Trombocitopenija i posle nje

Pozdrav svima,

Tako mi je drago sto sam naisla na ovu temu... Posto poslednjih nedelju dana ne spavam, i ne mogu da prestanem da razmisljam i postavljam sebi najgore moguce dijagnoze :(
Kod lekara sam otisla zbog migrena...uradila analizu krvi, preventivno, jer to dugo nisam radila...i ispostavilo se da je broj trombocita mali (45 000). Analiza je ponovljena...Greske nema!
Dobila sam gomilu uputa (ultrazvuk abdomena, analize krvi...heliko bakterija, imunoloske bolesti...kostana srz), i sad krecem redom...
Ultrazvuk abdomena je ok...slezina sasvim u redu, a za ostalo cemo videti...
Da li bi neko mogao da mi opise proceduru vadjenja kostane srzi, iz grudne kosti...ko je to vec prosao. Bez ulepsavanja, molim vas...hocu samo da znam sta me ceka, da se na vreme psihicki pripremim. I da li se za helikobakteriju radi gastroskopija, ili je i to moguce odrediti iz krvi?
Ufff...jos sam hiljadu stvari htela da pitam ali mi sada ne padaju napamet.
Hvala vam unapred!
 
Vadjenje kostane srz se kod odraslih obicno radi iz grudne kosti, kod dece obicno iz kosti kuka.
Pravo da ti kazem samo vadjenje jeste neprijatno, ali uopste nije nesot posebno strasno.
Nije u pitanju bol, nego smeta taj pritisak na kost.
Traje kratko, posle stave gazu i flaster i boli to mesto jos neko vreme.
Inace, ne treba bezati od splenektomije ako je preporucena kod Idioptaske trombocitopenije kod dece (vadjenje slezine) jer oni ostave onu pomocnu slezinu koja kasnije ipak ima svoju funkciju.

Vrlo bliska osoba meni je kao dete izvadila slezinu zbog trombocitopenije pre vise od47godina!- jer ni pronizoni nisu mogli da pomazu duze od 1 godine (kod te osobe).
Ali, uvek treba paziti koji lekovi se uzimaju i sl.
Takodje joj je receno da svaki dan pojede 1 limun ili popije 1 vit C (500mg)
Svakodobro.
 
iz grudne kosti ne znam kako je.....ali svakako to moras da uradis,jer tu se sve vidi.
mom sinu su u 12-oj godini vadili iz kosti kuka...trajalo je `samo` deset sekundi...proslo je od tada 10 godina,a moj sin se jos uvek seca te boli..kako on to opisuje `imao sam osecaj kao da mi oko vade,i mislio sam da cu tada umreti-toliko je bolelo`.
strasno-ne ponovilo se.
 
Mislim da je to preterivanje sto se opisa iznad tice, ja sam imala iskustvo i sa vadjenjem iz grudne kosti a i iz kuka.
Nije to tolika bol, vec vise taj pritisak.
Stisnete zube i prodje. Nista extra strasno, vise neprijatno, ali kratko.

INace, h-baktetija se moze videti iz pregleda krvi - jer kazu da je gastroskopija posebno neprijatna i zasto raditi nesto tako invaziono ako se ne mora, kada vec moze preko krvi da se ustanovi dal` ima ili nema te bakterije u zelucu.
Ne bojte se vadjenja kostane srzi.
svakodobro
 
Zdravo svima, koliko vas ima,i jako mi je žao sto je to tako i sto vas je toliko,ali makar znam da nisam sama u borbi sa ovom dosadnom trombocitopeniom.Pre 2 godine sam je otkrila i konstantno se borim kao i vecina vas ,redovnim kontrolama,,spavanjem ,c vitaminom ,zdravom hranom ,jogom i pozitivnim stavom,ali ovo poslednje je malo teze kad me uhvate bolovi.Naime, mene zanima da li neko od vas ima bolove u kostima,niko nista nije pisao o tome ,a meni je to poprilican problem,vidim da su neki bili na reumatologiji,ako imate neki lek upomoc, ovo baš boli ne mogu ponekad ni casu da dignem!A tu si drugi drazesni simptomi,kao sto su krvarenja na nos i rektalno i neki nazeb kijavica ili sta vec sto traje vec dva meseca,pa onda alergije ,umor itd ,sve to manje vise al ove kosti ubijaju,puno puno pozdrava svima!
 
Cao svima, molim sve koji imaju iskustva sa trombocitopenijom da mi se jave, hitno mi je, u panici sam neverovatnoj. naime mom ocu 60 god je dijagnostikovana trombocitopenija pre 2 godine, mada verujem da i ranije imao. nije imao problema osim povremenih modrica i kracih krvarenja iz nosa. poceo je da pije pronizon od kog mu je bilo lose, secer, visok pritisak itd, iako nikad ranije nije imao tih problema, vec je to bila posledica uzimanja pronizona. doktor mu je preporucio operaciju slezine uz napomenu da u sanse resenja problema 70-30 na sta je on i pristao nadajuci se da ce se broj trombocita povecati. operacija je uradjenja pre 3 dana, i trombociti su jako niski 20. da li neko ima ovakvo iskustvo, i kada bi se moglo ocekivati poboljsanje. molim vas javite se, u panici sam . hvala.
 
