The Trap - kako je sloboda ogranicena zamkom paranoje

Duh Sekire:
Који су критеријуми, мерила, мудрости!?
Људи, намеравам да буде ово део ширег есеја о слободи, ако може неки допринос, да не отварам посебну тему.

Лично мислим да, за почетак, треба раздвојити (дефинисати) друштвену слободу од духовне слободе. То никако нису исте ствари, чак је питање да ли су управо или обрнуто сразмерне.

Критеријуми? Ја их не знам, али ако смо свесни да их не знамо онда ћемо се потрудити да их сазнамо, или бар направимо. :D
 
Modruna:
Лично мислим да, за почетак, треба раздвојити (дефинисати) друштвену слободу од духовне слободе. То никако нису исте ствари, чак је питање да ли су управо или обрнуто сразмерне.

Критеријуми? Ја их не знам, али ако смо свесни да их не знамо онда ћемо се потрудити да их сазнамо, или бар направимо. :D

Наравно да друштвена и духовна слобода нису исте. Ја се у раду бавим друштвеном слободом, док ћу духовну само поменути (нпр. у хришћанству "слобода у Исусу Христу"). Дошао сам до закључка да је друштвена слобода искључиво западњачки феномен и постојаће док буде постојао политички Запад. Ја је иначе зовем "слобода у овом животу".
Сложио бих се по питању критеријума.

Tuzni_patak:
Pa uploaduj na rapidshare, ne verujem da si dialup.Podeli na 70k sa rarom i uploaduj....

Немој да ме псујеш, него гуглуј ;)
Иначе изненадио би се шта ми је све у фирми забрањено (и искључено). Толико о слободи :lol:
 
mudrosslav:
pa ... :roll: ...
... ljudi lutaju izgubljeni i prave se pred drugima da znaju šta rade.

Е, ово си добро рекао :D . И ја то често видим али не смем да кажем, јер ће да се наљуте ако им кажем. Они се праве да знају шта раде, а ја се правим да им верујем :cry: . Ја бих врло радо прекинула ту 'игру' али они неће.
 
mudrosslav:
tehnika je privid ... sredstvo.

gde je cilj?

Ваљда им је циљ техника ради технике, задовољство ради задовољства, лар-пур-лар...

Како смо видели, ствара се свет лишен значења. Појединац има формалну слободу да сам одабира/креира смисао (значење), али суштински му се медијима намеће неслобода, односно испирање мозга.

Ево есеја који сам најавио:
http://www.vecnavatra.com/Fremen.pdf
 
Duh Sekire:
Појединац има формалну слободу да сам одабира/креира смисао (значење), али суштински му се медијима намеће неслобода, односно испирање мозга.

Ово је апсолутно тачно.

Раније сам (на овом форуму) често помињала да морамо да се боримо за себе. Један од главних разлога за борбу тренутно је овај општи напад на наш ум и дух, напад који се изводи путем медија.То је велика опасност и треба да будемо свесни тога.
 
Modruna:
И ја то често видим али не смем да кажем, јер ће да се наљуте ако им кажем. Они се праве да знају шта раде, а ја се правим да им верујем :cry: . Ја бих врло радо прекинула ту 'игру' али они неће.
pa ... ti onda napadaš bolesni sistem iznutra, iz senke ... mudro, vrlo mudro. beskorisno je pričati ... i opasno.
stara dobra senka. :)
 
Kad ste već krenuli o slobodi i kad ste naveli da je samovažnost najopasnija stvar , ja bih malo o tom polju.

Prvo samovažnost nije toliko opasna stvar dok ne krene da postaje konformna važnost.
Uzdizanjem samovažnosti kod čoveka neće se ili bar ja ovog trenutka ne vidim nešto što će razrušiti sistem.
Ako postoji sistem u kome ljudi dobijaju potvrdu svojeg truda, vrednosti kroz mogućnost većeg angažovanja u sistemu i većih sloboda izbora , da li bi takav sistem , pošto se ne zasniva na hijararhijskom (drugima nije očigledna ta povećana sloboda , a svojim neradom su sami sebi smanjili mogućnost većeg angažovanja u sistemu) bio ugrožen samovažnošću?
Kako rešiti problem novca, koji je danas nezamislivo (kod većine) vezan za ispunjenje potreba, hijararhijsko i valorizaciono sredstvo naše civilizacije....
Da li bi imalo smisla i koje posledice bi donelo razdvajanje ova tri sredstva novca na različite upotrebne vrednosne jedinice?
Pri tome je važno da naglasim da hijararhijsko postoji onda kad bar neko nema ispunjenje svojih osnovnih potreba, te mu onaj koji to ima izgleda hijararhijski na višem nivou.

