Urolog

Da li ste vec bili na check up-u ?

  • Da

    glasova: 3 50,0%
  • Ne

    glasova: 2 33,3%
  • strah me

    glasova: 0 0,0%
  • Slushaj Ruki radi ki svajcerski sat (ovo je recimo glup odgovor)

    glasova: 1 16,7%

  • Ukupno glasova
    6

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
36.818
muškarci često odlaze kod urologa samo kada zaista imaju simptome - preporučuju se redovni pregledi pacijentima starijim od 45 godina. Ovo omogućava da se bolesti kao što je rak prostate, najčešći rak među muškarcima u Nemačkoj, otkriju i suzbiju u ranoj fazi. Ipak, mnogi muškarci izbegavaju pregled kod urologa, iako nema razloga za brigu. Upravo suprotno: Na kraju krajeva, postoji mnogo više razloga za brigu ako ne odete kod lekara, jer ako se bolesti kao što je rak prostate rano otkriju, lako se mogu lečiti.


Pa zašto toliko muškaraca izbegava urologa i koliko muškaraca zapravo posećuje urologa? Nova studija Appinia i telemedicinske platforme GoSpring nedavno je došla do informacija


Čovek koji ne brine o zdravlju: Svaki treći muškarac nikada nije bio kod urologa

Studija je anketirala 1.000 muškaraca prosečne starosti od 41,9 godina. Odgovarali su na razna pitanja u vezi sa svojim intimnim zdravljem. Samo 63% svih muškaraca je reklo da je ikada posetilo urologa, odnosno svaki treći muškarac nikada nije bio tamo. Preporučeni godišnji pregled od 45. godine takođe ne ide 37% svih muškaraca.Zbog toga mnogi muškarci izbegavaju urologe


Ali šta se krije iza ovog straha od pregleda kod urologa? Na kraju krajeva, penis je isto toliko deo tela kao i oči, zubi ili uši i većina ljudi se na kraju konsultuje sa lekarom kada ima problema. Palpacija testisa, ispitivanje kožice i prostate: šta tačno otežava odlazak kod urologa?

Kao što pokazuju rezultati studije, razlozi su različiti: dok je 68% ispitanih izjavilo da nema pritužbi, punih 47% je izbegavalo da poseti urologa iz straha od neprijatnog iskustva tokom pregleda. Sledi 33% onih koji ne idu kod urologa iz stida i 28% koji se plaše da će im biti dijagnostikovana bolest.

Kao što pokazuju i rezultati studije, strah od urologa je neosnovan: od učesnika koji su već posetili urologa, većina anketiranih (62%) smatra da je poseta pozitivna. Samo 12% kaže da se seća da je odlazak kod urologa imao negativno iskustvo.
1715615927764.jpeg
 
Odem redovno izmere prostatu koliko grama ima da li je sta sumljivo psa krv se odradi itd.
Ja cvikam od kolnoskopije.Ima li ko da je radio?A moralo bi se i to.Crevo u paksu i ispituju.
 
Odem redovno izmere prostatu koliko grama ima da li je sta sumljivo psa krv se odradi itd.
Ja cvikam od kolnoskopije.Ima li ko da je radio?A moralo bi se i to.Crevo u paksu i ispituju.
Mere pre svega zapreminu. Pa se secam kad sam nekad davno radio u javnom preduzecu u BGD, svi smo isli na redovne godisnje sistematske preglede u domu zdravlja. Dobijemo izvestaje u kovertama a muskarci se "takmice" u velicini prostate, kolika je tvoja, 20cm3, u j.bte, moja je 25cm3... a bogami, primeti se i u pisaonici, cujes kako se kolege pored tebe muce da soraju, cujes slabiji mlaz i naprezanje... a onda uleti neki klinac od 25 godina, isora se dok kazes keks, cujes jak mlaz i laganica ode dok se matorani jos muce.
 
Inace, za neupucene, pregled prostate kod urologa se vrsi iz pravog creva. Dodjes kod urologa, kaze ti da skines gace nagnes se napred na sto a on navlaci gumenu rukavicu (sta ce bre da mi radi? sta? - pitas se *) i zavuce ti dva prsta od nazad. Onda ti opipa i izmasira prostatu, stari ali proveren nacin kontrole prostate... pozdrav za dr Djordja Agrirovica, stvarno izuzetnog lekara-urologa.

