zezanje.....ili ipak ne

Одлична тема и врло важна и озбиљна... Велики је проблем то што се у Србији запоставља српски језик (пре свега од стране омладине), јер нација без језика не постоји тј. умире. Погрешно је што неки мисле да лектиру не треба читати и да је то сувишно... Лектира мора бити обавезна, а да ли ће они читати нешто и поред лектире - то је њихов избор. А скрнављење правописа због моде и тренда са словима као што су ''w'', ''y'' и остало је посебно одвратно и неразумљиво.
 
Ne znam kako je u Srbiji, generalno, ali mi jagodinci ne koristimo ta "čuda" od reči, koje unakaziše srpski jezik.
Što se tiče gradiva srpskog jezika u srednjim školama, moj stav je: neću da čitam (`ajd`, reći ću) pesme koje je pisao određeni dokoni stvor, koji nije imao šta pametnije da radi, a pritom događaje hiperbolisao, i stvorio nepostojeće junake. Najbolnije je što mi to stavljamo u isti rang sa istorijom.
 
Mislim da treba čitati što više.
I nervira me što se svi žale na lektire....Zašto da ne? Nijedna knjiga nije za džabe, u svakoj knjizi svako može da pronađe nešto za sebe, samo ako dobro traži, ali izgleda da niko ne zna dobro da traži...

Nije poenta da knjiga bude samo zanimljvia...Poenta je da ljudi iz knjige mogu nešto da izvuku. Za to služe knjige. A da ne pričam koliko je samo lepo kada neko sazna na taj način o nekim drugim vremenima, o drugačijim razmišljanjima, i još pritom obogati jezik, a to je stvarno neprocenjivo.... S lakoćom se izražavati, to je pravo bogatstvo. Cenim ljude koji umeju da govore....


A što se tiče engleskog, to nikako ne mogu da razumem. Srpski je srpski, engleski je engleski.
Prosto je žalosno gledati kako neki pokušavaju da budu kul i tako sve u modi, deo neke tamo Evrope, to sve izgleda tako jadno i bedno, neuspelo. Fuj. Kao da mi nemamo dovoljno reči (a jezik nam je bogat) pa moramo da ubacujemo engleski. Ne razumem, šta to čini engleski jezik boljim od našeg? Prost je? Nema padeže? Nema lične oblike za vremena? Svi ga pričaju? Mislim daaaj....
 
Vidim mnogi su me najblaze receno napali, evo da kazem sad nesto u svoju odbranu

Kada od XYZ broja srednjoskolaca, 10-20 % cita lektire, tu onda nisu krivi djaci, kriv je prosvetni sistem.

Zasto?

Zato sto danasnja omladina (ogroman deo, jer ce odmah da se javi neko ko hoce da se pravi pametan i da bije kontru) jednostavno NE MOZE da shvati taj nacin zivota i odnos prema svemu od pre 100, 200, 300 godina..

Evo kad smo kod Ane Karenjine...Ima muza kog ne voli, ali voli drugog ima dete sa njim...nista sokantno za danasnje vreme...i kako sad da nekog danas zainteresujes da cita te stvari kad ne moze u potpunosti da razume u cemu je njena krivica..

I naravno da je lektira dosadna, i treba nesto da se menja pod hitno jer su rezultati porazavajuci..
Ne kazem da treba Hari Poter, ali nesto moze i mora da se nadje sto ce danasnjim generacijama biti zanimljivije, samim tim ce se i lektire vise citati.

A to "obogacuje jezik i duh" i slicne slogane ostavite za letnji raspust (koji je u toku) pa ako nemate sta da radite citajte ruske klasike po ceo dan, a mi obicni smrtnici necemo da se bog zna koliko bavimo time.

Pozdrav
 
E kad vidim da neko ubaci to "sorry" ili jos gore "sry" (??!:neutral:) usred recenice na srpskom,dodje mi da ga ..:roll::

a za neke na ovoj temi-bolje da cutite,ispadate pametniji (zasto bi citali Pop ciru i pop ciru...???!:dash: ) Jadni vi sa takvim stavom,na nivou neandertalca.

