Viktor Peljevin

falanster:
Sa piratima sve u redu :) ranije bilo vise pa i sad dosta.Obicno ljudi su koriste piratsko ali neki programe mora da kupuyu licenzija.ja sam koristim pravi antivirus zbog toga sta piratski radi samo nedelju.Engleski knjige imamo dosta.dosta internet prodavnice i tamo ima sve.Srpske knjige uzmem sa neta.Knjige u Rusiji jeftinije nego u Evrope.Koliko košta knjige u Srbiji?150-250 rublja ili više.(1 rub~2.5 dinara)

Kako sta - beletristika uglavnom tako 200, 250 rubalja.

Hvala ti za linkove - odoh da proverim. Pozdrav :)
 
живели!

2011843220c915c97d.jpg




цар!


pel1.bmp




( :
 
k.pokazi_sliku


дијалектика прелазног периода.... ратови, транзиција, мафијаши...све исто као у србији, само немамо чечене .........а и немамо те корене фантастике и такве писце, ови наши су килави и слинави...само нешто пате или пишу о тривијалним стварима...... ( : стјопа је лик!

и ова...и ова..............

sveta_knjiga_vukodlaka.gif


преведене су и неке приче и још три романа........
 
nisam čitao... poslednje sam pročitao "život je pred tobom" francuza romena garija.. odlična knjiga...ali ta knjiga je objavljena na srpskom 35 godina nakon prvog izdanja!
film sa simon sinjore za koji je dobila cezara snimljen je negde krajem 70tih.......mi ne da kasnimo, nego smo zadnja rupa u svemu........ (romen je dobio dva gonkura, u srbiji je10 ljudi je čulo za njega......a mi smo kao deo evrope...barem geografski, a i bili smo u njegovo vreme i geo-politicki................). najgori smo.

evo ti recenzija za psiho..:

Glavni junak Srpskog psiha je natprosečno inteligentan dvadesetpetogodišnjak čiji život je pod savršenom kontrolom dok ga okolnosti, bez ikakve najave, ne ispune pravim unutrašnjim paklom. Do tada zainteresovan jedino za seks, muziku i izlaske po diskotekama i klubovima savremenog Beograda, mladić postaje objekat misterioznog progonitelja i svedok opskurnih magijskih rituala. Istovremeno, na kućna vrata počinju da mu stižu kasete neobične sadržine. U nastojanju da sebi razjasni nove, nepoznate okolnosti, on daje žestok odgovor na svako iskušenje i postepeno se pretvara u serijskog ubicu. Da li će i koliko tom stranom svoje ličnosti ugroziti i svoje najbliže, devojku Rebeku i prijatelje, s kojima je do tada, bar naizgled, gradio harmoničan odnos? Sigurno je jedino da će se na konačnoj listi njegovih žrtava pojaviti i imena koja čitalac nije mogao da očekuje.Pisan „u četiri ruke“, ali vrlo ujednačenim stilom, lišen svih kompromisa, a prožet najsavremenijim pop, filmskim i književnim referencama, Srpski psiho je redak šamar učmaloj i staromodnoj srpskoj savremenoj književnosti i jedan od retkih šamara srpske književnosti učmalom i staromodnom srpskom društvu.
Srpski psiho je intelektualni horor-triler smešten u današnjem, imaginarnom Beogradu, koji ostavlja onaj krvav ukus u ustima – da ludaci mogu da žive isključivo u tom gradu. Matematika, šah, hemija i nekoliko žena sa kojima se čitalac upoznaje ne mogu pomoći glavnom akteru u rešavanju zagonetki oko kojih se stalno vrti. Katarza mu dolazi zajedno sa batinama, koje je, izgleda, i zaslužio.



natrposečno inteligentan 25. godišnjak koji bleji i provodi vreme po diskotekama i koorvama...to ti je stereotip srpskih mediokriteta.... izgubljeni idioti.............knjigu su pisala dva klinca koja pre toga nigde nisu ni pisala....zamisli dvojica pišu knjigu...... napravili su žurku i kao, radili im marketing...ko zna čiji su to klinci... ovde ljudi žive kao da se ništa njima ne dogadja...i o tome se i piše...sve je beskrvno....

nema ovde angažovanih, inteligentinih mladih pisaca...nema...mada se ovde mladima zovu i oni od 40., pa i 50 ....

inače, ta izdavačka kuća koja je objavila srpski psiho....objavila je i roman marine levicki "kratka istorija traktora na ukrajinskom".... to sam nabavio...a najrodavanija knjiga im je trejsi ševalije....šta da ti pričam.... u srbiji se ne čitaju knjige...
 
