Život u Kanadi - pitanja i odgovori

Mogu amerikanci (i suprotno) da imaju vise pasosa

Najbolje je slusati svoj instinkt. U suprotnom posle pola zivota sumnjas u svoje odluke, i da li je moglo bolje.
Kanadski dolar vise nije tako jak, devalvirao je u odnosu na Americki, i kupovna moc je pala. Ja licno ne bi kupovao nista u Srb, osim onog sto vec imam od ranije, a bi razmisio o nekog evorpskoj destianciji.

A za drugi deo, generalno, ako vredno radis i ambiciozan si, mogu svakakve prilike da se ukazu ovde.
Generalno, kakav je tvoj put bio profesionalno u Kanadi?
I šta si poneo iz domovine u istu po toj osnovi?
 
Generalno, kakav je tvoj put bio profesionalno u Kanadi?
I šta si poneo iz domovine u istu po toj osnovi?
Nije bas forum mesto da delis privatne detalje ali recimo..

Aplicirao za radnu dozvolu
Produzio radnu dozvolu
Nadao novog poslodavca, pa opet radna dozvola
PR Card i otvorio svoju firmu
Drzavljanstvo posle 3 godine (cini mi se da je toliko vremena potrebno)

Uglavnom, 3 godine je proslo da dodjem do nule, tj da sam sve kupio sto treba za zivot (osim stana) i da pocnes da ostavljas nesto sa strane na knjizicu
U medjuvremunu svasta nesto ...😃
i na kraju 15 god da pocnem da kukam kako je ovde skupo

Mora poneses neku ustedjevinu, inace je mmogo tesko, trebace mnogo godina da se povratis u zivot i pocnes da dises punim plucima.
 
Mogu amerikanci (i suprotno) da imaju vise pasosa

Najbolje je slusati svoj instinkt. U suprotnom posle pola zivota sumnjas u svoje odluke, i da li je moglo bolje.

To je jedna od stvari koju sam naucio da ne radim. By policy. Smatram da sam uradio i odlucio najbolje sto sam znao u datoj tacki vremena iz bilo kojih razloga koji su vazili tad.

Sad posle puno zivotnog iskustva na nekoliko tacki sveta, mozda bih iz ove perspektive nesto uradio drugacije (ali zaista mozda), ali avaj, ne postoji vremeplov pa da ja iz ovog vremena odem pa kazem samom sebi u proslosti: 'obrati paznju na ovaj momenat u celoj prici....' :) Tako da ima samo tekuce preispitivanje. Proslo preispitivanje je proslo.

Kanadski dolar vise nije tako jak, devalvirao je u odnosu na Americki, i kupovna moc je pala. Ja licno ne bi kupovao nista u Srb, osim onog sto vec imam od ranije, a bi razmisio o nekog evorpskoj destianciji.

vidi. pogledaj sam pa proceni.
Ne znam koliko si daleko od penzije ali koliko se secam u BC se ne placaju property takse na nekretnine kad si u penziji (a mozda se i to promenilo)

A za drugi deo, generalno, ako vredno radis i ambiciozan si, mogu svakakve prilike da se ukazu ovde.

Mogu i ne moraju. Ali da slazem se. Ako pratis instikt, i imas zdravog razuma, i poneka srecna okolnost moze daleko da se stigne. Nazalost, ja sam imao raznih iskustava u Kanadi koja bas i nisu bila prelepa, a ponajmanje sretna - nekako je sve pomalo individualno. Ali iskreno, nije mi zao sto nisam zaglavio u Kanadi - vise od deceniju i po mediterana je bilo uz sve mane neko mnogo srecnije doba.

Beograd. Nervozan grad. Ljudi ludi. Agresivni. Ko radi radi. A ima kad se radi manijacki, ima kad je malo sporije. Za mene je takoreci cudo da sam uopste ovde. Trenutno imam razloga, a kad ih ne budem imao vise, preselicu se u neke trope i necu vise da se vratim. Nekakvo polu pusto ostrvo bi mi sasvim odgovaralo. (uclanio se u klub ljubitelja pustih ostrva)

ima nesto i u tome u koje doba zivota odes - nije isto ako odes kao dete, odrastao, srednjih godina ili pred kraj zivota - mada ima fantasticnih primera.
 
