Uticaj proseka inteligencije drustva na moralnost

Umri_muski

Legenda
Poruka
55.139
Nice je slucajno nagazio na tu temu kad je negirao sklonost ka moralnosti u kapitalistickom drustvu....

Metafizicki gledano odnos se moze postaviti ali i za inteligenciju drustva i moralnost u smislu pridrzavanja...

Bez zelje da budem jasniji ali da bih bio precizniji , Moralnost sa velikim M, tj svevremenska moralnost ce biti iskljucena iz sagledavanja....ali se moze postaviti kao druga tema..

Dakle da li su ljudi skloni moralnosti ako je prosecna inteligencija tog drustva visa?
Metafizika kaze da.
Zasto?
Pa u oba slucaja i kad je prosecna inteligencija niska i visoka, prosek je taj mediokritet koji ima najvecu zastupljenost, pa mu je najblize upravo to razmisljanje i najrazumnije...
Medjutim, ako se uvede kriterijum koristi i kriterijum ugleda koji u orginalu znaci ugledanje na nekog i nesto, onda nisu jednake stvari za drustvo sa glupim prosekom ili drustvo sa inteligentnim prosecnim stanovnistvom..
1704184245772.png


Ovo su moguci primeri gausovih raspodela, a to se obicno uzima kao raspodela inteligencije u drustvu...

Ako se gleda kriterijum koristi ocigledno da ako je drustvo inteligentnije ima vise ljudi koji shvataju prilike koje se nude za korist, pa se okrecu ka tome...
Samim tim teze vecoj uredjenosti pravila, jer inace ce doci do povecanja nasilja i zloupotreba a to dovodi nered i haos u kome upravo inteligentniji imaju manje sanse a impulsivniji vise sanse....
Dakle teze onim pravilima koja ne ogranicavaju korist, ili je sire na neku stranu, time imaju vece predispozicije prema pravilima pa i moralu...Ali kako stoji samo sa moralom...
Kad je itneligentnije drustvo ono bolje poznaje pojedinacno svoje karakteristike i mogucnosti a i potrebe, pa je pojedinacni moral poznatiji i lakse ga je uskladiti kao zajednicki i tako nastaje prilagodjeniji zajednicki moral....
U bilo kojoj sferi , pa se i neki unapred postavljeni moral moze lakse prihvatiti ako je okruzenje inteligentnije jer je tumacenje i odstupanje od morala, nazovimo to dodaci na moral, su razumniji i prakticniji...

Vremenom se ako se uspostavi dinamicko prilagodjavanje morala uz teznju ka striktnosti, desava menjanje morala ka progresivnijim a liberalnijim verzijama...
To se moglo videti jedno vreme u akademskim zajednicama i u socijalizmu takodje...
Statisticki gaus pokazuje da uvek postoji kategorija odbacenih , tj onih koji nisu mediokriteti, pa iz tog razloga imaju drugacije uvide ili potrebe...
Koja od ove cetiri raspodele ima najvecu tendenciju licemernosti i odbacivanja prema moralu , a koja najmanju teznju prema odbacivanju moralnih zakona i pravila..?

Sta kaze psihologija, a sta kaze filozofija?
 
To ne znam
Ali znam ovo
Moral je odraz velike svijesti .. osjećaja drugih i svijeta .. zlo koje bi činio **** i tebe .. stvarno .. boli te biološki .. fizički .. .. to je preme bogu
Inteligencija je kanal .. djelovanja .. koristan prema nekom cilju .. sredstvo sotone
Inače .. nema velike inteligencije bez velike svijesti
Tojes
Nema velike sotone bez velikog boga
Ali
Trebati će sve otplatiti .. ne možeš zajebati boga .. za ***** ti sve inteligencije
 
Moralna svest se sastoji iz tri komponente
Kognitivne- da znas znacenje moralnih normi
Emocionalne - da imas neku emociju, stav prena njima
Voljne- ostavljeno ti je na volju da li ces se pridrzavati njih ili ne...
Moze se reci da sto je inteligencija veca, trebalo bi da sve to bude razvijenije, ali cisto sumnjam...jer sto si kognitivno superiorniji drugacije ti je glediste na sve, pa i na moralnost
 