Gledajući biološko-sociološki , jeste da mi moralno možete prebaciti , ali bar meni izgleda da bodovanje zdravlja i polnog boniteta u povlašćenim kreditima od strane države (% od 80 pa na manje) bi bolje od svih ostalih mera učinio da ljudi "slobodnom voljom" tempiraju kad žele da imaju decu , a da pri tome granicu povlače ka manje.

Kao direktna posledica , zbog značaja koji društvena (država po meni neopravdano preuzima ove uloge) uprava ima na život pojedinaca , zbog konformističkog značaja raznih valorizanata, komisija , radnici državne uprave moraju imati neke veće valorizacione vrednosti (hijararhijsko, fiziološko-potrebno, društveno valorizaciono ++) ali moraju imati i ogromne kazne za prekršaje.

Društvo mora samo doneti ovakvu ravnotežu.
Znači ne isti zakonski akti, već za sličan poslovni ili etički prekršaj 10x veća kazna i naravno smrtna kazna.
Obavezu overavanja datuma i sata nekog akta bi preko javnog servisa baze podataka imao sam društveni službenik.Svako neoveravanje datuma i sata , povlači ne sumnju već optužbu o taktičkoj malverzaciji.
Koliko je ovo daleko i sve dalje od političkog i društvenog sistema u srbiji , to vam je jasno , ali da li vam je jasno koliko novi naraštaji u srbiji žele da takav tok ide i dalje?
Topalovići se smenjuju i prenose sa oca na sina, a gvozdenovići su tu samo da budu pregaženi na putu i bačeni u jarak.....
 
Prvo samovažnost nije toliko opasna stvar dok ne krene da postaje konformna važnost.

Ради се управо о томе, о креирању света без значења.
Диоген је био "самоважан" - живео је у бурету и имао је толику самопоузданост да једном краљу каже да му не заклања сунце. Али то је имало значење.
Сада се људи укалупљују у своје одвојене интересе које испуњавају "по навици"... кад би се заиста размислило, видело би се шта је све илузија. Али нама одговарају те илузије, а цена одрицања од њих је често изолованост.
 
mudrosslav:
pa ... ti onda napadaš bolesni sistem iznutra, iz senke ... mudro, vrlo mudro. beskorisno je pričati ... i opasno.
stara dobra senka. :)

Е, Мудрославе, нисам ја тако мудра по природи :D . Испочетка сам се расправљала с људима, и расправљала и расправљала, али сам на крају укапирала да је све то бескорисно, и да само трошим драгоцену енергију улудо (а треба ми да бих ја сама избегла ту исту тужну судбину).

И тако понекад испаднеш мудар зато што мораш. :D
 
Испочетка сам се расправљала с људима, и расправљала и расправљала, али сам на крају укапирала да је све то бескорисно, и да само трошим драгоцену енергију улудо (а треба ми да бих ја сама избегла ту исту тужну судбину).

Од онда филозофираш?
 
Duh Sekire:
Ради се управо о томе, о креирању света без значења.
Диоген је био "самоважан" - живео је у бурету и имао је толику самопоузданост да једном краљу каже да му не заклања сунце. Али то је имало значење.
Сада се људи укалупљују у своје одвојене интересе које испуњавају "по навици"... кад би се заиста размислило, видело би се шта је све илузија. Али нама одговарају те илузије, а цена одрицања од њих је често изолованост.

Da tako predstavljeno , stvarno samovažnost uvek ide u društvu nerealne iluzije, pa je opasno iz ugla prisutnosti u svetu (džaba su danas kao svi na zemlji , kad ih je većina u vazduhu ili u TV talasima ili u DYNASTIJI.
Mislio sam da bez postojanja potrebe za hijararhijskim i konformnim potvrdama te samovrednosti nema problema, ali mi je izašao iz vidokruga lični kodeks pojedinca i samopoštovanje koje uvek postoji.....
 

Back
Top