Vadjenje umnjaka

Meni su preporučili strogo mirovanje nedelju dana posle hirurškog vađenja, ali nisam bila u radnom odnosu, a pretpostavljam da se dobija bolovanje baš zbog mirovanja...

Ajme majko gluposti. Strogo mirovanje od 7 dana, nakon hiruskog vadjenja umnjaka?
Dovoljno je mirovanje (ne u smislu da ne smete da hodate, da radite vec u smislu da treba da izbegavate trcanje, skakanje i tome slicno) 1 dan uz stavljanje hladnih obloga i eventualnu antibiotsku terapiju u koliko hirurg preporuci. Otok na licu vas ne sprecava da radite i vrsite sve vase obaveze i ako smeta estetski naravno. Ali to je drug prica.
 
Ajme majko gluposti. Strogo mirovanje od 7 dana, nakon hiruskog vadjenja umnjaka?
Dovoljno je mirovanje (ne u smislu da ne smete da hodate, da radite vec u smislu da treba da izbegavate trcanje, skakanje i tome slicno) 1 dan uz stavljanje hladnih obloga i eventualnu antibiotsku terapiju u koliko hirurg preporuci. Otok na licu vas ne sprecava da radite i vrsite sve vase obaveze i ako smeta estetski naravno. Ali to je drug prica.

Ok, ja sam verovatno izmislila... :roll:
 
ne, to ne predstavlja kontraindikaciju.
Kako to imate obavezu????????
Tvoje telo je tvoja stvar i sta ces uraditi sa njim je tvoj problem.
Ne postoji zakon koji te moze naterati da se vakcinises.
ali o tome vise na temi u vezi gripa,da ne duzimo ovde.
 
@DofP, mislim na kontraindikaciju u smislu da zbog te hirurške intervencije, rane, antibiotika, eventualnih komplikacija... možda nije preporučljivo vakcinisati se.
P.S.(off topic): Ministar odbrane je odlučio da svi u Vojsci imaju obavezu da se vakcinišu, a naređenje se može odbiti samo ako se naredi krivično delo (a oni pelcovanje ne smatraju k.d., nego preventivnim profilaktičkim merama koje sprovode radi očuvanja zdravlja, jačanja borbene gotovosti...tra-la-la...)
 
@DofP, mislim na kontraindikaciju u smislu da zbog te hirurške intervencije, rane, antibiotika, eventualnih komplikacija... možda nije preporučljivo vakcinisati se.
P.S.(off topic): Ministar odbrane je odlučio da svi u Vojsci imaju obavezu da se vakcinišu, a naređenje se može odbiti samo ako se naredi krivično delo (a oni pelcovanje ne smatraju k.d., nego preventivnim profilaktičkim merama koje sprovode radi očuvanja zdravlja, jačanja borbene gotovosti...tra-la-la...)

Pitaj ih ko ce da place ostetu porodicama vojnih lica ako nekoga ubogalje tom vakcinom. Ili ce da bude ko u onom romanu "Sve ce to narod pozlatiti".

Vadjenje umnjaka jeste kontraindikacija za vakcinaciju, posebno za vakcinaciju vakcinom koja nije ispitana. Radi se o hirusnoj intervenciji, na dalje ustasu puna bakterija i koliko god se trudili ne mozemo u njima da dobijemo asepticnu sredinu kao sto to mozemo recimo kod abdominale hirurgije ili neke druge, te bakterije prosto tu zive. Zato je velika verovatnoca da se rana u ustima kontaminira bakterijama. Dakle usta nisu bas mikrobioloski zavidna sredina za rad. Ali su hiruski i te kako. U njima sve zarasta.
 