To je jedna od stvari koju sam naucio da ne radim. By policy. Smatram da sam uradio i odlucio najbolje sto sam znao u datoj tacki vremena iz bilo kojih razloga koji su vazili tad.

Sad posle puno zivotnog iskustva na nekoliko tacki sveta, mozda bih iz ove perspektive nesto uradio drugacije (ali zaista mozda), ali avaj, ne postoji vremeplov pa da ja iz ovog vremena odem pa kazem samom sebi u proslosti: 'obrati paznju na ovaj momenat u celoj prici....' :) Tako da ima samo tekuce preispitivanje. Proslo preispitivanje je proslo.



vidi. pogledaj sam pa proceni.
Ne znam koliko si daleko od penzije ali koliko se secam u BC se ne placaju property takse na nekretnine kad si u penziji (a mozda se i to promenilo)



Mogu i ne moraju. Ali da slazem se. Ako pratis instikt, i imas zdravog razuma, i poneka srecna okolnost moze daleko da se stigne. Nazalost, ja sam imao raznih iskustava u Kanadi koja bas i nisu bila prelepa, a ponajmanje sretna - nekako je sve pomalo individualno. Ali iskreno, nije mi zao sto nisam zaglavio u Kanadi - vise od deceniju i po mediterana je bilo uz sve mane neko mnogo srecnije doba.

Beograd. Nervozan grad. Ljudi ludi. Agresivni. Ko radi radi. A ima kad se radi manijacki, ima kad je malo sporije. Za mene je takoreci cudo da sam uopste ovde. Trenutno imam razloga, a kad ih ne budem imao vise, preselicu se u neke trope i necu vise da se vratim. Nekakvo polu pusto ostrvo bi mi sasvim odgovaralo. (uclanio se u klub ljubitelja pustih ostrva)

ima nesto i u tome u koje doba zivota odes - nije isto ako odes kao dete, odrastao, srednjih godina ili pred kraj zivota - mada ima fantasticnih primera.

S obziorm da ja nisam krenuo u ranim dvadesetim, moja penzija ce biti mix srpske i kanadske (citaj nista posebno), a cak ni puna kanadska nije nista specijalno. Najbolja varijanta je kupiti stan ovde, pa u penziju u neku jeftiniju zemlju, a stan pod rentu da dopuni budzet.

Ja sam rodjen u Bgd, i lepo ziveo ta,p, ali se nekako promenio za vreme mog odsustva, narocito u strukturi i ponasanju ljudi. Mozda je to moje subjektivno misljenje, ali ako mogu da biram, ne bi se vratio tu za penziju. 2put godisnje da ga posetim mi je sasvim dovoljno.
 
Nije bas forum mesto da delis privatne detalje ali recimo..

Aplicirao za radnu dozvolu
Produzio radnu dozvolu
Nadao novog poslodavca, pa opet radna dozvola
PR Card i otvorio svoju firmu
Drzavljanstvo posle 3 godine (cini mi se da je toliko vremena potrebno)

Uglavnom, 3 godine je proslo da dodjem do nule, tj da sam sve kupio sto treba za zivot (osim stana) i da pocnes da ostavljas nesto sa strane na knjizicu
U medjuvremunu svasta nesto ...😃
i na kraju 15 god da pocnem da kukam kako je ovde skupo

Mora poneses neku ustedjevinu, inace je mmogo tesko, trebace mnogo godina da se povratis u zivot i pocnes da dises punim plucima.
Ironija je za 15 godina...

Deo je i efekat starenja.
Privatno bio ostvaren, ili se ostvario u BC?


Beh u Leptirnjaku u Victoria, BC.

Da @Nemoguća Могућност
 
Ironija je za 15 godina...

Deo je i efekat starenja.
Privatno bio ostvaren, ili se ostvario u BC?