Zdravo svima! jako mi je drago sto sam pronasla temu koja i mene pogadja! Zovem se Suzana imam 29 god zivim u ch i pogodjena sam IMUN TROMBOCITOPENIJOM tako su nazvali bolest! otkriveno je sasvim slucajno na klinici gde sam trebala krajnike operisati,vratili su me kuci sa recima da mogu iskrvariti i biti u zivotnoj opasnosti...mislim sta reci strasno a ja pojma nemam da od neceg bolujem osim sto imam ceste upale grla(angine)!!simptomi su kod mene bili isto kao i kod svih vas tako poneka plava fleka,umor bledi ten...ali posto imam dvoje dece i radim nocnu nisam to uzimala bas mnogo za ozbiljno..odnosno obratila sam se lekaru medjutim glupaca mi je dala kremu za suvu kozu i to je sve:dash:!!i tako posle bolnice je sve islo jako brzo moja DR. se u*****la jer nista nije primetila pa me je iz momenta poslala spec.za krv.....i onda sledi da ne pricam vadjenje po pola litre krvi svake nedelje...nista se nemoze naci plocice spadaju nenormalnom brzinom...sada ih imam negde 29 000 sto je strasno....zatim punkcija kicme i na srecu nisam nista osetila jer sam imala anesteziju ali posle toga sam imala jake bolove u ledjima!! i sta reci padalo mi je svasta napamet...pocev od leukemije do svega i svacega...sada sam pocela uzimati ......,danas prvi dan i mogu re ci da se uzasno osecam samo placem i sva sam otekla! dali ima neko iskustva sa ovim medikamentom? pocela sam ALOE VERA da pijem pa se nadam da ce biti bolje...isto tako rendanu sargarepu,cveklu jabuku i med sve zajedno jako je dobro za imunitet!! dragi moji pisite....lakse mi je kada vidim da nisam jedina i da ima i dece ....poljubac svima i brz oporavak...:D
 
Poslednja izmena od moderatora:
Draga Suzana prolazis isto sto i svi mi,i kod mene je slicna situacija .Znam da nije zanimljivo, al moras da se boris na dobrom si putu ,samo ti treba malo vise sna i odmora i cistog vazduha,a sto se tice lekova cini mi se po tvojoj prici da si dobila kortikosteroid pronizon ili tako nesto posto se naduvavas.Nisam lekar al sve sam to prosla .Pokusaj da dok god pijes lekove jedes sto manje soli zato sto ona zadrzava vodu pa tako oticemo al neminovan je otok lica,meni se pri kraju desilo i da mi je kosa otpadala ,tako da nemoj da se uplasis.Sve u rok sluzbe.Ja vise ne pijem pronizon ,al ih jedva odrzavam tu negde od 50 hiljada pa navise.Nadam se da ce ti biti bolje uskoro ako imas neko pitanje tu sam,pa pisi bice ti lakse kad znas da nas ima jos.Puno pozdrava.Natasa:bye:
 
Drago mi je da si se javila Natasa puno pozdrava za tebe!
Reci mi koliko god imas,i odakle pises? sto se mene tice malo mi je bolje od ovih tableta moram ih piti jer idem na operaciju krajnika a bez tableta ih nebih smela operisati,prestala jednu nedelju piti i spali na 24 000 :thumbdown: i sad ponovo ali uz to Temestu za umirenje jer su prejake i ok je ide ovako super se osecam! samo se pitam hocu li morati ovako celog zivot,moze li se to promeniti ikada? ispricaj kako je kod tebe bilo?
puno pozdrava :D
 
Pozdrav svima,
kao detetu od 6 godina na Institutu za majku i dete mi je konstatovana trombocitopenija (ispod 10 000),pokusano sa pronizonom bez rezultata.Sa 6.5 godina mi je izvadjena slezina .Nakon hiruske intervencije broj trombocita je se kretao od 20 do 90 000. Nekoliko puta je ponovo probano sa pronizonom(na Institutu) bez nekog uspeha. Od svoje 6.5 do 14 stalno sam pio sumeci C vitamin i svakih 21 dan primao "zastitnu" injekciju.Kada sam trebao da vadim zub dodavani su mi trombociti...
Bolest je nestala ulaskom u pubertet, broj trombocita je postepeno rastao izmedju 14-16 godina dostigao normalnu vrednost i tu ostao.
Kao dete sve sam prosao sto prati ovu bolest.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Cao dragi moji,evo mene opet!Htela sam vam reci da mi medikamenti nisu pomogli trombociti i dalje spadaju i penju se variraju stalno! pre neko vreme me je moja DR.pozvala i rekla da je bila na nekom seminaru u Americi i da su pronasli da postoji neka bakterija u zelucu koja hoce da smeta krvnim plocicama,e sada napravili smo test i pozitivan je imam tu bakteriju medjutim imaju je ustvari svi i nemora se leciti ali kod mene je specijalan slucaj pa tako da probam sada i to da vidimo! Pijem dve nedelje antibiotike peniciline i tako to pa cemo videti na kontroli volela bih da je zbog toga da se konacno izlecim! A na kraju i ako nije zbog te bakterije trudicu se da i u buduce zivim kao sto sam zivela pozitivno misliti i ne predavati se a sve ostalo polako! Nema nikog vise da se javi sta se desava kako je kod vas stanje pisite ljudi sta se desava??? puno pozdrava od Suzane
 
