VASA PREPORUKA ZA AV PROGRAM

Tesko je odlucuti se koji program koristiti.
Sto se tice detekcije poznatih virusa,trojanaca,malvera i ostalih pretnji tabela je sledeca:
1.G Data 99,8%
2.Avira 99,7%
3.McAfee 99,1%
4.Norton 98,7%
5.Avast 98,2%
6.BitDefender 98%
6.eScan 98%
7.NOD32 97,6%
8.Kaspersky 97,1%
8.AEC TrustPort 97,1%
9.F-Secure 93,4%
10.AVG 93%
11.Sophos 89,6%
12.Authentium Command 88,9%
13.Norman 87,8%
14.Microsoft 87,1%
15.Kingsoft 84,9%

Znacajno je napomenuti i da ovo nije bas puno merilo jer je vazno koliko svaki program hvata lazne uzbune(false positive) i tu je poredak sledeci:
1.Microsoft
2.Sophos-ova dva imaju jako malo

3.Norton
3.F-Secure
4.NOD32
4.McAfee
5.Kaspersky
6.AVG
6.eScan
7.Norman
8.Avira
9.BitDefender-ovi imaju od malo do srednje

10.AEC TrustPort
11.Avast
12.G Data
13.Authentium Command
14.Kingsoft-ovi imaju nedozvoljeno puno i to treba uzeti u obzir

E sto se tice detekcije novih,jos nepoznatih pretnji,tu je situacija sledeca:
1.Avira 69%
2.Microsoft 60%
2.G Data 60%
3.NOD32 56%
4.BitDefender 50%
4.Kaspersky 50%
4.eScan 50%
5.AVG 45%
6.AEC TrustPort 42%
6.Avast 42%
7.Sophos 37%
8.Norton 35%
9.McAfee 25%
10.Norman 23%
11.Kingsoft 19%
12.F-Secure 14%

Stanje sa false positive kod detekcije ovih nepoznatih pretnji:
Jako malo-samo Microsoft
Od malo do srednje-Sophos,Norton,F-Secure,NOD32,McAfee,Kaspersky
Nedozvoljeno mnogo-AVG,eScan,Norman,Avira,BitDefender,AEC TrustPort,Avast,G Data,Kingsoft

Treba napomenuti da su od svih programa testirane najnovije verzije osim za NOD32(testirana trojka umesto nove cetvorke) tako da je realno da bi NOD32 nova verzija pokazala za nijansu bolje rezultate,ali ne puno jer su promene vise vezane za korisnicki interfejs.Mada pojavili su se i novi Kaspersky i Avira,ali oni su jos uvek jako friski i prakticno su malo pozurili sa verzijama za sledecu godinu.Takodje treba napomenuti da AVG ima i Anti-malware program koji je jaci od Antivirusa jer pored njega sadrzi i AVG Anti-spyware komponentu,i on bi pokazivao ipak osetno bolje rezultate jer sam Antivirus jako lose detektuje druge pretnje osim virusa,crva i trojanaca.

A evo i performans testa koji pokazuje koji je program najlaksi za kompjuter,to jest za njegove resurse i njihovu potrosnju:
1.NOD32-22% trosi-to je najbolje
2.Norton-28%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 23%
3.Avast-36%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 33%
4.McAfee-37%
5.Microsoft-40%
6.Norman-43%
7.BitDefender-47%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 22%
8.Kaspersky-47%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 42%
9.G Data-54%,na nizem samo 31%
10.Avira-63%,na nizem samo 32$
11.AVG-66%,na nizem samo 47%
12.eScan-110% cak,na nizem samo 38%
13.Sophos-117%,na nizem 57%
14.AEC TrustPort-300%,na nizem 76%
15.F-Secure-300%,na nizem 120%-uzas jedan

Generalno gledajuci sve stavke,dolazi se do zakljucka da je ipak najbolji ukupno NOD32 i zato ga ja i koristim,mada mu Norton pravi izuzetnu konkurenciju,stavise mozda je ipak on bolji.Zanimljivo je da je F-Sucure u velikom padu u odnosu na proslost,da blagi pad belezi i Kaspersky,da je AVG u odnosu na raniju izuzetno laku za kompjuter verziju postao jako tezak program,a da je Norton od nekadasnjeg jako teskog programa za kompjuter postao izuzetno lak.Programima kao sto su Avast i G Data je tesko verovati,jer gotovo sve proglasavaju kao pretnje pa covek nikada nije siguran.

Eto vam malo podataka pa se odlucite sta zelite,generalno vecina ovih programa je odlicna.
 
