ZUBAR!

draga lollypop,
ako bilo gde postoji reagovanje na toplo, uvek se sumnja na neki od susednih zuba, najcesce je to razlog.

no, na devitalizovanim zubima postoji takodje mogucnost reakcije na toplo:
1. ako je punjenje kanala korena neadekvatno, pa je negde i nekako doslo do razvoja bakterijske infekcije, duz samog kanala i/ili na vrhu korena;
2. ako postoji negde neki akcesorni kanalic (donja sestica najcesce ima dva kanala korena, ali je moguce i da se granaju, i da ih je neko prevideo ili da cisto tehnicki nisu mogli biti ocisceni, pa tu dolazi do pulpitisa i reakcije na toplo);

drugim recima, bol zuba na toplo obicno znaci ili sirenje gasova nastalih pri raspadu organske materije u zatvorenoj supljini (prvi slucaj), ili gnojnu upalu zivca ili dela zivca (drugi slucaj).

moram da kazem da je reagovanje devitalizovanog zuba na toplo vise u domenu akademske rasprave, nego sto se realno zbiva; ja sam videla mozda par takvih pacijenata za oko 17 godina staza, te uopste ne sumnjam da su vasi doktori zbunjeni :).

da sam na vasem mestu, ja bih sa RTG snimcima i susednih zuba posla kod specijaliste endodonta; najcesce je itekako moguce naciniti reviziju lecenja, i korektno kasnije nadograditi taj zub, ako je uopste on u pitanju.
ako sam jako iskomplikovala pa me niste razumeli, samo kazite :).

sve najbolje :).
 
izvinjenje, sad sam videla da sam za peticu zaboravila da vam kazem.

na svim lecenim zubima moze itekako da se pojavi proces na vrhu korena, cak i na apsolutno neostecenim i zdravim.
moguci razlozi su bezbrojni, pocev od strucnih gresaka (kod gornje petice najcesce previdjanje drugog kanala korena; zubari veruju sta knjiga kaze, pa napune samo jedan, drugi i ne traze :)), pa do preopterecenja pri zvakanju. jedna moja mlada koeginica (dakle - zubarka :)), je iznenada otekla od leve jedinice, koja je bila savrseno zdrav zub - dok nisu na snimku videli proces kao kliker - a prvi kontakt u zagrizaju ima bas na tu jedinici... samo za debljinu papira.
vas organizam se izborio sa infekcijom na taj nacin da je "otvorio" kanalic na koji ce gnoj da se drenira, nacinio je fistulu. dogod bude postojala komunikacija, dogod je fistula otvorena, vi ste mirni; ako se zapusi ili zatvori, oticanje je vrlo verovatno.

da ste moj pacijent, ja bih vam dala antibiotike, posto putujete; ali pre za donju sesticu, nego za gornju peticu - zubi sa fistulom su prilicno "sigurni" od oticanja.

sto se tice te petice, ako je proces odredjene strukture i velicine na snimku (manji, do 0.3 - 0.4 mm, difuzni, recimo), moze se pokusati sa revizijom lecenja, ako materijal kojim je napunjen koren to dozvoljava.
ako situacija nije takva - uvek vam ostaje hirurgija kao vrlo pouzdano resenje.

svako dobro :).




 
Sto se sestice tice, punjen je samo jedan kanal, drugi nije diran i koliko sam razumela, taj ce da lece.
A da li mozete da mi preporucite neke antibiotike, makar da ponesem za ne daj boze, ako me uhvati na putu...
E da, jos jedna stvar, imam i temepraturu oko 37-37,1 skoro stalno, e sad caka je sto sam cele rposle godine bolovala od koksakija, mononukleoze i upale pluca, pa je posle nesto bilo i sa bubrezima, i u sustini ne znam da li je temperatura sada zbog zuba, ili zbog neceg drugog.
Zubar mi nije dao komentar na to...

Hvala puno Indigo, sve najbolje!
 
:)draga lollypop,
nelecen jedan koren na sestici je dovoljan razlog da vas boli na toplo; takodje, proces vidljiv na snimku, na samo jednom zubu (petica!), je dovoljan da vam da stalnih 37.5 - ostale, eventualne opste uzroke ne mogu da komentarisem.
uzmite doksiciklin 100 mg (vibramycin, dovicin, itd.), pijte dvaput dnevno - ujutru i uvece, ali ne sa mlekom i mlecnim proizvodima, 5 dana (dve kutije). uzimajte mnogo C-vitamina, i gledajte, ako je ikako moguce, da se ne iscrpljujete.

da srecno putujete i lepo se provedete, da ne mislite na mene :).

