Učenje Japanskog

Imaju glas dž i đ i sve naše glasove, samo ih drugačije izgovaraju
http://en.wikipedia.org/wiki/Hiragana
I Hadjimemashite je Hadžimemašte (između š i t ima "i" ali se jedva čuje, ae probaj to da izgovoriš xD)

Hajime mashite se izgovara kao Hađime mašte, ali transkripcija nalaze da se pise kao Hajime mashite jer u japanskom ne postoji slovo -sh- vec -shi- I ne, nemaju glas dž, nemaju -wo- i jos par stvari. Inace, po pravilu ne znaju engleski dobro, a Brad Pit se kaze Burado Pitto, pa su ga oni jos i skratili na Burapi :hahaha: A to sa dž nisam ja izmislila, nego nam je rekla nasa profesorka, koja je i bila u Japanu vec 6 puta, pa ti vidi da li ne zna japanski i njihove glasove.

*Edit: I zaboravila sam da kazem da ne prave razliku izmedju V i B, pa im je svejedno da li se zoves, recimo, Jovana ili Jobana, njima je to isto xD
 
Poslednja izmena:
Nije ni dž i đ nego ž :D
Nešto između đ i ž
Mada kad čuješ kako pričaju i imitiraš, nemožeš da pogrešiš. Evo juče sam pričao sa prijateljem iz Jpn-a i kaže mi: "I think you are Japanese."
 
Počeo sam da pravim nešto što niko do sad nije probao. Verovatno zato što je mnogo teško. Ali pošto sam bolestan od ove prehlade i nemam pametnija posla ovo mi je neki vid zabave. Ako oće neko da doda nešto ili da edituje neka se javi. I glas mi je sav xD
Da uznemo nekog stranca da isprobamo lol??
 
Počeo sam da pravim nešto što niko do sad nije probao. Verovatno zato što je mnogo teško. Ali pošto sam bolestan od ove prehlade i nemam pametnija posla ovo mi je neki vid zabave. Ako oće neko da doda nešto ili da edituje neka se javi. I glas mi je sav xD
Da uznemo nekog stranca da isprobamo lol??

Moram da te pohvalim za ovo. :D
Ja sam takođe razmišljao slično da uradim, samo moram skupiti malo vremena.

Jedna (konstruktivna) zamerka, neke delove veoma brzo čitaš... Odnosi se na nabrajanje reči.
Slobodno polako, jedno po jedno, a onda možeš reći i na engleskom da ne bi došlo do zabune.

Inače, svaka čast... ti si prvi koji je postavio ovo na YouTube-u (vezano sa srpski jezik) :mrgreen:
 
Pa pogledao sam ostale spotove o Srpskom jeziku....
Napravio bi edit kasnije, ovo sam sve na brzinu ... ako ima neko lep glas nek se javi :)

"You don't have to learn this. Cirilic letters are just traditional. Only my fellow countryman need to know this. "

Ne znam koliko je ovo tačno...
Tako i ja krenuh druga iz Tokija da učim srpski na latinici, jer ju je već naravno znao. Proveo je leto kod mene u NS i na kraju smo shvatili da je bolje da nauči i ćirilicu. Naišli smo na nju na više mesta nego što smo očekivali. A i nije tako teška, neka slova su zajednička, neka izgledaju isto, a neka su nova. Ali ako je mogao naučiti kanu i kanji može i ćirilicu. Takođe pošto oboje učimo jezik onog drugog, više je fer :P ali kada mene ubije japanski :(
Napravih mu pdf fajl sa našim slovima i izgovorom (audio) i sa nekoliko rečenica. I osnove naše gramatike...još uvek tumači kako je japanski mnogo lakši i još uvek mu ne verujem ;)
 
Japanski jeste lakši 100 puta. Samo je fora dok zapamtiš sve reči. Formiranje rečenica je mnogo lakše na Japanskom i nema padeža niti nekih pravila kao kod nas. Ali su im reči i slova uvrnute.
Plašim se da napravim video sa Nominativom Genitivom Datimom Akuzativom.... jer će svi da odustanu kad vide to :D
Samo se u našem jeziku imenica menja po padežima. Mi smo superiorniji lol
Samo u našem jeziku se imenica menja po padežima.
eto i to može kod nas, kad oćeš da naglasiš nešto.

