Zasto je odbijen plan Z4?

2. Ja se ne sećam da je plan Z4 potpisan od strane Srba...koliko se sećam nije bio potpisan ni od strane Hrvata , oni su se nećkali u stilu da su uzdržani , ali koliko se ja sećam stav srpske delegacije im je tu pomogao pošto je bio odbijajući , pa onda oni nisu morali ni da se odluče...neka me neko ispravi ako grešim.

Srbi su potpisali plan Z4 i o tome svedoci i Savo Strbac, predsednik Veritasa, koji je bio svedok toga. To sto Hrvati serviraju njihovu verziju istorije nije nista novo, novo je da im se u tome pridrzuju i Srbi.


Štrbac: "Možemo razgovarati, ali ovde nije u pitanju vrijeme. Pitanje koje se spominje ovde je da smo mi Srbi odbili plan."

B92: Meni se čini da je upravo vreme u pitanju.

Štrbac: "Ja vam kažem da Srbi iz Krajine nisu odbili plan, već da ga nisu u određenom momentu prihvatili u ruke, a kasnije su prihvatili. To je isto uradio i tadašnji predsednik Vlade RSK Babić na sastanku u ambasadi, mislim da je bilo 3. ili 2. uveče. Isti taj plan, nacrt koji je bio ponuđen delegacijama Hrvatske i Krajine u Ženevi, ponuđen je i ovde Babiću, i on ga je parafirao kao što su i oni parafirali. Međutim, problem je bio kad su Srbi parafirali taj plan, onda su Hrvati tražili bezuslovnu reintegraciju ili kapitulaciju, kako bi je ko nazvao. A sad kad znamo, tad nisam ni ja znao a sad znam jer su obelodanjeni brionski transkripti, onda se zna da je Tuđman rekao: "Ide naša ekipa, ide naša delegacija na taj sastanak. Ništa tamo nećemo što nam se ponudi potpisati, jer je već bila odluka donesena da se krene ovom ofanzivom na Krajinu.""
 
Srbi su potpisali plan Z4 i o tome svedoci i Savo Strbac, predsednik Veritasa, koji je bio svedok toga. To sto Hrvati serviraju njihovu verziju istorije nije nista novo, novo je da im se u tome pridrzuju i Srbi.


Štrbac: "Možemo razgovarati, ali ovde nije u pitanju vrijeme. Pitanje koje se spominje ovde je da smo mi Srbi odbili plan."

B92: Meni se čini da je upravo vreme u pitanju.

Štrbac: "Ja vam kažem da Srbi iz Krajine nisu odbili plan, već da ga nisu u određenom momentu prihvatili u ruke, a kasnije su prihvatili. To je isto uradio i tadašnji predsednik Vlade RSK Babić na sastanku u ambasadi, mislim da je bilo 3. ili 2. uveče. Isti taj plan, nacrt koji je bio ponuđen delegacijama Hrvatske i Krajine u Ženevi, ponuđen je i ovde Babiću, i on ga je parafirao kao što su i oni parafirali. Međutim, problem je bio kad su Srbi parafirali taj plan, onda su Hrvati tražili bezuslovnu reintegraciju ili kapitulaciju, kako bi je ko nazvao. A sad kad znamo, tad nisam ni ja znao a sad znam jer su obelodanjeni brionski transkripti, onda se zna da je Tuđman rekao: "Ide naša ekipa, ide naša delegacija na taj sastanak. Ništa tamo nećemo što nam se ponudi potpisati, jer je već bila odluka donesena da se krene ovom ofanzivom na Krajinu.""

taj odredjeni momenat je trajao cijelih 6 mjeseci!!!!

ne opravdavaj srpku kratkovidnost nekim hrvatskim potkopavanjem plana,kad toga jednostavno nije ni bilo.da je narod u hrvatskoj imao predstavu o kakvim se ustupcima radi kad je rijec o planu Z4,tada u tim ratnim godinama nas dragi predsjednik tudjman bi dobio metak u celo.na srecu hrvata i na stetu srba,srbi su odbili taj plan.

obrati se svojima zasto nisu potpisali
 
???
Lepo ti pise da su Srbi potpisali plan Z4, kao i Krvati, 2. avgusta 1995.
Samo par dana kasnije ustaska drzava napala je Krajinu, sto potvrdjuje da plan Z4 nikad nije ni bio ozbiljan plan vec obicno zamajavanje Srba i kupovina vremena za Krvate, kako bi mogli na miru organizovati etnicko ciscenje i genocid.

kako su potpisali kad ga martic nikad nije prihvatio?
 
