U Sloveniji dobro dosli doktori iz Srbije i ostalih delova ex Yu-dobro dosli

Koja je razlika izmedju novog i starog zakona? Osim sto se sada na odgovor vise ne ceka sest meseci vec nekih mesec dana. Ali, ne znam da li je to tako zbog tog "novog zakona" ili su oni jednostavno resili da ubrzaju proceduru. Posle toga ide nostrifikacijski ispit, pripravnistvo, pa drzavni. I nista od toga ti ne placaju. Znaci, isto kao i pre. Jel taj novi zakon postoji negde u pisanoj formi kao zvanican zakonik sa svim odgovarajucim informacijama, ili su to sve naklapanja po principu "rek'o mi prijatelj kome je to rekao brat od njegovog komsije, a ovaj to procitao u nekim novinama.."?
Iskreno, ja ne primecujem neke bitnije razlike u proceduri, osim tog skracenog perioda cekanja odgovora i zakazivanja ispita... Poslodavca, ako si imao srece, si mogao naci i ranije ( po "starom zakonu" jel'te ) i dogovoriti se o placanju tog pripravnistva pod odredjenim uslovima. Bilo je takvih slucajeva... Ja licno znam za jedan. Tako da, meni zaista i dalje nije jasno kako glasi taj novi zakon o kome svi govore i koje to pogodnosti on donosi... Pa, ako neko moze to detaljnije pojasniti?
 
Koja je razlika izmedju novog i starog zakona? Osim sto se sada na odgovor vise ne ceka sest meseci vec nekih mesec dana. Ali, ne znam da li je to tako zbog tog "novog zakona" ili su oni jednostavno resili da ubrzaju proceduru. Posle toga ide nostrifikacijski ispit, pripravnistvo, pa drzavni. I nista od toga ti ne placaju. Znaci, isto kao i pre. Jel taj novi zakon postoji negde u pisanoj formi kao zvanican zakonik sa svim odgovarajucim informacijama, ili su to sve naklapanja po principu "rek'o mi prijatelj kome je to rekao brat od njegovog komsije, a ovaj to procitao u nekim novinama.."?
Iskreno, ja ne primecujem neke bitnije razlike u proceduri, osim tog skracenog perioda cekanja odgovora i zakazivanja ispita... Poslodavca, ako si imao srece, si mogao naci i ranije ( po "starom zakonu" jel'te ) i dogovoriti se o placanju tog pripravnistva pod odredjenim uslovima. Bilo je takvih slucajeva... Ja licno znam za jedan. Tako da, meni zaista i dalje nije jasno kako glasi taj novi zakon o kome svi govore i koje to pogodnosti on donosi... Pa, ako neko moze to detaljnije pojasniti?


http://www.uradni-list.si/1/content?id=101569
 
Postovane kolege pozdrav
Zamolio bi prisutne na forumu za odgovor na par pitanja ukoliko imaju takve informacije.

Naime ja za par meseci zavrsavam specijalizaciju iz opste medicine nakon cega nameravam da trazim posao u Sloveniji.

Generalno sam razumeo kakav je postupak s' tim da mi nije jasno da li se u tom periodu prilagodjavanja ( ako bude bio potreban) koje odredi Ministarstvo Zdravlja u cilju priznavanja specijalisticke diplome prima plata.

Zatim, da li duzina radnog staza u Srbiji ima nekog znacaja u procesu priznavanja specijalisticke diplome, i sta je sa polaganjem jezika, kada se on polaze

Inace diplomu osnovnih studija sam nostrifikovao postupkom koji je ovde vec detaljno opisan, neposredno pre stupanja na snagu novog zakona.

Takodje ako bilo kome mogu da pomognem bilo kakvom informacijom iz mog , za sada skromnog iskustva ( polaganje ispita iz urgentne i sudske), mada vidim da je o tome stvarno pisano dosta stojim na raspolaganju

Unapred hvala i pozdrav svima jos jednom
 
Generalno sam razumeo kakav je postupak s' tim da mi nije jasno da li se u tom periodu prilagodjavanja ( ako bude bio potreban) koje odredi Ministarstvo Zdravlja u cilju priznavanja specijalisticke diplome prima plata.

