Zašto škole u Srbiji slave Savu, a ne Dositeja?

Naveo sam ti citate...bog po blagodeti...Sava se ne psuje nikada, a Bog vec kao lebac ili sunce..zasto ne objasni neko taj fenomen! Da li se prestaje biti hriscanin ako opsujes Savu?
E,stvarno si dosadan sa tim psovanjem.
Kakve veze ima psovanje sa hriscanstvom?
Da li je ono bitna stvar koja nesto odredjuje u hriscanstvu ?
Logika govori da ako si hriscanin i vjerujes u hriscanstvo ne psujes i pljujes ono u sta vjerujes,tako hriscanin nece psovati nikoga,pa ni Svetog Savu.
Na stranu sto je psovanje odraz nekulture uopste i nije nikakva bitna odrednica za hriscanstvo.
 
Kako to misliš da Savu drže za Boga? Otkud sad to?
"Novosvetosavci" su posebna sekta unutar onoga što zovemo još uvek SPC, koja možda trenutno i dominira u istoj nažalost. Bazirani na "ideologiji" Nikolaja Velimirovića i Dimitrija Ljotića,logistički obogaćeni novim učenjima a i metodama namernog zaglupljivanja plebsa onoga što se naziva RPC a suštinski je izdvojena jedinica FSB-a, koji je opet samo modernije ime KGB-a(apsurno ali istinito,Ljotić i Staljin i četnici u istom košu). Crkva tj njen deo po meri trenutnih vlastodržaca, sa ciljem da podržava iste uz naravno materijalnu naknadu i uzdizanje statusa.
Suština je da je Rastko Nemanjić u narodu poznatiji kao Sveti Sava uzdignut do nivoa božanstva kojem se ovi sa početka danas klanjaju kao da je Isus lično, jer nacionalnu mitologiju stavljaju ispred pravoslavnog i hrišćanskog učenja uopšte. Sam Rastko Nemanjić je tu "slučajno". On jeste jedna velika istorijska ličnost i ključni deo slagalice stvaranja srpske srednjovekovne države koga Srbi treba da slave, samo ne iz razloga koji mu ovi sektaši pripisuju. Štaviše da su isti i otac mu živi goreli bi kao idolopoklonički jeretici što i jesu :lol:
 
E,stvarno si dosadan sa tim psovanjem.
Kakve veze ima psovanje sa hriscanstvom?
Da li je ono bitna stvar koja nesto odredjuje u hriscanstvu ?
Logika govori da ako si hriscanin i vjerujes u hriscanstvo ne psujes i pljujes ono u sta vjerujes,tako hriscanin nece psovati nikoga,pa ni Svetog Savu.
Na stranu sto je psovanje odraz nekulture uopste i nije nikakva bitna odrednica za hriscanstvo.
Ne moras mi odgovarati ako te nerviram, mozes staviti me i na ignore! Kada se prestaje biti hriscanin, tek sluzbenim "ispisom" iz crkve ili postoje djela koja te izvode na neki nacin iz hriscanstva? Postoji li igdje granica ili mozes ciniti sta te volja i dalje biti hriscanin?
 
Зато што је Доситеј распоп и побегуља из монаштва и Цркве, а не светитељ ко Сава...

Прекршиоци завета датог Бог, нема шта да буду прослављани од Србаља, о најгорима међу нама треба ћутати а не прослављати их и спомињати...
 
Citaj dalje konverzaciju, covjek mi objasnio da nema razlike izmedju Save i Boga po njegovom shvatanju..meni je sad jasnije zasto Srbi ne psuju Savu, ocito ga takvi smatraju i nijansu iznad Boga.
Није то по мом схватању брате већ Црквеном...

Сви свети су богови по благодати... јако си узвишену догматску ствар питао а ни ниже смислове Духа не можеш да појмиш...
 
Obozenje je teznja ka jedinstvu sa Bogom.
Није само тежња, већ је сједињење, тачније попуна Богом...

Имаш први степен обожења ''кенозу'' пражњење од ''себе'' покајањем, затим просветљење благодаћу и обожење којим постижеш светост, и постајеш једно са Светом Тројицом по Благодати Христовој...

До тог задњег ступња ретко ко долази ко свети Сава, зато ни не може да се појми код већине шта је обожење...
 
