Život pisan srcem

Vladimir Almazov, istaknuti ruski kardiolog, u svom kabinetu drži posudu s ljudskim srcem .Svi njegovi studenti znaju pozadinu te priče sa srcem.

U ranim 50-im, kada je dr Almazov još uvek bio student četvrte godine na medicinskom institutu u St. Peterburgu, u kliniku je dovezena mlada žena sa dijagnozom subakutnog bakterijskog endokarditisa.Čak i danas, ova zastrašujuća bolest ima vrlo visok postotak smrtnosti, a tada je fatalan ishod bio gotovo siguran.Smatralo se da devojci nema pomoći, srce joj je postajalo sve slabije, uz konstantno povišenu temperaturu.

Devojku su pregledali svi najbolji profesori, ali bez pozitivnog ishoda. Tokom tih pregleda uz profesore je bio i čitav niz stažista. Jedan od njih je bio i dr Alamazov, tada na glasu kao vrlo vrrdan i talentovan student.On nije predložio nikakvu revolucionarnu metodu za lečenje endokarditisa, niti bilo što slično, on se jednostavno zaljubio u devojku koja je na samrti.Stažista ju je posećivao svaki dan i donosio joj cveće. Vremenom se i ona zaljubila u njega i polako, ali sigurno počela da se oporavlja.

Venčali su se, dobili decu, i pozvali doktore koji su je lečili na njihovu svadbu.
Nakon mnogo dugih i sretnih godina je ona je umrla i ostavila je svoje srce medicinskom institutu u St. Peterburgu.
Tamo će ostati zauvek očuvano kao podsetnik da bolesno srce može izliječiti jedino srce koje voli.”
 
283765640_2187722688056663_2947855245494099922_n.jpg
 
Treba imati strpljenja, ali, vere i nade, najviše ljubavi prema mladima da bismo im pomogli u očekivanim prirodnim promenama životnih doba. Ostajanje u miru (statike) bilo gde - u kosmosu, čoveku, društvu, istoriji - ne postoji. Kao ljudi, pojedinci i narod krećemo se pretežno (upravo zbog prirodnog kolebanja, nesigurnosti, iskušenja), napred i/ili nazad. Od mene često pominjana jevrejska izreka: Ako ne postaneš bolji, postaćeš gori-trajne je vrednosti.

Vladeta Jerotic
 
"Mi smo ti negde između prijateljstva i ljubavi. Nikada nije bilo ničeg, ali oduvek je nešto među nama.
Ni prijatelji, ni ljubavnici. Ništa, a opet nešto. Valjda je to želja, ko će ga znati..
Uvek ćemo biti samo prijatelji pred svima, a puno više od toga kad niko ne gleda. Jer to smo mi...
Puno više od prijateljstva, puno manje od ljubavi."

M.Selimović
 
Stari orah – Vesna Prugić Mileusnić

Pred kućom orah stari stoji kao kralj.
Raskošno odeven sa krošnjom kao krunom.
Svojim granama nadvio priče, zaštitio krov.
Svakoj daljini je znak.

Vreme je njegov saputnik, svedok svih vetrova i kiša.
I debelog hlada u kome detinjstvo
proteklo je bez briga.

Poseci ga, kažu, nije dobro da je orah ispred kuće.
A na njegovoj kori, stranice knjige mog života.
Ispod krošnje tog oraha i ja sam ostarila
dok sam sanjala u njegovoj seni
gledajući oblake kroz krošnju, kako negde lete.

Od mladog izdanka do krunisanog kralja,
mnogo se vina i rakije popilo,
mnogo pričalo i tkalo.
Ljubavi su cvetale, porodice rasle.

Njega prvog ugledam kad kući dolazim
on mi najduže maše kad odlazim.

Poseci ga, kažu, nakrivio se, može da se sruši.
A on kao mudri starac, vojnički mirno stoji
čuvar tajni, čuvar uspomena, prekriva vreme i oluje.
I dok gazim po lišću što prosuo ga je pred mene
kao što se pred kralja tepih prostire,
ono šušti, igra se s vetrom,
a mene strah pogaziti orahe,
čini mi se po detinjstvu gazim.

Zato, ne tražite da ga sečem.
Korenje je duboko u mom srcu.
Vreme ga nije pokorilo, ostao je sam
u svojoj slavi.

