ТИСУЋГОДИШЊА НАЦИЈА

opacupa:
nikoga srbija nije oslobodila,pa ni samu sebe.
englezi i francuzi su rijesili za vas i za nas sto turke sto austrougare.

izvinjavam se zbog ono "sekta".
iako su za mene SVE danasnje crkve,pa tako i tzv.katolicka nista drugo
do...necu..


jer ipak ima ovdje ljudi koji vjeruju u te crkve..

necu da kazem da nema dobrih kako svecenika tako i sveStenika.


Šta se nerviraš opacupa. Bilo je Srba koji su prešli iz pravoslavlja u katoličanstvo
i posle prezreni od sunarodnika bili najvatreniji Hrvati.
Obično kad udari glad po kamenjarima Hercegovine i Dalmacije davali su pravoslavcima
žito da predju u katolike, a katolicima ništa kad već jesu tu.
Ne znam koliko je to masovno bilo, ali to nije loše tako smo se čistili od metiljavih
i onih slabog karaktera.
Isto neki pošteni Hrvati su poželeli da postanu Srbi i mi smo im dali
npr. Ivo Andrić ili Josif (p) Pančić.
Tako ti se odvajao kukolj od žita. :lol:
 
Dikan:
Šta se nerviraš opacupa. Bilo je Srba koji su prešli iz pravoslavlja u katoličanstvo
i posle prezreni od sunarodnika bili najvatreniji Hrvati.
Obično kad udari glad po kamenjarima Hercegovine i Dalmacije davali su pravoslavcima
žito da predju u katolike, a katolicima ništa kad već jesu tu.
Ne znam koliko je to masovno bilo, ali to nije loše tako smo se čistili od metiljavih
i onih slabog karaktera.
Isto neki pošteni Hrvati su poželeli da postanu Srbi i mi smo im dali
npr. Ivo Andrić ili Josif (p) Pančić.
Tako ti se odvajao kukolj od žita. :lol:


naravno,sve to stoji.

kao sto i stoji da su hrvati pod utjecajem spc-e u 16. i 17.stoljecu postajali srbi i pravoslavci.
i to u daleko vecem obimu nego sto su MOZDA pravoslavci postajali katolici i hrvati.

ipak,ne postoji HRVATSKA katolicka crkva.
no postoji SRPSKA pravoslavna crkva.

tako da slovak,ceh,bugar ili indijanac moleci se u katolickoj crkvi,nece postati hrvati.
no,ako si hrvat i molis se REDOVNO u SRPSKOJ pravoslavnoj crkvi.

nema sanse da jednom i ne postanes srbin.
dobijes glancig novu krsnu slavu i sve sto ide uz to

vidi seselja i na tisuce i iljade njemu slicnih... 8)

nema,svetosavci su u nekad hrvatskoj bi h,vojvodini,boki odradili dobar pos'o.
nekad su to bili mahom hrvati i katolici,danas ljute "srbende".. 8-)

dobro sto si pomenuo andrica i pancica,no ja bi dodao i teslu.. 8-)
 
opacupa:
naravno,sve to stoji.


ipak,ne postoji HRVATSKA katolicka crkva.
no postoji SRPSKA pravoslavna crkva.



dobro sto si pomenuo andrica i pancica,no ja bi dodao i teslu.. 8-)

Teslu mi ne diraj. Teslini preci su kolosi, a ne neki metiljavci.
Ti ne bi preverili nikad Svi su pošteni Srbi i pravoslavci vekovima unazad.
SPC je tako dobila ime tek 1923. jer su se tako počele nazivati
sve pravoslavne crkve.
Inače autoritet nad tim teritorijama je imala naizmenično Carigradska i Pećka
Patrijaršija jer su Turci ovu ukidali.
Obnovio je najveći srpski sin Mehmed-paša Sokolović ali je posle 200 godina
ponovo ukinuše.
Tako da grčki popovi nisu pravili Srbe ta priča ti uopšte ne stoji.
A o Boki i Vojvodini da ne pričamo. Tu su Latini i Madjari vladali.
Najveći madjarski pesnik ti je Aleksandar Petrović iliti
Šandor Petefi.
 
