desava bas u vreme kada sam pod stresom i kada je imunitet slab.
Jos jedna vrlo vazna stvar, mislim da bi i tebi pomogla puno, a to je ne jedi nista cvrsto poput kikirikija, badema, lesnika i uopste takve stvari.
Bas iz razloga sto smo koristile jednu stranu vilice vise doslo je do toga da je zglob na toj strani mnogo slabiji i kada jedemo jako cvrstu hranu, dolazi do upale. To sto mi imamo to je upala zgloba. Leci se kao i svi drugi zglobovi, i da i meni su pomogle vezbe.
Puno hvala sto si se javila, ja sam sada dobro, mada svako ovakvo moje stanje traje i po 2-3 meseca, strasno. Puno Pozdrava
Milka
 
Sta mozete reci o tomografiji?

Ako govorimo o stomatologiji to je vrsta rendgenske dijagnostike koja sluzi za merenje sirine i debljine kostanog alveolarnog grebena sa ciljem da se vidi ima li dovoljno kosti za ugradnju implantata. Tomografijom se dobijaju 2 ili 4 snimka zavisno od vrste koja se radi tj od potreba i sklonosti onoga ko radi. Sto se tice zracenja ono nije veliko pogotovu ne na modernim aparatima.
 
Zanima me koliko traje snimanje?
Jel opasno ako istovremeno se uradi i ortopan i par obicnih snimaka pojedinacno?
Koliko je pouzdano?
Mora li lice biti posebno obuceno za snimanje?
Hvala.
 
Snimanje traje koliko je potrebno, jako je bitno ostaviti dosta vremena raditi polako i precizno. Bolje je utrositi i sat vremena vise da se urade dobri i precizni snimci nego brzati pa da se posle otkrije tokom operacije da nesto nije u redu.

Nije opasno treba uraditi ortopan pre tomografskog snimanja.

Tomografija je jako pouzdana metoda, svakako nije 100% pouzdana bas kao sto to nije ni klinicki pregled. Samo se kombinacijom klinickog pregleda (pregled stomatologa) i tomografijom dobija pouzdan dojam o situaciji u vilici. Jako retko ali jako retko se desi da klinicki pregled i tomografija pokazu da je ugradnja implantata moguca a da se onda u radu ispostavi da ne moze, ali to je toliko retko da je to zaista minoran rizik u odnosu na ono sto dobijate implantatima, u koliko se u toku operacije ispostavi da ne ide dobicete par savova i to je cao vas rizik. Taj rizik je izvan dosega vas i doktora ali opet kazem toliko je minoran da vredi.

Zeleo bih da skrenem paznju da implantati ako se za njih odlucite traze rigoroznu higijenu!!!! Da ne trpe ne higijenu ni malo ali ni malo. To svakako ne znaci da treba da ceo dan hodate sa koncem i cetkicom u ruci ali da cete morati da vodite jako racuna o higijeni to je sigurno ako zelite da vam rad traje.

Za slikanje tomografskih snimaka se zavrsava obuka.
 
Zeleo bih da vas zamolim i da vam skrenem paznju da tokom tomografije treba da budete strpljivi, ona zna da potraje, svako mesto gde se planira implantat se snima posebno. Strpljenje je u vasem najboljem interesu kako bi snimci bili sto bolji.
 
Treba mi informacija :)

trebalo bi da vadim umnjake jer u vilici nema mesta, kako oni rastu, tako mi sabijaju prednje zube jedne preko drugih. Pretpostavljam da se to radi u institutu/klinici za maksilofacijalnu hirurgiju? Zanima me kako ide procedura, zakazivanje, plaćanje...? I je l boli? :( :lol:
 
Treba mi informacija :)

trebalo bi da vadim umnjake jer u vilici nema mesta, kako oni rastu, tako mi sabijaju prednje zube jedne preko drugih. Pretpostavljam da se to radi u institutu/klinici za maksilofacijalnu hirurgiju? Zanima me kako ide procedura, zakazivanje, plaćanje...? I je l boli? :( :lol:

Ne znam kako ide na klinici za oralnu i maksilofacialnu hirurgiju ali mislim da ne treba uput pogotovu ne uput lekara opste prakse. Ne znam ni koliko kosta, pitanje je da li se uopste placa. Incervencija se inace obavlja i u vecini privatnih stomatoloskih ordinacija.

Sama intervencija jeste neprijatna ali ne toliko da od nje treba bezati, nije bolna u koliko se pravilno da anestezija naravno. U zavisnosti od situacije traje od 15 minuta pa do 2 sata ali to 2 sata izuzetno u ekstremnim prilikama. Smatram da ne vredi da vam opisujem kako se pravi rez i ostale procedure jer vam to ne vredi mnogo.

Ono sto bi trebalo da vas zanima to je postoperativni period. Konce se skidaju nakon 7 dana, Period nakon operacije zna da bude bolan u koliko se ne setite da popijete neki analgetik (ali nikako aspirin) npr brufen neposredno posle intervencije dok ne prestane dejstvo anestetika. Moze a i ne mora da se javi otok. Operisano mesto obavezno hladite spolja kako bi otok u koliko ga bude bio sto manji. U danasnje vreme je popularno da se pacijentima daju inekcije kortikosteroida protiv otoka pa su oni svedeni na minimum. Treba znati da nastanak otoka zavisi u mnogome od vaseg organizma, osobe sklone velikim otocima ce posle primene kortiko steroida i hladjenja svakako imati manji otok od onog koji bi imale da ista terapija nije primenjena. Prvog dana zabranjeno se da konzumirate bilo sta toplo, ako postoji rupa ili rupica (npr da je zub malo virio) nju ne smete nikako da ispirate krvni koagulum ima svoju ulogu. Trudite se da odrzavate dobru oralnu higijenu u postoperativnom periodu koliko god je to moguce. Izbegavajte hranu tipa semenki, kikirikija i ostalih grickalica koje u ustima ostavljaju mrvice.
 
Poslednja izmena:
Imam jedno pitanjce.Sećam se...Davno,kad sam bila mala više puta sam u toku noći išla sa kevom i ćaletom kad u toku noći dobiju zubobolju u neku ustanovu u ulici Ivana Milutinovića.To je valjda bilo nešto tipa "hitna-pomoć zubar".tj.dežurna stomatološka ustanova(barem sam ja to tako skapirala).E sad....Ja večeras osećam da me kao malo bolucka jedan zub,tj.čini mi se da mi se odlomilo parče plombe,pa bi čim pre sutra ujutro otišla do tamo.Da li to još uvek postoji?Jel to neka ustanova koja je u sklopu Zdravstva tj.državna institucija u kojoj može da se pregleda sa zdravstvenom knjižicom?A kad sam sad malo proguglala,nailazila sam na postove sa obajatelih foruma u kojima ih uglavnom pljuju,tj.NE PREPORUČUJU...Pa...dal da se ako još uvek postoje sutra okušam tamo ili da sačekam ponedeljak pa u Dom Zdravlja,jer za privatnog zubara nemam para?


..............valjda će ovo neko da vidi do sutra:sad2:

 
Poslednja izmena:
Dole-desno-sedmica.Inače genetski imam jako loše zube ali nikad nisam doživela da me zub prvo boli pa da idem kod lekara.Od lekova imam naproksen koji uglavnom koristim za bolove u stomaku...Idem da ne lažem 2-3 puta godišnje da oni vide jel ima nešto za popravku...pa da rade.a sad me možda uhvatila panika:sad2:...možda mogu da izguram do ponedeljka.a jel ono u i.milutinovića još uvek postoji kao državna institucija?
 

Back
Top