Beh u Leptirnjaku u Victoria, BC.

Da @Nemoguća Могућност


Svakako je lakse da se krene sa nekim u inostranstvo, nego tamo nekog naci. Ali je lepo videti kako drugi ljudi zive, druge kulture i obicaji.
Poslovno, iz Srb otisao razocaran nestabilnoscu sistema i mogucnosti da svako moze za pare da te zajebava, a ovde ipak ima vise stabinosti i vise je predviljivo. Secam se kad sam poceo da radim (kod poslodavca) i plata je bila na svake dve nedelje, kako prodje ponoc 14-tog dana tako ti stigne uplata na racun. To mi je bila najjaca vodilja da se nisam zajebo i resio sve kuci da ostavim odem 10000km u pm.
 
Rekoh da mi je sudbina.
Tebe je zanimala referenca.

Ovako otprilike:

Priča uklapa tebe. Ne ti nju.

Gone fishing ha ha ha ha ha good one.

Imam jednog drugara koji zivi negde u nedodjiji krajnjeg severnog dela vankuver ostrva. Lovi racice, bere kupine i svasta jos nesto. Medved svako jutro dolazi na kafu i casicu razgovora ;) Racunam postao je indijanac (hocu reci native natural) javi se ponekad na email kad uspe da navata udaljeni mobilni signal i kad mu nije mrsko da iskoci iz naturalnog okruzenja u digitalno.
 
Gone fishing ha ha ha ha ha good one.

Imam jednog drugara koji zivi negde u nedodjiji krajnjeg severnog dela vankuver ostrva. Lovi racice, bere kupine i svasta jos nesto. Medved svako jutro dolazi na kafu i casicu razgovora ;) Racunam postao je indijanac (hocu reci native natural) javi se ponekad na email kad uspe da navata udaljeni mobilni signal i kad mu nije mrsko da iskoci iz naturalnog okruzenja u digitalno.
Kazem ti, priroda je fantasticna, i kanadjani su generalno zaljubljenici u istu. Takodje, ljudi dolaze sa strane za tu vrstu zivota ili razonode, od pacanja, palninarenja, kampovanje, jezera, skijanje i sto jos god. Mrzi me sad da trazim slike po telefonu, ali pejzazi ovde su ....
Vancouver i Toronto su dva vodeca grada koji privlace i drugu klijentelu, citaj bogate i fancy.
 
Svakako je lakse da se krene sa nekim u inostranstvo, nego tamo nekog naci. Ali je lepo videti kako drugi ljudi zive, druge kulture i obicaji.
Poslovno, iz Srb otisao razocaran nestabilnoscu sistema i mogucnosti da svako moze za pare da te zajebava, a ovde ipak ima vise stabinosti i vise je predviljivo. Secam se kad sam poceo da radim (kod poslodavca) i plata je bila na svake dve nedelje, kako prodje ponoc 14-tog dana tako ti stigne uplata na racun. To mi je bila najjaca vodilja da se nisam zajebo i resio sve kuci da ostavim odem 10000km u pm.
Nema leptira. Nisam okačio to pre nepunih 8 godina sad već...

I meni je bilo. Samo da odem...
I stalno odem da se vratim...

Ali valjda jedini pravi odgovor je:
Zato.
 
Nema leptira. Nisam okačio to pre nepunih 8 godina sad već...

I meni je bilo. Samo da odem...
I stalno odem da se vratim...

Ali valjda jedini pravi odgovor je:
Zato.
Ja nisam zazalio sto sam otisao, i ne zato sto ne volim Srbiju, nego sto sam dobio priliku da svasta nesto vidim i dozivim.
Srbija, rodbina i prijatelji ostaju u srcu, ali za sada imam druge planove 😎
IMG_2512 2.jpeg
 
Kazem ti, priroda je fantasticna, i kanadjani su generalno zaljubljenici u istu. Takodje, ljudi dolaze sa strane za tu vrstu zivota ili razonode, od pacanja, palninarenja, kampovanje, jezera, skijanje i sto jos god. Mrzi me sad da trazim slike po telefonu, ali pejzazi ovde su ....
Vancouver i Toronto su dva vodeca grada koji privlace i drugu klijentelu, citaj bogate i fancy.