I šta će im ćirilica kad svi već znaju latinicu... ćirilica je naš brend :)
 
I šta će im ćirilica kad svi već znaju latinicu... ćirilica je naš brend :)

Na ćirilici je svaki službeni dokument napisan, svaki užbenik ili bilo koja druga knjiga se takođe štampaju na ćirilici.
Istina da latinica nalazi praktičnost zbog konatakta sa dosta stranih stvari, ali opet... naše službeno pismo je ćirilica и то је коол. лол :mrgreen:
 
Japanski jeste lakši 100 puta. Samo je fora dok zapamtiš sve reči. Formiranje rečenica je mnogo lakše na Japanskom i nema padeža niti nekih pravila kao kod nas. Ali su im reči i slova uvrnute.
Plašim se da napravim video sa Nominativom Genitivom Datimom Akuzativom.... jer će svi da odustanu kad vide to :D
Samo se u našem jeziku imenica menja po padežima. Mi smo superiorniji lol
Samo u našem jeziku se imenica menja po padežima.
eto i to može kod nas, kad oćeš da naglasiš nešto.

I šta će im ćirilica kad svi već znaju latinicu... ćirilica je naš brend :)

i aj sad reci da nismo "izabrani" narod :коол: :лол: :P
 
Да, стварно морамо мало да причувамо ћирилицу.

Ali realno, za pocetak, one koje zanima da nauce srpski, da bi mogli koliko toliko njome da se sluze -
moze u startu uplasiti ćirilica.. (a onda saznaju za nasu redicilously tesku gramatiku i tu je kraj :mrgreen:)
 
  • Podržavam
Reactions: DJM
Samo se u našem jeziku imenica menja po padežima. Mi smo superiorniji lol
eto i to može kod nas, kad oćeš da naglasiš nešto.

osim latinski.... jeste da je kraci za dva padeza, ali je smrt za ucenje... :dash:

i ne znam zasto toliko forsirate tu cirilicu kao svoje pismo kada je nametnuta od strane "svetaca" not so long ago.....

ja od oktobra krecjem na japanski...e a bolje bi im bilo da me neshto nauche jer je skupo u p.m.... >_>

awww.... i ja bih vrlo rado, ali nemam pojma kako da to uklopim sa predavanjima.... :(
 
Hvala DJM,ovo cu svakako razgledati :D

Нема на чему. :)

Иначе, није толико тешко колико изгледа.
Изговор је поприлично лаган, Хирагана и Катакана се могу научити за недељу дана (евентуално две).
А онда... креће граматика и канђи. :mrgreen:
 
Нема на чему. :)

Иначе, није толико тешко колико изгледа.
Изговор је поприлично лаган, Хирагана и Катакана се могу научити за недељу дана (евентуално две).
А онда... креће граматика и канђи. :mrgreen:

Bogami,ono što sam ja pokušavala da naučim mi deluje poprilično zahhhhebano.....;)
Ona tri pisma,ili kako se već zovu....
 
Катакана poco sam da ucim ove znakove danas ali me sad interesuje de bi mogo da nadjem gramatiku japanskig jeziak i recnik na netu anravno a i moze neka knjiga ili lektira da mi preporucite

Већ сам оставио сајт са граматиком.
http://www.guidetojapanese.org/

По мом мишљењу... један од најбољих на нету.

А ево и сајта за Хирагану:
http://genki.japantimes.co.jp/self/site/hiragana/hiragana.html

Иначе 2 јако добра речника:

http://www.jisho.org/
http://www.yamasa.cc/members/ocjs/kanjidic.nsf/SearchKanji3?OpenForm (Овај показује редослед повлачења линија у канђијима)

И још један са фразама и основама граматике:
http://japanese.about.com/
 
Bogami,ono što sam ja pokušavala da naučim mi deluje poprilično zahhhhebano.....;)
Ona tri pisma,ili kako se već zovu....

Није толико тешко. Хирагану и Катакану можеш научити кроз највише месец дана.
Касније, требаш посветити време учењу Канђија и граматике.
Верујем, кроз пар година, може се научити сасвим довољно. :)
 

Back
Top