Upoznati sebe

Dobro je poznavati sebe... Kao sto kaze autorka teme - ima jedna jako dobra knjiga koja se bas tako zove :)
To je dobar alat, za onoga koga interesuje.
Svakako se isplati, pogotovo ako necim nismo zadovoljni.
 
Covek je svesno bice,Homo Sapiens.
Ali ono sto se razlikuje od osobe do osobe je nivo te svesti.
Zato mislim da samospoznaja nije data svakome.

NiNa, tačno je da je suštinska razlika medju ljudima unutarnja svest što je duhovna a ne intelektualna kategorija. Medjutim, samospoznaja nije data nikome ni u prošlosti ni u budućnosti. Jer, za samospoznaju se sam čovek mora izboriti. To je ono što je put svakoga. Razlika je u tome što su neki prihvatali svesno raditi na samospoznaji pa tako nešto čini dobar broj ljudi i u današnjem trenutku.
Nećeš mi verovati ali put i način ka samospoznaji je tako blizu svakog od nas da ga beš zbog toga skoro svako izuzetno teško otkriva.
Filozofska, psihološka i religijska naklapanja o tome gotovo da neznaju ništa. Ako se iskreno potrudiš i ako te to privlači onda ćeš doći do načina kako da to i ostvariš. Taj proces nije mentalističke prirode.
 
Misao od Heraklita: Gnothi seauton odn. upoznaj sebe, se danas na svim seminarima za Managere na zapadu predaje i tumaci prvenstveno u svrhu da; ako sebe spoznas mozes biti sposoban drugima vladati. Optimiranja profita radi?

Pre bih ovo preinacila u sentencu - Ako sebe spoznas mozes biti sposoban sobom vladati. Takodje optimiranja profita radi. Svako odupiranje tome ili odlaganje toga vodi ka cistom gubitku a posledice su dugotrajne i bolne.
Zadatak nimalo lak, nosi mnostvo prepreka i nedoumica a spoznaja nekada nije konacna.
Resenje postoji - u sebi sve odaje otvoriti a fioke otkljucati. Ako se i suocimo sa nekim lesom ili porukom nepoznatog sadrzaja ne treba ih se plasiti i vratiti natrag. U ambisima je tajna, samo treba biti dovoljno hrabar da se skoci toliko duboko...
Usput, bojim se onog sto bih mogla tek da otkrijem, oklevam sa nekim potezima a umreti u neznanju nije mali greh. Kao i u svemu izbori postoje.
 
Sta mislite,koliko je moguce upoznati sebe do kraja?
Da li ipak bezimo od nas samih,da ne bi otkrili koliko smo zaista ranjivi,nemocni i slabi?

mislim da ne bežimo od nas samih...već od istine koja razotkriva sve ono u nama...svaku nameru,motiv,sve skriveno i zamaskirano...
sada,zbog nesavršenstva,mislim da je nemoguće u apsolutnosti upoznati sebe...ali to ne znači da taj proces ima kraja sada i da treba odustajati...kao i da je jedino tako i moguće upoznavati sebe...kroz Istinu i suočavanje...kroz upoznavanje Boga...
 
Sta mislite,koliko je moguce upoznati sebe do kraja?
Da li ipak bezimo od nas samih,da ne bi otkrili koliko smo zaista ranjivi,nemocni i slabi?

Slažem se sa ovim da se plašimo prvo sebe, svojih emocija i reakcija koje je
teško uvek usmeravati kako treba i pre svega biti ih svestan, ko zaroni u sebe,
otkriva mnogo neppoznanica koje u ovom vremenu teško da bi mogli razumeti
i svesti u neke normalne i opšteprihvaćene okvire, pa zarad te komplikovanosti
mislim da mnogi, pa i ja pribegavaju lakšim načinima, da makar opstanemo
ovde i sada onakvi kakvi smo uz blažu analizu samo zarad sadašnjeg
funkcionisanja, opstanka, pa onda svega ostalog:neutral:
 
Najteži i najduži je proces samospoznavanja.I najbolniji.I nerijetko smo zatečeni otkrivenim pa se povučemo u sebe i ne dozvolimo da izađe iz nas.Svako ima svoje male Pandore,to znamo.
Sasvim iskustveno želim reći da je moguće upoznati sebe.Godinama sam to radila,kopala po najdubljim i najmračnijim pretincima i bivala često poražena spoznajom.
Jer ona nije uvijek onakva kakvu bismo željeli,jer podsvjesno je nepresušni izvor nepoznatog,a ono uvijek plaši.Zapravo,plaši dok ga ne otkrijemo,damo mu boje i mirise i shvatimo da je to u nama i da smo i to mi.
A dovoljno je da želimo istinski da spoznamo sebe i ta je naša želja ispunjena uvijek u skladu sa našom svjesnosti.
To podsvjesno ponekad ne možemo sami do kraja razlučiti i razdvojiti.Meni je u ranim godinama,a i kasnije mnogo pomogao prijatelj koji je inače neuropsihijatar preporučivši mi literaturu koju sam čitala i često ćaskala sa njim grabeći ka samospoznavanju.
Danas na ovom stepenu samospoznajnog lakše hodam kroz tunele života,pnekad i "poletim",ponekad i klonem,ali uvijek znam koji se to dio mene "aktivirao" i kako sa njim da se izborim.
 

Back
Top