Nemoras da mi objasnjavas prirodu Kanade tj lepotu (a mozda i nije bila poruka namenjena meni).

Kao kontrast ja vidim recimo uzasnu ruznocu Torontoa (Vankuver je generalno lepsi barem od onoga sto sam ja uspeo da vidim) uzastno ruznog industrijskog grada koji je ne znam ni sam zasto i kako privukao toliko ljudi. Na srecu vecinu vremena sam proveo u mnogo manjem i mnogo vise normalnijem mestu koje je cak i lepo, leti, a ponekad i carobno lepo zimi.

Osim Jaspera video sam, tu i tamo neke krajeve od kojih zastaje dah, I bez obzira na tih 3-4 meseca leta kad moze da se zuji po prirodi, jezerima i kampovima, 'vikendicama' ipak mene tamo vata depresija (iz navike mediterana da mi prolece pocne negde krajem februara), a i nisam vise bas sasvim raspolozen da lopatam preostalih 8-9, kljukam se vitaminom D (o drugim stvarima da ne pricamo).

Nemoj pogresno da me shvatis - Kanadska priroda je na mnogim mestima zaista impresivna prelepa vecinom leti, a ponegde i zimi, ali to je samo impresija neko vreme, Da povucem paralelu - ja recimo ne patim od mora kao vecina Srba - proveo sam na moru 17 godina svaki dan in and out. Samo mozda prvih par nisam odlazio sa plaze. Ali posle kao svaki mediteranac - odbegnes od mora i sa prijateljima ide sala: Jesi ove godine bio na plazi? Osim toga radio sam u prestiznom staklencu koji ima dve boje kad gledas kroz stakleni zid - svetlo plavu gore, tamno plavu dole (nebo i more) - slika ko naslikana a prirodna - tamo negde jahte ..., i to je mozda jedna strana medalje - druga strana medalje je kad duva Grigal, i sve je sivo mokro hladno i slano. Isto tako i Kanada. Lepa na momente i za radoznalost i putovanja kad se ima vremena i novaca.

Proputovao sam i dobar deo USA. I tamo ima prelepih predela koji bi me mozda mogli privuci takodje.

Al' ostatak je i dalje realan zivot. Lepo je otici videti, diviti se, uzivati, a potom vratiti se u svoj lepi zivot.

Sa trece strane, zivot u Beogradu mi je kao da sam u gostima negde. Ne primecujem nista sto bi mi smetalo, osim mozda da neko fizicki skoci na mene, sto se uglavnom ne dogadja. To sto ja ne primecujem, ne znaci da ga nema. to su samo ruzicaste naocare protiv opasnosti koje selektivno propustaju realnost. Isto kao i zima u Kanadi, zima na mediteranu ili zima u Beogradu (zima je ruzna u Bgd ali barem relativno kratko traje) pa cak i zima na Floridi (btw. najlepsa mi je bila jedna zima u Dubajiju i jedan zimski dan u februaru na Bahamima) - zima je zima - lepa na neko vreme, samo ne vecinom vremena. Samim tim relativni udeo prirode.

Kako rece jedan moj drugar okoreli Toroncanin - jel vidis ti ovde neku palmu? Reko - ne. A zasto? Reko - ne znam, mozda ne mogu da se prime. On - e pa to ti je - mozda si palma, pa se ne primas :) I tako shvatih da bi mnogo radije ziveo na primer u Barceloni, nego u Toronto-u, da ne kazem neuporedivo lepse. Ono mogao bih i u NY da zivim (da mogu bih rado), samo da im nisu onako ledene zime (jednom kad sam bio nesto u januaru). NY mi je nekako kao Beograd nekad - osecam dobar vajb. Istini za volju slicno sam se osetio i u Istambulu.

Lepo jeste kad je lepo. Ne osporavam.
 

Back
Top