’’Kratku istoriju traktora’’ čitao sam u avionu Moskva-Beograd. Uzgred šta se tiče pisaca-ukrainaca ima još jedan zanimljiv čovek Nesterenko. Ali tako niko ga ne zove. Poznat je više u Netu kako Adoljfič(Адольфыч, Адольфович ime po ocu). Pre nekoliko godine našao sam slučajno njegov tekst- scenario vrlo surova priča o nekoliko mladih bandita koji su putuju u Pragu odakle niko ne vrati ukrainski Tarantino. Pročitao sam pa i zaboravio. Ali urednik izdavačke kuću u kojoj sam radim odlučio je da objavi ovu priču. Šta misliš priča koju napisao je bivši bandit(autor zaista bandit bivši). U jesen mora se početi snimanje filma.
 
Evo sad završavam Svetu knjigu vukodlaka. To mi je valjda peta Peljevinova knjiga. Ne dopada mi se koliko Čapajev i Praznina ili Omon Ra ali u svakom slučaju je dobra knjiga. U poznati mitsko-religijski okvir smješta sarkastičnu priču o današnjoj Rusiji: nekritičnom usvajanju zapadnih trendova i ovisnosti o izvorima nafte, uz nikad pokopan kagebeovski duh današnjih moćnika.
Sve pohvale. Mi na ovim prostorima ponekad imamo pomalo krivu percepciju ruske književnosti i kulture, koje često doživljavamo samo kroz klasike ili nešto savremenije pisce kao što su Bulgakov ili Solženjicin. Peljevin i, recimo, Viktor Jerofejev su nešto novo, na neki način otrežnjavajuće.
 
mogao bi taj adoljfič da bude interesantan....zavisi kako piše....priča je iz prve ruke, ništa fikcija..tako da je odmah skupio poen za autentični doživljaj....dobra je i oprema knjige, lepo će to da prodje, a i film obećava, mada su rusi prepuni tih filmova o bandama....pre neki dan na tv rts na 2. programu prikazali su priču o petrogradskoj bandi ....po toj priči je je i snimljen film koji se zove "mama"...u srbiji nije mogao da se nabavi........ceo taj serijal emisija je posvećen kriminalu i kriminalcima u rusiji....što kroz istoriju...čak je jedna epizoda bila sposv. staljinu koji je učestvovao u zaveri protiv cara...veći deo se bavi kriminalom u rusiji nakon peresrtojke.........

i sad, taj film "mama"...zasnovan je na istinitoj priči o porodici majke koja je imala 7. ili 8 dece....svi oni su se bavili muzikom i svi su svirali u porodičnom orkestru..........izuzetno su bili popularni...od njih su napravili prave zvezde.... uživali su sve privilegije....putovali su po svetu ....i onda su doneli odluku da emigriraju...tada nije moglo tek tako da se izadje u inostranstvo.......oteli su avion, cela porodica...sa mamom na čelu...onda su ruski specijalci uspeli da udju u avion i cela porodica, osim dvoje su ubili.........

što se tiče kriminalaca koji pišu.......imamo i mi u srbiji...čuo si za ovo sudjenje za ubistvo premijera....taj legija...koga terete da je ubio premijera.... i koji je sada osudjen na 40 godina...napisao je u zatvoru 2 ili 3 knjige i kažu da to nije tako loše...prodavale su se na kiosku.... sad će da piše novi roman-......ovaj put beletristiku, a kniga se zove "kraj"....i radnja se dešava na novom beogradu........:...........zamisli amerikance...koji bi od celog slučaa do sada snimili 5 filmova....ovi naši....pih...

šta su još od mladjih rusa preveli....anju ulmič "petropolis"...mladja ruska emigracija u americi.....ništa posebno...
 
moonja:
mogao bi taj adoljfič da bude interesantan....zavisi kako piše....priča je iz prve ruke, ništa fikcija..tako da je odmah skupio poen za autentični doživljaj....dobra je i oprema knjige, lepo će to da prodje, a i film obećava, mada su rusi prepuni tih filmova o bandama....pre neki dan na tv rts na 2. programu prikazali su priču o petrogradskoj bandi ....po toj priči je je i snimljen film koji se zove "mama"...u srbiji nije mogao da se nabavi........ceo taj serijal emisija je posvećen kriminalu i kriminalcima u rusiji....što kroz istoriju...čak je jedna epizoda bila sposv. staljinu koji je učestvovao u zaveri protiv cara...veći deo se bavi kriminalom u rusiji nakon peresrtojke.........

Sada adoljfic je radi kao urednik jednog gradskog casopisa, drugi vremena, ozenjen,ima dete.Sada najjaci su nije kriminalaci a cekisti i milicioneri. svi su plasu prokuraturu i poreznu inspekciju :) :) :)

i sad, taj film "mama"...zasnovan je na istinitoj priči o porodici majke koja je imala 7. ili 8 dece....svi oni su se bavili muzikom i svi su svirali u porodičnom orkestru..........izuzetno su bili popularni...od njih su napravili prave zvezde.... uživali su sve privilegije....putovali su po svetu ....i onda su doneli odluku da emigriraju...tada nije moglo tek tako da se izadje u inostranstvo.......oteli su avion, cela porodica...sa mamom na čelu...onda su ruski specijalci uspeli da udju u avion i cela porodica, osim dvoje su ubili.........

