Teški metali

Hm, zanimljivo, dakle jedina mana lanenog semena je što njegovim omega 3 treba vremena da se u našem organizmu pretvore u svoj najoptimalniji oblik? Onda to i nije toliko strašno, meni je i dalje bezbednija opcija od ribe koju ionako ukusom ne podnosim (osim dobro spremljene, kad mi se iz najomraženije pretvori u najomiljeniju hranu). Kada mi se smuči laneno seme (ako ikad), možda pređem na riblje ulje u kapsulama.

Inače, šta misliš o ALA (alfa lipoičnoj kiselini)? Misliš li da je 300mg (koliko sadrži recimo Alphalipoin Forte Ivaničić i sinovi previše)? Čitala sam da su neki ljudi imali nepodnošljive efekte detoksikacije i od 50 mg, a kamoli 300mg.

mada i ukus lanenog ulja nije bas neka divota , da se ne lazemo
Ozbiljno? :D
Meni ukus prilično prija. Doduše, nikad ga nisam uzela na suvo, već uvek sa jogurtom i malinama. I naravno - mleveno.
 
Ne zalazeći u pouzdanost Googla, podaci na engleskom mi ne znače mnogo. Verujem da nisam jedini.
Zato bi trebalo da lepo napišeš odgovor na pitanje: kolika je sadržina u ribi i koliko ribe čovek treba da pojede da bi osetio loše posledice?
 
Izvini, ali ja i nisam previše saosećajna prema ljudima koji ne barataju engleskim, pa ne osećam dužnost da ti prevdem. Možda je to surovo i neuviđavno, ali tako je.
Ali šema je sledeća: najmanju količinu žive sadrži najsitnija riba. Tuna nije sitna riba, sardina već jeste.

Drugo, zvanično ne postoji bezbedan nivo žive u organizmu. Tvoje telo će, bez obzira na to, neki nivo tolerisati i detoksikovati. A u kojoj meri, to već pitaj svoju jetru i bubrege. Ne verujem da sam ti ja, sa 20ak godina i ALT- om i AST- om 17 i 19 neki parametar za poređenje :D

Neko me sad može pitati zašto želim da se heliram onda? Zbog jedne amalgamske plombe koju imam, ali ni to neću uraditi pre neko što zaista utvrdim stepen svoje intoksikacije živom putem uzorka kose. Ako je sve ok, neću ništa ni pipati, po principu "ne diraj lava dok spava". Ali, ja svakako moram da vadim tu plombu, a poznato je da do veće intoksikacije može doći prilikom vađenja amalgama zbog isparavanja žive pod pritiskom, i gutanja delića plombe, pa - radi predostrožnosti.

I naravno da tražim stomatologa koji će to uraditi na najbezbedniji način. To jest našla sam, ali oni praktikuju proceduru detoksikacije zeolitom pre i posle vađenja amalgama, pa dovodim u pitanje njihovu filozofiju.
 
Poslednja izmena:
I ne razumem kad me pitaš *ko sam ja*.

Ja sam gej, to je moj dominantni identitet. Osećam se malo kompromitovano.

Koja referenca ili koje zvanje te pokriva da kazes "kada živa, neurotoksin, predje krvno moždanu barijeru i ide u mozak, odatle je ni Bog otac ne može izvaditi".

Nisam imao nameru da te kompromitujem, vec da diskusiju podignem na visi nivo ako zaista imas validne reference za pricu o zivi koju ovde iznosis.

- - - - - - - - - -

Dodala sam posle da je helatni agensi koji takođe prelaze BBB mogu izvući odatle. Treba istražiti koji su to (DMSA jeste na primer). Stvar je elementarne logike - ako neki agens ne prelazi krvno - moždanu barijeru, kako će izvući živu koja prelazi + lipofilna, a mozak je sav od masti?

Ali sam proces heliranja nije bezazlen, jer može da dođe do redistribucije teških metala po organizmu, dakle nije dovoljno samo ih mobilisati, već i izbaciti. Zato se na početku heliranja ide sa uzimanjem helata na svaka 3 - 4 sata, da redistribuirani teški metal(i) bude pokupljen prvom dozom i izbačen novom dozom. Na kraju krajeva, ko hoće da se helira, neće tražiti savet od mene, tj valjda je svestan ozbiljnosti procedure, i svestan potrebe da se ona odradi pod nadzorom i konstantnim praćenjem stanja, kao i pauzama (uglavnom ide 3 dana heliranja, 4 dana pauze da se "prežive" efekti detoksikacije). Niti će to raditi na slepo, pre nego što proveri sopstvenu intoksiciranost živom ispravnim postupkom (slanjem uzoraka kose na analizu).