Zatim, da li duzina radnog staza u Srbiji ima nekog znacaja u procesu priznavanja specijalisticke diplome, i sta je sa polaganjem jezika, kada se on polaze


Unapred hvala i pozdrav svima jos jednom


Ako sam dobro razumela, clan 26. kaze da se plata prima iz sredstava zdravstvene ustanove gde se obavlja zdravstvena delatnost.
http://www.uradni-list.si/1/content?id=101569

Sto se tice duzine staza, cini mi se da u ovom slucaju gledaju duzinu staza kao lekar-specijalista (ukoliko se nostrifikuje specijalisticka diploma), i da se na osnovu toga i odredjuje da li je potreban period prilagodjavanja. Na osnovu programa specijalizacije moze eventualno da se odredi neki dodatni ispit i sl. (19. clan)

Jezik - 29. clan kaze da se dokaz o poznavanju jezika dostavlja poslodavcu pred zaposlenje.

Ovo je samo moje vidjenje situacije, sto znaci da ga treba uzeti sa rezervom i proveriti mozda u ministarstvu. ;)

Pozdrav :)
 
http://beograd.veleposlanistvo.si/fileadmin/user_upload/dkp_20_vbg/docs/SLOVENSCINA.doc

Spisak ovlascenih skola za ucenje i polaganje ispita, izmedju kojih je i " Potenza" iz Beograda, ispit koji se polaze kod njih u saradnji sa komisijom iz Slovenije sa Filozofskog fakulteta iste je tezine kao i onaj iz Slovenije, sa njim se ostvaruju ista prava kao i sa polozenim ispitom u Sloveniji , makar tako pise na sajtu.
Link je sa web sajta slovenacke ambasade u Beogradu.
Pozdrav
 
Nazalost stvarno jako lose vesti za sve one koji zele da udju u pricu ili oni koji treba u skorije vreme izadju na ispit. I ja sam upravo danas cuo tu vest, isto je i za medicinare, izlazak na ispit je 400 evra, plus je uz urgentnu i sudsku dodat jos jedan, a to je porodicna medicina.
Meni je jedino logicno objasnjenje za ovaj drakonski potez a u cemu se apsolutno slazem sa Hedonistom da su vec popunili kapacitete ili su na putu da to ubrzo ucine, neznam kako bi drugacije mogao ovo da objasnim
 
Ma oni koji tek treba da udju u pricu bar znaju sta ih ceka....sta da radim ja i meni slicni koji smo na pola?:dash:Da stanem a vec date toliek pare i toliki trud...
A da nastavim...uz put,smestaj,ispit da platim...znaci 1 odlazak 500e.A na par ispita nas vracaju po 3-4 puta za prakticni....bez komentara
Doslo vreme da ce samo jako bogati moci da odu bilo gde:rtfm::rtfm:
 
I da ,princess nije ti vise za komisiju 400e vec 1050e...sta reci...u obavestenje jos napisali da ''zadrzavaju pravo promene cene''sto ce reci''tendencija daljeg rasta''...

stvarno uzasna vest. da li se to placa pre izlaska na komisiju ili kad? ja sam vec dala 390 eura pre nego sto mi je stiglo misljenje komisije...zar to nije to? ili se jos dodatno placa izlazak? strasno...a tek ova cifra od 1050, o tome jos ne mogu ni da razmisljam...
 
http://beograd.veleposlanistvo.si/fileadmin/user_upload/dkp_20_vbg/docs/SLOVENSCINA.doc

Spisak ovlascenih skola za ucenje i polaganje ispita, izmedju kojih je i " Potenza" iz Beograda, ispit koji se polaze kod njih u saradnji sa komisijom iz Slovenije sa Filozofskog fakulteta iste je tezine kao i onaj iz Slovenije, sa njim se ostvaruju ista prava kao i sa polozenim ispitom u Sloveniji , makar tako pise na sajtu.
Link je sa web sajta slovenacke ambasade u Beogradu.
Pozdrav

hvala za info :)
 

Back
Top