Varijabilnost, iluzija života i determinizam

Steinadler

Poznat
Moderator
Poruka
8.864
IMG_4312.JPG


ovo sam ti ukrala da znas :lol:

ali se usput pitam da li bi ovo bilo ostvarivo da je Jugoslavija opstala?

Ukrasti ukradeno, hm...

Mnogo toga u suštini jeste ostvarivo, ako se stvari kreću tokom kojeg smo zamislili... ali, to je veliko ako...
Na osnovu čega kalkulišemo, računamo? Poznato sa poznatim, zatim dobijamo rezultat, ne računajući da nas život može podsjetiti na svoj princip varijabilnosti, nestabilnosti, odnosno da će u našu kalkulaciju ubaciti jednu ili više nepoznatih, a i kako bi znali? Očekujemo da će iza znaka = biti očekivani broj, ali ne, život ne samo da nam mijenja očekivani broj, nego i same znakove naše kalkulacije, npr. umjesto = uglavnom nam servira ≈ (približno jednako), umjesto + prepravi u -, ili, pak obriše čitavu kalkulaciju!

Brojevi su nam važni.
Ali ne samo brojevi kao brojevi, već i vještina kalkulisanja, računanja, koja čini zasebnu disciplinu.
Gospodar svih brojeva i kalkulacija može biti samo ono što nazivamo Bog.
Dakle, mi ne možemo ovladati svim nepoznatim, i svim tehnikama kalkulacija, to znači da će se naš život uvijek odvijati u našem uvjerenju i u očekivanom koje je uvijek približno tačno, odnosno netačno. Zaključak je da mi živimo iluziju.

Iz naše perspektive život je varijabilan, ali da li je on zaista takav? Ili je možda determinisan? Odredjen prethodnom uzročno-posledičnom istorijom zbivanja? Determinizam je onda krajnja kalkulacija i računica života bez nepoznatih, a mi smo nesposobni, van kapaciteta i nemoćni da time ovladamo!? Ukoliko je determinizam tačan, ako kvalitetno logički porazmislimo vjerovatno ćemo shvatiti da jeste, onda je sve predodredjeno, poznato, te slobodna volja ne postoji.
 
Poslednja izmena:
Determinizam, ili ono što zovemo sudbinom, je jaka sila, i kad bi samo razumom merili, rekli bi, sve je predodređeno, od a do š, ali postoji i nešto drugo, empirija, fenomen čuda, npr. vera je više stvar čuda, npr. neki veliki sinhroniciteti, 'ko ima oči da vidi', tako neke stvari koje mogu načisto da te okrenu, da ti promene život, ako se u neke stvari osvedočiš, imaš neki mali prozor da odlučiš u kom pravcu ćeš da nastaviš, imaš neku slobodu da opredeliš svoju volju, pažnju, tako da, pored determinizma, ili sudbine, postoji i slobodna volja, to je moje neko mišljenje
 
Determinizam, ili ono što zovemo sudbinom, je jaka sila, i kad bi samo razumom merili, rekli bi, sve je predodređeno, od a do š, ali postoji i nešto drugo, empirija, fenomen čuda, npr. vera je više stvar čuda, npr. neki veliki sinhroniciteti, 'ko ima oči da vidi', tako neke stvari koje mogu načisto da te okrenu, da ti promene život, ako se u neke stvari osvedočiš, imaš neki mali prozor da odlučiš u kom pravcu ćeš da nastaviš, imaš neku slobodu da opredeliš svoju volju, pažnju, tako da, pored determinizma, ili sudbine, postoji i slobodna volja, to je moje neko mišljenje
Naša vjera je stanje svjesti iskalkulisano poznatim podacima iz prošlosti, "ko ima oči da vidi" odnosi se na poznavanje svega bez nepoznatih, ali mi nismo u mogućnosti "da imamo oči i da vidimo" u tom smisllu, tj. da vidimo determinizam u svom 100% obliku, već samo u približnom, zato vjerovatno i imamo utisak da imamo slobodnu volju, ali svaka naša radnja vuče uzročno-posledičnu vezu iz prošlosti, manifestovanu i rezultiranu u sadašnjosti, budućnost ili odložena sadašnjost je iluzija kako god. ali po principu determinizma kojim opet napominjem mi ne nikada možemo ovladati, 100% odrediva.
 
Naša vjera je stanje svjesti iskalkulisano poznatim podacima iz prošlosti, "ko ima oči da vidi" odnosi se na poznavanje svega bez nepoznatih, ali mi nismo u mogućnosti "da imamo oči i da vidimo" u tom smisllu, tj. da vidimo determinizam u svom 100% obliku, već samo u približnom, zato vjerovatno i imamo utisak da imamo slobodnu volju, ali svaka naša radnja vuče uzročno-posledičnu vezu iz prošlosti, manifestovanu i rezultiranu u sadašnjosti, budućnost ili odložena sadašnjost je iluzija kako god. ali po principu determinizma kojim opet napominjem mi ne nikada možemo ovladati, 100% odrediva.
Ne znam, znam samo da sam svedočio nečem što me je promenilo, bar u nekom da kažem apstraktnom smislu, misli i pažnja, većinom sam ostao mrcina ko što sam i bio, samo sam odlučio da poverujem u nešto drugo, a to što sam odlučio mislim da može da se kaže da je slobodna volja, i to je to, tvoja npr. priča me neće razuveriti, niti mislim da će neko posle ove teme izaći promenjen, ali kažem postoji nešto jače od toga što može da promeni čoveka, kao što su empirijski doživljeni veliki sinhroniciteti.
 
Ne znam, znam samo da sam svedočio nečem što me je promenilo, bar u nekom da kažem apstraktnom smislu, misli i pažnja, većinom sam ostao mrcina ko što sam i bio, samo sam odlučio da poverujem u nešto drugo, a to što sam odlučio mislim da može da se kaže da je slobodna volja, i to je to, tvoja npr. priča me neće razuveriti, niti mislim da će neko posle ove teme izaći promenjen, ali kažem postoji nešto jače od toga što može da promeni čoveka, kao što su empirijski doživljeni veliki sinhroniciteti.
Ko zna koliko sam ja tudjih mišljenja prihvatio i uvažio sebi kao istinita, a da možda nisu ispravna, a možda su neka i ispravna, možda sam promijenio svoja ispravna mišljenja i prihvatio tudja neispravna, ili sam zadržao neka svoja ispravna i odbacio tudja pogrešna, sve je pod sumnjom...
 
Sudbina je opšte poznata reč a za determinizam prvi put čujem. Drevni filozof Solomun reče u jednom biblijskom sthu : Šta je bilo to će opet biti i nema ništa novo pod Suncem. Moguće da je ovaj stih podloga za determinizam ali kada bi dublje sagledali mislim da ni jedna ni druga reč ne odgovara stvarnosti barem ne u potpunosti.
 

Back
Top