totalna proteza

indigo:
vesna pet:
Cula sam da se pojavila neka elasticna proteza.Zna li neko nesto vise da mi kaze o njoj.

zna :)

postoje vise vrsta materijala za fleksibilne proteze, kod nas je najcesci "ValPlast"; to izgleda ovako:

http://www.kellerlab.com/new_site/prod_valplast.php

ove proteze su zaista idealno resenje za odredjene okolnosti; no, imaju i mana, te je neophodna pazljiva procena situacije (skoro da je nemoguce dodati zub koji je izvadjen, recimo - mora se raditi nova). kako vidite na slici, ove proteze nemaju kukice, samo obuhvatno se oslanjaju na zub, sto je kod nekih zuba vrlo dobro resenje;, no - na vecim povrsinama se fleksibilnost gubi. potrebno je odrazavanje posebni prahom/rastvorom, sto dodatno uvecava troskove...
ako vas sta jos detaljnije zanima, ja sam tu i sutra :).

svako dobro :).
Hvala vam puno na odgovoru.Poz... :D
 
Postoje fiksne i mobilne zubne proteze. Ovisno o potrebi.. odnosnojedne su privremene i koje se mogu vaditi van, a druge su trajne.
Inace odlicno rjesnje, ako se super napravi ;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dobar dan svima ???? mene interesuje tkz. fleksi proteza. Da li valja totalna gornja da se stavi? U donjoj vilici imam svega 8 prednjih zuba,u gornjoj 1 ( trojka) Doca preporučuje da se i taj jedan izvadi,da ne bi pravio problem kad se pokvari ( al baš imam nikakve zube). E,sad...čitam- nije ta fleksi dobra za totalnu protezu. Da li je tako? Znate li koliko bi koštala jedna takva proteza u mom slučaju? Hvala unapred ☺
 
draga smeh,
ja se izvinjavam zbog podozrivosti :) (stecene tokom godina u ovom poslu), juce sam malko pitala kako-sta, i - kako rekoh - nije uopste iskljuceno da totalna proteza za 120 eur moze vrlo solidno da ispadne. pitala sam koje su cene van vecih mesta, i ispada da 120 eur nije nerazumna cifra za sredinu u kojoj je sama usluga zubotehnicke laboratorije jeftinija. kako god, kvalitetni zubi za proteze (ivostar, recimo) kostaju oko 22 eur plocica (kod vas puta 4), tako da i dalje stojim iza toga da kvalitet ne moze biti "privatnicki", nego "doma zdravlja", sto nikako ne znaci da ce proteza biti nekorektno uradjena.
no, i dalje sam uverena da za 30 eur ni samo metalni skelet ne moze da se napravi, evo par slika (doduse, ovo su parcijalne proteze, ali da imate predstavu o vrsti i preciznosti rada):

http://www.d7.dion.ne.jp/~odayaka/partial_denture/images/5.jpg

http://www.alphaomegadental.ca/images/dental_partial_denture.gif


...tako da mislim da bi kod toga trebalo da se "predomislite" :).

jos jedna rec: bilo kakva, od bilo cega nacinjena totalna proteza, tokom vremena se "sleze", kako ide kostana resorpcija. onda, usled "klackanja", pocinje da puca, sto biva nekad za 4, nekad za 6 ili 10 godina... ako nije BAS wironit proteza, nikakve zice, zlatne mrezice ili sta drugo je nece spasti od toga. mislim, striktno stomatoloski gledano, za 30 eur viska necete dobiti nekakvu "garanciju" da ce proteza biti "jaca", da nece pucati i slicno, ona se samo nece razdvojiti na dva dela, a da ce puci - ako je "namerila" :), hoce itekako.

drago mi je da sam od neke pomoci, ako sta jos treba, tu sam.