Kuća pred kojom stoji, njegova je danas.
Dok je on u dvorištu gazda, sećanja
svakog proleća iznova olistaju,
svakog leta cvetaju,
svake jeseni plodove daju.
Iako ih led zimom okuje, žive zauvek.
 

Pravo do broja jedan

Deset… poljubi me u usta
Devet… pređi prstima po mojoj kosi
Osam… dodirni me… lagano
Sedam… drži me Idemo pravo…

Do broja jedan

Šest… usne
Pet… prsti
Četiri… igramo
Tri… do broja jedan

Do broja jedan

Poljubi me u usta
Pređi prstima po mojoj kosi
Dodirni me
Idemo pravo do broja jedan

Do broja jedan
 
  • Voli
Reactions: Tea
Nikada ne kažeš reč koju bi trebalo

Nikada ne kažeš reč koju bi trebalo.
Da te ne bih ocenio, izmičeš mi na hiljadu strana.
Da te ne bih pomešao s mnogima, stojiš odvojeno.
Poznajem, poznajem lukavstvo tvoje…
Nikada ne ideš putem kojim bi trebalo.

Tvoj prohtev veći je od prohteva drugih, zato ćutiš.
Pritvornom ravnodušnošću ne haješ za moje darove.
Poznajem, poznajem lukavstvo tvoje…
Nikada ne uzimaš što bi trebalo.

Rabindranat Tagore
 
  • Voli
Reactions: Tea
Када је Зора умрла, десило се нешто јако чудно, готово мистериозно. Нико то никада није ни видео ни чуо, ни научници, био је то апсолутни феномен, и вероватно да би сва светска штампа писала о томе да Зорина ћерка није била утицајна личност са значајним везама и успела је да вест вешто сакрије и да забрани било какву причу о томе изван зидова мртвачнице и медицинског института који је био позван да дâ своје мишљење.


Зора је умрла сама у свом стану једне летње вечери и комшиница је нашла ујутру. Та комшиница је имала кључ од њеног стана и била је плаћена да јој се нађе, јер је ћерка живела далеко и брзо и није знала где јој је глава од обавеза, а пара је имала доста. Она је волела своју мајку и желела је да јој пружи све оно најбоље.


Комшиница је обавестила кога је требало о смрти и по упутствима се постарала да се Зора смести у капелу на пар дана. Морало се чекати да се на сахрану искупи сва фамилија која ју је волела и да сахрана буде довољно достојанствена. О свим детаљима се старала ћерка, није желела да било шта промакне, па је све откуцала и по куриру послала комшиници јер је ова била стара и преписка имејлом није долазила у обзир. Само једна ствар је остала отворена. Ћерка није могла никако да се одлучи шта да се Зори обуче, па је то оставила за вече када стигне и отвори ормаре. Желела је да се сети у чему је њена мајка била најсрећнија, па да јој то и обуче.


Тако је и било. Ћерка је стигла, утонула у тишину свог некадашњег дома и отворила врата тешког црног ормара. Прво је осетила познати мирис и било јој је и тешко и присно, некако се смањила у себи, као да опет има пет година, као да је стала пред мајку и чека да је ова загрли, па да улети у вртић. Није плакала, јер ни њена мајка никад није плакала. Ормар је био уредан и све хаљине су висиле по неком хронолошком реду, од давних времена до последњег. И ту је ћерка остала збуњена. Све старе хаљине су биле ведре, шарене, смело сечене и како се ишло према средини и крају, боје су нестајале и стамњивале су се, а кројеви су постајали потпуно обични и грубо конфекцијски. Као да је време узимало свој данак исисавајући живост из боја. Није се могла начудити томе, јер ту промену на мајци никада није приметила. Виђале су се често, што уживо, што преко скајпа, али она никада није видела шта ова носи на себи и како је старост и смрт не узимају само споља, по лицу и рукама, у ходу и даху, већ како јој се и одело гаси и умире по њој. Мало је плакала ипак и узела једну хаљину са средине коју је мајка купила једне зиме сасвим изненада када се враћала с посла и угледала је у излогу крајичком ока, свратила, пробала је и платила. Дошла је кући срећна и кроз смех, окрећући се пред огледалом, понављала:


– Замисли, могла сам проћи поред ње и не видети је. И могао је неко други купити.