Dakle...to me, na zalost, ceka:( Bila sam na rutinskom pregledu, i kako su osmice pocele da mi rastu(u donjoj vilici) zubarka me poslala na snimanje i posle konsultacija sa oralnim hirurgom zakljucila da obe moraju napolje.Problem je sto me jedna(leva) ponekad boli, npr. boli dve nedelje pa prestane i onda ne boli 2 meseca i opet itd.Izasla je do pola, znaci pola zuba viri a pola je prekriveno mesom.Takodje, zubarka mi je rekla, da vidi, po snimku da mi je zub pod infekcijom i dala da pijem amoxicilin, rekavsi da treba sto pre da ga izvadim, dok jos ne boli.Jel to ok da se zub vadi dok je pod infekcijom?A posto imam uzasan strah od zubara(posebno od vadjenja zuba, vec sam 2 vadila) a kad mi je zubarka pomenula operaciju i konce pozelenela sam, molila bih vas da mi kazete kako tece ta operacija...Dakle sto vise o tome, da li se radi u nekoj posebnoj sali ili u onoj obicnoj gde rade i sa drugim pacijentima, koliko otprilike traje,da li to radi obican zubar ili taj neki hirurg, kako je posle, da li ima krvi,sta treba da radim kad ga izvade, sta da jedem, koliko boli, da li ima otoka itd,sve sto se setite, molim vas!!Znam da treba to da pitam zubara ali tek u ponedeljak idem da me taj hirurg "vidi" a ja bih da znam unapred sve...Hvala unapred!

Jedina dva zube koja sam izvadio su umnjaci iz istog razloga kao i ti ,ali nije trebala operacija.U principu oni se lako vade
 
Ewo jednog ,,svezeg'' pacijenta!:) Imala sam jako problematicne, impaktirane osmice, koje su rasle pod ostrim uglom i gurale sve zube tako da su mi se kecevi za samo mesec dana preklopili...
Vadila sam poslednji umnjak u cetvrtak na stomatoloskom,posto sam veteran po pitanju toga nisam se plasila,nije bolelo,ali posto mi nije ni jedan iznikao desni se seku, zub se busilicom isece i tako vadi, a potom se rana usije, Sad pijem sinacilin 500mg i nimulid 3x1 posle obroka, posle operacije sam primila antibiotik dexason u rame.
Dan nakon operacije se stavljaju hladne obloge ili led u kesu pa u krpu i tako 20min drzis 20 min pauza.Rana se nikako ne ispira sa koje kakvim zalfijama i kamilicom, ne sme se jesti toplo, zubi se redovno peru,ali nezno sa strane gde se nalazi rana.
Meni je najvise smetao otok koji je zaista bez preterivanja jako velik...sada mi je veci nego prosli put kada sam vadila dva umnjaka od jednom, ne znam zbog cega ali ajde...drago mi je da sam zavrsila sa time, ali sada mi se smesi fixna xex
 
Zdravo svima...problemi sa umnjacima nikako da prestanu....U petak su mi izvadili poslednji(gornji desni)...operacija je bila malo komplikovanija...morao je da ga odvaja od kosti...Prilikom ušivanja je previše zategao konce (nakom oper.kap krvi nije iscurela9 i došlo je do infekcije!!! U ponedeljak mi je popustio jedan šav da se drenira, i dao Orvagil(na sve živo sam inače alergična)...otok je splasnuo, ali ne mogu da otvorim usta normalno...sutra idem ponovo...ako se to ne popravi, moraće da "preusmeri" rez...da skine konce, stavi nove, valjda...Najviše me brine nemogućnost otvaranja usta...da li je neko imao sličan problem? I imam užasan bol, kad zagrizr, zaboli me cela donja vilica...to je valjda normalno...

Inače, pre 10 dana mi je izvađen gornji levi...i sve je bilo ok...a pre par mesevo donji desni...donji levi ne postoji...bar sam tu imala sreće...
 
Zdravo svima...problemi sa umnjacima nikako da prestanu....U petak su mi izvadili poslednji(gornji desni)...operacija je bila malo komplikovanija...morao je da ga odvaja od kosti...Prilikom ušivanja je previše zategao konce (nakom oper.kap krvi nije iscurela9 i došlo je do infekcije!!! U ponedeljak mi je popustio jedan šav da se drenira, i dao Orvagil(na sve živo sam inače alergična)...otok je splasnuo, ali ne mogu da otvorim usta normalno...sutra idem ponovo...ako se to ne popravi, moraće da "preusmeri" rez...da skine konce, stavi nove, valjda...Najviše me brine nemogućnost otvaranja usta...da li je neko imao sličan problem? I imam užasan bol, kad zagrizr, zaboli me cela donja vilica...to je valjda normalno...

Inače, pre 10 dana mi je izvađen gornji levi...i sve je bilo ok...a pre par mesevo donji desni...donji levi ne postoji...bar sam tu imala sreće...
Др ти је рекао да операција била мало компликованија и нормално је да те више боли...
Можда те и прође до сутра, па не буде потребна никава нова интервенција..
 