P.S. i, molim vas, nemojte crveneti zbog toga sto ne znate mnogo mom poslu, treba da vidite mene sa knjigovodjom, ili slicno... LOL

Dobar vam dan ???? mene interesuje vaše mišljenje o fleksi protezama. Ostadoh ja na svega 8 prednjih zuba u donjoj i 1 ( trojka) u gornjoj vilici. Doca kaže da i taj 1 izvdi,da se u medjuvremenu ne pokvari,pa da moram opet raditi protezu zbog tog jednog. E sad- može li u mom slučaju da se stavi totalna gornja fleksi proteza ili nije preporučljivo? Znate li koja bi cena bila u mom slučaju? Hvala unapred na idgovoru i izvinjavam se na upadu ☺
 
evo ja :).

pa sad... znate kako - prvo sto moram da kazem je da je odnos zubara (kojeg ste, nazalost, vi preporucili) prilicno neprofesionalan, da ne kazem sta gore, ne zamerite.
uobicajen postupak je da se pacijentu precizno objasne SVE mogucnosti, sa pokazivanjem radova (ili slika, materijala, vrste zuba i slicno), i NAPISMENO da predracun, u odnosu na vrstu materijala/proteze, nacin izrade i slicno.
PREDOMISLJANJA U RADU NEMA, primarno zbog toga sto se (u vasem konkretnom slucaju) uzimaju POTPUNO RAZLICITI OTISCI za klasicne, i za proteze sa celicnim skeletom, te nema govora o tome da se iz jednih otisaka moze adekvatno naciniti druga vrsta proteze. magijske vestine cemo preskociti ovom prilikom :).

osim ovoga, razlika u ceni izmedju klasicne, akrilatne (cisto "plasticne") i proteze sa metalnim skeletom je MNOGO veca od 30 eur, jednostavno zbog toga sto je SAM celicni skelet radjen iz tzv. wiron celika (18/10), dakle - govorimo o livenju, elektrolitickom ciscenju, itd.itd. - dakle, o pravom, zlatarski preciznom radu, i to doslovno.
samo tehnicka cena za wiron skelet (bez akrilata i zuba na njemu!) moze biti i do 100 eur - dakle, ovde vam se sprema klasicna situacija da vam neko proda malko zice "devetke", spajalice, mrezu za komarce ili malko lima za 30 eur (ne salim se uopste, sve sam ovo vidjala da se "prodaje" kao wironit proteza).

nije lepo reci, ali - iskreno - sumnjiva mi je i cena klasicne proteze: nju je moguce napraviti i za 120 eur, ali sa galenikinim zubima, iz jednog otiska (uobicajene su bar 4 probe), i od simpleksa, a ne od pravog akrilata, da ne gnjavim sa tehnologijama.

elem, proteze sa celicnim skeletom imaju svoje indikacije: najcesce se rade i preporucuju se kod pacijenata koji su (da oprostite :) ) krupni, glavati ljudi, sa masivnim misicima zatvaracima, vrlo cvrstim zagrizajem, i sa relativno dobrim anatomskim uslovima. wiron proteza je vrlo solidan rad, nema nacina da pukne ili se slomi na bilo koji nacin tokom godina. preporucuje se i kod ponekih pacijenata gde postoje relativno izrazene anatomske anomalije, gde postoji povecana mogucnost od loma proteze tokom godina (kao - mozda - ovde, ako nedostaje malko vise, pa asimetricno od nekog dela vilicne kosti).

nadam se da sam vam bar nesto pomogla; ako resite da napravite totalnu protezu za 120 eur jedna, to ne mora da ispadne lose; no - da znate da wiron skelet ni u pismu ne moze da kosta samo 30 eur preko toga.

fleksibilne proteze (ValPlast, recimo) se zaista nisu dobro pokazale kod totalnih proteza, pa ne bih duzila o tome.
svako dobro :).
Imam pitanje,imam cetiri prednja zuba i to je to.Jedan predlog su metalokeramicke krunice sa atacmenima i vizilom.Drugi keramicke krune,atacmeni i biodental proteza.Sta je savet?A ne bih implante.Unapred hvala
 

Back
Top