Moram priznati da ponekad koristim OMG... Ne znam zasto, znam da je to glupo, ali valjda mi je to "preslo" od drugarica, probacu da to ne pisem...
Nervira me kad neko prica nesto tipa "Kad cekiram face, idem da slipujem. " / "Sutra imam DEJT" :lol: mis'iiim...
Ili jos gore, sa onim W, X, CX , Y itd.
Neka voditeljka je u emisiji cak spomenula nesto "Dali su im DEDLAJN:.."
 
mene nervira shto je dosta njih usvojilo engleski tj. americhki sistem skracivanja rechi ( kao npr. sry nashi su to primenili na ***, BRT i tako dalje) shto mi se stvarno popelo na kobas
naravno i engleska slova koja ne postoje u srpskom W Y, kao i neke krajnosti tipa ubacivanje nula i trojki u rechi
ja sam od "sms" jezika (mada sam to sve josh usvojio kod WOWa) "uzeo" LOL i necu da ga se odreknem :D
 
Ne znam kako je u Srbiji, generalno, ali mi jagodinci ne koristimo ta "čuda" od reči, koje unakaziše srpski jezik.
Što se tiče gradiva srpskog jezika u srednjim školama, moj stav je: neću da čitam (`ajd`, reći ću) pesme koje je pisao određeni dokoni stvor, koji nije imao šta pametnije da radi, a pritom događaje hiperbolisao, i stvorio nepostojeće junake. Najbolnije je što mi to stavljamo u isti rang sa istorijom.

Imao je shta pametnije da radi, ali je voleo pisanje pesama, i tome se posvetio. Bash bih voleo da vidim shta cesh ti to pametno da uradish u svom zivotu, pa da prichamo za nekih 50 godina "e to je trebalo raditi, a ne pisati pesme". Pisac zbog te pesme ostane zapamcen, a na kraju krajeva, chemu zivot ako nas niko ne zapamti.
 
Vidim mnogi su me najblaze receno napali, evo da kazem sad nesto u svoju odbranu

Kada od XYZ broja srednjoskolaca, 10-20 % cita lektire, tu onda nisu krivi djaci, kriv je prosvetni sistem.

Zasto?

Zato sto danasnja omladina (ogroman deo, jer ce odmah da se javi neko ko hoce da se pravi pametan i da bije kontru) jednostavno NE MOZE da shvati taj nacin zivota i odnos prema svemu od pre 100, 200, 300 godina..

Evo kad smo kod Ane Karenjine...Ima muza kog ne voli, ali voli drugog ima dete sa njim...nista sokantno za danasnje vreme...i kako sad da nekog danas zainteresujes da cita te stvari kad ne moze u potpunosti da razume u cemu je njena krivica..

I naravno da je lektira dosadna, i treba nesto da se menja pod hitno jer su rezultati porazavajuci..
Ne kazem da treba Hari Poter, ali nesto moze i mora da se nadje sto ce danasnjim generacijama biti zanimljivije, samim tim ce se i lektire vise citati.

A to "obogacuje jezik i duh" i slicne slogane ostavite za letnji raspust (koji je u toku) pa ako nemate sta da radite citajte ruske klasike po ceo dan, a mi obicni smrtnici necemo da se bog zna koliko bavimo time.

Pozdrav

Vishe je problem u uchenicima , ajde otvoreno , ruku na srce i kazhi da bar 60% chita knjige , ne mora da su lektire , samo knjige , bilo kakve .

Shto se ne izbace i narodne pesme i priche , ionako je to bilo pre nekoliko vekova i to niko ne razume .
 
Krivi su profesori što jer su prinuđeni na popuštanje što od strane učenika,sebe i direktora...I kad se neko dete potrudi,profesor umesto da nagradi trud on ga još na neki način kazni zbog čega zaboga treba štrčati iz gomile i time nagrađuje šljam i nerad...
A trebalo bi izbaciti neke prevaziđene knjige tipa Pop Ćira i Spira,Doživljaji Nikoletine Bursaća,Orlovi rano lete...i tako neke gluposti ponašanja i igara koje u savremeno doba ne bi primenila ni retardirana deca...
 
sviđalo se nekom ili ne,tu smo di smo,iz svoje kože pobeći ne možemo...