`Sedam Simeina` zvali se.

što se tiče kriminalaca koji pišu.......imamo i mi u srbiji...čuo si za ovo sudjenje za ubistvo premijera....taj legija...koga terete da je ubio premijera.... i koji je sada osudjen na 40 godina...napisao je u zatvoru 2 ili 3 knjige i kažu da to nije tako loše...prodavale su se na kiosku.... sad će da piše novi roman-......ovaj put beletristiku, a kniga se zove "kraj"....i radnja se dešava na novom beogradu........:...........zamisli amerikance...koji bi od celog slučaa do sada snimili 5 filmova....ovi naši....pih...

Ako covek ima sta prica,kniga mora biti zanimljiva.Citao sam pre nekoliko dana knjigu jednog kriminalaca(ne znam kako da kazem srpski, znaci najvecij kriminalac, u nas se zove Lopov u zakonu)Srtasni covek petnajest godina u zatvoru gomila leseva i sve tako.Ali ima je slil.nisam volim kriminalaca i zlocinanaca ali neki mogu da pisu.
 
da, sedam simenina.... tako su se zvali......... ( :
a šta je "empire V" ........"generation p" ?


iz "Dijalektike prelaznog perioda"... peljevinova pesme "Elegija 2"...sa početka romana.........


Sresti se nećemo znaj.
Za bolom bol,
Za krajem kraj,
Za rupom catcher in tne eye (lovac u raži)
Za rajem opet raj

Za danom veče se smeši,
Za bojem besni,
Za grejem grešni,
Budi se, pleši, bog nek te teši,
I noga da ne pogreši.

Druže verjuj, upamti znak.
Za ludim lud,
Za pragom prag,
Ovde i sada ne ostave trag,
Sadašnjost je večni vrag

Sedam muka - jedan prevrat
Za batom bat
Za satom sat
I samo glupak neće da shvati
Da sve nam se inati.
Milicioner, milioner
Za torbom bara
Za horom kera
Previše raznih trava i vera
Flaša je jedan od primera

Kaćušin muž se prejeo skuša
Za gorom Gor
Za bušom Buš
Homere, tvoj spisak mrtvih duša
Do sredine je odslušan

Za prigovorom je prigovor,
Za morem muk
Ma mukom stvor
Za kalamburom dogovor
Glamur, kumir, amor

Hleb pečemo nasušni svoj,
Za zidom vid,
Za vojem poj,
Lažni Dimitrij je vodio boj, ž
I ja volim svoj soj.

Trepere travke kao krila,
Za daljinom dalja,
Za milinom mila,
Od malog automobila
Poljem se prašina vila.

Kola nam prebrzdo jezde,
Smiraj,
Večernje zvezde
I nova mesta se gnezde
Svud razlozi utrli brazde.
 
Imam jedno strucno pitanje za Falanstera. Da li se Pelevin cita kao Peljevin ili se cita kao Piljovin. Nekoliko mi je ljudi vec skrenulo paznju na to da Rusi vrlo cesto ne pisu one dve tackice iznad slova E kada zele da napisu slovo koje se zove JO.
 
...neko ce imati shta da kaze ovde...

Peljevin je genijalan pisac. Procitala sam sve njegove knjige koje su prevedene na srpski jezik (Omon Ra, Čapajev i praznina, Generacija P, Empir V, Sveta knjiga vukodlaka, Šlem užasa, Žuta strela, Dijalektika prelaznog perioda, P5) i još po nešto na ruskom. Oduševljena sam njegovim postupkom pisanja: npr. kako motiviše fantastični sloj svojih priča. Kao i to kako od razotkriva apsurd ruske stvarnosti. Ma, ne znam, mogla bih o njemu da pišem do sutra.:)
Zna li neko kada će se pojaviti prevod njegovog najnovijeg romana T? Da li ga je neko možda čitao u originalu? Ja bih rado, al nikako da dodjem do knjige:)
 
Viktor Peljevin je genije, slazem se. Moj omiljeni pisac vec dve godine. Jedinstven u svojoj kreativnosti, u svakoj knjizi nesto novo, no tema koja je uvek prisutna u njegovoj knjigama: razlicita vidjenja stvarnosti. Zahteva punu paznju, tera na razmisljanje, i ima odlican smisao za humor. U knjizi Sok od ananasa za divnu damu, Busu Rusi podmecu bubicu u zub, komuniciraju s njim kroz istu, jedan od Rusa glumi Isusa Hrista i obraca se Busu, Bus, uplasen, ne provaljuje odakle glas dolazi, veruje da razgovara sa Bogom, i ispoveda im se. :hahaha:
Ipak, omiljena knjiga od njega i uopste mi je Sveta knjiga vukodlaka - remek delo.
 

Back
Top