Vozila sa ovim motorima nikako ne kupujte!

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.788

Francuzi spremaju tužbe protiv Renaulta i Stellantisa zbog defektnih motora 1.2​


Žrtve problema sa pouzdanošću Renaultovog 1.2 TCe i Stellantisovog (čitaj: Peugeotovog) motora 1.2 PureTech uputile su otvoreno pismo predsedniku Francuske Republike.

Okupljeni oko dva udruženja, žrtve serijskih kvarova na benzinskim motorima 1.2 TCe i 1.2 PureTech postaju sve nestrpljivije. Mora se reći da su ovi mehanički problemi koji pogađaju stotine hiljada vozila doveli do kvara mnogih motora, stavljajući vlasnike pogođenih automobila u delikatne situacije.
Kao odgovor na nedovoljnu podršku koju su Renault, Nissan i Dacia pružili za 1.2 TCe i Peugeot, DS, Citroen i Opel za 1.2 PureTech, odlučili su da preduzmu pravni postupak kako bi dobili nadoknadu. Njihovo otvoreno pismo upućeno različitim ministarstvima, kao i Emanuelu Makronu, zajedno sa onlajn peticijom upućenom ministru Brunu Le Meru, predstavlja novu epizodu u ovoj sapunici koja se pretvara u pravni sukob.

Fenomen je poznat stručnjacima, a sada i široj javnosti: četvorocilindrični benzinski motor 1.2 TCe koji se ugrađivao u mnoge Renaulte i Dacije, takođe pod oznakom 1.2 DIG-T u Nissanu, žrtva je serijskih lomova usled topljenja začepljenih izduvnih ventila.

Isto važi i za trocilindrični 1.2 PureTech (EB2), koji se nalazi ispod haube više od 500.000 Peugeota, DS-a, Citroena i Opela samo u Francuskoj, i čiji su problemi pouzdanosti javno poznati. Zapravo pati od fenomena razblaživanja motornog ulja gorivom koje koristi vozilo, što je uzrok prevremenog propadanja zupčastog remena uronjenog u kućište motora i može dovesti do loma bloka, u najgorem slučaju. Zabrinutost u pogledu pouzdanosti koja nije rezultat nedostataka zubaca, već stvarnih problema dizajna pokrivenih zakonskom garancijom za skrivene nedostatke.
https://autorepublika.com/2024/01/1...ulta-i-stellantisa-zbog-defektnih-motora-1-2/

Ne znam kako će ovo na sudu da se završi. Ono još imaju šanse u Francuskoj, a mi ovde u Srbiji teško. Prema tome - bežite dalje od problema, odnosno vozila s tim motorima. Nadam se da niko od vas nema neki od pomenutih motora.
 
Ovakvih problema nema na Stojadinu.
To su prblemi onih koji kupuju nove automobile dakle para na pretek.
Mi ostali, sto vozimo polovnjake (prosek mojeg voznog parka je trenutno oko 25 godina) nemamo tih problema jer pustimo ove sa viškom para da nam pokažu šta (ne)valja.
Moj 33 puni ove godine :rotf:
 
Kako manji problemi kada nov citroen c3 popije litar superskupog spec ulja na 3.000km a troši kao TENK?!??

Sa ladom nema problema sredio sam sve što je zezalo sa strujom čak ni ček endžin više ne gori zamenio vakum creva.

Još da ugradim pojačalo za telefon pa da ima multimediju, nabavio sam farove sa projektorima pa da ugradim led sijalice. Klimu ću da napravim jedino me mrzi servo da tražim i budžim letvu.

Sa plinom će lada da troši duplo manje od novog citroena.

Zato i kažem ljudi čivajte svoje euro 2-3 automobile!
 
Natezanje ti je sve preko 2500 ili 3000 grad otvoreno. Kada ga pukneš na 4.500 itekako natežeš motor bespotrebno. I blokada je da motor nebi eksplodirao.
Једва да је 'да' ако мислиш на дизелаше.
И како то мислиш "беспотребно"? У граду имаш само прву евентуално 2. брзину да вожња не би била смор, дакле свакако потребно, можда чак неопходно.
Ако мењаш уље редовно и сипаш шта ваља, не гањаш хладан мотор (кад је темп уља испод 80°С), разлика између 2000 и 7000 је само у потрошњи фосила и коњима разиграним
 
Ispod 150 konja nije auto
Zato sto tvoj ima 150 jel da?
Ajd se kladimo da ima mnogo kola koja sa 100-120 ks mogu da donekle da pairaju tvom sa 150.
Tezak ti je auto i ne ide bog zna kako a ne znam da li si primetio nocu kad ga zavrces i otvoris haubu da ti se usijala turbina. Zato je na tom motoru mnogi menjaju i stavljaju jacu i vecu. Poenta je sto sam imao kola sa tim motorom i imam utisak da papir svasta trpi.
U svakom slucaju ovi noviji motori euro5 i 6 a pogotovo benzinci nisu bas sjajni mada ima i onih koji su se odlicno pokazali kao npr ovi napljuvase 1,2 TCe ali zato noviji 1,3 renoovo motor u izvedbi sa 140ks se pokazao skroz dobar i evo drugar ga vozi 120k km bez i jednog problema.
 
Poslednja izmena:

Back
Top