opacupa:
slusaj bugarizirani hrvatu!

ti kad meni nadjes samo jednog jedinog tzv.srbina sa lipim ustaskim,oli hrvatskim imenom,STIPAN,ja cu se odma uclanit u svetsosavsku sektu,tzv.spc-a.

samo su hrvati IKAVCI,nitko drugi izmedju tokia i milvokia ne koristi taj dialekt.
s kojim se u srednjem vijeku pricalo izmedju beca i stambola.

Као прво, против Бугара и Хрвата немам апсолутно ништа, тако да ако си мислио да ме увредиш тиме, потпуно си промашио мету. Чак је и могуће да сам делимично бугарског порекла, јер живим у Банату где је раније било Бугара, али су се скоро сви асимиловали у бројније Србе. А пошто у Банату постоје живи трагови икавице у говору (ди, дигод, сикира итд.), а Хрвата никад овде није било, могао бих једино бити "хрватизовани Бугарин", а не "бугаризовани Хрват", али то на страну пошто је то као аргумент бесмислено.

Дакле, слушај ти ;) припадниче хрватске нације који си евидентно српског порекла:

1. СПЦ није никаква "светосавска секта", већ је од стране Римокатоличке цркве призната као црква, а свети Сава је био добар и мудар човек кога су у његово време подједнако поштовали и православци и католици и муслимани, тако да стварно не знам којој верској заједници можеш припадати, а да ти смета свети Сава? Једино ако ниси припадник тзв. "Црногорске православне цркве", верске секте коју су основали рашчињени и анатемисани србијански и босански попови, пошто једино њеним члановима смета свети Сава, и ником другом.

2. Стипан. То је икавица. Икавски рефлекс јата, и један од говора штокавског језика. Потпуно је исто име Степан, Стјепан или Стипан, јер су се пре Вука Караџића ова Е, ИЈЕ и И писали једним словом које се звало ЈАТ и које је изгледало овако: Ѣ. Сва ова три имена су се писала једнако: СТѢПАН, а у зависности од краја, то Ѣ се читало као И, Е или ИЈЕ. То би, ваљда, требао да знаш, јер је хрватски кајкавски језик, језик екавског рефлекса. Тако је и Анте Старчевић писао екавицом, под утицајем кајкавштине на којој се школовао, док се данас речи које је он употребљавао у хрватској називају "србизмима".

3. Најпознатији српски Стипани јесу краљеви лозе Немањића. Морао си чути за Фојнички грбовник? Он је посвећен "цару Стипану", Душану Немањићу. Стипан је био и херцег од Светог Саве, док је деспот Стефан Лазаревић био "Стипан Високи". Један огранак херцеговачких Стипановића се доселио у Херцеговину из државе деспота Стефана, и по њему су се прозвали Стипановићи.

Мада, не очекујем да ћеш након овога прећи на православље. Забога, па и Немањићи су Хрвати, је ли тако? :D Стефан Немања, или како су га у његовом Захумљу звали - Стипан, је рођењем католик пореклом из Херцеговине, а његов син Вукан, краљ Дукље, остао је католик до краја живота.

4. "Икавица" није никакав језик, већ само рефлекс јата, заједно са екавицом и (и)јекавицом. Да слово ЈАТ није избачено, те се разлике не би ни примећивале, као што се ни не примећује када људи из различитих крајева, једни говоре "код куће", а други "коткуће", или што једни говоре са Х, а други слово Х ни не користе ('леб, 'тети, 'ајде...). Штокавица, чакавица и кајкавица су различити језици.

opacupa:
inace,stipan,stjepan,scepan,stefan,stef su variacije koje koriste hrvati.
izmedju drave i hravatskog mora i hrvatske rase u istri i hrvatske drine.

