Zašto se "cajkaroši" uvrijede kad im kažem kojoj kulturi pripadaju?

DalmatinacHR

Aktivan član
Poruka
1.590
Dakle, ja sam Dalmatinac, Hrvat... Prvenstveno sam Dalmatinac.

Obožavam svoje dalmatinske pisme (kancone i klape), volim svoj dalmatinski folklor priobalja Dalmacije, volim sve naše dalmatinske igre i običaje.

Dodatno uz dalmatinske pisme, volim slušati strani Rock i talijanske pjesme.

I dobro, to sam ja glede stranog Rocka i talijanskih pjesama.

Dok ove dalmatinske pisme su dio mog zavičaja i ja ih obozavam, krv (i srce) mi uzavrije od radosti kad ih čujem jer pripadam toj kulturi i zavičaju i krv i srce mi kucaju za pjesme mog zavičaja i kulture kojoj pripadam.

E SAD:

"Cajkarošima" krv uzavrije kad čuju cajke, i ok, to je njihov ukus, ja im lijepo kažem da odu do kraja i Islamiziraju se te da češće posjećuju Istanbul JER TAMO KULTURALNO PRIPADAJU.

Čemu glumiti da su neki etnički Srbi ili Hrvati, ako ti brate vrije krv na čistu cajku, kulturalno pripadaš Osmanlijskom/Post-Osmanlijskom svijetu/kulturi i lijepo bi bilo da umjesto da glumataju okolo da dolaze iz katoličke ili pravoslavne kulture, da lijepo priznaju gdje ih geni (prikriveni) zovu.

Jer ja evo ne mogu zamisliti (iako iznimka može postojat) zašto bi sad Sicilijanez, Kalabrez, Talijan neki generalno, ili Francuz, zašto bi slušao cajke? Zašto?

Pa sve i da su napisane na Talijanskom ili Francuskom, zašto bi? Ne bi.

(Baka mi je talijanka i naprosto znam da ljudi tamo na to sve gledaju kao na nešto tursko i ALIENSKO njima).

Ali evo imamo primjer ovdje toliko Hrvata u Hrvatskoj i toliko Srba u Srbiji koji kažu da im krv vrije i srce tuče kad čuju cajke, pa zašto se ljute kad im kažem da kulturalno pripadaju Istanbulu i Turskoj, što ih vrijeđa?

Evo nedavno sam ovo napisao na fejsu komentirajući cajke na fejs stranici jednog portala, neki prijatelji su vidjeli taj komentar i rekli da sam ih duboko razočarao kao čovjek, ti ljudi odreda slušaju cajke, i eto ja sam ih duboko razočarao jer sam ovo napisao za ljude koji vole cajke.

Zašto ih je to uvrijedilo, ČEGA SE SRAME?

Meni da netko kaže: "odhebi u Italiju češće kad toliko voliš talijanske pisme i dalmatinske kancone, pripadas kulturalno njima" (a očito pripadam), mene to ne bi uvrijedilo, NAPROTIV, s tim da ja njima nisam rekao "odhebite u Istanbul" nego im preporučio da odu češće kulturi kojoj pripadaju.

Zašto njih ovo vrijeđa onda? Očito da kulturalno pripadaju post-Osmanlijskom-turskom kulturalnom krugu kad im krv vrije na cajke.

P.S. Molim vas samo da odmah nesto kažem i preduhitrim vas; ne počimljite mi sada sa tim da je to balkanska muzika, jer ja znam jako dobro narodne Grčke, Makedonske, Srpske itd pjesme i to nisu ove, prema tome čemu ih vrijeđa sama pomisao da pripadaju Turskom kulturalnom krugu?

Pa ne pripadaju valjda Talijanskom, Grčkom, Mađarskom ili Austrijskom kad im krv toliko vrije na tu glazbu? Što ih vrijeđa tu točno? Nek mi objasni neko?
 
Dakle, ja sam Dalmatinac, Hrvat... Prvenstveno sam Dalmatinac.

Obožavam svoje dalmatinske pisme (kancone i klape), volim svoj dalmatinski folklor priobalja Dalmacije, volim sve naše dalmatinske igre i običaje.

Dodatno uz dalmatinske pisme, volim slušati strani Rock i talijanske pjesme.

I dobro, to sam ja glede stranog Rocka i talijanskih pjesama.

Dok ove dalmatinske pisme su dio mog zavičaja i ja ih obozavam, krv (i srce) mi uzavrije od radosti kad ih čujem jer pripadam toj kulturi i zavičaju i krv i srce mi kucaju za pjesme mog zavičaja i kulture kojoj pripadam.

