TORTE: recepti, saveti, ideje...

Moram da se zahvalim svima na pohvalama i bonicama. :hvala: :cmok:
Mnoge od vas su pitale da objasnim postupak i, naravno, rado cu to uraiti na jednoj od prikladnih tema, moguce i na 'Moja prva torta'. Dajte mi malo vremena i sve cu vam objasniti. Nazalost nisam slikala postupak, mada imam nekif slicica u toku izrade, a slikacu i sijalicicice koje samkoristila. Ovde bih da kazem da sam ideju dobila sa interneta i iz emisija Cake boss-a, a onda baki vise nista nije tesko da uradi za iznenadjenje svijim unucicima.
 
ja modle za slova imam iz decijeg plastelin seta, 690 din, super su...ovi setovi za fondan sa slovima su mnogo skuplji a ista stvar...
peglu kupi pod obavezno....eto, ja bez nje ne bih mogla :) mozda neke modle sa istiskivacima, cvetici, srca, ako ces praviti cvece, mozda istiskivac za listove...
 
Ja trenutno imam najveci problem sa figuricama uradim oci, zato sam mislila da bi mi flomasteri resili problem...Svidja mi se i onaj kalup za bisere...Boje u gelu imam, modlice nekih osnovnih oblika imam, samo mi trebaju modlice za slova...

Ja i dalje imam problem sa ocima na figuricama iako imam flomastere iz Torteca, odnosno Wiltonove. Tamo kod njih su tad imali samo mati i fluorescentni flomasteri, ja o debljini nisam ni razmisljala, samo sam zarko zeljela da ih imam, odlucim se za mat. Kad su stigli kad se nisam slogirala, debeli, nema sanse sa njima bilo sta na figurici raditi. AKsnije vidim da u Eurowiltu imaju WIltonove raznoraznh debljina, e sad ne znam da li su ih nabavili i u Pancevu, a ja se vratih na kistic OPET!
Uglavnom, bez PEGLE nemoj da ti prodje narudzba, ne znam koje boje imas, kupi neke neophodne gel boje, i te raznorazne sjekace, ja jos uvijek koristim iste te koje sam kupila na pocetku one metalne za srce, zvjezdicu, cvjetice i ostalo, a taj set za cvjetove nisam kupila jer uglavnom pravim djecije tortice, mladenacka jos ni jedna kod mene nije svratila
 
Daco, nemam pojma zašto ti je fil za "švaler" tortu bio redak, meni se to nikada nije desilo. U stvari, meni svi filovi budu tako gusti, da pomislim da smanjim količinu gustina, ali svaki put odustanem baš iz razloga da ne bi bili bistri. Već sam pisala negde, ja ne podnosim kada uzmem nož da sečem tortu, a ono fil ispod kora se razleti na sve strane. Bolje da je malo čvršći, nego malo mekši. :D

Toni, ja retko radim sa fondanom, ali pegla ti je neophodna, i kao što su već rekle cure pre mene, raznorazni sekači. Ono što ja nemam, a volela bih da imam i mislim da bi mi poslužilo su oni sekači sa istiskivačem za zvezde i srca (mini su, a skupi k'o đavo :( ) zeleni ili rozi set za čipku (isto su fenomenalni, a meni uvek zafali para) i eventualno niz bisera. To je ono što bih najviše koristila.
 
Evo ni ja ne mogu vjerovati da se fondan tako dobro moze drzati a da je citava torta naljepljena slagom, bez obzira koliko je cvrsto umucen pa na njega fondan?! Znaci, ja radim sa slagom i detaljima dobro, dobro osusenim od fondana po njemu, ali citava? Svasta! Ma , znate kako, ja sam odustala od pronalazenja i otkrivanja tih nekih caka i fazona kako sta uraditi a da je to u stvari muvanje i odtupanje od redovnog procesa, necu sa tim ni da se petljam, JOK! Radim onako redovno i sve normalno, puter krem (nekad pola - pola margarin-puter) kao malter i gotovo, a te takve malverzacije, ma mi ne treba sa tim da zamaramo!

pa ja ocoravim nanoseci puter krem da mi slucajno neka tackica ne ostane prekrivena,ako je zutim filom pramazana torta,da mi slucajno ne otopi fondan,ja licno nism imala slucaj topljenja,ni od slaga ni od zutog krema,ali citajuci razna iskustva kojima je fil topio fondan ja takvu traumu vucem od toga,da je to strasno,i zato sam se zapanjila zbog one torte.jos sam skidala fondan,ne verujuci.a tortu saj ja licno svima sekla,i odma mi je upalo u oci sto je toloko beo taj pk,a zapravo je slag,shvatih posle 5 min
 
E ovako, zene moje drage...Prvo, hvala na sasvetima, mnogo mi znace.Drugo, upravo sam se vratila iz shopinga i kupila peglu, tanke flomastere, silikonsku modlu za ornamente po torti i u sklopu toga modlica za niske bisera u dve velicine i crvenu boju u prahu. I naravno, bankrotirala! Ladyns, ne znam gde si kupila te decije modlice, pretrazila sam puno prodavnica i nasla samo na jednom mestu slova, ali su mnogo velika i kostaju 1300din.
 