 
ja stvarno nemam dovojno lijepih rijeci za Indigo. Divan ljekar a i osoba sigurno. Meni je ,mogo pomogla. Ovo kod mene jos traje, kad izadjem napolje na sat dva(a ne mogu to da izbjegnem) opet dobijem jake bolove. Sutra cak moram da putujem autobusom za Beograd, mogu misliti sta ce me snaci po ovoj zimi.i jos ako bude neki los autobus, uh. A htjela sam da pitam doktorku zasto imam sada, poslednjih dana stalno gorak ukus u ustima i kad pojedem nesto slatko za par minuta opet je taj ukus. I posle pranja zuba i posle orbita. Vjerovatno neka kontraindikacija na orvagil d ili sinacilin. Da li je to razlog za promjenu terapije i da li posto ovo sporo prolazi ipak trebam uzeti i jaci antibiotik od ovih. Srdaca pozdrav iz "ledene" Bijeljine.
 
Orvagil kao nezeljeno dejstvo ima metalan ukus u ustima(nus pojava), nije razlog za prekidanje terapije a proci ce cim se prestane sa uzimanjem leka.
 
intra:
koliko vremena može da stoji metalni klin predviđen za nošenje keramičke navlake "otkriven" (postavljen a da na njega nije postavljena navlaka)?

moze relativno dugo; moguce opasnosti su da karijes osteti taj mali deo zuba koji nosi nadogradnju, ili - da sama nadogradnja, zbog neadekvatnog opterecenja pri zvakanju, uzrokuje lom korena. za obe ove mogucnosti nema nekog pravila - moze da se koren slomi sutra, a moze i godinama tako da opstane da mu nista ne bude, to zavisi od 1001 stvari :).

malagenja,
koleginica vam je rekla vec; osim toga, metalni ukus ujutru je cesto posledica krvavljenja u ustima, koje moze biti i mikroskopsko...
ja vam jos jednom zelim mnogo srece i u putu i sa zubarima :).

dr,
srecan mi rodjendan :):)

 
Srećan rođendan! Hvala na odgovoru. Jedan dio građevinskih radova sam obavio, a ovaj drugi dio ću malo da odložim.. (brrr kad se sjetim velike bušilice možda i još malkice duže :D )
 
svima mnogo hvala :). da ste mi blize, pa da probate malko rolovane kolenice i laloske strudle s makom, to ne kvari zube :):)

intra,
ako malko pazite sta jedete na tu stranu, mislim da se mozete i par meseci "provuci" :). kad je nadogradnja gotova i cementirana, nadalje je mnogo lakse, mislim - i s moje i sa vase tacke gledista, LOL.

dr,
ne smem vise da porastem; moji su mi jutros rekli da im trebam BAS ovako mala :).
 
Ja bila u Begrad lijepo mi bilo,ali me bolio zub. Evo sesti nad pijem antibiotike ali jos moram i nalgetike da pijem jer jos boli. Hvala bogu ne kao na pocetku ali ipak ne moze se podnijeti bez analgina. Mene samo interesuje kad zavrsim sa ovom aditerapijom od deset dana i jos me bude bolilo, sta da rm? Pijem i dalje ove iste antibiotike i sledecih deset ili pet dana ili da uzmeme neku drugu terapiju? Boli me i gornja i donja vilica i svi zubi.
 
draga malagenja,
najidealnije bi bilo da se povadi i poradi sta je najhitnije sada, dok ste pod terapijom; nije nikako dobro da produzavate na bilo koji nacin dalje uzimanje antibiotika.
drago mi je da ste dobro prosli, i jos jednom sve najbolje :).

bibilibi,
ovde se radi ValPlast kao fleksibilne proteze; malko vise o tome mozete procitati ovde:


http://www.dental-medical.co.yu/index.php?parent=165

one imaju i neke nedostatke, ali na zalost, sada nemam mnogo vremena da pisem. procitajte ovo sa sajta, i pitajte slobodno sta vas zanima.
u jugoslaviji je valplast prisutan manje od dve godine, tako da nema mnogo pacijenata sa bogznakakvim iskustvom na temu :).

sve najbolje.