E SAD:

"Cajkarošima" krv uzavrije kad čuju cajke, i ok, to je njihov ukus, ja im lijepo kažem da odu do kraja i Islamiziraju se te da češće posjećuju Istanbul JER TAMO KULTURALNO PRIPADAJU.

Čemu glumiti da su neki etnički Srbi ili Hrvati, ako ti brate vrije krv na čistu cajku, kulturalno pripadaš Osmanlijskom/Post-Osmanlijskom svijetu/kulturi i lijepo bi bilo da umjesto da glumataju okolo da dolaze iz katoličke ili pravoslavne kulture, da lijepo priznaju gdje ih geni (prikriveni) zovu.

Jer ja evo ne mogu zamisliti (iako iznimka može postojat) zašto bi sad Sicilijanez, Kalabrez, Talijan neki generalno, ili Francuz, zašto bi slušao cajke? Zašto?

Pa sve i da su napisane na Talijanskom ili Francuskom, zašto bi? Ne bi.

(Baka mi je talijanka i naprosto znam da ljudi tamo na to sve gledaju kao na nešto tursko i ALIENSKO njima).

Ali evo imamo primjer ovdje toliko Hrvata u Hrvatskoj i toliko Srba u Srbiji koji kažu da im krv vrije i srce tuče kad čuju cajke, pa zašto se ljute kad im kažem da kulturalno pripadaju Istanbulu i Turskoj, što ih vrijeđa?

Evo nedavno sam ovo napisao na fejsu komentirajući cajke na fejs stranici jednog portala, neki prijatelji su vidjeli taj komentar i rekli da sam ih duboko razočarao kao čovjek, ti ljudi odreda slušaju cajke, i eto ja sam ih duboko razočarao jer sam ovo napisao za ljude koji vole cajke.

Zašto ih je to uvrijedilo, ČEGA SE SRAME?

Meni da netko kaže: "odhebi u Italiju češće kad toliko voliš talijanske pisme i dalmatinske kancone, pripadas kulturalno njima" (a očito pripadam), mene to ne bi uvrijedilo, NAPROTIV, s tim da ja njima nisam rekao "odhebite u Istanbul" nego im preporučio da odu češće kulturi kojoj pripadaju.

Zašto njih ovo vrijeđa onda? Očito da kulturalno pripadaju post-Osmanlijskom-turskom kulturalnom krugu kad im krv vrije na cajke.

P.S. Molim vas samo da odmah nesto kažem i preduhitrim vas; ne počimljite mi sada sa tim da je to balkanska muzika, jer ja znam jako dobro narodne Grčke, Makedonske, Srpske itd pjesme i to nisu ove, prema tome čemu ih vrijeđa sama pomisao da pripadaju Turskom kulturalnom krugu?

Pa ne pripadaju valjda Talijanskom, Grčkom, Mađarskom ili Austrijskom kad im krv toliko vrije na tu glazbu? Što ih vrijeđa tu točno? Nek mi objasni neko?

Ти делиш људе према томе коју музику слушају?
 
Ja slusam narodnjake i turbo folk. Zarazna je ta muzika ali ne kontam kako to ima veze sa veroispovest. Pa bre znam mnogo drugara koji slusaju rok ili americku muziku pa ne razmisljaju o prelasku u katolike ili protestante.
Zato što je rock američka internacionalna muzika, slušaju ga i pakistanci vjerojatno, nije narodna muzika SAD-a (što bija recimo blues, jazz i slicno, sumnjam da mnogo srba ili hrvata sluša jazz, ima ih ali ne puno).

Ne znam što bi nagnalo Amera da sluša balkanske cajke, pa sve i da su prevedene na engleski. Dakle što tebe to tjera da slušaš cajke osim što eto stremiš turskoj civilizaciji i kulturi? Oprosti ali tako je.

Ta glazba nit je bliska grčkoj narodnoj, niti mađarskoj narodnoj, niti talijanskoj narodnoj, niti slavenskoj narodnoj, zna se jako dobro da vuče podrijetlo vezano za Islam i Osmanlije i tako se razvijala, nemojmo sad izmisljati sto je sto.

Ti očito osjecas neku vrstu pripadnosti osmanlijskoj kulturi.
 
Poslednja izmena:
Preko 90% Dalmatinaca su Srpskog porkla a 10% Italijansko srpskog porekla.
U Dalmaciji nikad nisu ziveli Hrvati samo pokatoliceni Srbi.
Zašto vas ta cinjenica vrijedja, ČEGA SE SRAMITE?
:D



Upravo je Dalmacija tamo gdje je nastala Hrvatska, nikakva sjeverna Hrvatska, nego baš Dalmacija.

