Tito izmislio istorijsko „ne" 1948. godine

To je apsolutno tačno.
Tito nije verovao da ga je Staljin napao. Mesecima su pokušavali da Staljina ubede da je pogrešio. Čak su smatrali da Staljin ne zna za to i da je to podmetnuto.
Pre 15 godina "Politika" je donela feljton jednog čoveka koji je sa svojom ženom u Budimpešti učestvovao u tajnoj "operacijI".
Dali su im pismo u kome Tito izražava čudjenje i nevericu šta se dešava i oni su ga ubacili u sanduče pred Sovjetskom ambasadom u Budimpešti. Dobro se sećam tog feljtona.
mit o brozu se polako rusi :kafa:
 
sve ove price su poznate...ali ja moram da ovde ubacim neverovatnu pricu koju sam cuo 91 godine...
dakle..bio sam prinudjen da stopiram kako bi stigao na vreme u jedinicu...povezao me covek koji mi je 48 objasnio skroz u drugom svetlu...
moram da kazem da je delovao uverljivo....raspolagao je sa podacima---datumima kad su se odvijali dogovori...kasnije sam proveravao nesto od datuma sto sam zapamtio i stvarno je bilo sastanaka tada...
prica ide ovako---
posle 2 sr.doslo je do stvaranja 2 vojna saveza...kako je rusija izasla iz rata sa ogromnim zrtvama i potpuno razorenom drzavom,a morala je da prati ameriku u trci u naoruzavanju--svesna da se sve vise zemalja okrece prema americi zbog njenog bogastva---2 velika igraca i politicka mahera staljin i tito su iscenirali rezoluciju informbiroa 48...cilj je bio da se tito prividno distancira od SSSR-a i radi na formiranju pokreta nesvrstanih..na taj nacin ce najveci broj zemalja na svetu odvojiti od uticaja NATO pakta...pored toga zapad ce nesebicno nagraditi tita i jugoslaviju zbog suprostavljanja SSSR-u...ovo je osnovna ideja...rekoh vec da covek tada rece i na kojim sastancima...ko i gde je sve ugovarao..nesto sam uspeo da proverim...zaista je bilo sastanaka--ali da li je to bila tema ne znam...u svakom slucaju zanimljiva tema za razmisljanje...
 

Back
Top