Metafizika kaže da, ali logika kaže možda.
Može da bidne, ali ne mora da znači.
Razlog za to je jer veza izmedju moralnosti i inteligencije nije direktna.
I da razjasnimo neke stvari koje se odnose na prethodno pomenuto, a to je da inteligentan može biti i glup.
Inteligentan, može biti i mediokritet ako se ne ostvari u nekim djelovima života te ostane u nekom prosjeku pa čak i ispod toga, manje inteligentan može da dostigne veće standarde od inteligentnog, a može biti i obrnuto, dakle, varijabilno je.

Što se društva tiče naveo bih da je pre inteligencije značajniji kulturološki faktor tog društva, a ne prosječna inteligencija.
A što se pojedinaca u društvu tiče, tu je glavni faktor empatija.
Ukoliko imamo ispravnu kulturu u pogledu morala, i pojedince koji imaju empatiju, to društvo onda ima velike izglede ka moralnom pridržavanju.
 
Metafizika kaže da, ali logika kaže možda.
Može da bidne, ali ne mora da znači.
Razlog za to je jer veza izmedju moralnosti i inteligencije nije direktna.
I da razjasnimo neke stvari koje se odnose na prethodno pomenuto, a to je da inteligentan može biti i glup.
Inteligentan, može biti i mediokritet ako se ne ostvari u nekim djelovima života te ostane u nekom prosjeku pa čak i ispod toga, manje inteligentan može da dostigne veće standarde od inteligentnog, a može biti i obrnuto, dakle, varijabilno je.

Što se društva tiče naveo bih da je pre inteligencije značajniji kulturološki faktor tog društva, a ne prosječna inteligencija.
A što se pojedinaca u društvu tiče, tu je glavni faktor empatija.
Ukoliko imamo ispravnu kulturu u pogledu morala, i pojedince koji imaju empatiju, to društvo onda ima velike izglede ka moralnom pridržavanju.
Zanimljivo ali bih ti oborio skoro sve teze.....samo sto to nije lepo....narocito zato sto si se trudio i izgleda logicno kad ih prezentujes....
Tako da mi je bitnija estetika dozivljaja nego sustina teme....pa necu obarati teze...
 
Moralna svest se sastoji iz tri komponente
Kognitivne- da znas znacenje moralnih normi
Emocionalne - da imas neku emociju, stav prena njima
Voljne- ostavljeno ti je na volju da li ces se pridrzavati njih ili ne...
Moze se reci da sto je inteligencija veca, trebalo bi da sve to bude razvijenije, ali cisto sumnjam...jer sto si kognitivno superiorniji drugacije ti je glediste na sve, pa i na moralnost
S ovim se slažem....
 
Ali to se ne odnosi na moral, to se odnosi na svaki drustveni konstrukt....
kognitivno shvatanje drustvenog konstrukta,
emocionalno shvatanje odnosa oko drustvenog konstrukta i voljno ili valorizaciono prihvatanje ili ne prihvatanje drustvenog konstrukta...

Ako cemo striktno , sve je to nebitno kod morala....kognitivno je nebitno , moral trazi prihvatanje ili je nemoral....onaj kome je potrebno kognitivno da bi prihvatio moral taj u sustini nikad i ne prihvati moral...emocionalno je sta, busenje morala...., a voljno je tek nebuloza kod morala...

Moral je drustveni dogovor, ne licni dogovor sa okruzenjem, te ne vazi nista od ovog gore navedenog za drustvene konstrukte, za njih vazi ali ne za moral..
U prevodu ako vecina odluci da je u redu korupcija, to je lak primer za prikaz....onda pojedinac nema sta tu da trazi sa pricom ej korupcija nije dobra, jer svi muljaju....odmah pada u vodu....niti sa emocijom da ovaj put bi moglo da se ide redom a ne preko veze, takodje pada u vodu....a jos manje ej ja sam moralan, kod mene kad sam tu nemojte da ulazite preko reda....