Prvi Srbi u Dalmaciju (i to samo na zaleđe sjeverne dalmacije = bukovica) se naseljavaju tek u 14 stoljeću za vrijeme kad se Jelena (dušanova sestra) udaje za Hrvatskog plemića Mladena Šubića III, ona pocinje graditi prva dva pravoslavna manastira u bukovici Krku i Krupu, prije nje Dalmacija Srba nije vidjela.

A baš u Dalmaciji je centar dalmatinske i hrvatske čakavštine i staroikavšrine kao dijalekta i jezika (ono sto je trebao biti naš jezik knjizevni, ali nije odlukom izdajnickog HR sabora krajem 19 stoljeća).

Toliko
 
Ти делиш људе према томе коју музику слушају?
Ne djelim ja ljude na ništa, ja sam samo Hrvatima (i Srbima) koji obožavaju cajke predložio da češće posjećuju središte svoje kulture: ISTANBUL.

Čemu vrijeđanje na taj moj prijedlog? Očito je da je tamo središte kulture kojoj pripadaju. Što je tu sada uvreda?
 
Ne djelim ja ljude na ništa, ja sam samo Hrvatima (i Srbima) koji obožavaju cajke predložio da češće posjećuju središte svoje kulture: ISTANBUL.

Čemu vrijeđanje na taj moj prijedlog? Očito je da je tamo središte kulture kojoj pripadaju. Što je tu sada uvreda?
Шта ће у Стамболу, највећи хитови ”цајки” су покрадени из модерне грчке поп музике?
Мада су мени далматинске ”цајке” омиљене :lol:


Lidija Bačić Lille - Tip top
 
Шта ће у Стамболу, највећи хитови ”цајки” су покрадени из модерне грчке поп музике?
Мада су мени далматинске ”цајке” омиљене :lol:


Lidija Bačić Lille - Tip top
Reci to Grcima pa cemo vidit što će ti reći, i ta dotična Lidija bi najvecu karijeru napravila u Istanbulu
 
Reci to Grcima pa cemo vidit što će ti reći, i ta dotična Lidija bi najvecu karijeru napravila u Istanbulu
Шта има ја да им причам? Већина хитова Цеце, Аце Лукацса и осталих из деведесетих има оригинале из Грчке, то је општепозната чињеница свакоме ко је имало упућен у балканску музичку сцену.
А Лидији не иде лоше ни у Далмацији, ни у Хрватској, па и шире :lol:
Тако је како је, зато Пријовићка напуни пет Арена у Загребу, а најпопуларнија клапа не би напунила ни салу месне заједнице :mrgreen:
Шта мош, не мош ништа :D
Нека се народ весели, музика конектинг пипл :D
Ево још мало Лиле, да не паламудимо само.


Lidija Bacic Lille & Sasa Matic - Kad zamirišu jorgovani (Live performance)
 
riba avijon, muzika trešina žešća..
Nek je to tebi avion ali cemu vrijedjanje ako ja egzaktno tvrdim da onda pripadas turskome spektru kultrnofolklornom?

Hebe se mene sto ces ti meni sad odg jer upravo mi je na fejsu jedna Bosnjakinja kolegica rekla da je ostala zgrozena mojim komentarom i da sam je kao osoba i kolega razocarao.

Tako da... ako mi je to bliska osoba kolegica rekla zaboli me racku sto ces mi ti ili bilo tko ovdje reći. Svi koji to slusate ste hebeni turci u dusi i geni vas zovu. Adio
 
Nek je to tebi avion ali cemu vrijedjanje ako ja egzaktno tvrdim da onda pripadas turskome spektru kultrnofolklornom?

Hebe se mene sto ces ti meni sad odg jer upravo mi je na fejsu jedna Bosnjakinja kolegica rekla da je ostala zgrozena mojim komentarom i da sam je kao osoba i kolega razocarao.

Tako da... ako mi je to bliska osoba kolegica rekla zaboli me racku sto ces mi ti ili bilo tko ovdje reći. Svi koji to slusate ste hebeni turci u dusi i geni vas zovu. Adio
Druže, ja tebe ništa ne razumem... Upravo sam ti iskazao da ne slušam cajke, kako ih ti zoveš. Istina, nisam precizirao da ne gledam, ali je poenta kao i tvoja, ne slušam ....! Po kojoj liniji onda vidiš uopšte da oponiram tvom, čitaj zajedničkom mišljenju. Jel te to toliko pogađa da nisi više u stanju da prepoznaš smisao ni u tuđoj rečenici.... No drama, pliz... :cool: 🤌
 
Немам појма шта би то могло бити "цајкароши", ваљда нека нова умотворина новохрватског говора, шта ли, могуће нека изведеница из "цајке" мада немам појма ни што би то могло бити.

