U Sarajevu ubijeno 3000 Srba, formirano 211 logora

Nije istina, opština Novo Sarajevo kojoj su pripadali Pofalići je bila skoro ista po procentima međutim ovi Jugosloveni su većinom bili Srbi tako da su Srbi bili većina.


Po posljednjem službenom popisu stanovništva iz 1991. godine, općina Novo Sarajevo (jedna od gradskih općina Grada Sarajeva) imala je 95.255 stanovnika, raspoređenih u 8 naselja.

Nacionalni sastav:

"Tuci Velušiće i Pofaliće, tamo nema mnogo srpskog življa" Ratka Mladića iz maja 1992. godine
 
"Tuci Velušiće i Pofaliće, tamo nema mnogo srpskog življa" Ratka Mladića iz maja 1992. godine

Prema tvrdnjama njegovih advokata snimak je montirani falsifkat. Sem toga, i pored pokolja Srba u tom naselju, tamo je ipak ostalo dosta Srba. Svaka druga kuća je bila srpska (čak i ako je prazna, opljačkana ili useljena od strane muslimana ili spaljena), tako da je navodna naredba totalno nelogična. Prema popisu stanovništva po mesnim zajednicama iz 1991 bilo je dosta naselja u Sarajevu koja su bila muslimanska preko 95 odsto. Da je želeo da gađa izrazito muslimanska naselja, pomenuo bi ta naselja, a ne Pofaliće. I na kraju jedine spaljene kuće u Pofalićima su bile srpske, a najruzrušenije sarajevsko naselje je bilo naselje Grbavica pod srpskom kontrolom koje je gađano sa brda Hum iznad Pofalića. A priča se o nekakvom montiranoim snimku koji i jeste montiran da bi se prikrile činjenice.
 
Poslednja izmena:
Sarajevo, 29. maja 1992. godine - razgovor generala Ratka Mladića i pukovnika Mirka Vukašinovića


Mladić: Halo! General Mladić!

Vukašinović: Pukovnik Vukašinović

Mladić: Vukašinoviću! Ratko?

Vukašinović: Mirko, Mirko.


Mladić: Šta imaš spremno ti za dejstvo?

Vukašinović: Imam gore ove iz Hreše.

Mladić: Kuda možeš da tučeš?

Vukašinović: Pa mogu ovamo do kasarne.

Mladić: Je li možeš da tučeš Velušiće?

Vukašinović: Može.

Mladić: Je li imaš nanišanjeno cilj tamo? (!)

Vukašinović: Imam.

Mladić: Je li imaš ili nemaš?

Vukašinović: Imam. Imam!

Mladić: Za koliko vremena možeš?

Vukašinović: Pa, eto, za pet do deset minuta maksimalno.

Mladić: A, reci mi, možeš li da tučeš Baščaršiju?

Vukašinović: Može. Mogu, mogu.

Mladić: Po Baščaršiji, plotun pali!!!

Vukašinović: Razumem!

Mladić (malo kasnije): General Mladić. Bez panike. Ko si ti, prvo?

Vukašinović: Vukašinović

Mladić: Vukašinović? Pukovnik? Direktnim pogocima držite pod vatrom Predsjedništvo i Skupštinu i tucite polako po intervalima dok ja ne naredim da se prekine.

Vukašinović: Razumem.

Kovačević: Ovde Kovačević.

Srpski Oficir XY: Kovačeviću, naređenje generala Mladića da držiš pod vatrom Skupštinu i Predsjedništvo.

Kovačević: Skupštinu i Predsjedništvo? Dobro, da onda Dom milicije sada ne radim?

Srpski Oficir XY: Dom milicije? Treba, treba!

Mladić: Je li Predsjedništvo tučeno?

Srpski Oficir XY: Evo, sad će. Svakog momenta!

Mladić: Je li tučeno? On mi je rekao da je tuk'o?

Srpski Oficir XY: Ne, nije.

Mladić: Pa, šta je, koju p.. materinu me onda slagao?!

Srpski Oficir XY: Sad će da tuče! Za dva, tri, minuta!

Mladić: Je li po Baščaršiji nešto tuče?

