TORTE: recepti, saveti, ideje...

devojke treba mi neka torta koja ima fil koji podseca na krempitu ( imam oko sebe obozavaoce " zutog fila")!

Evo moze ova. Jos kada smo bili klinci moj brat je prozvao padobran torta pa je mi tako i danas zove. Recept je prilicno detaljan posto ga mi je mama slala kada sam tek pocinjala da pravim torte a ona nije bila u beogradu.... posto njeni recepti su u principu samo pobrojani sastojci a i to menja svaki put kada ona pravi....
Evo recepta:

“MARKOVA PADOBRAN TORTA”: ispeces patispanj od 5 jaja (umutis zumanca sa secerom, jedna supena kasika po jajetu, mutis dok ne postane "belo" tj. vrlo svetlo i buavo, pa dodas brasno. U to umesas sneg od belanaca. Pleh se podmaze.

Kad je peceno izvadis one krugove (casom velicine koje zelite da bude parce torte u tanjiru). Sastavis ih slagom, ili vocnim saumom (npr od jagoda) i poredjas u posudu/pleh.

Prelijes kremom, naravno kad se ohladi: pomesas 3 supene kasike brasna sa isto toliko secera, nalijes sa oko 100-200 g mleka, dodas 5 zumanaca, razmutis.
Zagrejes mleko (ukupno 3/4 l ili 1 litar mleka od cega si uzela ono cime si razmutila brasno i secer) u koje si stavila secer (to malo zavisi i od ukusa, ali recimo 5 supenih kasika). Kad provri dodas onu masu od brasna i vrlo kratko uz stalno mesanje dovedes do kljucanja i onda sklonis s vatre.

originalno moja mama je to uvek pravila sa saumom od jagoda ali posto brat ne jede voce modifikovala je pa je te krugove spajala sa slagom. Torta je divna i bas lagana
 
Njacesce u buter krem dodajemo aromu vanile ili badema,da mu da ukus,ali posto se nanosi u tankom sloju,ni ne oseti se.Sto se tice recepta,dala ga je Vesna Korica i evo,ga da ga ne trazis.Ja ga nisam probala a ona ga hvali...
muslin buterkrem Vesna Korica
Muslin buterkrem
5 belanaca
160gr secera
60ml vode
450gr margarina
postupak ide ukuhati vodu i pola od kolicine secera u jedan gust sirup kao za sampite.U mikser staviuti belanca i poceti mutiti i polako dodavati drugu polovinu secera.Kada se ukuha sirup onda ga polako kap po kap dodavati u belanca koja se mute.Nastaviti sa mucenjem dok se belanca i secer ne rashlade.U ohladjeno dodati margarin_kocku po kocku_ koji ste prethodno isekli na kockice_Margarin mora biti sobne temperature_.Ako se dobro umuti onda se dobije odlicam buterkrem a ako se ne umuti dovoljno postace vodenast .Treba jako dugo da se muti i pozeljan je dobar mikser.
 
razmera je 1:2:3 tj. 1 mera belanca, dupla mera secera i trodupla mera putera :D
u ciniju za mucenje dodas prstohvat soli belancima, malo razbijes zicom za mucenje, stavis iznad pare, i mutis zicom za mucenje dodavajuci secer.
da bi proverila da li je gotovo zahvati malo mase i ako osecas secer pod prstima nastavi sa mucenjem dok se secer ne istopi..oko 3-4 min
ostavis da mixer odradi svoje dok se ne ohladi. kada je masa gotova - cinija se ohladila, dodajes puter kockicu po kockicu i mutis srednjom brzinom
ne sredini mucenja ce se sve razdvojiti ali nastavis sa mucenjem i sve se spoji u glatku masu.dodas neki extract..ili...u njenom slucaju lemon oil.
i to je to.
to bi ti bio neki prevod okvirni da znas o cemu se radi...
 
Poslednja izmena:
KAMELIJA TORTA

Kora1. 5 belanaca, 100gr secera, 100gr mlevenih oraha 1 kasika brasna i na vrh noza praska za pecivo.

Kora2, 5 belanaca, 1oogr secera, 100gr kokosa, 1 kasika brasna i na vrh noza praska za pecivo.

Kora3. 4 belanca ulupati i dodati 4 kasike secera, 4 zumanca 3 stangle krupno naribane cokolade, 1 kasika kakaa, 1 kasika brasna i malo praska za pecivo.

Krem. 10 zumanaca 300gr secera 6 kasika brasna 0,5l mleka. Kuvati na pari dok se ne zgusne. Kada se ohladi dodati 1 puter i kada se sjedini dodati 2 kesice slagkrema od vanile i nastaviti mucenje. Treba duze mutiti da se dobije lep krem.
Filovati 1. kora sa prasima fil kora sa cokoladom fil kora sa kokosom

Tortu preliti cokoladom

Ovo je priginalan recept ali ja nekad zamenim kokos lesnikom ili tortu prekrijem fondanom ili slagom.

koliko dugo i na koliko stepeni se peku ove kore?
 
razmera je 1:2:3 tj. 1 mera belanca, dupla mera secera i trodupla mera putera :D
u ciniju za mucenje dodas prstohvat soli belancima, malo razbijes zicom za mucenje, stavis iznad pare, i mutis zicom za mucenje dodavajuci secer.
da bi proverila da li je gotovo zahvati malo mase i ako osecas secer pod prstima nastavi sa mucenjem dok se secer ne istopi..oko 3-4 min
ostavis da mixer odradi svoje dok se ne ohladi. kada je masa gotova - cinija se ohladila, dodajes puter kockicu po kockicu i mutis srednjom brzinom
ne sredini mucenja ce se sve razdvojiti ali nastavis sa mucenjem i sve se spoji u glatku masu.dodas neki extract..ili...u njenom slucaju lemon oil.
i to je to.
to bi ti bio neki prevod okvirni da znas o cemu se radi...

Ti si duša jedna!!!:zag:
 
Evo kod vas se prave fine torte a kod mene ....ovakve
dsc02504.jpg

Zbog onog obdarenog čike,sad imam musterije i za ovakve torte:lol:
 
"Torta sa crvenim vinom"..

Za koru:-1 zumance,
-150 g mlevenih lsnika,
-220 g brasna,
-150 g margarina,
120 g secera,
-malo cimeta,
-prasak za pecivo.

Za fil:-2 kesice zelatina, 250 ml biljne pavlake,
-6 krusaka,
-500 ml crvenog vina,
-150 g secera.

Priprema:
Umutiti margarin sa secerom,dodati zumance,brsno,lesnike,cimet i prasak za pecivo.testo dobro umesiti,razviti oklagijom na papiru za pecenje,staviti u tepsiju i peci na 200 stepeni,dvadeset minuta.
Zelatin razmutiti sa malo vode i ostaviti da odstoji.Kruske ocistiti,iseci na manje komade,staviti u serpu,uliti vino i dodati secer. Kuvati dok se skruske ne skuvaju,zatim ih izvaditi.U vino dodati razmucen zelatin,kratko prokuvati i prohladiti. Umutiti pavlaku i dodati masu od vina i dobro izmesati obe mase.
Staviti na tacnu jednu koru,premazati polovinom fila,poredjati kruske i staviti ostatak fila.Poklopiti drugom korom i posuti secerom u prahu.
Prijatno!
Evo,kako je meni ispala ta tortica...
picture.php
 

Back
Top