* - uvek se setim kada neko postavi pitanje "a sta cemo da radimo?" scene iz Varljivog leta '68. Na majcin nalog da sad idu da peru zube jer dolaze gosti dete je pita "A sta cemo da im radimo?".
 
Pa sad zavisi sta se pregleda.
Bris kod urologa je najgori pregled koji postoji.
Kolonoskopija je nista za to.
Gastroskopija se radi 5 min meni zadnji put 20 min carali sa crevom jedva preziveh.ugusi me.Sad bi trebao kolnoskopiju ali kazu da nije bas najprijatnija.Bris sam radio uroloski jeste malo neprijatno ali brzo prodje.Kolnoskopija traje i po 20 min.
 
Gastroskopija se radi 5 min meni zadnji put 20 min carali sa crevom jedva preziveh.ugusi me.Sad bi trebao kolnoskopiju ali kazu da nije bas najprijatnija.Bris sam radio uroloski jeste malo neprijatno ali brzo prodje.Kolnoskopija traje i po 20 min.

Izvini sto pitam ali zar to rade u budnom stanju pacijenta ❓
 
Sta su ti zene.....svemirci...

Da vam kazem kako izgleda kad hocete da idete kod urologa....
Prvo vam kazu da su toliko retki u zvanicnom zdravstvu da se spremite na cekanje od 6 meseci minimum...
Onda saznate da neki urolozi sede u RFZO i odlucuju sta je opravdano lecenje a sta nije...
Zatim dodjete kod urologa posle pripreme a tu spada eho abdomena, psa i psa s, i onda vas urolog obavesti da on sluzi za seckanje, a ne za pregled...tj da je na nivou kardiovaskularca ili hirurga, a ne na nivou interniste...

Tako da kako zene zamisljaju urologa, to je za neki drugi zdravstveni sistem a ne nas Srpski ili Bosanski..
Tako da nema potrebe da se izlazete emocijama preko prstoreda i da zamisljate da li je harmonikas na klavijaturama ili na dugmetari...

E sad zasto neke zene zanima uroloski pregled ja to pojma nemam...Zbog prostate sigurno nije...Jer prostata moze biti normalne velicine, moze biti naizgled kalcinisa\na ili ne, a da funkcionise sasvim dobro....

STD se inace rade kod dermavenerologa, a ne kod urologa...
 
E sad, ovaj drugi deo to uopste ne razumem, to oko kolonoskopije i veze urologa sa tim, mislim da neko to pita urologa u BG , ovaj bi mu rekao , a da te pvo izvedem na veceru ili hoces odmah....

Kolonoskopija, gastroskopija, CT abdomena uz kontrast, sve to spada u gastro deo analiza...Tako da je to totalno drugi kvart...
Iskreno mnogo opasniji i tezi....iako ljudi misle da se na to za vojsku lakse vade....
Jer da je sve potpuno zdravo , opet je kolonoskopija teski stupanj dehidracije, koji kratko traje, ali je zestok...
Gastroskopija odozgo nije toliko opasna u smislu narusavanja elektrolita, ali nije ni to zezanje..
Tu je CT najzgodniji ali ni to nije bas precizno koliko vam treba pa su sondice zakon...
E sad kakve veze to ima sa temom, pojma nemam...
 
To je u SFRJ valjda bilo da mozes da radis pregled bez krvavih simptoma nego ono dosao si do 50 pa da proveris stanje organizma...to danas ne moze kod lekara opste prakse....moze ako imas privatno zdravstveno a i tada ne moze bas sve ako ne zelis da se ispucas 22, 22 , 18, 15 hiljada respektivno ...za svaku etapu pregleda..
Inace moze ako te vucic dovlaci za ruku licno....eto kolika je nesrazmera zdravstvenog sistema za nekog i za nekog drugog...jasno je da moras da budes prvi...samo na tom pregledu za urologa ti je trosak za prvog manji za 100 000 dinara...a da ne pricam ako hoces srce, da pregledas ili krvne sudove i ostalo...Totalni body check kosta oko milion i po dinara mozda i vise...
 

Back
Top