Srpski Oficir XY: Po Baščaršiji jeste, jedan plotun.

Mladić: Čime?

Srpski Oficir XY: Pošto ne vidim, nisam siguran.

Mladić: Hajde, proveri. I još jedan plotun pali!

Srpski Oficir XY: Evo, sad će 'Zijo' da tuče. Ja idem na Predsjedništvo i na Skupštinu! Je li republičku Skupštinu? U redu! 'Zijo' će čaršiju tući! Idemo!

Mladić: Vukašinoviću! Šta tuku ovi odozgo sa Hreše?

Vukašinović: Tuku Predsjedništvo, Skupštinu i Baščaršiju. A prije toga su tukli Velešiće i Pofaliće.

Mladić: Tuci ponovo Velešiće, Baščaršiju, s jedne i druge strane i Predsjedništvo. Po tri plotuna, opali! Koje ciljeve mi sada predlažeš?

Vukašinović: Ja više ne bih po ovim ciljevima, prebacio bih vatru na Pofaliće.

Mladić: Nemoj, šta ćeš na Pofalićima?!

Vukašinović: Zato što smo samo jedan plotun po njima!

Mladić: Velušiće, tuci Velešiće!

Vukašinović: Velešiće.

Mladić: Velešiće tuci i Pofaliće tuci. Tamo nema srpskog življa mnogo. Tuci oko one Humske gore I Đure Đakovića. Jel' ti jasno?!

Vukašinović: Razumem.

Mladić: Idi na artiljerijsko osmatranje. Da ne mogu da spavaju! Da im razvučemo pamet njihovu!!! Predsjedništvo mi još jedan plotun opali.



Vukašinović: Razumem...

Mladić: Šef ovde.

Kraljević, srpski oficir: Molim!

Mladić: Zeleni Jadar tuci slobodno! Ko im j... mater!

Kraljević: Razumeo! Ako dozvoljavate, odmah ćemo 'pokupiti'!

Mladić: Zeleni Jadar tuci, samo nemoj fabriku dirati pošto nam trebaju mašine... Zeleni Jadar, odmah plotun pali i imaš li dobru vezu sa našim da njih ne pokupiš...

Kraljević: Ništa se vi ne sekirajte!

Mladić: Samo cepaj, šefe! U živo meso samo!

Kraljević: Zdravo!

Mladić: Po Srebrenici direktno nemojte da tučete, a okolo tucite sve redom!

Srpski oficir XY: Jasno! Pa, tukli smo danas...

Mladić: Ništa to! Samo u živo meso, ništa nemoj samo u živo meso!

Obilazite ta njihova brda, oni nemaju oružja sa ubitačnim oružjem, oni samo imaju poneku zolju, imaju puške one obične i to je sve, trista metara od brda, zaobiđi, preseci komunikaciju, nema navodno ni vode, ni struje, ni hrane, ni ništa – samo bežat.
Srpski oficir XY: Jasno!

Ovo je u dokazima u Hagu,potvrđena je autentičnost.
 
O kakvom otimanju stanova pišete kad su svi stanovi pripadali firmama ili općinama i ljudi su samo imali stanarsko pravo. U mojoj zgradi 5 - 6 porodica pravoslavaca koji su ostali u ratu su procesom privatizacije otkupili svoje stanove (kao i mi svi ostali) i dan danas su ti stanovi u njihovom vlasništvu.

O otimanju stanova gde su bili u vlasništvu i gde su praktično ponudili smešnu cifru, ako su i ponudili cifru uz napomenu da oni to mogu da uzmu i bez saglasnosti.

Nama su konkretno oteli stan u Sarajevu.

Malo je bezveze pričati "o kakvom", jer se ne priča bezveze.
 
Dušo, Pofalići su naselje koje je postojalo još 1882 kad je u Šematizmu Dabrobosanske Eparhije pomenuta Parohija Pofalići sa 776 lica.

Prema popisu iz 1991 podeljeno je na dve mesne zajednice: Gornji Pofalići i Donji Pofalići. U Gornjim Pofalićima su Srbi mali blagu većinu, a u mesnoj zajednici Donji Pofalići su Muslimani imali blagu većinu. Obe mesne zajednice su bile nacionalno mešovite. Dakle, Pofalići nisu bili muslimansko naselje kao što tvrdiš.