Sta mislite zasto je tadasnje srpsko rukovodstvo odbilo plan Z4, koji je u nekim segmentima srpskom narodu u tadasnjoj Krajini osiguravao drzavu u drzavi?!






PLAN Z4

PLAN Z4 AUTONOMNI USTAVNI PLAN ZA KRAJINU

POGLAVLJE I: USPOSTAVLJANJE SRPSKE KRAJINE

Èlan I: 1. Granice

1. Biæe uspostavljena autonomna Srpska Krajina ( u daljem tekstu "Krajina")
od teritorija oznaèenih na mapi u Aneksu A.*
2. U svakom trenutku nakon stupanja na snagu ovog Sporazuma granice Krajine mogu biti promenjene dogovorom vlade Republike Hrvatske (što mora biti ozakonjeno odgovarajuæim pravnim propisima) i zakonodavnog tela Krajine. U periodu od šest meseci od stupanja na snagu ovog Sporazuma, komisija za sprovoðenje stvorena na osnovu Paragrafa 2 Èlana XVII ovlašæena je da promeni granice u dužini ne veæoj od 2 km u odnosu na Mapu 1 u Aneksu A, i pod uslovom da deluje na osnovu konsenzusa postignutog izmeðu vlada Republike Hrvatske i Krajine.
3. Izmeðu Krajine i drugih delova Republike Hrvatske neæe biti graniène kontrole.

Èlan I: 2. Primena zakona i vladinih uredbi

1. Zakoni usvojeni u Saboru Hrvatske primenjivaæe se u Krajini samo u meri u kojoj spadaju u iskljuèivu nadležnost centrale vlade, kao što je precizirano u Paragrafu 1 Èlana II. 1, ako su preneti na tu vladu u skladu sa Paragrafom 3 istog èlana, ili ako ih je potvrdilo zakonodavno telo Krajine.
2. Ustav Republike Hrvatske i svi zakoni primenjivi na Krajinu, u skladu sa Paragrafom 1, biæe verno sprovoðeni i primenjivani od strane kompetentnog organa vlade Krajine.
3. Sve postupke koje preduzimaju odgovorna tela vlade Republike Hrvatske vlada Krajine æe prihvatati kao važeæe i sve postupke koje preduzimaju odgovorna tela vlade Krajine vlada Republike Hrvatske prihvataæe kao važeæe.

Èlan I: 3. Zastave i grbovi

1. Krajina može usvojiti grb i zastavu koji se mogu isticati na njenoj teritoriji, ukljuèujuæi sve njene granice u skladu sa zakonima koje je usvojila Skupština Krajine.
2. Zastava i grb Republike Hrvatske mogu se isticati na teritoriji Krajine na objektima gde su smeštene institucije hrvatske vlasti, kao i na meðunarodnim granicama.
3. Pojedinci na bilo kom delu Republike Hrvatske slobodni su da istièu grb i zastavu Republike Hrvatske i Krajine.

Èlan I: 4. Jezik

1. Skupština Krajine može omoguæiti upoterbu srpskog jezika i æiriliènog pisma, pod uslovom da su interesi manjina u Krajini potpuno zaštiæeni u skladu sa Poglavljem XI.

Èlan I: 5. Domicil

1. Svaki graðanin Republike Hrvatske sa stalnim mestom boravka u Krajini ima pravo da od vlade Krajine dobije dokumentaciju koja o tome svedoèi i koja æe se izdavati u skladu sa propisima dogovorenim sa vladom Republike Hrvatske.

POGLAVLJE II: PODELA OVLAŠÆENJA IZMEÐU CENTRALNIH I KRAJINSKIH VLASTI U POGLEDU KRAJINE

Èlan II: 1. Opšta podela

1. Vlada Republike Hrvatske (ovde "centralne vlasti"), u pogledu Krajine, imaæe iskljuèiva ovlašæenja u sledeæem, izuzev ako nije drugaèije precizirano ili dopušteno sadašnjim sporazumom:
a) Voðenju spoljne politike, uzimajuæi u obzir Èlan II.2;
b) Odbrani Republike Hrvatske protiv spoljnih pretnji;
c) Državljanstvo Republike Hrvatske, prema èlanu XI;
d) Regulaciji, uz uslov da Krajina neæe biti neravnopravna u odnosu na druge delove Hrvatske:
I) meðunarodne trgovine, ukljuèujuæi carinu;
II) unutrašnje trgovine preko granica Krajine, ukljuèujuæi upotrebu glavnih putnih pravaca i pruga;
III) finansija;
IV) intelektualne svojine;
V) proizvodnih standarda;
VI) komunikacija;
e) Štampanju i kontroli novca, prema Èlanu II.3;
f) Raspodeli frenkvencija za radio, televiziju i druge svrhe, uz uslov da Krajini bude dodeljeno najmanje onoliko frenkvencija koliko ih trenutno koristi i za najmanje jednu televizijsku stanicu;
g) Poštanske poslove;
h) Zaštitu životne sredine, izuzev u okviru koji bi prelazio granice Krajine.

