Za šta se danas vrijedi boriti?

..gledam TV z:lol:

..ne čitala sam nedavno jednu knjigu o 2. svjetskom ratu i ostavilo je na mene utisak koliko su ljudi tada vjerovali u ''dobro'' koje će im donjeti njihova borba...
...danas ne postoji neki opšti cilj, ideologija koja bi ujedinila narod...
...i dalje vjerovatno ljudi vjeruju, bore se ali za lične, porodične stvari...
..o tempora, o mores...
..ne sumnjam da će istorijska zbivanja u budućnosti opet pokrenuti ljude da se zajedno bore za slobodu pod nekakvom ideologijom..
..jesmo li mi slobodni ?....
..šta je sloboda..?
..da bi vladao, bio slobodan moraš li istovremeno i slušati, pokoravati se...
..jeste li vi slobodni..?

Plutarh je ponovo u pravu , mada sam i ja nagnut chesto idealistichkim sanjarenjima .

A postavila si previshe pitanja , a nedovoljno formulisana , samo za shta je sloboda bi trebalo da temu da otvorimo .
 
Postoji li danas neki ideal, nešto u šta vjerujete, za šta bi bili spremni da date dio sebe.

Постоји, за то да живим тако да мој живот не зависи директно од других људи и да око себе имам мали број вредних и психички здравих људи без разних друштвених типова и норми понашања и размишљања пресликаних на њих.
За то се ваљда вреди борити само је уз то такође важно сачувати себе и своју личност што није увек лако... z:poz:
 
...boriti se , da se ne bjezi iz jave u san, tesko ali ljudski je ne bjezati i ako ,- tesko je tako ....


To vise nije ljudski. Danas kad su svi jednaki, bijeg je najpozeljnija opcija. Kako bi inace mogao biti jednak sa zenom, ako joj kazes da bijeg nije opcija?
Danas mozes pridobiti nekog za rat samo ako je "oslobodilacki".
"Ne diraj me, ne diram te" - to je sva mudrost uspavanih prezritelja samih sebe.

Ne mozes biti za jednakost sa drugima, ako sebe ne prezires. A ako sebe volis, onda ces se i boriti za sebe. Onda ti je jednakost teret.
 
Zivot je nemerljiv dar dat coveku,kazem ja koji sam u nekim godinama,nezavisno od toga sto je covek samo jedan trun u beskraju vremena i prostora!
Toliko toga ima lepog radi cega vredi ziveti.
Ko nema sadrzajan zivot i kome je dosadno neka se samnom bori za igradnju Nove civilizacije koja bi bila zajednicka za ceo ljudski rod.
 
Mislim da nam i prošlost govori o tome da se ne vredi boriti ni za šta što nam ne nalaže naš životinjski instikt. Ako se za nešto treba boriti onda je to samo instiktivna borba za opstanak. Svi ostali unapred smišljeni koncepti borbe za ideje budućnosti su osuđene na propast kad tad.
 

Back
Top