Poslednja izmena:
+1:super:

@Heavy Knight
Nece biti da je Norton izuzetno lak,ali je bolji nego pre..

Pa eto ti rezultat performans testa,mada moguce je da neki program ipak bez obzira kako se pokazao na testu deluje malo tezi i opterecujuci.U svakom slucaju mora se priznati da je Norton napravio ogroman korak napred,a i cuo sam razne pozitivne kritike od ljudi sto ga koriste.Ipak ja se drzim NOD-a ko pijan plota.:D
 
Zanimljivo je koliko se ljudi pale, na neke divlje AV programe sa najvecom mogucom bazom updates-a, cuvaju taj PC kao oci u glavi, kao da su na njima sve svetske tajne, a ne obicni Temp Files, par igrica i mozda neki word dokument star 10god kojeg smo vec i zaboravili da uopste postoji. U sustini je bilo kakav AV dobar, meni je bitniji dobar Firewall, koji mi jasno i glasno kaze sta ulazi i izlazi sa kompa i na komp i ja to sve lepo mogu manualno regulisati tj. blokirati ili dopustiti. Ja koristim licno Nod32, kao sto sam X puta rekao, uopste nisam zadovoljan sa istim, ali isto tako nebi bio ni sa drugima zadovoljan, svaki na svoj nacin ima propusta i mana, jedan vidi nesto sto drugi nevidi i sve tako u krug. AV mi je sporedna stvar.
 
Bit Defender,koristim od kad sam se osvestio i izasao iz zablude, zahvaljujuci njemu nisam obarao sistem jedno, pa ima dve godine ZBOG VIRUSA, a jesam zbog drugih stvari (npr. mnogo pretrpam komp i zagusim raznim programima i cudima, pa se dugooooo pali i ulazi u foldere po 15 sek.....). Ima sve sto je potrebno, znaci nema nista da fali, a uzivo sam ga uporedjivao sa mnogim ostalim AV (nisam citao nikakve testove i slusao tudja misljenja), nego sam sve sam testirao. Takodje da napomenem, za sada jedini AV program koji je u rangu sa BD je Kaspersky, koji nije nimalo los, tu su negde ali ipak blaga prednost za BD.
 
Bit Defender,koristim od kad sam se osvestio i izasao iz zablude, zahvaljujuci njemu nisam obarao sistem jedno, pa ima dve godine ZBOG VIRUSA, a jesam zbog drugih stvari (npr. mnogo pretrpam komp i zagusim raznim programima i cudima, pa se dugooooo pali i ulazi u foldere po 15 sek.....). Ima sve sto je potrebno, znaci nema nista da fali, a uzivo sam ga uporedjivao sa mnogim ostalim AV (nisam citao nikakve testove i slusao tudja misljenja), nego sam sve sam testirao. Takodje da napomenem, za sada jedini AV program koji je u rangu sa BD je Kaspersky, koji nije nimalo los, tu su negde ali ipak blaga prednost za BD.

Vjerujem da ga još nisi pokušao ukloniti sa računara ,e tu nastaje igranka
 
Ne nisam, samo jedno 3-5 puta (brisao stare verzije, instaliravao nove........).
Samo mi molim te objasni na kakvu igranku mislis ?

Iz nekog razloga prestao mi da radi antivirus ,znači firewall i sve ostalo radi ali antivirus ne i ja krenem da deinstaliram .Uspijem ali ne do kraja pa sam skidao čini mi se njihov uninstaller i ni on nije obrisao do kraja .Jednostavno ostala instalacija 99 MB i stoji tamo u add or remove . Windows ga kao registruje da ima na računaru a ja ga obrisao ,Na kraju sam ga uklonio ali nije to samo Bitdefender da me ne razumiješ pogrešno i Komodo ima ružan običaj da ostavlja zaostatke instalacije iza sebe
 
Iz nekog razloga prestao mi da radi antivirus ,znači firewall i sve ostalo radi ali antivirus ne i ja krenem da deinstaliram .Uspijem ali ne do kraja pa sam skidao čini mi se njihov uninstaller i ni on nije obrisao do kraja .Jednostavno ostala instalacija 99 MB i stoji tamo u add or remove . Windows ga kao registruje da ima na računaru a ja ga obrisao ,Na kraju sam ga uklonio ali nije to samo Bitdefender da me ne razumiješ pogrešno i Komodo ima ružan običaj da ostavlja zaostatke instalacije iza sebe