pa sad i vidim sto je i IQ kod nekih ravan srednjoj godisnjoj temperaturi na grenlandu....i sto smo dobili takve "pogodnosti" na netu za razgovor....izvedi te iste ljude koji zive u virtuelnom svetu ispred nece moci da sastave 2 prostoprosirene recenice....svaki majmun moze da napise u poruci....cak i vidim ono pogodnosti sta znam u vip npr. reklama povoljnosti pricaju ljudi u kuci i to....neki ce to shvatiti kao smejuriju a neko ce ozb shvatiti to....u danasnjoj tehnologiji i sami znate da na debilnom telefonu mozete ici na internet(fb citaj)....imam nekoliko primera da skupi se nekoliko ortaka na klupici realno 90% vremena provedu pricajuci o fb, o igricama, koliko su se puta napili....ili jos gore drndaju fonove....pa ako se ovako nastavi, pa covek da umre pored tebe ti neces ni da primetis da je umro sedeci za komp....naravno, nisu svi takvi....neki to i umereno rade....ali onaj podatak iz novina politika me je zgranuo iskreno....
 
Krivi su profesori što jer su prinuđeni na popuštanje što od strane učenika,sebe i direktora...I kad se neko dete potrudi,profesor umesto da nagradi trud on ga još na neki način kazni zbog čega zaboga treba štrčati iz gomile i time nagrađuje šljam i nerad...
A trebalo bi izbaciti neke prevaziđene knjige tipa Pop Ćira i Spira,Doživljaji Nikoletine Bursaća,Orlovi rano lete...i tako neke gluposti ponašanja i igara koje u savremeno doba ne bi primenila ni retardirana deca...

Popove izbacuj , al podebljano ne diraj .
 
„Одох нешто да хасам, а ти чекирај мејл”, реченица је којом просечан петнаестогодишњак, у свакодневној комуникацији, обавештава свог вршњака да иде да једе, а да он, за то време, провери електронску пошту.
Hahahha, e ako neko ovako prica, onda ozbiljno imamo problem. :mrgreen:
Mislim, kakvi su to izrazi? :mrgreen:
Srecom, niko ne prica tako :mrgreen:

No, salu na stranu, to u sustini nije daleko od istine. Dodudse, zbog ovih termina su se otkrili,
da i nisu vodili neko ozbiljno istrazivanje, ali rezultati su manje vise ocekivani.

Vidim mnogo resenja za ovo, ali ne mogu sada da pisem toliko.
Ako ostavimo ta super-optimisticna resenja na stranu, kuda idemo?
Da li je ovo sada dno koje smo dotakli ili moze jos da se pada?
Nikakve reforme se jos ne nadziru, pa pretpostavljam da necitanje knjiga i turbo folk,
nije najgore sto moze da nam se desi.
Dovoljno je da upotrebim mastu, i pred ocima mi je jos bedniji scenario...

No, optimista sam, ipak. Posle svega :) Evo, ja idalje rado citam! :D
Nije bas da 'gutam knjige', kako kazu oni iz Blica, ali jos uvek volim da procitam nesto dobro.
Ima nade..
 
Krivi su profesori što jer su prinuđeni na popuštanje što od strane učenika,sebe i direktora...I kad se neko dete potrudi,profesor umesto da nagradi trud on ga još na neki način kazni zbog čega zaboga treba štrčati iz gomile i time nagrađuje šljam i nerad...
A trebalo bi izbaciti neke prevaziđene knjige tipa Pop Ćira i Spira,Doživljaji Nikoletine Bursaća,Orlovi rano lete...i tako neke gluposti ponašanja i igara koje u savremeno doba ne bi primenila ni retardirana deca...

Превазиђене?
Шта је превазиђено у „Поп Ћири и поп Спири"?
Јел' превазиђена завист, пакост?
Јесу ли превазиђени „ноблес" термини??
Наравно да нису, што је још горе и црње... замењени су за много одвратније!

Иначе, могу да се кладим да већина вас ни не може да схвати шта је Диоген, човек из бурета од пре више од 2000 година хтео да каже...
А ту се заносите неким „модерним" временима...

Ццццц
 
Poslednja izmena:

Back
Top