Sa ĆDC je potpuno besmisleno raspravljati na ovu temu, mnogo je bučna dok ne izneseš dokaze pred nju, a onda samo nestane ili ti kaže da nije fer.
 
Haj se ti prvo raspitaj šta je sve spadalo u općinu Novo Sarajevo do 92 :D
Zabavni ste koliko lažete, 450 ljekara hahahaha
Prvo do 92 nije bilo nikakvih općina. Do rata u Sarajevu niko nije upotrebljavao taj izraz. Drugo vi bi nekome da pričate o lažima?

O kakvom otimanju stanova pišete kad su svi stanovi pripadali firmama ili općinama i ljudi su samo imali stanarsko pravo. U mojoj zgradi 5 - 6 porodica pravoslavaca koji su ostali u ratu su procesom privatizacije otkupili svoje stanove (kao i mi svi ostali) i dan danas su ti stanovi u njihovom vlasništvu
Pa da se ne lažemo bilo je tih slučajeva.
 
Mesna zajednica Gornji Pofalići prema popisu stanovništva iz 1991:

Srbi 2072, Muslimani 1564, Hrvati 128, Jugosloveni 172, ostali 76
https://fzs.ba/wp-content/uploads/2016/06/nacion-po-mjesnim.pdf


I pored pokolja Srba u tom naselju, tamo je ipak ostalo dosta Srba. Svaka druga kuća je bila srpska (čak i ako je prazna, opljačkana ili useljena od strane muslimana ili spaljena), tako da je navodna Mladićeva naredba totalno nelogična. Prema popisu stanovništva po mesnim zajednicama iz 1991 bilo je više naselja u Sarajevu koja su bila muslimanska preko 95 odsto. Da je zaista hteo da se iživljava ili da se sveti ili da granatira tamo gde nema Srba kao što sugeriše tobožnji snimak, mogao je da granatira naselja koja su bila čisto muslimanska i gde nikad nije bilo ni Srba, ni srpskih kuća. Verujem advokatima da je snimak falsifikat. Čini se kao da su falsifikatori hteli da medijski i propagandno neutrališu tu priču o pofalićkom pokolju uz pomoć nekog snimka na kojem Mladić govori da treba granatirati Pofaliće. Sem toga, da su zaista mogli da presreću Mladićeve naredbe tokom rata gde bi im bio kraj.
 
O otimanju stanova gde su bili u vlasništvu i gde su praktično ponudili smešnu cifru, ako su i ponudili cifru uz napomenu da oni to mogu da uzmu i bez saglasnosti.

Nama su konkretno oteli stan u Sarajevu.

Malo je bezveze pričati "o kakvom", jer se ne priča bezveze.
Niko ti nije mogao oteti stan ako je bio u ličnom vlasništvu 1/1.
 
Niko ti nije mogao oteti stan ako je bio u ličnom vlasništvu 1/1.

Pod pretnjom su nam rekli kako mi sigurno nećemo u taj stan ući opet, ušli su pokupili sve, polupali i ponudili nam 12.000 maraka za taj stan, onda rekli ako ne budemo hteli odmah ide na 10.000, a ako nećemo ni to, nikakav problem oni će to svejedno uzeti pod svoje.

Inače, stan je u centru Sarajeva, 115 kvadrata.

Eto, pa ti sad meni objasni kako ti niko nije mogao oteti stan.

Kao da ne znaš kako se otimaju stanovi i lokali, naročito tamo gde ne smeš dolaziti.
 
Pod pretnjom su nam rekli kako mi sigurno nećemo u taj stan ući opet, ušli su pokupili sve, polupali i ponudili nam 12.000 maraka za taj stan, onda rekli ako ne budemo hteli odmah ide na 10.000, a ako nećemo ni to, nikakav problem oni će to svejedno uzeti pod svoje.

Inače, stan je u centru Sarajeva, 115 kvadrata.

Eto, pa ti sad meni objasni kako ti niko nije mogao oteti stan.