Riba zbog proteina.. nije mi ubedljivo, pored mesa. Radije bih gutala antibiotike iz mesa nego metil živu iz ribe. A ako imam pristup organski gajenim životinjama, ne moram ni toliko da se žrtvujem. I da, nema ribe koja nije zagađena. Ako je u vodi, zagađena je.

Ali crveno meso ima i sastojaka koji skode organizmu, a koje riba nema.
 
Ne treba mi nikakva specijalna referenca, jer je činjenica da je živa neurotoksin koji prelazi krvno - moždanu barijeru, elementarna :eek:
Neki metali je ne prelaze, neki prelaze, i živa je jedan od njih.

Mercury is capable of inducing CNS damage by migrating into the brain by crossing the BBB

A ako tebe bode deo da se iz mozga ne može izvaditi, treći put ponavljam da sam tu rečenicu dopunila delom da je može helirati helat koji takođe prelazi krvno - moždanu barijeru.
To je, ono, najosnovnija logika, nije kao da treba da te upućujem na pubmed.gov za to :eek:
 
I da, apropo onoga da organizam odmah izbacuje višak žive i da do intoksikacije može doći na kratko:

Živa se iz ljudskog tela izlučuje uriniranjem ili defekacijom ali se to obično odvija mnogo sporije nego što živa dospeva u organizam, što vodi u njenu akumulaciju u živom tkivu. Živa se taloži u vlasima kose kako ona raste a takođe može se naći i u majčinom mleku.

Zbog toga i test kose jeste najpouzdaniji*, jer se preko urina može videti samo nivo trenutno u organizmu cirkulišuće žive, pa je ta metoda pogodna kada se prate efekti heliranja - ako je heliranje uspešno, količina žive u urinu se povećava.

*meni je čudno što se kod nas ovaj test ne radi na VMA, među akreditovanim metodama ima određivanje opijata i diazepama preko ljudske kose, a teških metala ne :neutral:
 
Poslednja izmena:
Inače, šta misliš o ALA (alfa lipoičnoj kiselini)? Misliš li da je 300mg (koliko sadrži recimo Alphalipoin Forte Ivaničić i sinovi previše)? Čitala sam da su neki ljudi imali nepodnošljive efekte detoksikacije i od 50 mg, a kamoli 300mg.


Ozbiljno? :D
Meni ukus prilično prija. Doduše, nikad ga nisam uzela na suvo, već uvek sa jogurtom i malinama. I naravno - mleveno.

U kom smislu me pitas sta mislim o alfa lipoicnoj kiselini? Uopsteno ili u kontekstu tvoje *omiljene* teme - heliranja? Ako si mislila u vezi heliranja nemam nikakvo misljenje jer se nikad nisam *bavio* ALA-om u tom smislu tako da bih se ja na tvom mestu konsultovao sa nekom *ozbiljnijom* literaturom u vezi toga.
A o ALA-i ovako uopsteno znam ponesto. Mislim da je vazno da malo ozbiljnije (a ne povrsno) proucis temu samog KVALITETA raznih komercijalnih preparata ALA na trzistu. posto mislim da nije bas jeftin preparat (posebno u Srbiji, ako tu zivis) a nije svaka ALA ista.Velike su razlike u kvalitetu. Kao i kod jos nekih suplemenata (npr. Q10, glutationa, resveratrola...) od samih kolicina (miligramaze) mnogo vazniji je aspekt vrste- tj. oblika ( u hemijskom smislu) u kome se nalazi tih npr. 100 ili 200 ILI 300 mg ALA. Tako da su za tu pricu vazni neki termini poput *L i R izomera* (oblika) ALA, pa onda *stabilised* - stabilizovana ili obicna vrsta-gde je ova stabilizovana forma ALA superiorna ( a po nekim autorima zapravo jedino i vredna ) koje bi prvo trebalo SOLIDNO DA *PROKLJUVIS* pre nego sto doneses odluku sta ces da kupis i koristis. I to ne mislim da ce ti se desiti nesto po zdravlje opasno koriscenjem i ovih NEnajkvalitetnijih oblika vec ti moze biti zao para koje si dala za neki preparat ako kasnijim citanjem utvrdis da je bolje da si nabavila . nesto drugo. Ja povremeno koristim ALA preparate (obicno po par stotina mg jacine) kao *konfekcijski* antioksidans (znaci ne za neku spec. svrhu kao sto bi ti radila) a imam i prijatelja koji koristi stalno i mnogo vece doze od mene - 600 mg dnevno i nikad, ni on ni ja, nismo primetili nikakve famozne *nepodnošljive efekte detoksikacije* za koje si ti *citala da su neki ljudi imali*. Mislim da su to malo *bau bau price* ali ok - svako ima pravo na svoj (ne)opravdani oprez.
Kad kazes da ti ukus lanenog ulja *prilicno prija* jesi li sigurna da pricas bas o ULJU lana a ne o mlevenom SEMENU lana ? Za seme lana se slazem da nije ruznog ukusa - ono zapravo skoro da i nema neki (posebno nema intenzivan) ukus. Ali, cini mi se da ti govoreci o ulju zapravo mislis na seme (koje jedes sa jogurtom i malinama) jer kako bi ulje moglo da bude *mleveno*??? Ulje je ulje, ima ga u hladno cedjenoj varijanti u biospajzovima i , za vecinu ljudi, ipak je prilicno *bljak* ukusa i mirisa (za razliku od recimo divnog susamovog ulja ali ono, avaj, nije znacajan izvor omega 3).
p.s. Ako posle ovih *mera opreza* koje ti savetujem ipak resis da kupujes nesto od KLASICNIH GRADJANSKIH PREPARATA ALA ( poput ovog primera *Ivancic i sin* 300 mg) na nasem trzistu a ne neke *visokosofisticirane* ( a kojih kod nas verovatno i nema) mozes i da mi se javis na p.p. pa mozes mozda i da kupis od mene ako trenutno imam nesto takvo *na lageru* a obicno imam jer, kao sto rekoh, koristim i sam povremeno a i nabavljam za prijatelja (najcesce neke americkih proizvodjaca). Dobices sigurno dosta povoljniju cenu nego da to kupis negde u maloprodaji- apoteci. I nemoj ovo shvatiti u nekom ruznom smislu - nisam poceo da pisem na tvojoj temi sa *zadnjim namerama*- da ti uvaljujem preparate vec sam stvarno ono prvo napisao da bismo razjasnili temu o omega 3
 