Нису та имена користили док нису католичке Србе укључили у свој национални корпус.

А Дрина је "хрватска" исто као што је "српски" Дњепар. Никад Хрвати до Дрине нису ни дошли, а са ове стране Дрине их нема чак ни у траговима.

opacupa:

Па, ја рекох, али мислим да је слаба вајда...
 
opacupa:
nikoga srbija nije oslobodila,pa ni samu sebe.
englezi i francuzi su rijesili za vas i za nas sto turke sto austrougare.

Прочитај описе српских устанака у 19. веку Вука Караџића. Срби су на сопственим плећима изнели све устанке, а Французи су били савезници Турске, нарочито у време Наполеона, тако да пази шта пишеш. Постојала је подршка Русије и Срба из Аустрије, али је то била само подршка. У ратовима против Турака гинули су само српски војници, и пуцали су само из оружја које су својим новцем платили.
 
Иначе, што се тиче католика... Срби су у почетку примали хришћанство из Рима, а тек после се утицај Цариграда проширио. Области Херцеговине и Црне Горе су биле под доминантним утицајем Рима све до доба Немањића. И сами Немањићи су пореклом католици, а краљ Стефан Немањић, син Стефана Немање, круну је прво примио од папе и имао је преговоре са папом о преласку његове државе на католичанство. Тек са порастом угледа Саве Немањића и оснивањем аутокефалне српске архиепископије Немањићи узимају православље као свој правац, и утемељују га у својој држави.

Многи православци су пореклом од некадашњих католика Хума и Зете. Свети Вид, по којем је назван Видовдан, је од тих католика постепено пренесен у православље. Свети Вид је свехришћански светац из времена када је постојала једна хришћанска црква, али је његов култ увек био јак међу католицима, док међу православцима није постојао, а не постоји ни данас - у православљу је дан Видовдан посвећен св. Амосу.
 
Inok Georgije:
Богарт, рука ти се позлатила. Гдје си нашао ове податке ? Дај изворе, молим те.

Изворе за шта конкретно? Ово су углавном опште ствари и закључци који из њих произилазе, нису нека епохална открића.

Ако мислиш на Стефана Немању, није никаква тајна да је рођен на територији данашње Црне Горе (Подгорице), да су му преци из Захумља и да је био католик који се као одрастао човек поново крстио, али у православној цркви (што православна црква иначе не прописује, јер се католичко крштење признаје у потпуности). Његов најстарији син Вукан је био католик до краја живота.
 
Bogart:
Свети Вид, по којем је назван Видовдан, је од тих католика постепено пренесен у православље. Свети Вид је свехришћански светац из времена када је постојала једна хришћанска црква, али је његов култ увек био јак међу католицима, док међу православцима није постојао, а не постоји ни данас - у православљу је дан Видовдан посвећен св. Амосу.

Kako sam ja ucio Sveti Vid nije nikakv svehrishcanski svetac vec pagansko bozanstvo... Sveti Vid - Onaj koji vidi svet i sve.... Jedno od veoma vaznih slovenskih bozanstava (dok nismo primili hrishcanstvo), pored Peruna, Vesne, Dodole itd....
 
Stoorbak:
ma de nije, pogdedaj malo analogiju, Perun je minjama i gromovima kao i Sv. Ilija, ili bar poseti wikipediu

Hrišćanski sveci su ljudi, istorijske ličnosti koje su svojim stradanjem za veru ili delima
zasližili da budu proglašeni svecima. To svaki vernik zna!
I ne proslavlja paganska božanstva sigurno.
Druga stvar je što kad su narodi primali hrišćanstvo pripisivali su im neka svojstva svojih
bivših paganskih bogova.