E pa neznam, meni nije pravio apsolutno nikakve zezancije....
Sve radi kao podmazano....
Samo ima jedan problem, ako ga ne abdejtujes redovno, ali to je problem koji se cini mi se pojavio sa ovim novijim verzijama od 2009 (nesecam se da mi je 2008 pravio takav problem). Stvar je u tome ako ga ne abdejtujes jedno 15-20 dana, kada udjes u sistem pise ti BD services vsserv i jos neki are not functional.... I umesto da je crvena ikonica kod sata ona posivi i uopste BD nereaguje ni na jednu komandu, osim na update.
Ali to i nije nikakav problem, jer ako zelis full zastitu, moras ga abdejtovati svaki dan :D
 
Tesko je odlucuti se koji program koristiti.
Sto se tice detekcije poznatih virusa,trojanaca,malvera i ostalih pretnji tabela je sledeca:
1.G Data 99,8%
2.Avira 99,7%
3.McAfee 99,1%
4.Norton 98,7%
5.Avast 98,2%
6.BitDefender 98%
6.eScan 98%
7.NOD32 97,6%
8.Kaspersky 97,1%
8.AEC TrustPort 97,1%
9.F-Secure 93,4%
10.AVG 93%
11.Sophos 89,6%
12.Authentium Command 88,9%
13.Norman 87,8%
14.Microsoft 87,1%
15.Kingsoft 84,9%

Znacajno je napomenuti i da ovo nije bas puno merilo jer je vazno koliko svaki program hvata lazne uzbune(false positive) i tu je poredak sledeci:
1.Microsoft
2.Sophos-ova dva imaju jako malo

3.Norton
3.F-Secure
4.NOD32
4.McAfee
5.Kaspersky
6.AVG
6.eScan
7.Norman
8.Avira
9.BitDefender-ovi imaju od malo do srednje

10.AEC TrustPort
11.Avast
12.G Data
13.Authentium Command
14.Kingsoft-ovi imaju nedozvoljeno puno i to treba uzeti u obzir

E sto se tice detekcije novih,jos nepoznatih pretnji,tu je situacija sledeca:
1.Avira 69%
2.Microsoft 60%
2.G Data 60%
3.NOD32 56%
4.BitDefender 50%
4.Kaspersky 50%
4.eScan 50%
5.AVG 45%
6.AEC TrustPort 42%
6.Avast 42%
7.Sophos 37%
8.Norton 35%
9.McAfee 25%
10.Norman 23%
11.Kingsoft 19%
12.F-Secure 14%

Stanje sa false positive kod detekcije ovih nepoznatih pretnji:
Jako malo-samo Microsoft
Od malo do srednje-Sophos,Norton,F-Secure,NOD32,McAfee,Kaspersky
Nedozvoljeno mnogo-AVG,eScan,Norman,Avira,BitDefender,AEC TrustPort,Avast,G Data,Kingsoft

Treba napomenuti da su od svih programa testirane najnovije verzije osim za NOD32(testirana trojka umesto nove cetvorke) tako da je realno da bi NOD32 nova verzija pokazala za nijansu bolje rezultate,ali ne puno jer su promene vise vezane za korisnicki interfejs.Mada pojavili su se i novi Kaspersky i Avira,ali oni su jos uvek jako friski i prakticno su malo pozurili sa verzijama za sledecu godinu.Takodje treba napomenuti da AVG ima i Anti-malware program koji je jaci od Antivirusa jer pored njega sadrzi i AVG Anti-spyware komponentu,i on bi pokazivao ipak osetno bolje rezultate jer sam Antivirus jako lose detektuje druge pretnje osim virusa,crva i trojanaca.

A evo i performans testa koji pokazuje koji je program najlaksi za kompjuter,to jest za njegove resurse i njihovu potrosnju:
1.NOD32-22% trosi-to je najbolje
2.Norton-28%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 23%
3.Avast-36%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 33%
4.McAfee-37%
5.Microsoft-40%
6.Norman-43%
7.BitDefender-47%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 22%
8.Kaspersky-47%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 42%
9.G Data-54%,na nizem samo 31%
10.Avira-63%,na nizem samo 32$
11.AVG-66%,na nizem samo 47%
12.eScan-110% cak,na nizem samo 38%
13.Sophos-117%,na nizem 57%
14.AEC TrustPort-300%,na nizem 76%
15.F-Secure-300%,na nizem 120%-uzas jedan

Generalno gledajuci sve stavke,dolazi se do zakljucka da je ipak najbolji ukupno NOD32 i zato ga ja i koristim,mada mu Norton pravi izuzetnu konkurenciju,stavise mozda je ipak on bolji.Zanimljivo je da je F-Sucure u velikom padu u odnosu na proslost,da blagi pad belezi i Kaspersky,da je AVG u odnosu na raniju izuzetno laku za kompjuter verziju postao jako tezak program,a da je Norton od nekadasnjeg jako teskog programa za kompjuter postao izuzetno lak.Programima kao sto su Avast i G Data je tesko verovati,jer gotovo sve proglasavaju kao pretnje pa covek nikada nije siguran.

