umetnost danas | za koga je umetnost

umjetnost postoji radi umjetnosti

umjetnost nije prisila
to nije ni profesija već veza sa višim
to nije zanat
i u vezi je sa svim, a ne i uvijek
umjetnik mora biti visokouman, visokoosjećajan
i ne smije trgovati
da bi se kroz njega tad izrazila čista umjetnost

ja nisam taj, a bilo bi lijepo da jesam
 
Poslednja izmena:
Kad te zabljesne munja svetlosti i osvetli ti jedan svet u kom su razrešena neka od gorućih pitanja ovog reala-čovek se dvoumi
da li da rizikuje i obznani tako jednostavna rešenja i rizikuje da ga proglase ludim jer ne zna kako se dolazi do tih rešenja osim vizijom
u munji svetlosti ili osvetljaju svesti-ili da čuti...Čuti jedno vreme pa onda napiše priču ili roman ili islika nekoliko vezanih slika (samo on zna da su vezane
a kad to objašnjava-niko ne razume...Ja sam jednog jedva razumeo i sav se naježio...) ili napiše muziku...Sakrije,upakuje štaj e od rešenja ugledao...
A šta je ustvari ugledao?Ugledao je svet u trenu genijalne dominacije sivih s dobro složenim strukturama na nanonivou,začas je pogledao svet Božijim
okom,Progledao je iz dubine apsolutnog bitka,progledao je očima kloniranog vanzeme sveznajuće-iz budućnosti svoje...
Taj osvetljaj traje sve dok se ne realizuje...Kad se realizuje.čovek opet biva ,najčešće, "običan"čovek...
 
umjetnost sam iz vlastitog nagona stvarao samo kad sam bio nesretan. kad sam sretan, nemam poriv nešto rezbariti ili crtati.
ali bio sam sretan onih godina kad sam od svoje umjetnost mogao sasvim dobro živjeti (grafika, tipografija, reprografija).
no prije nekoliko godina sam odbio poziv mog bivšeg šefa (kojem sam zahvalan zbog mogućnosti koje mi je u prošlosti pružio i kojeg vrlo cijenim)
nanovo raditi u njegovom poduzeću (i zaraditi dobar novac), jer bi se morao odseliti. radije živim gdje živim (ruševna kuća, vrt) vrlo skromno
s vrlo oskudnim socijalnim kontaktima. nemam više radost na društvu. bit će da sam previše sretan, iako se ne sjećam zadnjeg osobitog emocionalnog uzdignuća.
je li to možda također umijeće? ili dekadencija i razgradnja? ne znam. svejedno. moram odguliti svoje doživotno kako znam.
mislim dakle, da umjetnost u prvom redu služi balansi umjetnika.
 
Kako drukčije,recimo,izraziti panteizam životnosti svega oko nas i u nama osim kakvom pričom koja se dešava eto tu u ovoj
dinamičnoj prirodi koja je i ovaj skup elektrona u binarnim podskupovima koji sinhronizovani interferiraju svetlo s ekrana u zatamnjenjima
koja znakove kapiramo (kapiranje je i vrsta zalivanja biljakaz:mrgreen:)...Pričom koja će se potruditi da svedoči...
 
Poslednja izmena:

Back
Top