Poslednja izmena:
Ok, razumem iz koje pozicije ti dolaziš kad pričaš o ALA, ali ja ipak dolazim iz drugačije - detoksikacije od žive/teških metala. Naravno da osoba koja ih nema, neće osetiti efekte detoksikacije, ali ja sam proučila par stranih foruma sa ličnim iskustvima, i to prvenstveno ženskim, jer su jelte, relevantnija za mene - efekat detoksikacije je bukvalno opisan kao da te "pregazio kamion", što je razumljivo, ako telo intenzivno izbacuje toksine, normalno je da će privremeno donekle obustaviti sve ostale funkcije dok ne završi taj proces. Slične efekte detoksikacije opisuju ljudi i kada se detoksikuju zeolitom. Bila bih jako pažljiva.

Zato sam te i pitala šta misliš o komercijalnim preparatima poput ovog Alphalipoin - a Ivančića i sinova, jer ja sam više u fazonu da ove suplemente (planiram i koenzim Q10 i glutation, kao i karnozin) kupujem u radnjama za bildere, ili naručujem online.

No, dok ja pošaljem svoj uzorak kose na testiranje, sačekam rezultate, pripremim se, proći će dosta vremena, dosta vremena da proučim sve moguće na ovu temu i odlučim se odakle ću kupiti suplemente. Uglavnom čitam stručne radove, članke na pubmedu, magistrature i doktorske disertacije. Nađe se ponešto i na srpskom. Što se ličnih iskustava tiče, čitam strane forume, to se već slabo šta nalazi na srpskom.

Kad kazes da ti ukus lanenog ulja *prilicno prija* jesi li sigurna da pricas bas o ULJU lana a ne o mlevenom SEMENU lana ? Za seme lana se slazem da nije ruznog ukusa - ono zapravo skoro da i nema neki (posebno nema intenzivan) ukus. Ali, cini mi se da ti govoreci o ulju zapravo mislis na seme (koje jedes sa jogurtom i malinama) jer kako bi ulje moglo da bude *mleveno*??? Ulje je ulje, ima ga u hladno cedjenoj varijanti u biospajzovima i , za vecinu ljudi, ipak je prilicno *bljak* ukusa i mirisa (za razliku od recimo divnog susamovog ulja ali ono, avaj, nije znacajan izvor omega 3).
Naravno da ne pričam o ulju, nisam koristila laneno ulje nikad, niti verujem da ću. Pričam o mlevenom semenu.

p.s. Ako posle ovih *mera opreza* koje ti savetujem ipak resis da kupujes nesto od KLASICNIH GRADJANSKIH PREPARATA ALA ( poput ovog primera *Ivancic i sin* 300 mg) na nasem trzistu a ne neke *visokosofisticirane* koje sam prethodno pomenuo mozes i da mi se javis na p.p. pa mozes mozda i da kupis od mene ako trenutno imam nesto takvo *na lageru* a obicno imam jer, kao sto rekoh, koristim i sam povremeno a i nabavljam za prijatelja. Dobices sigurno dosta povoljniju cenu nego da to kupis negde u maloprodaji- apoteci. I nemoj ovo shvatiti u nekom ruznom smislu - nisam poceo da pisem na tvojoj temi sa *zadnjim namerama*- da ti uvaljujem preparate vec sam stvarno ono prvo napisao da bismo razjasnili temu o omega 3

U redu, mogu ti se javiti na PP da mi kažeš i pokažeš šta imaš od proizvoda, ali kao što rekoh gore, neću se upuštati u kupovinu dok ne obavim ekstenzivno istraživanje i dok, naravno, ne sačekam rezultate toksikološke analize.
 