Zanimljivo mi je zasto vam je rasclanjavanje drustvenog konstrukta primamljivo?
Naravno nije primenjljivo kod morala...jer onda tu morala nema ako se svaki put radi kreiranje morala....tj ako mozes da predlozis moral , pa da ga emotivno sagledas da li ti je prihvatljiv pa na kraju da voljno odlucis da li hoces i da ga postujes bas tada ili od sledeceg utorka...
Ali mi je zanimljivo zasto vam je drustveni konstrukt primamljiv.....on inace ne funkcionise ni u drustvu , samo kao valorizaciona praksa, ali ne ovako , tj ni vas odnos prema nekom drustvenom konstruktu nije takav, npr ljubav, razlicita je definicija kod svakog, znaci kognitivno se ne drzi do kraja, ali uzmimo da je osoba pogodila definiciju i da razume ljubav, da li ce emotivno da se oseti slicno i u svakoj situaciji ljubavi , bilo da je u pitanju ruzan mator sa lepom mladom ili kad su dva ne znam ni da piskim tinejdzera u pitanju...a posebno ovo voljno da li ce se ponasati kao neko ko postuje ljubav kad toj osobi neko bude drag a hoce da ode.....
 
Jos malo cu pustiti labave veze i shvatanja, tj trazenja sta bi to bio moral , pa i ove konstrukcije koje se javljaju pa cemo posle malo bolje oznaciti sta je moral....a i ja sam nasao da postavim temu o moralu a da mislim da ne mora da se malo bolje definise moral, sto inace izbegavam jer zivimo u nemoralnom drustvu pa je tako malo prisutno svesti uopste o moralu i sta bi moral bio....

Obicno se uzima antiteza, sta bi bilo kaznjivo kao nemoralno....pa se iz nje stvara osecaj sta bi bio moral....sto je vec oslanjanje ideje morala na pravdu, iako to ljudi ne primete.....da se svo vreme oslanjaju na pravdu a pricaju o moralu..
 
Ali to se ne odnosi na moral, to se odnosi na svaki drustveni konstrukt....
kognitivno shvatanje drustvenog konstrukta,
emocionalno shvatanje odnosa oko drustvenog konstrukta i voljno ili valorizaciono prihvatanje ili ne prihvatanje drustvenog konstrukta...

Ako cemo striktno , sve je to nebitno kod morala....kognitivno je nebitno , moral trazi prihvatanje ili je nemoral....onaj kome je potrebno kognitivno da bi prihvatio moral taj u sustini nikad i ne prihvati moral...emocionalno je sta, busenje morala...., a voljno je tek nebuloza kod morala...

Moral je drustveni dogovor, ne licni dogovor sa okruzenjem, te ne vazi nista od ovog gore navedenog za drustvene konstrukte, za njih vazi ali ne za moral..
U prevodu ako vecina odluci da je u redu korupcija, to je lak primer za prikaz....onda pojedinac nema sta tu da trazi sa pricom ej korupcija nije dobra, jer svi muljaju....odmah pada u vodu....niti sa emocijom da ovaj put bi moglo da se ide redom a ne preko veze, takodje pada u vodu....a jos manje ej ja sam moralan, kod mene kad sam tu nemojte da ulazite preko reda....

Zanimljivo mi je zasto vam je rasclanjavanje drustvenog konstrukta primamljivo?
Naravno nije primenjljivo kod morala...jer onda tu morala nema ako se svaki put radi kreiranje morala....tj ako mozes da predlozis moral , pa da ga emotivno sagledas da li ti je prihvatljiv pa na kraju da voljno odlucis da li hoces i da ga postujes bas tada ili od sledeceg utorka...
Ali mi je zanimljivo zasto vam je drustveni konstrukt primamljiv.....on inace ne funkcionise ni u drustvu , samo kao valorizaciona praksa, ali ne ovako , tj ni vas odnos prema nekom drustvenom konstruktu nije takav, npr ljubav, razlicita je definicija kod svakog, znaci kognitivno se ne drzi do kraja, ali uzmimo da je osoba pogodila definiciju i da razume ljubav, da li ce emotivno da se oseti slicno i u svakoj situaciji ljubavi , bilo da je u pitanju ruzan mator sa lepom mladom ili kad su dva ne znam ni da piskim tinejdzera u pitanju...a posebno ovo voljno da li ce se ponasati kao neko ko postuje ljubav kad toj osobi neko bude drag a hoce da ode.....
Samo mala digresija na ovo...
Moralno je ubicu kazniti, zar ne?
Da li je moralno kazniti oca koji je ubio silovatelja svog deteta?
Mi znamo sta treba da radimo sa njim, ali imamo odredjenja osecanja prema svemu tome i volju da postupimo onako kako mislimo da treba.
Tu su ukljucene sve tri komponente, jer je covek bice, koje pored razuma ima i emocionalnu stranu licnosti.
Zbog toga je moral rastegljiva kategorija i zavisi od trenutnih drustvenih okolnosti i od napredovanja svesti drustva.
 