 
Možda malo glupo pitanje ali zanima me...zbog čega tačno nastaje osetljivost zuba kad jedemo kiselo voće i da li je oštećenje privremeno ili trajno? Par puta u životu mi se prohtelo da jedem limun i posle sam jedva prala zube naredna tri dana, koliko su bili osetljivi (kad prevučem četkicom preko njih kao da je sam živac ogoljen). Sada jedem samo kisele jabuke ali vodim računa da operem zube odmah posle jela da se ne bi ponovila situacija sa limunom. :) Opet, vidim ljude kojima ništa ne fali i bez toga.
 
draga bibilibi,
to je jedna od mogucih reakcija na strano telo u ustima; kod klasicnih proteza je obicno cesce preobilno lucenje pljuvacke, a kod ovakvih je cesci vas problem. najcesce se lucenje pljuvacke normalizuje u periodu od narednih par meseci, ali - na zalost - nekad i ostane kako jeste u samom pocetku.
nema nekog odredjenog recepta koji vam moze pomoci :(. mi obicno kazemo pacijentima da kupe one zelene, tvrde, kisele bonbone, pa da ih premecu po ustima, jer zaista uzrokuju lucenje pljuvacke kod onih gde su suva usta.
mnogo srece :).

draga neupucena,
najverovatnije su kod vas prisutne tzv. klinaste erozije - to su ostecenja gledji uz same desni, najcesce cak i nevidljiva (bez 400 W fokusiranog svetla :)), koja mogu biti bas zestoko osetljiva.
obicno su posledica neodgovarajuce tehnike pranja zuba (horizontalno ribanje), preostre cetkice i slicnog, a lece se ili impregnacijom zuba u ordinaciji, odgovarajucim pastama za zube, ili opravkom tih defekata, "zalivanjem" ili plombiranjem, ako je potrebno.
 
I ja se zahvaljujem. :) Jedino što mi se čini da mene ne boli taj deo uz desni već donja ivica zuba, na sasvim drugom kraju. :) Kao što rekoh, osetljivo je koji dan pa prođe i to samo kad jedem kiselo voće a inače nemam problema. Nisam osetljiva na hladno i slično.

Interesuje me samo još nešto, ponekad mi desni krvare i rekli su mi da je to zato što su mi zbijeni zubi pa se hrana zadržava i izaziva zapaljenje, otkako koristim konac to se smirilo. Perem zube pravilno ali ponekad se zanesem pa malo energičnije trljam pa verujem da je i od toga. Ipak mi je malo frka jer mi je otac bolovao od parodontopatije (više ne boluje - ima totalnu protezu :( ). Njegov protetičar me je jednom prilikom pregledao i rekao da nemam predispozicije za parodontopatiju. Da li to znači da za sada nema nikakvih promena a posle ko zna...? Inače imam 26 godina i zubi mi nisu nešto preterano kvalitetni ali su u relativno dobrom stanju, nekoliko plombiranih, jedan kutnjak bez živca i u suštini nemam problema sa njima. Hvala. :)
 
pa, na zalost, ne mogu da vas obradujem; kolega je napravio omasku, jer svako ko ima roditelja koji je pogubio zube od parodontopatije, IMA predispoziciju za to oboljenje, sto ne znaci nuzno da ce zbog toga pogubiti zube, a osim ovoga - 99% ljudi ima parodontopatiju u ovom ili onom obliku i izrazenosti, pa ni vi necete biti izuzetak (kao ni ja sto nisam :)).
dakle, kostana resorpcija sa povlacenjem desni napreduje tokom zivota kod svih ljudi, vise ili manje primetna, na zubima, na implantatima, na bezubom kostanom grebenu, nebitno.

parodontopatija jako "voli" teskobu, znaci - ortodontske anomalije, i provociraju je mnogi neadekvatni radovi (neodgovarajuce plombe, protetski radovi i sve slicno), naslage na zubima, hormonski problemi (trudnoca!), neka opsta oboljenja (dijabetes moze da "oduva" sve zube za godinu dana :(), itd.itd.
krvavljenje NE SME da bude prisutno; ono je znak procesa koji treba eliminisati, nebitno da li je uzrok pogresna tehnika pranja zuba, cetkica, "kratka" kruna, naslage na zubima ili losa proteza.
pokusajte u domu zdravlja bulevar, kod dr babic - jedna od retkih iskusnih parodontologa u novom sadu (na fakultetu dr bokor, recimo, privatno dr basta); to su najugledniji parodontolozi koji trenutno postoje u ns, pa lepo pitajte.

mnogo srece :).
 
Popravila sam pre neki dan jedinicu kod privatnog zubara i sad ne mogu da gurnem zubni konac izmedju zuba jer mi je izgleda sve potpuno popunjeno plombom.Imam zbijene zube pa me interesuje da li je moralo tako ili je ipak mogla da ostavi neki prostor izmedju?Inace imam drugu jedinicu keramicku a ona me ubedjuje da uradim izbeljivanje i da ce i keramika a i plombe jednako pobeleti kao i zubi.Meni se cini da to bas i nije tako ali ipak ja sam laik a ona doktor pa mozda je ona u pravu.Ipak pre nego sto se podvrgnem izbeljivanju htela bih vas pitati za savet.Unapred zahvalna.
 

Back
Top