Запанде дипломате "Николић прагматичан-бољи избор од Коштунице"

Zaboravila da kažem još nešto, a napisaću odvojeno jer je jako bitno za nas.

Bez obzira šta se bude dešavalo na svetskim finansijkim tržištima postoji velika mogućnost da nam se dogodi "argentinski scenario". Đelić je pričao o tome pre nekoliko godina, u vreme dok nije bio u vladi, neki stručnjaci (i neki profesori ekonomskog fakulteta) isto to misle... Naravno o tome se slabo priča. Precenjen dinar i labava fiskalna politika i bum! Zato sam pomenjila da je najopasnije biti zadužen. Ako kurs ode naglo gore mnogi kojima su krediti vezani za strane valute jednostavno neće moći da servisiraju dugove.

Nemojte samo da progutate priču da će na to uticati izbori! Postojeće stanje je posledica dugogodišnje monetarne i fiskalne politike.

ih da su svabe znale za bube ko sto si ti ne bi im propao rajh.pravis galamu oko par stotina evrova duga po glavu srbina.pogledaj komsiluk kolko je zaduzen.micemo poslednji riknuti.
 
Opet nikakva galama, samo relana opasnost na koju se upozorava, samo uglavnom dosta stidljivo.

Niko ne kaže da je stanje u okruženju sjajno, ali oni su se zaduživali relativno polako i razvijali neku proizvodnju. Problem je kad potrošnja ne prati proizvodnju skoro nikako - kod nas se iz godine u godinu eksponencijlano povećavava potrošnja. Uporedi izvoz Srbije i Bugarske naprimer. Srbiju u životu trenutno održavaju privatizacije i doznake iz inostranstva (penzije i privatne dotacije dijaspore). Neobično je da se ljudi "nategnu" za stambene kredite (posebno oni finansirani iz budžeta), a da nisu svesni da je dinara precenjen i da se ovakva situacija ne može održavati dugoročno. Kreditna ekspanzija je jednostavno "previše brza" i što je najgore izgleda da uglavnom ide na potrošnju.

Da se ne zamajavamo da mi možemo da napravimo detaljnu analizu - za to je potrebno dosta informacjia koje nam nisu dostupne (od strukture deviznih rezervi pa na dalje). S druge strane kada na to upozorava Đelić, koji je sigurno godinama na izvoru informacija, ja bih njegovu procenu uzela kao verodostojnu. I sam Jelašič mi baš ne izgeda spokojno, ali opet izabran je jedan put koji on sledi - procenio je da je zbog stabilnosti bitniji fiksni kurs dinara. Sve ostale mere koje pokušavava da sprovede ubrzo bivaju anulirane ovom "sistemskom greškom".

Evo ti malo brojeva:

Bruto domaći proizvod (BDP) u prošloj godini ispod 50 odsto u odnosu na 2000., kada je, statistička osnova bila vrlo niska, a Srbija je 2007. dostigla tek 80 odsto BDP iz 1989. Kovačević je rekao da je, prema podacima Narodne banke Srbije, od 1. januara 2001. godine u zemlju, "po osnovu neto doznaka", kredita, investicija i donacija, ušlo "fantastičnih 45,5 milijardi dolara" i da to pokazuje da rast BDP nije na trajnom osnovu, nego na prilivu kapitala iz inostranstva.

To je, dodao je on, istovremeno praćeno povećanjem uvoza i padom konkurentnosti srpske privrede, pa je zato prošle godine došlo do ogromnog povećanja spoljnotrgovinskog deficita, koji je bio 9,5 milijardi dolara, a deficit tekućeg platnog bilansa 7,2 milijarde, "17 puta veći nego 2000."

Kovačević je ukazao da je, i pored otpisa dela spoljnog duga, trenutna zaduženost Srbije 27 milijardi dolara, pa je tako ona u februaru iznosila 3.649 dolara po stanovniku, a 2000. godine bila je 2.464.
 
Poslednja izmena:
Данашњи Хералд Трибјун доноси интервју са Николићем, који је најзначајнији по свом закључку

"Иако Српски либерали покуишавају Николића да опишу као радикалног демагога, неки западни дипломати га поисују као мању претњу за западне интересе од војислава Коштунице:
"Коштуница је анти-Западни романтични националиста као из 19. века"- рекао је виши западни дипломата- који није имао одобрење да коментарише унутрашње ствари Србије, али је додао- "Господин Николић је много прагматичнији"

http://www.iht.com/articles/2008/05/02/europe/profile.php?page=2

Čekaj sad, ovo na radikalskom jeziku znači da je Grobar veći izdajnik od DrKoša? E do k....!
 

Back
Top