Ne moras mi odgovarati ako te nerviram, mozes staviti me i na ignore! Kada se prestaje biti hriscanin, tek sluzbenim "ispisom" iz crkve ili postoje djela koja te izvode na neki nacin iz hriscanstva? Postoji li igdje granica ili mozes ciniti sta te volja i dalje biti hriscanin?
To ce ti Bog ispostaviti racun na kraju.🙂
Hriscanin postajes krstenjem.
A prestajes biti vjerovatno po losim djelima svojim,ako se ne pokajes.
A imas vremena da se pokajes do casa smrti.
Posle ne vazi.Eto,uprosceno,posto nisam teolog.
Znaci,mozes ti uvijek ciniti sve sta ti je volja,ali nije ti sve sto cinis na dobro tj.nije korisno za tvoju dusu i tvoje spasenje.
Mozes ciniti i grijeh,ali ako se istinski pokajes za njega,bice ti oprosten.I naravno,ne cinis ga ponovo.
Znaci,ako psujes...to je grijeh.Ako se pokajes za to i ne cinis to vise,to ce ti biti oprosteno.
Nisi samim psovanjem "ispisan"iz hriscanstva,nego ces biti ispisan,nakon smrti, ako se ne pokajes u zivotu.
I ovo je uprosteno.
 
Ma pusti se sad ti skretanja s puta, ja nisam ni zajedljiv, nit zelim da vrijedjam, zelim da shvatim kako vjeruje neko...to me zanima kako mislis bog po blagodati? Kakav je to bog?
Усиновљени Сава кроз Христа - Богу Оцу... то ти је бог по благодати у Благодатном Богу

Не може то да ти буде јасно, јер мораш прво да се крстиш у православној вери, да би примио Духа Светог...

КАд га будеш примио, схватићеш духовност и светост врло лако, јер је она ''у'' нечему
 
Naveo sam ti citate...bog po blagodeti...Sava se ne psuje nikada, a Bog vec kao lebac ili sunce..zasto ne objasni neko taj fenomen! Da li se prestaje biti hriscanin ako opsujes Savu?
Чим опсујеш Бог, што је смртни грех, постајеш кривац пред Богом, али не и одрицатељ од Бога...

Да би престао бити Хришћанин, мораш да се Христа одрекнеш пред људима... дакле много грђи грех од псовке због љутње...

Дакле, разликуј псовку (тј. хулу на Бога) и одрицање (одступање) од Бога...

Ти не разумеш концепт греха и његове слојевитости, јер код вас муслимана грех није догматски и слојевито схваћен, ако је схваћен као грех уопште јер ћете шатро сви муслимани у рај...
 
"Novosvetosavci" su posebna sekta unutar onoga što zovemo još uvek SPC, koja možda trenutno i dominira u istoj nažalost. Bazirani na "ideologiji" Nikolaja Velimirovića i Dimitrija Ljotića,logistički obogaćeni novim učenjima a i metodama namernog zaglupljivanja plebsa
Секта јеврејска из банке те научила тако да лапшрдаш склепаним досеткама о ''новосветосавцима''...


onoga što se naziva RPC a suštinski je izdvojena jedinica FSB-a, koji je opet samo modernije ime KGB-a(apsurno ali istinito,Ljotić i Staljin i četnici u istom košu).
Тај екуменизам и жонглирање са појмовима, нису измислили свети Николај и Мита, већ ваша комуњарска база Удбаша, која је охрабрила вишестраначје једне сатанске партије, која дисонацом гласова паријски покушава свој научни атеизама суптилније да помеша са Православљем, којег је свети Сава света икона у Србији очистио од споја


Crkva tj njen deo po meri trenutnih vlastodržaca, sa ciljem da podržava iste uz naravno materijalnu naknadu i uzdizanje statusa.
А где сте ту ви, са својим Пилатовским ''прањем руку'' и немешањем са таквом државом и црквом?

Suština je da je Rastko Nemanjić u narodu poznatiji kao Sveti Sava
Није у народу познат тако, већ му је то монашко име

uzdignut do nivoa božanstva kojem se ovi sa početka danas klanjaju kao da je Isus lično,
Ово само луди протестант и крипто-чивут, може да излапрда о нечему што суштински духовно не познаје... Поклоњење Богу и светима је имепрератив Православља, који вама самопоклоницима разума убиствено фали...