Draga Suzana,situacija je ista kao kod tebe,stalno se menja,mada ono sto je kod mene definitivno uticalo na promenu,odnosno povecanje trombocita je jednomesecni odmor na planini ,dosta sna i vazduha ih je podiglo na skoro130 hiljada( a reci cu samo da zadnje tri godine nisam videla trocifren broj pa tri nule pa plt),ali na zalost ja ne zivim na planini nego u gradu,mada mi je sada bolje ,nemam vise te jake bolove u kostima,definitivno sam odlucila da necu vise da se nerviram kontrolisem ih na sest nedelja i pratim ,radim sve sto je u mojoj moci i ne predajem se!O losim stvarima ne zelim da mislim i da pisem!jel mozes molim te da mi posaljes ime te bakterije ,cisto da pitam mog hematologa o tome!?Puno pozdrava!
 
Vazi 19.03.09 imam kontrolu pa cemo videti kakva je situacija i pitacu je kako se zove ta bakterija i javicu ti u svakom slucaju!! ja isto koristim cigarete ne znam utice li to na trombocite? nebih rekla jer i ne pusim puno nekih 10 cigara dnevno ali ipak mozda bih trebala prekinuti?!!
puno puno pozdrava
Suzana
 
Cao dragi moji,
danas sam bila na kontroli i rezultati nisu bas kao sto sam ocekivala,58 000 trombocita i nije bas zadovoljavajuci,i to znaci da sam se dzaba trovala antibioticima zbog bakterije koja i nije trebala da se leci ali sta ces,mora se sve isprobati!!:confused:Bakterija se zove Helicobacter!!! I tako malo sam tuzna jer sam se bas nadala da je zbog nje a i inace sam se dobro osecala kad ono nista mnogo bolje,ali sta je tu je,trudim se kolko tolko ne razmisljati o tome izgleda da je tako najbolje!!
Puno pozdrava svima i javite se ljudi gde ste svi!!:roll:
:heart:Suzana
 
Cao dragi moji,
danas sam bila na kontroli i rezultati nisu bas kao sto sam ocekivala,58 000 trombocita i nije bas zadovoljavajuci,i to znaci da sam se dzaba trovala antibioticima zbog bakterije koja i nije trebala da se leci ali sta ces,mora se sve isprobati!!:confused:Bakterija se zove Helicobacter!!! I tako malo sam tuzna jer sam se bas nadala da je zbog nje a i inace sam se dobro osecala kad ono nista mnogo bolje,ali sta je tu je,trudim se kolko tolko ne razmisljati o tome izgleda da je tako najbolje!!
Puno pozdrava svima i javite se ljudi gde ste svi!!:roll:
:heart:Suzana

Helicobacter treba da se leci ali nazalost mislim da tvoj problem nema nikakve veze sa tom bakterijom.
 
Da li si imala tegobe za zelucem, gorusicu, smetnje nakon jela?
Ako si ih imala, i pri tome je nadjen Helicobacter onda definitivno treba da se uradi eradikacija Helicobacter.
Prema tome ne pristupaj tome kao da je napravljen neka velika greska, to sto si ispila terapiju protiv Helicobactera nece da skodi.

A sto se tice izreke Duska Radovica, ne bih se slozila sa tobom.
Ljudi se nekada previse fokusiraju na svoje probleme, ne prihvataju neke stvari u zivotu, ne pristupaju im na pravi nacin i to ih vodi u krajnost, ne razmisljaju ni ocemu drugom do o vrednostima svojih laboratorija ili o tome sta znaci svaki parametar koji stoji u izvestaju lekara...

Treba biti umeren u svemu pa i u tome gde se trazi resenje.
Na forumu se moze dobiti savet , resenje se trazi u realnom svetu, ne u virtuelnom.
 
moja sestra je više od godinu dana bolovala od autoimune trombocitopenije, užas smo prošli...izlječila se!!!! počeli smo prije 6 mjeseci sa nonijem, od firme lucas i trombociti su od tasa normalni preko 200!!! A prije toga nikad veći od 20... :D
 
hej... značli i ti si natalija... ajde baš mi je drago... pa kada sam prvi put obolila imala sam 0 i onda su oni to meni uspjeli dići... i onda 11 godina ni traga ni glasa od niskih trombocita, dok mi prije 2 mjeseca nisu spali na 2... i onda sve ispočetka... imala sam krvarenja iz usne šupljine, samo to.... svi ostali nalazi su normalni samo su trombociti niski.... sad mi doktori preporučuje vađenje slezene.... trenutno pijem medrol tablete... kakav je to lijek noni... šta su njoj doktori savjetovali.... hvala na odgovoru
 

Back
Top