Sv. Ilija je starozavetni prorok
Evo šta sam ti našao o Sv.Vid ili Sv.Vit ovde na krstarici
Original postavio AKHENATON
SVETI VIT (VID)

Za vreme carevanja Dioklecijanova, kada oblasni upravitelj Valerijan gonjaše hrišćane, na Siciliji je živeo dvanaestogodišnji dečak po imenu Vit, sin visokorodnog i bogatog građanina Gilasa.Gilas beše neznabožac, a njegov sin Vit u detinjstvu svom prosvećen s neba čudesnom blagodaću Sv. Duha, poznade jedinog istinitog Boga koji je stvorio zemlju.

Valerijan ljut što dečak ne htede prinositi žrtvu njihovim Bogovima naredi da se dečak izbije gvozdenim štapovima, ali se njegova ruka i ruka mučitelja osuši. Bojeći se za život sina, Gilas na sve načine pokuša da ga odvrati od Hristove vere, ali od anđeoske svetlosti oslepe:
"U ložnici sina mog videh bogove krilate, oči im behu kao zvezde, a izgled kao munja, ne podnevši blesak njihov, oči mi oboleše a ja izgubih vid."

Bežeći pred očevim gnevom, iako mu uz božju pomoć isceli oči, sa svojim učiteljem Modestom i dadiljom Kriskentijom, Vit se ukrca na lađu, koja ih odvede do italijanske pokrajine Lukanije, mesta Alektorije, i nastaniše se kraj reke Silar. Dioklecijan ga pozva u Rim da izleči njegovog sina od demona i ludila, ali kad to ovaj uradi, naredi da Vita i Modesta bace u okove da umru od gladi i žeđi. Oni se pomoću molitve okova oslobodiše. On zatim naredi da se Vit stavi u kazan u kome je ključalo rastopljeno olovo i smola ali "anđeo gospodnji oduze silu ognju i rashladi žar i vrelinu kazana", a Vit reče: Dioklecijane, blagodarim tebi i tvojim slugama što mi načiniste udobno kupatilo". Zatim Vit pobedi i strašnog lava, a Dioklecijan njega, Modesta i Kriskentiju obesi o drvo za mučenje. I odatle Bog ga spase i uze sebi kao svetog mučenika. Beše to dana 15. juna. 303. godine.
____________________
Eto to je VID....i njega slavite, nije on izuzetak, kao i svi hrišćanski sveci, i njemu su dodate neke osobine paganskih bogova...da bi se lakše utemeljilo hrišćanstvo svi sveci su povezivani sa nekim po svojstvima srodnim paganskim bogom kod različitih naroda ....pa tako i Sveti Vid sa Svantovidom ...isto kao što je Sv. Nikola preuzeo svojstvana primer široko rasprostranjenog paganskog boga Dagona.
Dakle ni manje ni više "paganskiji" praznik od ostalih hrišćanskih praznika.......
 
Bogart:
Изворе за шта конкретно? Ово су углавном опште ствари и закључци који из њих произилазе, нису нека епохална открића.

Ако мислиш на Стефана Немању, није никаква тајна да је рођен на територији данашње Црне Горе (Подгорице), да су му преци из Захумља и да је био католик који се као одрастао човек поново крстио, али у православној цркви (што православна црква иначе не прописује, јер се католичко крштење признаје у потпуности). Његов најстарији син Вукан је био католик до краја живота.


Мислим да си у принципу све у вези ових података тачно презентирао - али нешто ми је ово болдоано сумњиво.....мало......мислим...... стварно би могао да наведеш ИЗВОР.........сајт.......или сл.........аутора........
 
eremita:
Мислим да си у принципу све у вези ових података тачно презентирао - али нешто ми је ово болдоано сумњиво.....мало......мислим...... стварно би могао да наведеш ИЗВОР.........сајт.......или сл.........аутора........

U boldovanom nema ništa sumnjivo.
Tada još nije postojala tolika razlika izmedju rimokatolika i pravoslavaca.
Naprosto te zemlje su teritorijalno pripadale rimskom biskupu još od one podele
na Istočno i Zapadnu Rimsko Carstvo.
Kad je Sveti Sava izborio autokefaliju Srbi su se masovnije okrenuli ka Vizantiji i pravoslavlju.
 
