Ulaganja za koje grad boli uvo.

guitarrr_babe:
Ja pre svega glasam za Klinicki centar, najvecu i najsveobuhvatniju bolnicu u Srbiji, u kojoj se skoluje najveci procenat buducih doktora, i u koji zbog lecenja dolazi citava Srbija.

Nadam se da niste imali potrebu da setate po kompleksu, da svracate na urologiju, ortopediju, GAK... I na kraju, citavo krilo Poliklinike ne radi (velika bela plasticna zgrada, vidi se sa Mostara i iz NBGa, a ima je i u raznoraznim serijama). Zasto?

Sličan problem postoji u Nišu. Početkom devedesetih, završena je zgrada Kliničkog Centra u Nišu. Zgrada je prilično velika, trebalo ja da postane zdravstveni centar za ovaj deo Srbije. Nažalost, tu se stalo, i tek pre 2-3 godine je jedno minijaturno odeljenje pušteno u rad za zračenje ja mislim. Inače, u ogromnu zgradu niko nije uradio možda celih deset godina, tako da, kada su ušli da raščiste, našli su ja mislim dva leša. To je bilo stecište narkomana i beskućnika... zgrada inače i dalje zvrji skoro cela prazna, iako je spremna za useljenje... nema se para... ili razumevanja... ili oba...

Zasto se sminkaju ulice, sredjuju fasade, prave parkici, otvaraju butici, kafei, gluposti kojih BG ionaki ima preko svojih potreba, a ljudi se lece u budji, malteru koji se rusi, sa ofucanom stolarijom, zardjalim stolicima, rentgen-aparatima koje ne koristi vise ni Juzni Tuvalu, redovima cekanja koji se protezu do 2009.

Da li se neko brine za zdravlje Srbije (sem malo Jelisaveta Karadjordjevic, Katarina Rebraca i stranci). Treba nam drzavni vrh koji nece da bude gadljiv na bolnice, koji nece da skrece glavu sa njih i gleda na Savu, Kosancicev venac, Adu Ciganliju, obnovu CK, Avalskog tornja...

Ovo je moj dojam. ako gresim, ispravite me.

Sta vas nervira? Gde vi vidite nepravdu?

Butici i kafei izlaze iz nadležnosti republike ili grada, šta god, jer njih otvaraju pojedinci, privatno. Znači, i ti sada možeš da otvoriš to isto ako imaš dovoljno novca. Inače, kafići se toliko otvaraju jer postoji ogromna potreba za njima - ljudi nemaju posla, pa vole da džabalebare po takvim mestima...
 
guitarrr_babe:
Da, da, znam da su oni privatna svojina, ali... preformulisacu pitanje: Zasto ce Grad radije dozvoliti da se na xy povrsini izgradi trzni centar nego nesto korisno?

Kako zasto? Pa gde ti zivis??

Koga zabole od tih sto vode grad ( i ne samo grad vec i drzavu) za nesto korisno.
Zna se gde leze pare pa zato oni uz dobru proviziju pre ce da daju slovenackom Merkatoru ili nekom ustasi da na extra lokacijama izgrade trzne centre ili onom lopovcini Miskovicu.Sve za dobru proviziju. A i deca tih iz gradske uprave imaju potrebu da idu u luxuzni shoping pa mora da im se izgrade trzni centri.To je sa njihove strane korisno a sa tvoje nije. Da si Bogdanoviceva cerka drugacije bi gledala na to.Divila bi se dorcolskoj marini posto bi ti tata mozda tu kupio stan,novom trznom centru umesto nekog parkica ili igralista za decu posto bi tu visila svaki dan u shopingu i sl. Ako se kojim slucajem razbolis isla bi u inostranstvo na lecenje a ne ovde kod domacih kvazi lekara u raspale bolnice.
 
Dodatak:

Zgrada na Banovom brdu, ako se ne varam, u kome je trebalo da budu smesteni oboleli od tuberkuloze, zbog toga sto je tuberkuloza vrlo, vrlo zarazno oboljenje, se raspada, a oboleli od tuberkuloze (kojih je, cudno, svakim danom sve vise) su smesteni na dva sprata na grudnoj hirurgiji.

I sad, zamislite, ljudi operisani od raka pluca, polumrtvi, se nalaze sprat ispod obolelih sa trenutno najzaraznijim oboljenjem u Srbiji! Bolesnici sa TBCom prolaze, silaze, cirkulisu, idu do prodavnice, jer im je dobro, i seju bakterije po celoj zgradi. Uzas!!! Osim toga, deca, po nekoj cudnoj logici, smeju da udju u odeljenje za tuberkulozu! A zgrada na Banovom brdu, izgradjena u te, karantinske, svrhe, bleji prazna!

Uh, skocio mi je pritisak vec.

Slazem se, medicina ne pravi pare, ali iluzorno je da pricamo koliko je znacajna. Nego je problem sto se niko ko je zdrav nece setiti bolesti. Druga je prica kada se neko od njihovih, ne daj, Boze, razboli.
 
@Kurt2: Boze dobri, nisam imala pojma da je tako strasno i u Nisu! Da, a zato cemo da sminkamo sve ostalo! Vazno je da ima sta da se slika i gde da se seku crvene trake... A Srbi neka umiru kao muve, ionako nas je previse...

Inace, Kraljevo ima OK bolnicu, tu moram da se pohvalim, pre deset godina su dobili novi hirurski blok u kome je situacija sasvim ok. Stara bolnica je bila grozomorna, odvratna i prljava. Sad, je, eto, bolje.
 
Ma bolnica u Nišu je koliko-toliko ok, renovira se polako, dograđuju se tu i tamo neke zgrade... ali meni je krivo za Klinički centar, koji je inače van dvorišta bolnice, maltene nezavisna celina, a zvrji prazan... a poenta sa njim je bila ta što je dobro imati takav centar na raskrsnici puteva, pošto se kod nas račvaju dve magistrale - jedna prema Makedoniji, i jedna prema Bugarskoj. Takođe, trebalo je na taj način Beogradski KC da se rastereti... ali eto, ništa od toga izgleda...
 

Back
Top