Eto vam malo podataka pa se odlucite sta zelite,generalno vecina ovih programa je odlicna.

Ne slažem se da je Bit Defender lakši za računar od Avire.
 
Ne slažem se da je Bit Defender lakši za računar od Avire.

Slagao se neslagao, BD ima Game Mode, kada nisi na netu, lepo ga ukljucis kada igras nesto ili sta vec da radis.....:D
Reci mi koji jos AV ima game mode ?

A imas i u postu :

A evo i performans testa koji pokazuje koji je program najlaksi za kompjuter,to jest za njegove resurse i njihovu potrosnju:
1.NOD32-22% trosi-to je najbolje
2.Norton-28%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 23%
3.Avast-36%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 33%
4.McAfee-37%
5.Microsoft-40%
6.Norman-43%
7.BitDefender-47%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 22%
8.Kaspersky-47%,ali na nizem stepenu sigurnosti samo 42%
9.G Data-54%,na nizem samo 31%
10.Avira-63%,na nizem samo 32$
11.AVG-66%,na nizem samo 47%
12.eScan-110% cak,na nizem samo 38%
13.Sophos-117%,na nizem 57%
14.AEC TrustPort-300%,na nizem 76%
15.F-Secure-300%,na nizem 120%-uzas jedan

P.S. Mislim da ovo nije bas 100% tacno, mislim na kompletnu statistiku......
Neslazem se da Norton moze da bude tako visoko kotiran, kada on prosto guta resurse, Kasperski isto gusi vise od BD, McAfee, koliko god da ima nizak stepen koriscenja resursa, bolje da nemate nikakav AV na racunaru nego njega.;)
 

E pa eto, ja sam samo pitao, posto neznam (ja sam koristio dosta starije verzije Kasperskog, pre 2-3 godine, tada nije imao).......

Ja imam Nortona ,ne da je lagan nego se i ne osjeti na računaru ,ne bih se složio ni za Mcafee ne izgleda mi baš kao neki autsajder .

E pa brate prvi AV koji sam ja instalirao na racunar je bio upravo Norton i odmah je leteo. Drugi po redu je bio Kasperski....... Norton mi je tako gusio ceo sistem da je to bilo za pricu, a nemogu da tvrdim da je isto sa novim verzijama.....

Sto se tice McAfee-a, e tu imam licno iskustvo od cini mi se negde januara-februara, prosle godine, (ne ove). Ako neverujes, ti ga lepo instaliras, sam ga testiras, skines virusa, pa licno se uveris i obavis test kao ja, ili jos bolje ako imas neki cd pun virusa, provuces ga kroz McAfee pa da vidis sta ces da dobijes, meni jednostavno nije reagovao na viruse......:D
 
Kada prepisujete rezultate ovih testova napisite nam i izvor odakle ste prepisali, odnosno stvarnog autora.
AV-Comparatives je organizacija koja testira antivirusna rješenja, smještena u Austriji. Kompletne rezultate zadnjeg testiranja možete pronaći ovdje
 
Ma zaebi te silne testove..najbolje kad neki AV sam testiras..

Pa ja mislim da sam upravo to pokusavao da objasnim u predhodnom postu.
Ko zna ko i kako ga je testirao, najbolje kada se sam uveris.
I da napomenem vaznu stvar, neko kaze meni npr.(sad lupam) norton negusi komp. A neko kaze meni unisti komp. E sada treba da se zapitamo ko kakvu konfiguraciju ima, npr. sa 2 GB rama ima da leti, a nekom sa 512 MB ima da trokira samo tako, kapirate ;).
 
Ja mogu da preporucim Trend Micro,koristim ga vec skoro 3 godine,odlicnu zastitu pruza,rekao bih da ne opterecuje puno kompjuter i jako je jednostavan za podesavanje.

Koristio sam pre toga Nortona i F-Secure,Norton koristi previse resursa i treba mu dosta vremena da se startuje na slabijim kompjuterima,F-Secure,sa njim sam imao probleme tako sto mi je gasio internet svakih sat vremena na nekolike sekunde,mozda se to ne cini previse ali ako igram neku online igru,ili gledam online TV dovoljne su i te 2 sekunde da sve upropase,zvao sam njihov help desk ali nisu uspeli da mi pomognu zato sam presao na Trend.
 

Back
Top