[
QUOTE=Bogart]Као прво, против Бугара и Хрвата немам апсолутно ништа, тако да ако си мислио да ме увредиш тиме, потпуно си промашио мету. Чак је и могуће да сам делимично бугарског порекла, јер живим у Банату где је раније било Бугара, али су се скоро сви асимиловали у бројније Србе. А пошто у Банату постоје живи трагови икавице у говору (ди, дигод, сикира итд.), а Хрвата никад овде није било, могао бих једино бити "хрватизовани Бугарин", а не "бугаризовани Хрват", али то на страну пошто је то као аргумент бесмислено.

banat je naseljen hrvatima-bunjevcima.
otuda i ikavica.



1. СПЦ није никаква "светосавска секта", већ је од стране Римокатоличке цркве призната као црква, а свети Сава је био добар и мудар човек кога су у његово време подједнако поштовали и православци и католици и муслимани, тако да стварно не знам којој верској заједници можеш припадати, а да ти смета свети Сава? Једино ако ниси припадник тзв. "Црногорске православне цркве", верске секте коју су основали рашчињени и анатемисани србијански и босански попови, пошто једино њеним члановима смета свети Сава, и ником другом.

crnogorska pravoslavna crkva bila priznata do 1918.dok je nisu karadjordjevici ukinuli.
kao i pravoslavna crkva u hrvatskoj.
sve one su stavljene pod okrilje spc-e.
i stim cinom su izbrisane etnicke granice.
preko spc-e su pravoslavni hrvati kao i pravoslavni crnogorci postali preko noci "srbi".

2. Стипан. То је икавица. Икавски рефлекс јата, и један од говора штокавског језика. Потпуно је исто име Степан, Стјепан или Стипан, јер су се пре Вука Караџића ова Е, ИЈЕ и И писали једним словом које се звало ЈАТ и које је изгледало овако: Ѣ. Сва ова три имена су се писала једнако: СТѢПАН, а у зависности од краја, то Ѣ се читало као И, Е или ИЈЕ. То би, ваљда, требао да знаш, јер је хрватски кајкавски језик, језик екавског рефлекса. Тако је и Анте Старчевић писао екавицом, под утицајем кајкавштине на којој се школовао, док се данас речи које је он употребљавао у хрватској називају "србизмима".

blablabla..nisam jezikoslovac oli lingvista.
i ne interesiraju mu nikakvi "refleksi jata".
IKAVICA je dialekt srednjovjekovnih hrvata.
mi danasnji hrvati smo nasljednici istih i jedini bastenici tog "jezika".
nitko drugi ne rabi taj dialekt,ili kako ti rece refleks jata.
ikavica je prisutna u hrvatskoj stokavici kao i hrvatskoj cakavaci kao i hrvatskoj scakavici,miks stokavice i cakavice.
cak i u elementima hrvatskog kajkakvskog narjecja.


3. Најпознатији српски Стипани јесу краљеви лозе Немањића. Морао си чути за Фојнички грбовник? Он је посвећен "цару Стипану", Душану Немањићу. Стипан је био и херцег од Светог Саве, док је деспот Стефан Лазаревић био "Стипан Високи". Један огранак херцеговачких Стипановића се доселио у Херцеговину из државе деспота Стефана, и по њему су се прозвали Стипановићи.

pazi molim te.stefan nemanja postade i STIPAN.
za ovo bi te svetosavski popovi kamenovali,streljali i objesili,u jednom.
kao i najveci dio srbijanskih "istoricara".
no,sto se mene tice,moze.
mi hrvatski nacionalisti vec davno tvrdimo da je ZUPA(N)(hrvatska titula)raska najistocnija hrvatska knezevina.
i da su nemanjci(uzput hrvatsko prezime!) hrvatski plemici.
koji su preko pravoslavlja iz bugarske bili otudjeni i odbaceni iz hrvatskog katolickog kraljestva.