Ћерки толика радост због хаљине уопште није била јасна, а спремала је и неки тежак испит, па је на Зорино питање да попију по чашу вина и прославе срећну куповину, само бесно залупила вратима и рекла:


– Теби је све лако.


Те сцене се сетила када је са оклагије из ормара скинула хаљину јер је она најбоље говорила о Зори:ерупција ничим изазване радости.


Затим је отишла до капеле и пожелела да још једном види мајку. Кад су је изнели и скинули јој чаршаф са лица, заледила се:


– То није моја мајка.


Пред њом је лежала жена са оштрим лицем и уснама повијеним на доле, скврчена и усукана, ни налик на Зору. Почела је да виче, да грди, да се позива на позната имена и сви су се узмували у паници. Проверен је сваки детаљ и грешке није било. Зора је данима била једна једина код њих, ништа није ни замењено, ни промашено. Била је потпуно пометена, али су јој искусни људи објаснили да се људи у тренутку смрти мењају, да је то уобичајено, па се мало смирила, али није могла да се начуди. Питала се шта је то са њене мајке нестало и где је нестало, како се то лице тако изменило. Али за анализе није било времена, само јој је било жао када је кренула кући. Зашто је уопште пожелела да је види, зашто је покварила слику коју је у себи носила! Оставила је одело и отишла.


Међутим, ту није био крај изненађењима. Тек што је ушла у стан, зазвонио је телефон. Са друге стране је био дрхтави глас, пун ужаса:


– Госпођо, зовем из капеле, десило се нешто страшно. Нисмо могли да је обучемо…


– Зашто? У чему је проблем? Та хаљина јој је сигурно таман. Уосталом…


– Ма не то – завапио је човек – саслушајте ме. Чим сам је пипнуо, она се претворила у прах. Просто се одронила.


Ћерка је била у потпуном шоку. Постављала је још низ несувислих питања и добила још много правдања и исто тако несувислих одговора, а онда је решила да позове стручњака, доктора са једног европског медицинског института који је био врло цењен, поуздан и дискретан, а дуговао јој је и неку услугу. Све му је објаснила и он није рекао ништа, није му било ништа јасно, само је већ ноћним летом стигао у капелу код Зоре. Сахрана је одложена на неколико дана, а посмртни остаци су пренети на испитивање уз све перипетије које такав транспорт подразумева. А перипетије су биле још и веће јер се никоме није смело ништа рећи. Ћерка је издашно плаћала свим сведоцима да ћуте.


Прошло је неколико дана и доктор се јавио:


– Морам да Вам саопштим нешто што ја још нисам имао у својој пракси. Ваша мајка је по свим анализама мртва већ двадесет година.


– Како може бити мртва двадесет година кад сам причала са њом пре петнаест дана. Ходала је пре петнаест дана. Нисам ја то измислила…


– Све знам, али наши апарати који испитују старост леша показују овако и ту грешке нема. Радили смо све анализе. Зато се Ваша мајка на додир претворила у прах. Зато што није жива већ двадесет година.


Да је ову вест добила у Србији, ћерка би их одмах тужила за немар и увреду, али ово је био чувени европски институт. Зато је мајку сахранила, узела годишње одсуство и отпутовала у Индију. Тамо су се одувек бавили више питањима душе, не марећи за тело, па је очекивала објашњење. Само, она тамо није имала никакве везе, дуго је лутала, распитивала се и чекала. Морала се научити апсолутном стрпљењу и помирити се са тим када је срела на пијаци једну чудну жену, малу и дебелу, ни мало сличну представи коју је имала о продуховљеним индијским мудрацима. Жена је имала неке чудне и увек насмешене очи, сретала је стално док је шетала и увек је упитно и мило гледала. Једном су застале и разговор је почео. Мало по мало дошле су и до питања које је ћерку мучило. Све је испричала и први пут није наишла на запрепашћење. Изгледало је као да прича о стварима које се дешавају стално, које су толико уобичајене да се могу разматрати уз поподневну кафу.


– Причај ми о својој мајци. Каква је била?


– Па онако…



– Како онако. Чега се прво се прво сетиш?


– Увек се смејала. Њој је све било лако.


– Како се смејала?


– Све јој се смејало. Не само уста, већ и очи и руке и цело тело. И сви су је волели. Стално је било пуно људи око нас. И сви су је звали кад им је нешто тешко. Она слуша, слуша, разговор траје, и само видиш да мука пролази и тај неко одлази ведар и чио као да није пре само пар сати дошао пресамићен од туге.