Но на страну то. Има ту један народ, који пребива мало западније од Срба, неки Хрвати, који воле за себе рећи да су нација потомака бечких и угарских коњушара и коњеводаца, јербо тако ваљда припадају напредној западној цивилизацији. Па су их тако њихове елите убиједиле да припадају западној култури, никако тој заосталој источњачкој. И када је у питању музика кроз вишедеценијску и вишевјековну индоктринацију усађивали су гадљивост према том "источњачком" мелосу, илити народњацима како би то још звали,
Тако у тој нацији имамо данас само љубитеље бечке филхармоније и класичне музике, евентуално мало ће и држати до традиције завичаја им, па ће ови у Загорју рећи да воле послушати попевке а ови у Далмацији канцоне и клапе. И наравно нагласиће да они тај источњачки мелос не подносе.
Али знате шта, на било којем весељу, прослави, када се попије која, сви ти Хрвати и посебно Хрватице када чују звуке народњака, падају у транс , сви ти Далмоси, Загорци, Славонци а посебно Далматинке, Загорке и Славонке када иг дирне тај мрски источњачки мелос, доживе екстазу,.

Наравоучење. Колико год се трудили, упирали, не можете постати оно што нисте, нити можете побјећи од оног што јесте, од свог изворишта
 
Druže, ja tebe ništa ne razumem... Upravo sam ti iskazao da ne slušam cajke, kako ih ti zoveš. Istina, nisam precizirao da ne gledam, ali je poenta kao i tvoja, ne slušam ....! Po kojoj liniji onda vidiš uopšte da oponiram tvom, čitaj zajedničkom mišljenju. Jel te to toliko pogađa da nisi više u stanju da prepoznaš smisao ni u tuđoj rečenici.... No drama, pliz... :cool: 🤌
Oprosti, žurija sam se obaviti nesto i pisao sa mobitela te pomjesao babe i zabe u tvom komentaru. Isprike.
 
Nek je to tebi avion ali cemu vrijedjanje ako ja egzaktno tvrdim da onda pripadas turskome spektru kultrnofolklornom?

Hebe se mene sto ces ti meni sad odg jer upravo mi je na fejsu jedna Bosnjakinja kolegica rekla da je ostala zgrozena mojim komentarom i da sam je kao osoba i kolega razocarao.

Tako da... ako mi je to bliska osoba kolegica rekla zaboli me racku sto ces mi ti ili bilo tko ovdje reći. Svi koji to slusate ste hebeni turci u dusi i geni vas zovu. Adio
Опусти се, немој такве ствари да те погађају. Ако те погађају, пробај да пронађеш у себи узрок, за твоје добро.
Ево мало правог доброг рока за тебе.


Dick Dale & The Del Tones "Misirlou" 1963
 
Šta bi uopšte bile "cajke"?

Ima više pravaca u toj tkz. "novokomponovanoj narodnoj muzici" od kojih je danas preživeo jedino tkz. "turbo folk" koji je sinteza više pravaca i teško se može definisati. Možemo diskutovati o vrednost tog muzičkog pravca ili ga kompletno svrstati u šund, ali povezivati muziku sa genima je krajnje idiotski?

Kakve veze ima izbor muzike sa genima? Evo ja pored ambijentalne, instrumentalne i klasične muzike, volim mađarski i grčki folklor, posebno Bramsova dela inspirisana mađarskim folklorom, ali nikakve veze sa Mađarima i Grcima nemam. Od svih tradicija izvorne narodne muzike sa prostora bivše Jugoslavije ubedljivo su mi najdosadnije te dalmatinske klape. Mislim na one prave izvorne klape, ne na komercijalne pop verzije. To mi je zaista dosadno iako je moguće da kulturološki i genetski imam više veze da Dalmatincima nego sa Mađarima ili Grcima.

Uvodni post je kultur-rasistička i šovinistička papazjanija. Hrvatski šovinisti vole te kulturološke podele bazirane na muzici i opsednuti su poređenjem sa Srbima, pa se satraše da Srbe svrstaju na nekakav istok, a sebe na zapad. Od svega je najkomičnije panično utrpavanje Hrvata u nekakvu imaginarnu regiju "srednju Europu", samo da bi ispali bolji od Srba koje ostaviše na Balkanu. Hrvatski šovinisti i malograđani žale za Austro - Ugarskom više nego Austrijanci jer je ta propala imperija u njihovom umu jedini način da se izdignu iznad Srba. Smešno je i žalosno u isto vreme, toliko busanje u prsa balkanskih nesrećnika koji pate od kompleksa inferiornosti sa tuđom kulturom, tuđim carevima, tuđim imperijama.
 