Kao da ne znaš kako se otimaju stanovi i lokali, naročito tamo gde ne smeš dolaziti.
Ako je takav slučaj to je kriminal, nadam se da ste pokušali preko advokata da to riješite. Stvarno mi je žao što ti se to desilo, nije fer.
 
Ako je takav slučaj to je kriminal, nadam se da ste pokušali preko advokata da to riješite. Stvarno mi je žao što ti se to desilo, nije fer.
Još gore stvari radi. Objavljuju pozive u službenim glasnicima FBiH a ne obavještavaju vlasnike i ako ne dostave dokumentaciju oduzimaju im zemljište ili nekretninu i posle moraš sudskim putem godinama da je vraćaš.
 
Još gore stvari radi. Objavljuju pozive u službenim glasnicima FBiH a ne obavještavaju vlasnike i ako ne dostave dokumentaciju oduzimaju im zemljište ili nekretninu i posle moraš sudskim putem godinama da je vraćaš.
Šta da ti kažem, država gleda na svaki način da ti oteža i da te opljačka. Objektivno pričam da se to dešava i ljudima koji nisu pravoslavci a žive vani pa nisu dostupni da obnavljaju dokumentaciju. Lopovi su nam na vlasti kao što su svugdje na Balkanu, taktika zavadi pa vladaj.
 
Ako je takav slučaj to je kriminal, nadam se da ste pokušali preko advokata da to riješite. Stvarno mi je žao što ti se to desilo, nije fer.

Jesmo, a onda nam je advokat savetovao da uzmemo bar to što možemo, jer mi svakako tamo ne smemo, a iza ekipe stoji država koja ne planira ništa da uradi.

Pa su onda još kad je majka otišla da potpiše u taksiju vozili je kroz Sarajevo i pričali gde su sve bili logori za Srbe i kako je bio srećan onaj koji se ubio da nije doživeo sve što ostali jesu.

I sad kad ti ja ovo pišem možda će ti se činiti kako preuveličavam kako bih postigao ne znam ni ja šta, ali ovo ti je od a do ž istina na ličnom primeru.
 
Šta da ti kažem, država gleda na svaki način da ti oteža i da te opljačka. Objektivno pričam da se to dešava i ljudima koji nisu pravoslavci a žive vani pa nisu dostupni da obnavljaju dokumentaciju. Lopovi su nam na vlasti kao što su svugdje na Balkanu, taktika zavadi pa vladaj.
Da, tačno je da to rade i drugima ali Srbi će biti najviše oštećeni.

Imovina Srba u FBiH, izbegli bi mogli da ostanu bez poseda ako se ne jave na vreme​

Predstavnici Udruženja za zaštitu imovinskih prava Srba u Federaciji pozvali su još jednom sve koji imaju imovinu u tom delu Bosne i Hercegovine da podnesu zahteve za povraćaj imovine ili da se jave Kancelarijama za pravnu pomoć Republike Srpske. Usklađivanjem zemljišnih knjiga i katastarskih podataka sa stvarnom situacijom na terenu, veliki broj izbeglih bi mogao da ostane bez poseda.

Napuštena zemlja koju decenijama vlasnici ne obrađuju, neiskrčene šume, ali i nekretnine mogle bi da dobiju nove vlasnike ukoliko se izbegli Srbi ne jave na vreme. Trenutno je u takvoj opasnosti 6.500 katastarskih jedinica samo u Unsko-sanskom i livanjskom kantonu.

https://www.rts.rs/lat/vesti/region...stanu-bez-poseda-ako-se-ne-jave-na-vreme.html
 
Tри деценије није подигнута оптужница за масакр Срба у селу Костреш у општини Дервенти за време окупације Посавине 1992. године, иако је Алија Селимагић пред камером признао ове тешке злочине почињене заједно са осталим припадницима хрватско-муслиманских снага.

Селимагић је признао да је заклао Милана Митрића на гробљу и да су тада силоване Митрићеве малолетне кћерке и потом заклане.