Ти ако се не клањаш Богу и Духу у Његовим светима на иконама, не да ниси Хришћанин и верник у Бога, већ те кошерај и до личног обезличења може довести


jer nacionalnu mitologiju stavljaju ispred pravoslavnog i hrišćanskog učenja uopšte.
Каква те митологија спопала у вери од Бога...? Не мешај Србе са вама подСрбима који видите митове у духовности који никад нисте опитовали


Sam Rastko Nemanjić je tu "slučajno". On jeste jedna velika istorijska ličnost i ključni deo slagalice stvaranja srpske srednjovekovne države koga Srbi treba da slave, samo ne iz razloga koji mu ovi sektaši pripisuju. Štaviše da su isti i otac mu živi goreli bi kao idolopoklonički jeretici što i jesu :lol:

Ето, овим ломачама језуитским непознатим међ Србима си показао ком научно-религијском брлогу језуитском припадаш по догматици, а протестантским митологизацијама духовне реалности - новокошерај си заслужио - самопоклонички :per:
 
Није то по мом схватању брате већ Црквеном...

Сви свети су богови по благодати... јако си узвишену догматску ствар питао а ни ниже смислове Духа не можеш да појмиш...
Ja cu se zadrzati na ovom, ako je to sluzbeni crkveni stav
 
Није само тежња, већ је сједињење, тачније попуна Богом...

Имаш први степен обожења ''кенозу'' пражњење од ''себе'' покајањем, затим просветљење благодаћу и обожење којим постижеш светост, и постајеш једно са Светом Тројицом по Благодати Христовој...

До тог задњег ступња ретко ко долази ко свети Сава, зато ни не може да се појми код већине шта је обожење...
Dakle Sava se po tom vjerovanju obozio i sam postao bogom odnosno u potpunosti se sjedinio s Bogom tako da vise nema razlike izmedju njih? Jesam li sad skapirao dobro?
 
O kakvom konceptu ti pricas..mene interesuje poimanje Boga u svetosavlju, a ti izvodis nesto.
Поимање Бога у Светосављу је потпуно идентично са поимањем било које православне помјесне цркве у свијету, тако да би исправно питање било какво је поимање у православљу.
Ma pusti se sad ti skretanja s puta, ja nisam ni zajedljiv, nit zelim da vrijedjam, zelim da shvatim kako vjeruje neko...to me zanima kako mislis bog po blagodati? Kakav je to bog?
Тешко је то објаснити и хришћанима који нису утврђени у вјери, а камоли некоме ко површно познаје тематику, уз то и сам сам лаик, па ћу ти дати најједноставније објашњење, које наравно није баш најбоље, али ухватићеш поенту. Христос је Богочовјек и по својој људској природи потпуно је идентичан било ком човјеку осим по гријеху, јер је Он Безгрешан. Основни циљ сваког хришћанина је задобијање Царства Небеског и заједништва са Богом, да бисмо га задобили требамо се очистити од гријеха, а то може доћи само по Божијој благодати јер ми људи на овом свијету смо слаби и склони грешкама ма колико се трудили. Дакле тај следећи степен, кад нам Бог опрости све гријехе и "опере" нас од њих својом благодаћу, наше мисли и стање духа доћиће у савршену хармонију са Богом Сведржитељем и ми постајемо богови по благодати на основу тих Божанских особина које дијелимо са Богом, иако се по својој људској природи разликујемо од Божанске.
 
Поимање Бога у Светосављу је потпуно идентично са поимањем било које православне помјесне цркве у свијету, тако да би исправно питање било какво је поимање у православљу.

Тешко је то објаснити и хришћанима који нису утврђени у вјери, а камоли некоме ко површно познаје тематику, уз то и сам сам лаик, па ћу ти дати најједноставније објашњење, које наравно није баш најбоље, али ухватићеш поенту. Христос је Богочовјек и по својој људској природи потпуно је идентичан било ком човјеку осим по гријеху, јер је Он Безгрешан. Основни циљ сваког хришћанина је задобијање Царства Небеског и заједништва са Богом, да бисмо га задобили требамо се очистити од гријеха, а то може доћи само по Божијој благодати јер ми људи на овом свијету смо слаби и склони грешкама ма колико се трудили. Дакле тај следећи степен, кад нам Бог опрости све гријехе и "опере" нас од њих својом благодаћу, наше мисли и стање духа доћиће у савршену хармонију са Богом Сведржитељем и ми постајемо богови по благодати на основу тих Божанских особина које дијелимо са Богом, иако се по својој људској природи разликујемо од Божанске.
Hvala za objasnjenje, ali jel onda Isus isto bog po blagodati ili nije?
 
