Uspomene iz mladosti

Postoji mesto na ovoj zemlji gde zvezde ljube zemlju...........
..........
........
.......
....


(Koraci)

Hej šta radiš?

Prepoznala sam ga po glasu, za glavu viši od mene, tamnoplavim uvojcima i zelenoplavim očima, bio je tiha i mirna osoba. Dugo sam ga potajno posmatrala dok kosi travu kosom i tokom svih drugih poslova oko žetve.

hoćeš li večeras sa nama do škole?

..........
.......
......
.....



-------------------------------------------------------------------------------------


na primjer ovako neshto !?
 
Kupanje na Dunavu i ukus zelenih jabuka koje smo gladni usput brali dok smo isli kuci...
a di su ti one male zute kruske na dunavskoj obali, pa miris bitumeniziranih alaskih camaca izvucenih na obalu po letnjoj zegi , pa veciti zadah crknutih riba pored obale, pa gromoglasni tresak dzinovskih presa u novosadskom brodogradilistu koji se mnogo cuo i na ovoj, drugoj obali Dunava, pa miris velikih rumenih bresaka kamenickih vinograda , orosenih pabiraka po vinogradima u maglovitim novembarskim jutrima, ...............................prvomajskih vasara (sa Ringispilom) u kamenickom parku kod "glava" , "Zmajevih igara" u dvoristu o.s. JJZ, pa "Andrina" prodavnica na pocetku dunavske ulice, kafana Jelen preko puta gde su moj ujak i stric zajednickim snagama gradili socijalizam, pa Sofijina pekara gde je cela kamenica vecito uzimala hleb "na veresiju", pa Nadina trafika na uglu, velicine jedne WC-kabine, di se kupovala Drina, Morava, HB, Politika......., pa kuca ludog Mirka , doktora i poliglota, za koga su kamencani govorili da spava u istom krevetu sa zenom i sa sestrom,.......sve to u "donjoj kamenici".............. pa moj drug Kalem Dragan kojeg je za vreme "velikog odmora" u skoli, jednog dana Dunav odvukao u svoje dubine, tu je i Drazic Zoran zvani Glindza sa kojim sam trampio ceo dzak kaubojskih romana za par malih metalnih automobila, pa drugi , isto Drazic Zoran, al iz Ledinaca, koji mi je poklonio par kesica "vinetu" u kojima je su bile plasticne figurice kauboja i indijanaca, .........pa moja prva "istinska" ljubav, plavokosa Milica iz ulice Vojvode Misica kao i njena nerazdvojna drugarica Marica koja je stanovala u istoj ulici malo podalje do zeleznicke pruge Kamenica-Beocin, pa moj neprijatelj Pitosa, koji je pokusao da mi preotme prvu devojku pa smi svi troje zavrsili kod poslasticara u Gornjoj Kamenici kao najbolji prijatelji,.........................................

jel moze ovako uspomene...... RuznaKoLopov, a ?
 
a di su ti one male zute kruske na dunavskoj obali, pa miris bitumeniziranih alaskih camaca izvucenih na obalu po letnjoj zegi , pa veciti zadah crknutih riba pored obale, pa gromoglasni tresak dzinovskih presa u novosadskom brodogradilistu koji se mnogo cuo i na ovoj, drugoj obali Dunava, pa miris velikih rumenih bresaka kamenickih vinograda , orosenih pabiraka po vinogradima u maglovitim novembarskim jutrima, ...............................prvomajskih vasara (sa Ringispilom) u kamenickom parku kod "glava" , "Zmajevih igara" u dvoristu o.s. JJZ, pa "Andrina" prodavnica na pocetku dunavske ulice, kafana Jelen preko puta gde su moj ujak i stric zajednickim snagama gradili socijalizam, pa Sofijina pekara gde je cela kamenica vecito uzimala hleb "na veresiju", pa Nadina trafika na uglu, velicine jedne WC-kabine, di se kupovala Drina, Morava, HB, Politika......., pa kuca ludog Mirka , doktora i poliglota, za koga su kamencani govorili da spava u istom krevetu sa zenom i sa sestrom,.......sve to u "donjoj kamenici".............. pa moj drug Kalem Dragan kojeg je za vreme "velikog odmora" u skoli, jednog dana Dunav odvukao u svoje dubine, tu je i Drazic Zoran zvani Glindza sa kojim sam trampio ceo dzak kaubojskih romana za par malih metalnih automobila, pa drugi , isto Drazic Zoran, al iz Ledinaca, koji mi je poklonio par kesica "vinetu" u kojima je su bile plasticne figurice kauboja i indijanaca, .........pa moja prva "istinska" ljubav, plavokosa Milica iz ulice Vojvode Misica kao i njena nerazdvojna drugarica Marica koja je stanovala u istoj ulici malo podalje do zeleznicke pruge Kamenica-Beocin, pa moj neprijatelj Pitosa, koji je pokusao da mi preotme prvu devojku pa smi svi troje zavrsili kod poslasticara u Gornjoj Kamenici kao najbolji prijatelji,.........................................

jel moze ovako uspomene...... RuznaKoLopov, a ?
Ma tu su, nego rekoh da ne davim...
 
Nemam baš nešto omiljene iz mladosti. Bila sam tinejdžer tokom kasnih devedesetih i najupečatljivije moje sećanje iz tog doba nije za jednu ovako lepu temu.

Iz detinjstva, to je druga priča. Ogroman orah čija je krošnja natkrivala dva dvorišta u kući moje bake, ja, sedim na drvenim tavanskim stepenicama letnje kujne s knjigom na kolenima dok baka kuva nedeljni ručak, kokošija supa i "crveni" sos, i piletina i krompirići posle i "šape" za desert; i crkvena zvona zovu na molitvu u daljini. Letnje noći u selu, pored otvorenog prozora (onda nije bilo klime), i svud je apsolutni mrak i tišina, samo neka kera laje negde na mesec. Zvuk zrikavaca toliko jak da možeš ogluveti od njega. Miris borovine i smole na moru. Kiša kad padne na vreo asfalt, pa onaj miris posle koji i dan danas volim jer me vraća u detinjstvo ko onomad onog francuskog pisca miris onih kolača njega. I tako.
 
Dve znacajne zgrade jedna naspram druge, dva znacajna oraha jedan naspram drugog...Izmedju zaladjeno dvoriste, cak i leti... I klinci i klinceze. :)
I jedna mala plava sto na ramenu mi ne odspava.... :)
Steta, evo tek sad izadjo sa robije, telo sam joj bio zakopo kraj oraha... ;) :cool: :lol:

the-goon-dodgeball.gif
 

Back
Top