Мада, не очекујем да ћеш након овога прећи на православље. Забога, па и Немањићи су Хрвати, је ли тако? :D Стефан Немања, или како су га у његовом Захумљу звали - Стипан, је рођењем католик пореклом из Херцеговине, а његов син Вукан, краљ Дукље, остао је католик до краја живота.

tocno,nemanjici su najvirovatnije bili hrvati.

4. "Икавица" није никакав језик, већ само рефлекс јата, заједно са екавицом и (и)јекавицом. Да слово ЈАТ није избачено, те се разлике не би ни примећивале, као што се ни не примећује када људи из различитих крајева, једни говоре "код куће", а други "коткуће", или што једни говоре са Х, а други слово Х ни не користе ('леб, 'тети, 'ајде...). Штокавица, чакавица и кајкавица су различити језици.

opet blabla..ikavica je dialekt samo hrvatima svojstven.
svi srednjovjekovni hrvatski vladari su pisali svoje povelje na ikavici .
nadji mi jednu jedinu povelju srbskih srednjovjekovnih vladara na ikavici.




Нису та имена користили док нису католичке Србе укључили у свој национални корпус.

ko su ti "srbi katolici" i kako ih razlikovat od famoznih "pokatolcenih srba".
interesantno kako ste vi srbende "pokretne" i fleksibilne.
godinama nam imputirate da smo pok.srbi,sad smo odjednom "srbi katolici".
sve samo da bi posrbili jedan od najstarijih europskih naroda.
dok ste vi srbi izmisljotina ili u najblazijoj varijanti,nas genetski odpad. ;)
koji se je preko bugara i pravoslavlja u jednom poviesnom trenutku otudjio od svoje etnicke hrvatske brace.
mi naselili najljepsi dio europskog poluotoka,rimsku dalmaciju.
vi mocvare moravske(inace ceske rijeke i regije u ceskoj!)
zato i 100godisnji kompleksi prema hrvatima.

А Дрина је "хрватска" исто као што је "српски" Дњепар. Никад Хрвати до Дрине нису ни дошли, а са ове стране Дрине их нема чак ни у траговима.

drina je samo prije nepunih 60tak godina bila granica hrvata i "srba".
granica katolika i pravoslavaca.
granica dviju razlicitih kultura i svijetonazora.
iako je hrvatska granica isla debelo dublje u ovo sto mi danas zovemo,srbija.
srijem,banat,backa..ili zemun,srijemska mitrovivca i subotica.
ove zadnje su pocetkom 20.stoljeca bili skoro 90% hrvatima naseljeni.
subotica je 1920 bila najveci hrvatski grad.veci i od zagreba.





Па, ја рекох, али мислим да је слаба вајда...
[/QUOTE]

ti si puno pricao,ali u sustini nista rekao..
 
Bogart:
Прочитај описе српских устанака у 19. веку Вука Караџића. Срби су на сопственим плећима изнели све устанке, а Французи су били савезници Турске, нарочито у време Наполеона, тако да пази шта пишеш. Постојала је подршка Русије и Срба из Аустрије, али је то била само подршка. У ратовима против Турака гинули су само српски војници, и пуцали су само из оружја које су својим новцем платили.


kad pricam o francuzima onda mislim rat protiv austrougara.
nista srbi nisu sami izvojovali,uvik su se slepali za osvajacima.
bili to rusi i austougari protiv turaka.
ili francuzi protiv austrougara.

George Clemaceau- Francuski vođa iz 1. svj. rata na konferenciji u Versaillesu. -" Srbi su se dovukli za repovima naših konja...."
 