Samo mala digresija na ovo...
Moralno je ubicu kazniti, zar ne?
Da li je moralno kazniti oca koji je ubio silovatelja svog deteta?
Mi znamo sta treba da radimo sa njim, ali imamo odredjenja osecanja prema svemu tome i volju da postupimo onako kako mislimo da treba.
Tu su ukljucene sve tri komponente, jer je covek bice, koje pored razuma ima i emocionalnu stranu licnosti.
Zbog toga je moral rastegljiva kategorija i zavisi od trenutnih drustvenih okolnosti i od napredovanja svesti drustva.
Tacno , samo to ce biti jasnije kasnije kad ukljucim i to , tj pojasnim sta je moral po sustini...

A po pitanju ubistva silovatelja , odgovor je nije moralno , jer moral ne dozvoljava oduzimanje zivota, bilo moral, Moral ili pravosudni moral.....
Moral u sustini nije rastegljiva kategorija, nego je u Srbiji rastegljiv....inace nije rastegljiva kategorija...
Vrlo je striktna kategorija...
Sto se tice kazne zlocincu , postoje tri pravna , socijalna , e sad ne znam da li su sada i moralna pristupa toj kazni...
Odstranjenje, vaspitanje, odvracanje...mislim da su hrvati ili jugosloveni to krstili sa tri O, 3O....umesto vaspitanja odgoj..Sustina je valjda jasna...
Deo kazne se izrice radi zastite drustva od takvih pocinilaca , to je odstranjenje...deo kazne se izrice kao vaspitna mera, to je usmereno ka pociniocu i deo kazne za pouku drustvu i jacanju snage straha od pocinjavanja takvog dela...

Mislim da kumulativna verzija takodje nije bez veze...
Npr u slucaju silovanja, vaspitna mera je 0, ako psihologija kaze da se to ne desava silovateljima, ali istom tom teorijom raste odstranjivacka uloga kazne te bi na primer u procesu sudjenja i izricanja kazne manji uticaj na kaznu bio zbog ponasanja okrivljenog, jer je malo bitno po strucnim znanjima da li se kaje ili ne jer se definise kao potencijalni povratnik sa visokom kvotom....


Tako bi kumulativna kazna bila u slucaju silovanja , veliki deo odstranjenje, nula deo kazne za vaspitanje, nula olaksavajucih okolnosti sto je grizo nokte dok je bilo sudjenje i slicno, pokajnistvo i slicno, a odvracanje drustva je treci deo koji je obicno do 6 meseci , sto je poprilicno malo, jer je forenzika ili losa ili namerno losa....

Zene su tu dosta krive sa svojim psihologijama fronta i oportunizma, tj sto zene zauzmu stav da se isto treba stititi osoba koja tek ulazi u seksualnu sferu svog zivota, dakle dete i odrasla zena koja ima 3 braka....sto je psiholoski malo ili mnogo apsurd...

To je stvar sudsdke politike a na zalost prikazuje totalnu nesvest o moralu i principima koje bi trebalo da ima pravosudni sistem u smislu morala da bi imao dobru pravosudnu moralnu komponentu....

Ukratko , seljak zna najbolje, sto manje obrazovan to je bucniji , najmanje zna filozof, takvo je mnjenje naroda i onaj koji je i psiholog i bihejv svestan i sociolog....
To dovodi do totalne inverzije i svesti i znanja o svim drustvenim konstruktima....pa se sve radi naopako...