Имао је три кћерке и оне су биле силоване. Једна је имала 12 година, њу је силовао Бехир Хоџић, једна 13. Њу је силовао Енес Хавић, а трећу, која је имала 14 година, њу сам силовао ја. Њихова мајка је била ту и гледала то. Заклали смо их након силовања. Ставили смо им руку на уста, па их заклали ножем. Бећир Хоџић, Енес Хавић и Мујчин Сеад заклали су остале. Било је негде између 60 и 70 душа, рекао је Селимагић у видеу-запису који је објављен на друштвеним мрежама.


Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих цивила, напад на место Костреш извршиле су 4. априла 1992. године исте снаге које су само неколико дана раније и пар километара даље извршили напад на Србе у Сијековцу.
 
Pod pretnjom su nam rekli kako mi sigurno nećemo u taj stan ući opet, ušli su pokupili sve, polupali i ponudili nam 12.000 maraka za taj stan, onda rekli ako ne budemo hteli odmah ide na 10.000, a ako nećemo ni to, nikakav problem oni će to svejedno uzeti pod svoje.

Inače, stan je u centru Sarajeva, 115 kvadrata.

Eto, pa ti sad meni objasni kako ti niko nije mogao oteti stan.

Kao da ne znaš kako se otimaju stanovi i lokali, naročito tamo gde ne smeš dolaziti.
Zao mi je zbog toga. :(
Mozda da uzmete advokata i da vam on to sve odradi. Procenu vrednosti stana i svu korespodenciju sa institucijama zaduzenim za povrat imovine.

Izgleda da zavisi od opstine do opstine, jer su dvema porodicama iz Gorazda, roditeljima mojih drugarica, regularno vraceni stanovi. Nije islo ni brzo ni lako, ali su im vraceni. Tj. iz jednog su ljudi izasli, a sa drugom porodicom su se dogovorili i platili su im stan da bi u njemu ostali.
 
Jesmo, a onda nam je advokat savetovao da uzmemo bar to što možemo, jer mi svakako tamo ne smemo, a iza ekipe stoji država koja ne planira ništa da uradi.

Pa su onda još kad je majka otišla da potpiše u taksiju vozili je kroz Sarajevo i pričali gde su sve bili logori za Srbe i kako je bio srećan onaj koji se ubio da nije doživeo sve što ostali jesu.

I sad kad ti ja ovo pišem možda će ti se činiti kako preuveličavam kako bih postigao ne znam ni ja šta, ali ovo ti je od a do ž istina na ličnom primeru.
nije vezano za ovu temu...moja skolska drugarica je u Malmeu...ovih dana su prodali kucu, koju je njen svekar kupio davne 75 ili 6 na kredit...radio i otplatio,,,u to vreme, taj kraj je bio sa belim stanovnistvom...sada su vecina muslimanski migranti, postalo je opasno za zivot...ona kaze, da su prodali upola cene, koliko bi vredela u nekom drugom delu grada, gde je belo stanovnistvo i hriscansko
 
Da, da, imali smo sve.

Ali čovek zna situaciju na lokalu i rekao je praktično da je bolje uzeti i to nego da te prosto oteraju i da ne uzmeš ni to.

Prosto može im se.
Verujem. Jer ako je u opstini takva korumpirana ekipa koja to dozvoljava i mraci i oblaci, onda je jasno da ste izvukli deblji kraj.
Mogli ste da probate sa tuzbama, ali i to bi se razvuklo i ko zna kako bi na kraju bilo reseno. Samo bi vas sve jos vise kostalo, a pitanje je da li bi ste imali uspeha.
 
Verujem. Jer ako je u opstini takva korumpirana ekipa koja to dozvoljava i mraci i oblaci, onda je jasno da ste izvukli deblji kraj.
Mogli ste da probate sa tuzbama, ali i to bi se razvuklo i ko zna kako bi na kraju bilo reseno. Samo bi vas sve jos vise kostalo, a pitanje je da li bi ste imali uspeha.

Upravo tako, vučeš se po sudovima godinama i na kraju još platiš i to.

Pride mi tamo nemamo gde i kome otići više, tako da, šta da se radi.

Bukvalno u tom ratu smo izgubili 22 ili 23 člana familije i sve što smo imali i onda neko dođe da mi relativizuje ili priča samo o našim akcijama, a svi ostali divni.

Izgleda mi sami sebe proterali, pobili i pootimali.

Nažalost.
 

Back
Top