Ja cu se zadrzati na ovom, ako je to sluzbeni crkveni stav
Постављај смисленија питања, а не тако банална ...

Збуњује те одсуство псовки према Светом Сави, иако чујеш псовке према Богу из уста изрода са партијском књижицом који мисле да су Срби...

Од Тита Хрвата је то почело, јер је он јако волео да хули Бога и псује на Пресвету Богородицу, тако да сад има ту част да се на дну пакла каје због тога заувек

То сатанско зло псовања Светиње непознатог међу било којим верама осим чивутске је од комуниста и атеиста међу Србима, зато и нема везе са Србством које је раније брутално те псовке кажњавало,

КАжњавало се и за мање псовке, нпр мајке, оца, хлеба и сл брутално, док данас, пошто нема казни у Србској Содоми и Гомори, слушаш све облике духовног неваспитања... даће Бог па ће се вратити брутала по тој жгадији и изродима људским

Оно што тебе погађа око светог Саве, је вероватно онај текст из Законоправила, где се сатанска вера ислам проклиње приликом преласка Бошњака у Православље (анатемише али не и псује) заједно са лажним пророком Мухамедом и лажним богом Алахом, пустињским демоном из Арабије...

Те анатеме које ми православци бацамо по свим сатанским верама и лажним пророцима и боговима се вама некрштенима вероватно чине као вређање вас лично и претеривање, иако то није нити циљ нит жеља личне провокације...

Ми разликујемо грех проклетог зловерја од грешника који га није довољно свестан, зато сва жестина проклињања греховног сатанизма увек пада на кривоучење и учитеље те јереси, а никад на самог човека, који мисли да верује правилно следећи их...

Једино тим могу твоју опсесију светим Савом да некако доводем у хипотезу жељене критике, јер су код нас комуњаре политизовале све духовне србске садржаје, кријући свој атеизам који презире сваки веру у Бога, па макар и ону криву и најмању...

Дакле, јако је незгодно, јер треба некако атеисте који се крију из србовања и антисрбовања послати брже у вечност, да би међурелигијски апологетски рат био поштенији и лишен тројанаца на обе стране...

Буди ми поздрављен, ви Словени из Босне сте ми увек били симпатични због неке добронамерне отворености, неусиљене религијом
 
Hvala za objasnjenje, ali jel onda Isus isto bog po blagodati ili nije?
Исус је Бог по природи - Сушти је Бог...

Он даје благодат УСИНОВЉЕЊА БОГУ...

Јасно је да ћеш по примању те благодати, ти као син Божији бити бог, као што си по примању природног синовства од свог оца човека - човек...

Зато ти је обожење то да постанеш бог, иако ниси Бог већ човек...
 
Dakle Sava se po tom vjerovanju obozio i sam postao bogom odnosno u potpunosti se sjedinio s Bogom
Довде си добро разумео

tako da vise nema razlike izmedju njih?
Има личносне разлике, које су обједињене благодатним Сједињењем, а не природним... То је још тежа догма о несливеној сједињености личносно две природе (божије и људске) у Личности Бога, којом човек постаје том благодаћу бог

Jesam li sad skapirao dobro?
Тешко то може добро да се скапира, мораш у нашу веру да пређеш крштењем да се не би суновратио у неверу ако чујеш о висинама Богословља код нас...

Зафалило би ти ума, само да чујеш, а камо ли да појмиш ту узвишеност Православне вере... Зато мора допуна твог духа Духом
 
Вјероватно би се могло рећи да по својој људској природи, али Он има и Божанску природу као Једно од Лица Тројице.
Мала корекција... благодат је од Божанске природе Христове коју има од Оца, а не од људске коју има од Мајке Марије...

Он је по природи Бог, природни је Бог као Син, а не благодатни као усиновљеник тј. човек... по благодати су само људи богови, а Бог је један по природи, као Извор Благодати
 
Мала корекција... благодат је од Божанске природе Христове коју има од Оца, а не од људске коју има од Мајке Марије...

Он је по природи Бог, природни је Бог као Син, а не благодати као усиновљеник тј. човек... по благодати су само људи богови, а Бог је један по природи, као Извор Благодати
Погрешно сам се изразио, алудирао сам на Његову људску природу која је обасјана Божанском благодаћу која га чини савршеним човјеком, односно Безгрешним.
 

Back
Top