Kad bi se vise paznje polagalo na logiku i sad dolazi do izrazaja ona prica o drustvenim konstruktima, znaci ono trojstvo kognitivno , emotivno i voljno.....onda bi se mnogo stvari drugacije prioritetizovalo pa i vrednovalo i ova prica bi bila totalno drugacija, totalno..
 
Ovde nam se misljenja vec duboko razilaze i to je sasvim u redu..
Znas kad koristis metafiziku, onda cesto kad ti neko kaze da se misljenja razilaze, nije stvarno da se razilaze, nego je nesto pogresno protumaceno......i vrlo je korisno utvrditi mesto granicnog razilazenja....
Kazem mnogo stvari kod morala ljudi ne znaju jasno je i zasto , moral ne postoji vec vise od 30 godina, a to je mnogo da bi se intuitivno pokrivalo neznanje o toj oblasti....izbledi sve to intuitivno pokrivanje i onda ne moze da funkcionise vadjenje...

Inace se raja uglavnom tako i postapa, vadjenjem...a nemaju bas puno vremena ni volje da se obrazuju..
 
Znas kad koristis metafiziku, onda cesto kad ti neko kaze da se misljenja razilaze, nije stvarno da se razilaze, nego je nesto pogresno protumaceno......i vrlo je korisno utvrditi mesto granicnog razilazenja....
Kazem mnogo stvari kod morala ljudi ne znaju jasno je i zasto , moral ne postoji vec vise od 30 godina, a to je mnogo da bi se intuitivno pokrivalo neznanje o toj oblasti....izbledi sve to intuitivno pokrivanje i onda ne moze da funkcionise vadjenje...

Inace se raja uglavnom tako i postapa, vadjenjem...a nemaju bas puno vremena ni volje da se obrazuju..
Ne, misljenja se stvarno razilaze i nije potrebno utvrdjivati koje je ispravno, a koje pogresno, jer to ne postoji, svako dela prema onome sto misli i time se vodi u zivotu. Nit ce tvoje misljenje uticati na mene, nit moje na tebe.
 
Ne, misljenja se stvarno razilaze i nije potrebno utvrdjivati koje je ispravno, a koje pogresno, jer to ne postoji, svako dela prema onome sto misli i time se vodi u zivotu. Nit ce tvoje misljenje uticati na mene, nit moje na tebe.
Eto vidis da je korisno , jer ovo sto je navedeno nije tacno...
Moje misljenje ce itekako uticati na tebe ako si moralna osoba....tako funkcionise moral..
A ova prica da svako ima svoju pricu to ne pije vodu.....to samo pokazuje da u Srbiji nema morala...
Uvek postoji moralno ispravno ako postoji moral i moralno neispravno ako postoji moral...
 
Eto vidis da je korisno , jer ovo sto je navedeno nije tacno...
Moje misljenje ce itekako uticati na tebe ako si moralna osoba....tako funkcionise moral..
A ova prica da svako ima svoju pricu to ne pije vodu.....to samo pokazuje da u Srbiji nema morala...
Uvek postoji moralno ispravno ako postoji moral i moralno neispravno ako postoji moral...
Ali nece uticati, jer svako od nas postupa prema svom moralnom kompasu i vodi se njim. Mogu da uvazim tvoj stav, ali ukoliko nisam saglasna sa njim necu ga uvoditi svoje kognitivne mape
 
Ali nece uticati, jer svako od nas postupa prema svom moralnom kompasu i vodi se njim. Mogu da uvazim tvoj stav, ali ukoliko nisam saglasna sa njim necu ga uvoditi svoje kognitivne mape
To samo znaci da tvoj personalni moral mozda jeste jedini moral koji posedujes, tj nemas moralnost niti Moralnost niti drustvenu moralnost niti pravnu moralnost .....niti lokalnu moralnost...Medjutim, ljudi obicno imaju lokalnu moralnost jer od toga pate njihovi prozori i od kamenica....A i pravnu moralnost manje vise poseduju svi....
 

Back
Top