– А је л’ причала са тобом?


– Јесте, увек. Ја само позовем и она је увек ту. Никад није имала никаква посла. Није она била баш одговорна. Позовем је на посао и причамо по сат времена, или нешто ради по кући и опет седи и прича са мном, као после ће све довршити, а бог зна да ли то после и уради. Она као да је чекала да је неко зове, па да све остави.


– Па што си је прекидала кад знаш да је на послу?


– Морам. Кад ме неко изнервира из чиста мира. Или овај мој посао. Толико стреса. Морам некоме да кажем.


– Што њој? Имаш мужа, имаш другарице.


– Ма немој! Па да ме после прозивају због тога! У ствари, Зора је увек најбоље све разумела. И одмах се насмеје и каже: није то ништа, види како је ово лепо, па види како си ти лепа, па њој је све лепо…Она никада није имала никаквих брига.


– А умрла пре двадесет година?


– Јесте умрла, а није умрла. Како год мислим, ништа ми није јасно. Ништа се није десило. Ништа се није променило. Све је било исто, није се ни на шта жалила.


– Није. Није ни она знала.


– Како није знала? Шта није знала? Није знала да је умрла?


– Није. Није знала.


– Како није знала да је мртва?


– Борила се. Јеси ли јој икад за тих двадесет година гледала очи?


– Не знам. Нисам. У ствари, мало су јој очи биле уже. Као да их сузи да боље види. Мало их укочи.


– Ето, кажем ти да је била мртва. Само се борила. Није ни она веровала у то.


Ћерки се већ чинило да је ова жена потпуно луда, да опет губи време, да је њена потрага узалудна. Устала је да крене, а мала жена је рекла, тихо и одлучно:


– Умрла је кад сте јој украли осмех. Осмех сте јој украли… украли, а нисте ни приметили. Пре двадесет година.


Ауторка је професор српског језика из Шапца
 
FOTOSINTEZA

Pokazaću ti
jer si prijatelj,
ovu sliku
na zidu očekivanja.

Pokazaću ti,
jer znam da dobro poznaješ boje.
Pokloniću ti i četkicu,
pomalo uhabanu,
da njome išaraš paletu.

Prvo zahvati crnu,
mada crna nije boja,
i pomešaj je sa svakom svetlom
tek rođenom, čistom.

Uništi njome žutu,
ne može žuta da oboji Sunce,
tek na početku ambicije,
da ti bude teže da izvučeš obrise.

Uništi njome i mešavinu plave i crvene,
jer kako da se nosiš sa tim
što je i ljubičasta,
mada izgleda kompleksnije,
za tebe previše jednostavna.

Uništi i narandžastu,
u ubeđenju da može pokriti mesec,
samo kada je pun.
A ni noć nije potpuno crna.

Prijatelj si,
zato ti pokazujem crnu,
da možeš od nje napraviti nijansu,
koja ubira najstrašniju supstancu,
u vihorima okera,
u vetrovima zelene,
u prostranstvima tek obojenog roze flamingosa,
u ogledalu kraljevski plavog vremena,
koje crveno teče,
i ne stoji
čak ni u osenčenim oblacima.

Gumice za takve boje nema,
ne trudi se da obrišeš,
pokvarićeš sliku.

Uz potpis,
koji te čeka
negde u beskraju,
nikada u uglu,
nikada u belini papira.

Jer si prijatelj,
i zato ti belu čuvam za ram.

Dejana Radaković
 
A knjige će ipak ostati na policama, odvojena bića,
Jednom stvorena, još mokra
Poput lešnika zablistalih pod drvom u jesen,
I dodirivane, otvorene, počele živeti
Uprkos vatrama na horizontu, dvorcima raznesenim,
Plemenima u pokretu, planetama u kretanju.
"Mi jesmo", one govore.
Čak i kada im istrgnu stranice, ili im plamen
oliže slova.

Toliko izdržljivije
Nego što smo to mi, čija krhka toplina
Hladi se u sećanju, rasprši se, nestaje.
Zamišljam zemlju kada mene više neće biti:
Ništa se ne događa, nema gubitka, još uvek je čudna parada,
Ženske haljine, orošeni ljiljani, pesma u dolini,
Pa ipak knjige će biti na policama,
Dobro pristigle, nastale od ljudi ali isto i od zračenja, visina.