Dakle, ja sam Dalmatinac, Hrvat... Prvenstveno sam Dalmatinac.
Dok ove dalmatinske pisme su dio mog zavičaja i ja ih obozavam, krv (i srce) mi uzavrije od radosti kad ih čujem jer pripadam toj kulturi i zavičaju i krv i srce mi kucaju za pjesme mog zavičaja i kulture kojoj pripadam.

:roll:

Kakva zavičajno - domoljubna patetika.

Pazi da te infrakt ne strefi jednog dana.
 
Šta bi uopšte bile "cajke"?

Ima više pravaca u toj tkz. "novokomponovanoj narodnoj muzici" od kojih je danas preživeo jedino tkz. "turbo folk" koji je sinteza više pravaca i teško se može definisati. Možemo diskutovati o vrednost tog muzičkog pravca ili ga kompletno svrstati u šund, ali povezivati muziku sa genima je krajnje idiotski?

Kakve veze ima izbor muzike sa genima? Evo ja pored ambijentalne, instrumentalne i klasične muzike, volim mađarski i grčki folklor, posebno Bramsova dela inspirisana mađarskim folklorom, ali nikakve veze sa Mađarima i Grcima nemam. Od svih tradicija izvorne narodne muzike sa prostora bivše Jugoslavije ubedljivo su mi najdosadnije te dalmatinske klape. Mislim na one prave izvorne klape, ne na komercijalne pop verzije. To mi je zaista dosadno iako je moguće da kulturološki i genetski imam više veze da Dalmatincima nego sa Mađarima ili Grcima.

Uvodni post je kultur-rasistička i šovinistička papazjanija. Hrvatski šovinisti vole te kulturološke podele bazirane na muzici i opsednuti su poređenjem sa Srbima, pa se satraše da Srbe svrstaju na nekakav istok, a sebe na zapad. Od svega je najkomičnije panično utrpavanje Hrvata u nekakvu imaginarnu regiju "srednju Europu", samo da bi ispali bolji od Srba koje ostaviše na Balkanu. Hrvatski šovinisti i malograđani žale za Austro - Ugarskom više nego Austrijanci jer je ta propala imperija u njihovom umu jedini način da se izdignu iznad Srba. Smešno je i žalosno u isto vreme, toliko busanje u prsa balkanskih nesrećnika koji pate od kompleksa inferiornosti sa tuđom kulturom, tuđim carevima, tuđim imperijama.
Sve je meni jasno sto ti oces reć ali čisto sumnjam da je pošast slusanja madjarske i grcke muzike sirom ex-yu.

To je kao da netko eto voli irsku narodnu muziku i super.

Ali ne mjesaj ovdje kruske i jabuke molim te !

Jasno je, sasvim je jasno sto je madjarska narodna, grcka narodna, talijanska narodna, hrvatska narodna, srpska narodna, HEBENA FINSKA NARODNA, A SASVIM JE HEBENO JASNO IZ KOJIH KORIJENA KOJE DRZAVE I KULTURE VUCE PODRIJETLO HEBENI TURBO-FOLK ILI TI GA Cajke p... mile materine i ne zaobilazi temu !

A potjecu kulturalno iz orijentalnog turskog folklora i ne prodaji maglu !

Moja poanta je ova: da svi koji te cajke slusaju da odu cesto na odmor u Istanbul JER TAMO IM JE MEKA I MEDINA ! KULTURALNA !

Kad im vec krv vrije na to, mora postojat razlog zasto im vrije na to, brojeni u milijunima, znamo razlog !

Turski gen vjerojatno izmigoljio !

Pa odhebi onda na odmor u svoju prijestolnicu ISTANBUL nemoj ici u Atenu, Rim, Veneciju, Budimpestu itd... to ajde cesce u Istanbul !

Koju p... materinu onda ta i takav glume nekog pravoslavca ili katolika KULTURALNO !


Znaci kad treba krstit dite onda je katolik ili pravoslavac, ali kad triba zavrtit janje onda se TURSKE CAJKE VRTEEEEE SVE U 16! Pa nek odhebu u tri pm onda na odmor malo u Tursku.

E ali kad sam ja ovo javno rekao povridilo ih je !

A zasto???? Jer imaju KOMPLEKS ! i znaju da je to istina, istina boliiiiiii jbggggg. A ja nisam tu radi politicke korektnosti.
 

Back
Top