Вероватно ти је неки од мишића јако истегнут приликом операције, па те то боли.
Ако икако можеш да жваћеш, уз бол, онда је само потребно време да све то зарасте и врати се у ''лежиште''.
 
svakim danom je bolje...ali još uvek je otvaranje usta ograničeno...treba da odem sutra-prekosutra (rekao je da odem kad budem mogla normalno da otvorim ust)...i rekao je da će možda napraviti dodatni rez...mada, nije mi jasno što to nije odmah učinio...rekao mi je da grejem to nesto da bi se zaostali sekret izbacio cirkulacijom..nadam se da neće biti nekih trajnih posledica ili komplikacija...
 
svakim danom je bolje...ali još uvek je otvaranje usta ograničeno...treba da odem sutra-prekosutra (rekao je da odem kad budem mogla normalno da otvorim ust)...i rekao je da će možda napraviti dodatni rez...mada, nije mi jasno što to nije odmah učinio...rekao mi je da grejem to nesto da bi se zaostali sekret izbacio cirkulacijom..nadam se da neće biti nekih trajnih posledica ili komplikacija...
Сигурно је неки мишић истегнут, како ти је Софија рекла..
Само не форсирај максимално оварање уста..
Највероватније ти неће требати никакв додатни рез...:)
 
Naprotiv, moram da vežbam...da grejem to mesto...da bi se cirkulacijom iščistilo...sve je to posledica infekcije..verovatno će morati da pravi dodatni rez zbog drenaže...jedino ne kapiram što to odmah nije uradio, nego je rekao da če to uraditi kad budem mogla normalno da otvorim usta...možda očekuje da se to očisti cirkulacijom...pojma nemam...treba da odem sutra ili prekosutra...
 
Ma ajdete bre... moja prica:
pre nedelju dana poceo da me boli umnjak koji sam popravljao-zatvorio pre 2 meseca, ali izgleda da nisam zalecio nego samo zatvorio (rekla mi je zubarka da nece da valja, ali na moju glupu odgovornost...) i pre nedelju dana poceo da bolucka... ja rekao proci ce, kao svaka rana, automatski :) . ali nedelju dana sve vise boli, ali nekako u granicama bola, ono kao uzmem pa ga "iznerviram" i onda boli manje jedan minut i tako par sati zezanja dnevno. A nocu posebno. Nije nista oteklo.
Nocas djavo odneo salu i ja odlucim da ga treba vaditi. Aj na net da se informisem - i horor price ...
Jutros subota , zovem mog zubara - ne javlja se. Zovem mog rezervnog u zgradi - radi od 12. Odem kod ovih u jubc sto mi zatvarala (preko grupovine 500din :) , i ne kazem da ne bude zabune - sve najbolje!!! i gomila neke procedure, realno je odradila posla 3x vise nego sto sam ocekivao, i veoma pedantno) I oni ne rade subotom. Zvao jednog na oglas - 25e (3000din) najlaksa varijanta. Ali bar moglo danas u 16h. rekoh zvacu da potvrdim. Sta cu , ajde u moj ured - dom zdravlja Zemun, reko mozda nesto ima? Tap tamo - sve prazno - ko da je poc'o rat. Izadje neka sestra uzme knjizicu (overena do 2011 , al firma mi radi i placa doprinose, nego subotom opet ne rade ovi za te markice za produzenje... nista nije rekla. valjda sto sam ja prijavio gresku :) ).
I onda doktorka Capalija, malo starija dama, koju moram da pohvalim . Pitao sam je da li mogu da joj pomenem ime . Da - jeste reklama :).
I nista - anestezija spric , 10min sedeo da proradi, 3 min nesto kao secenje-odvajanje (bol 0 ) , i 1 minut vadjenje (lagano levo desno gore dole , bol par sekundi na 10-20%) I sreci nema kraja, sva tri korena tu - i to je to. Ja ne verujem - ocu jos :) .Samo me upozorila da je subota i vrucina velika, pa ako se nesto iskomplikuje (rekla je 90% da nece) nema ko tu da radi, pa mora u grad. I eto. E da - 800din (ja dzek zaokruzio naravno :) Tako da izvolite pa pljujte nase zdravstvo. Ne znam ovi preko kako bi prosli? Hvala na slusanju...
i ps. iako je bilo prazno u medjuvremenu udje direktor (kao da je glavni. neki "zajebant" , veoma fin cova, dao bi mu sve da mi radi na nevidjeno.. :) ) I seo da ceka da zavrsim, caskaju u pozadini, kulturno se sale, skroz otpustena atmosfera... Ja odoh pevajuci - on sede na moje mesto - razmisljam, verovatno nema poverenja u doktorku ? (nisam ga pitao jel ima knjizicu :) )
aj uzdravlje
 