Bogart:
Иначе, што се тиче католика... Срби су у почетку примали хришћанство из Рима, а тек после се утицај Цариграда проширио. Области Херцеговине и Црне Горе су биле под доминантним утицајем Рима све до доба Немањића. И сами Немањићи су пореклом католици, а краљ Стефан Немањић, син Стефана Немање, круну је прво примио од папе и имао је преговоре са папом о преласку његове државе на католичанство. Тек са порастом угледа Саве Немањића и оснивањем аутокефалне српске архиепископије Немањићи узимају православље као свој правац, и утемељују га у својој држави.

Многи православци су пореклом од некадашњих католика Хума и Зете. Свети Вид, по којем је назван Видовдан, је од тих католика постепено пренесен у православље. Свети Вид је свехришћански светац из времена када је постојала једна хришћанска црква, али је његов култ увек био јак међу католицима, док међу православцима није постојао, а не постоји ни данас - у православљу је дан Видовдан посвећен св. Амосу.


tocno,bili su katolici i hrvati.
udarni termin je CRVENA HRVATSKA.
 
opacupa:
kad pricam o francuzima onda mislim rat protiv austrougara.
nista srbi nisu sami izvojovali,uvik su se slepali za osvajacima.
bili to rusi i austougari protiv turaka.
ili francuzi protiv austrougara.

George Clemaceau- Francuski vođa iz 1. svj. rata na konferenciji u Versaillesu. -" Srbi su se dovukli za repovima naših konja...."
Zapravo je istina da francuska konjica nije mogla da sustigne srpsku pesadiju, posle proboja Solunskog fronta...
...doduse verujem da se razumes u konjske repove, vi ste tisucu godina proveli ispod konjskih repova, pa valjda znate :D
 
Stoorbak:
ma de nije, pogdedaj malo analogiju, Perun je minjama i gromovima kao i Sv. Ilija, ili bar poseti wikipediu

Остаје питање због чега св. Петар није заменио улогу бога Перуна, јер и Петровдан пада у лето, а и за Петровдан често грми. Име Петар се често прожима са именом Перун, па је тако надимак имена Петар Пера, а не "Пета", рецимо. Некоме може зазвучати чудно, али ја сам убеђен да је име Перун са надимком Пера црква покушавала да истисне пропагандом имена Петар. Име Перун и даље постоји, само је ретко. И, наравно, надимак тог имена је такође Пера.

Иначе, пре сам склон да поверујем да је скуп празноверица везаних за светог Илију плод неких ранохришћанских култова и митова, и да није нужно повезан са Перуном, иако можда и јесте. Једно је само сигурно, а то је да у време Перуна није постојала изрека "Од Перуна, сунце све милије", као што постоји стара "Од св. Илије, сунце све милије".

Stoorbak:
Kako sam ja ucio Sveti Vid nije nikakv svehrishcanski svetac vec pagansko bozanstvo... Sveti Vid - Onaj koji vidi svet i sve.... Jedno od veoma vaznih slovenskih bozanstava (dok nismo primili hrishcanstvo), pored Peruna, Vesne, Dodole itd....

Постојао је Световид или Световит, али овде је реч о свецу светом Виду чији култ није постојао код православаца, а ни данас не постоји. Ми за име Видовдан знамо само зато што се на њега догодила Косовска битка, која се није догодила ни на који значајан православни светац, али јесте на католички дан св. Вида.

Св. Вид не постоји код Бугара, Украјинаца, Белоруса, Руса. Код Срба постоји Видовдан, али за тај дан не постоји никакво веровање, нити било какви нарочити обичаји, нити народ зна ко је тај "свети Вид", док код католика и дан данас славе дан св. Вида на исти датум када је и Видовдан, сликају његове иконе, посвећују му цркве итд.

Могуће је да је Видовдан по Световиду, али је ту огромна препрека то што је тај дан убедљиво најсиромашнији митологијом и обичајима у српском народу, а у питању је, наводно, један од највећих словенских богова. Мислим, догодила се Косовска битка, и то је то. Више обичаја је везано за светог Јеремију и светог Пантелију, него за Видовдан.
 

Back
Top