Poslednja izmena:
Ali šema je sledeća: najmanju količinu žive sadrži najsitnija riba. Tuna nije sitna riba, sardina već jeste.
Koliko sam shvatio ne možeš da navedeš podatke koji bi podržali tvoj stav. Iznosiš paušalne opšte ocene koje su same po sebi tačne kao princip, ali to ne znači da smo u nekoj velikoj opasnosti.

Kad god se pomenu ovakve novootkrivene opasnosti kao "patogena zračenja", "teški metali", "industrijska zagađenja" značajno je znati koliko to deluje na čoveka.
Ovog trenutka se mnogo priča o raznim "opasnostima" koje su toliko male da su nemerljive a prave i dokazane opasnosti se prećutkuju.
Štaviše verujem da se neke nove opasnosti naglašavaju upravo zato da bi se prave opasnosti zaobišle!

Niko ne pominje da li su pojedine nove opasnosti ili možda i sve zajedno ravne, više ili manje opasne od duvanskog dima. Pri tome ne mislim samo na pušače nego i na one koji moraju da ih trpe.
Lično verujem da sve nove opasnosti zajedno čine manje štete nego jedna jedina cigareta, ispušena u stambenoj prostoriji!

O čemu onda pričati?
 
Zapravo, o ovoj opasnosti se uopšte i ne priča :eek: što sam i navela u prvoj rečenici uvodnog posta.

Ali ok, iscimaću se da pronađem i to što tražiš, samo preciziraj - hoćeš tačan podatak koliko žive ima u kojoj ribi? Pošto ne možeš dobiti tačan podatak, kapiram da se razlikuje od mora do mora :lol: možeš dobiti samo gradacijski prikaz.

Ili hoćeš podatak koji nivo žive je bezbedan za čoveka?
 
Zapravo, o ovoj opasnosti se uopšte i ne priča :eek: što sam i navela u prvoj rečenici uvodnog posta.

Ali ok, iscimaću se da pronađem i to što tražiš, samo preciziraj - hoćeš tačan podatak koliko žive ima u kojoj ribi? Pošto ne možeš dobiti tačan podatak, kapiram da se razlikuje od mora do mora :lol: možeš dobiti samo gradacijski prikaz.

Ili hoćeš podatak koji nivo žive je bezbedan za čoveka?
Ne, ništa od toga!
Hoću da znam koliko kilograma ribe čovek treba da pojede da bi šteta bila ravna jednoj jedinoj popušenoj cigareti!
Ako se to meri desetinama kilograma, metričkim centima ili tonama sve je jasno!
 
Joj, Gospode, diskutujem sa osobom koja ne zna šta je CNS - centralni nervni sistem i i dalje ne konta da se ovde govori o živi iz amalgama - amalgamske zubne plombe :roll: te mi kaže "ne znam odakle ti živa".

Ima je i oko tebe, ne brini.. u tvojim metalnim plombama, u ribi, u ovim štedljivim ekološkim sijalicama...
 
Joj, Gospode, diskutujem sa osobom koja ne zna šta je CNS - centralni nervni sistem i i dalje ne konta da se ovde govori o živi iz amalgama - amalgamske zubne plombe :roll: te mi kaže "ne znam odakle ti živa".

Ima je i oko tebe, ne brini.. u tvojim metalnim plombama, u ribi, u ovim štedljivim ekološkim sijalicama...
Ako je u ribi ima koliko u plombama - ne vidim razlog za brigu. Beznačajan uticaj - prema merilu koje sam ranije naveo.
"Štedljive" fluorescentne sijalice ne volim i ne koristim. (LED može.)
 
Dobro, e, mislim takvi slučajevi i nisu baš validni. Jedino ako ta živa nije pokupljena pa je isparavala vremenom.

Elementarna živa u tiplomerima nije opasna. Može se i progutati, samo će biti izbačena.
Opasna su živina isparenja, i naravno živa u ribi.

Upravo si pritisnula ON dugme, svim dezurnim teoreticarima zavera. Oni bre i vakcine hejtuju zbog nekadasnjeg tiomersala u njima, koji nazivaju "zivom" a kamoli zivu iz toplomera da progutaju haha.
 

Back
Top