problem je što ne mogu da otvorim usta normalno...mišić je zgrčen...dođavola...

Kasnim pola godine sa odgovorom, ali nema veze. :)
To se zove trizmus, odnosno tonicni grc masetericnog misica (m. masseter) i u vasem slucaju nastao je usled profesionalno nanete traume, ali moze nastati i zbog razlicitih patoloskih stanja u predelu lica i vilica. Uglavnom prolazi spontano.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima :) Evo da podelim moje iskustvo sa hirurskog vadjenja umnjaka, verovatno ce nekome znaciti posto je meni mnogo znacilo kad sam citao druga iskustva.

Umnjak sam izvadio juce (26.08.2013.) u Domu zdravlja Novi Beograd (kod starog Merkatora). Doktorku moram da pohvalim najvise, jer je to odradili perfektno i usput se zezala sa mnom i doktorima sto je ipak dalo koliko-toliko opusteniju atmosferu. Znaci, ako dodjete do vadjenja umnjaka, slobodno kod ove doktorke.

E sad, nesto detaljnije o vadjenju zuba i pripreme za isto, cisto da znate sta da ocekujete. Kad sam usao u salu, prvo su me pitali je l' sam ok, je l' mi nije frka i to. Onda sam dobio dve anestezije. Cekali su jedno 5-10 min da deluje i onda poceli. Prvo te celog prekriju necim zelenim. Pitali su me i za glavu da mi prekriju, ali sam rekao da nema potrebe. Onda su poceli da operisu. Bile su 3 doktorke i jedan doktor. Jedna mi je drzala glavu, doktor je drzao sisaljku i po potrebi jezik, posto nisam imao osecaj u jeziku, a dr Olja me operisala. Treca devojka je samo posmatrala (student pretpostavljam :) ). Vadjenje umnjaka ide putem lomljenja zuba, cisto da budete u toku. Malo ga lomi, pa ga nekom polugom izbacuju, sta znam. U svakom slucaju, nista osetio nisam. Samo pritisak, sto je normalno, jer ga cupaju iz kosti. Sve to je trajalo ravno 30 minuta. Posle toga, ide sivenje. I na kraju se dobije injekcija u rame (Dexason, to je protiv otoka). Rekla mi je da sutradan dodjem na kontrolu, a za 7 dana skidam konce. I da, malo smesno, ali ja sam 5 sati posle operacije jeo zu-zu :) Samo sam terao na drugu stranu :)

Eto, nadam se da ce nekome znaciti ovo moje iskustvo. Ja sam imao tremu tih dana, sta i kako cu, sto je normalno, ali onog momenta kad sam seo u stolicu, trema je nestala. Znao sam da je to to, da nema nazad. I super sam prosao. :)

Pozdrav. :)
 
mene ineteresuje kako je na faksu bg stomatoloski
svi mi kazu (cak i privatni zubari) da idem ili na faks ili mazestik
u mazestiku sam vadila jedan koji je niko, imam jos jedan nikako da odem, sve je bilo ok par sati ne zderes odmah, posle sve ok, ko i klasican zub
e sad imam druga dva koja nikako da niknu dovoljno za vadjenje, sve nesto na pola do pola delovi vire :roll: boli i poravi problem sedmicama

meni se ne ide na faks da se vezbaju na meni, ali sam cula da kad su operacije u pitanju i ove zezancija sto spadaju u manje operativne postupke to kao radi profa...jel ovo tacno???
jel ako ce student da mi secka desni i ceprka odo ja u mazestik
a ako ce profa onda je to bolje i od mazestika

procitah ovde da je neko dobio sinacilin na faksu da pije :zeek: jel moguce
 

Back
Top