2. Krajinske vlasti æe imati sva ovlašæenja koja nisu obuhvaæena gornjim stavom 1, a posebno sledeæa, izuzev ako nije drugaèije precizirano ili dopušteno sadašnjim sporazumom:
a) Obrazovanje;
b) Kultura;
c) Stanogradnja;
d) Javne službe;
e) Biznis;
f) Dobrotvorne aktivnosti;
g) Energija;
h) Lokalno raspolaganje zemljištem;
i) Zaštita životne sredine Krajine, u skladu sa podstavom 1(h);
j) Prirodni resursi;
k) Radio i televizija;
l) Socijalna zaštita;
m) Turizam;
n) Potvrde o domicilu u Krajini, u skladu sa Èlanom 1.5;
o) Formiranje korporacija i drugih pravnih lica;
p) Policija, u skladu sa Poglavljem VI;
q) Poreska politika, u skladu sa Èlanom II.4.....

nastavak originalne verzije plana Z4 na: http://planz4.mojblog.rs/p-plan-z4/27608.html





Ovaj Sporazum biæe zakljuèen na engleskom, htvatskom i srpskom. U sluèajevima nepodudarnosti, odluèivaæe engleski tekst.
Završeno –––––––– dana ––––––––– 1995. u –––––––––– , u tri primerka.**********



Izvor "Beta" Beograd


Nisu ga prihvatili zato sto su ih tako savetovali iz BG...mesec dana pred pad Krajine,"vojvoda" Seselj i ostatak njegove jagnjece brigade je imao setnju po bivsoj Krajini i na mitingu u Glini je obecao tom nesretnom narodu ,da ce u slucaju ustaskog napada on licno poslati 100 000 hiljada svojih dobrovoljaca...kao je sve zavrseno ,poznato je svima.

Taj snimak sam pre jos par godina postavio na jednom drugom forumu,pokusacu ponovo da ga pronadjem i ovde postavim da ne ispaden da lazem....
 
"Sto se tice famoznog plana Z-4 ,on je najveca mrlja na ponasanju amerike i zapadne Evrope.To je velika podvala javnom mnjenju,jer se stvorio utisak da su Srbi ,bezrazlozno odbili taj sporazum i dali pravo Hrvatskoj da oruzano napadne RSK.U pitanju je hrvatski plan,ponudjen delegaciji RSK u Njujorku u februaru 1993.i u Zenevi u aprilu 1993.Naravno,tada je odbijen,jer je predvidjao "autonomiju" samo za opstine Knin i Glinu(Hrvati su rekli da su u pitanju kotari).Ta autonomija bi se odnosila samo na 60-70 000 Srba.Svakako ona se ne bi odnosila ni na stanovnistvo Slavonije,zapadnog Srema i Baranje.U kotar Knin ne bi usli Drnis,Obrovac i Benkovac,a u kotar Glinu ,ne bi usli :Lika,deo Korduna,i deo Banije sa Petrinjom.U ovako skucenom prostoru,Srbima je ponudjena i vojska,i policija i zastava,i parlament ,i sta jos ne."
 
Nisu ga prihvatili zato sto su ih tako savetovali iz BG...mesec dana pred pad Krajine,"vojvoda" Seselj i ostatak njegove jagnjece brigade je imao setnju po bivsoj Krajini i na mitingu u Glini je obecao tom nesretnom narodu ,da ce u slucaju ustaskog napada on licno poslati 100 000 hiljada svojih dobrovoljaca...kao je sve zavrseno ,poznato je svima.

Da ne preterujemo . Taj sporazum nije bio nikakva garancija opstanka Srba u Hrvatskoj . Ako su se Hrvati uz blagoslov i obuku Amerike libili da napadnu teritoriju koja je pod UN protektoratom , sta je njima bio problem da kasnije bez problema zavrse "posao" .
Po tom sporazumu Srbi u Istocnoj Slavoniji, Baranji i Zapadnom Sremu ne bi dobili nista , a tu je vec izmedju 100 i 150 hiljada Srba proterano . Nacionalisticka javnost u Hrvatskoj gledala je na taj sporazum kao veliku pretnju i nikada ga ne bi prihvatila . On jeste bio dobra polazna osnova za dalje pregovore ali nista vise od toga .
 

Back
Top