Česlav Miloš
 
Kako Ana rešava ukrštene reči
Kakve su njene namere,
kad sve druge sahranjuje,
samo mene oživljava?

Ima li, Ana, stvarnog razloga
da tako lepo spava?

Priznajem Pesnika,
al, znam:
niko ne može
žešće da opravda vazduh
od njene tamne kože.

Kad Ana plače!
(o ne lažem vas)
to je lepše
od voća!
Od kiše!
Od... rakova na žaru!
Od... čega god hoćete!
Od ptice u galopu!
pa nisam ja valjda vica radi
prokockao celu Evropu!

A kad se svlači!
Slobodan i proklet prisustvujem
(a ne znam kako da preživim)
najvećem čudu u svetlosti!
Zaklinjem se:
da bih tebe ogrejao,
Ana, zapalio bih i svoje kosti.

Kad lađu crta! Kad ječam seje!
Kad objavljuje rat! Kad se smeje!
Kad školjke hrani! Kad se prehladi u lovu!
Kad čita magnet! Kad kupi haljinu novu!
Kad pije pivo! Kad iznenada dođe!
Kad ljubi proleterske vođe!
Kad je moja desna ruka!
Kad je grčka azbuka!
Kad sanja cveće!
Kad NEĆE!

Sećanje na Nepojmljivog Dečka
uvek će moći vatru da zameni:
zato su mi oblaci zeleni, pa zeleni!
Pa rumeni!
Pa kad se vokali spoje!
Dragi Bože,
usijane glavurde moje!

Ja mogu na njenoj usni da spojim more s cvetovima!
Mogu u njenoj državi da budem referent za kišu!
Mogu pod njenim prozorom da imitiram Dunav,
il neke druge vulkane,
mogu da se zakunem
u sve što imam,
i nemam,
da svet postoji zbog Ane.

Kakve su njene namere
kad sve druge sahranjuje
samo mene oživljava —
ima li Ana
stvarnog razloga
da bude tako lepa kad spava?

I cvetovi i puževi i englezi
svi već znaju:
ona poljupcem može
od svake bolesti da izleči!
Ali ja nju naj, naj, naj volim
kad spaja svetlosti,
kad rešava ukrštene reči.

Ona to izvodi kao da se igra!
A mani izgleda kao da svet stvara!
Ko Vergilijev najmlađi konj:
u jednoj ruci drži svet,
a drugom ga osvetljava!
Traži se, na primer, reč, koja može
vodu da pije,
samu sebe da izgovara,
da gori,
da leti,
i da spava.
Neka reč
koja nije kao ostale reči:
reč koja ume da rešava ukrštene reči!

Tada nastaje mala drama:
voda otiče za svojim obalama:
Ana, naga,
na mom dlanu,
večnost osmišljava!

(A mogla bi baš nju briga da se razboli
ili da spava.)
I dddok je tttako
ooo opasnu
ddddržim u zzzz zagrljaju
rrrreči se
reči se
sssssame rrrrrr
rešavaju!

Kakve su njene namere
kad sve druge sahranjuje
samo mene oživljava?
Što se bar ne pokrije kad spava!?

Branislav Petrović
 
Vremenom ćeš navići na rastajanje.
Naučićeš da se sećaš.
A sećanje je isto kao i susret.
I pomalo ćeš navići da voliš mnoga bića u uspomeni.
Kao što deo sebe daješ prijateljima,
tako će i oni tebi davati najbolje od sebe.

Na kraju ćeš videti da si ti pomalo svi koje si nekad volela.
Jednom ćeš morati da daš sve i da te ne boli.
Naučićeš da sanjaš.
Da lečiš dodirom.
Da zadaješ mali, da bi ublažila veliki bol.

Milorad Pavić
 
  • Voli
Reactions: Tea
LAV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ
"Raduj se!
Raduj se!
Cilj života, njegova svrha je Radost.
Raduj se Nebu, Suncu, zvijezdama,
travi, drveću, životinjama, ljudima.
I vodi računa da se Radost ničim ne
naruši.
Ako je Radost prestala, to znači da
si negdje pogriješio, - traži tu grešku
i ispravi je.
Sve je u tebi i sve je sada."
376685467_800252142103019_9163528978527175797_n.jpg
 

Slične teme


Back
Top