Tenesa, videla sam jednu tortu MALA SIRENA, ali sirena je kao ukras i nije 3d, vec je kao slika, malo deblja,,,ja sam nesto slicno radila sa rojal masom i kad se osusi samo je odlepis od folije i zabodes u tortu...problem je sto kl rojal ne trpi slag, pa sam pomislila da bi se isto moglo odraditi sa tom cokoladom...ali ne znam gde to da nadjem
 
attachment.php

attachment.php

attachment.php
 
Tenesa, videla sam jednu tortu MALA SIRENA, ali sirena je kao ukras i nije 3d, vec je kao slika, malo deblja,,,ja sam nesto slicno radila sa rojal masom i kad se osusi samo je odlepis od folije i zabodes u tortu...problem je sto kl rojal ne trpi slag, pa sam pomislila da bi se isto moglo odraditi sa tom cokoladom...ali ne znam gde to da nadjem
Tu cokoladu imas u Pancevu-Torteco,ali ja mislim da to ne bi mogla sa njom da uradis zato sto ona lako puca....a sto ne uradis tu sliku od fondana,ostavis par dana da se prosusi pa stavis na slag,onda bi moglo....
 
Ispekla sam kore za "ana" tortu po ovom receptu.

http://www.coolinarika.com/recept/756318/

I sl. pavlaku i čokoladu sam prokuvala, prohladila, i stavila u frižider da se skroz ohladi. Ono što bih volela da mi neko kaže, ako zna, da li pod obavezno ovaj fil mora da mi prenoći u frižideru, ili mogu tamo oko 22 - 23h da ga umutim?

I da, od ove mase sam ispekla 5 korica, tankih kao za "doboš", u plehu 34x24cm.
 
Da, trebala si za taj pleh da povecas pa mozda i duplo mjeru jer sam ja to pekla u precniku 24cm i bilo je super visoko, to je moja prva ona pink-crna sandala.
Eto vidis, povrsina 24x34cm je 816cm2, a od fi 24cm je 452cm2 i od toga se dobije 6 tankih korica, to je ukupna povrsina za filovanje 2712cm2, a ukupna povrsina 6 korica dimenzijatvog plehica je je 4896cm2, znaci da si za te dimenzije trebala stvarno da skoro duplo povecas mjeru, tacnije jos 80%, znaci sve one sastojke da pomnozis sa 1,8 i to je to. To sam mislila na kore, za fil ja mislim da bi bilo dosta 1,5l sl.pavlake, znaci za 50% povecati, jer meni je prosli put bilo bas-bas dosta fila.
E sad, ja mislim da je to dovoljno hladjenja pa sad odnosno, onda kad si rekla da bi ti mutila mozes jer bi se trebalo dovoljno ohladiti. To ipak sve Daca_011 najbolje zna, ona ju je mnogo puta pravila.
P.S. nadam se da ovo moje racunanje nisam zakomplikovala, znam ja to da uradim :zblesav:
 
Poslednja izmena:
pa da, ali imam problem sa licem, sa ocima kod figurica...kako god dobro da uradim figuricu oci mi sve pokvare...moram nesto da smislim jer uskoro imam jednu narucenu Arijel sirenu

Imas kod mene u albumu i crtanu Sirenu neku plavu na fondanu, kasnije sam je lijepila na fondan, a tako sam isto sa takvim slikama radila i kad ih stavljam kasnije na slag, a isto tako sam radila figuricu sirenu
 
Bravo,barvaoooooo. Koliko lepih ostvarenja u mom odsustvu. Trebace mi cela vecnost da svepregledami nagradim. :konfete:

Ovo je moja tortica koja nam je ulepsala Bozicne radosti.:zstidljivko: Morm da se pohvalim uspela sam da ugradimi svtiljke u prozore tako da je torta izgledala bozanstveno. Moram da priznam, iaako nije ni lepo ni pristojno, bas sam se pravila vazna.

attachment.php


attachment.php


i jedna u mraku
attachment.php

/I]

Da znas da bih se i ja pravila vazna... pa ti si presla u profesionalce (i da znas da skromnost vise nije vrlina, hvali se i treba). Torta je suuuuper, pazi kada sam morala da se prijavim da bih je prokomentarisala :worth::worth::worth: Odavno me neka torta nije ovako odusevila. Efekat je fantastican. Sneg i presijavanje snega kao da su pravi, pa otisci u snegu...jaoooooooo predobrooo :grudvanje3::zimag:
 

Back
Top