Тајна акција српских авиона

212 km, ne 220. Jos jedna stvar, ja sam naveo krajnji domet a ne efikasni. To su dvije razlicite stvari.

Iranci kazu da itekako ima sanse - vidi knjigu od Toma Coopera "Iranian F-14 Tomcats in Combat" o iskustvima iz iransko-irackog rata iz osamdesetih.



Lave, to o chemu ti prichash su frizirani AIM-54 na iranski nachin.
Ispravio sam se za domet u narednom postu, al' ti ochigledno imash "selektivan" vid pa si prevideo tu poruku...but, no worries... kapiram ja takve...

Btw i za tebe isto kao i za gosn. Texa, navedi 1 (JEDAN) zvanichan pogodak AIM-54 u neprijateljski avion (ne iranske "lovachke priche"). :rtfm:
 
Lave, to o chemu ti prichash su frizirani AIM-54 na iranski nachin.
Ispravio sam se za domet u narednom postu, al' ti ochigledno imash "selektivan" vid pa si prevideo tu poruku...but, no worries... kapiram ja takve...

Btw i za tebe isto kao i za gosn. Texa, navedi 1 (JEDAN) zvanichan pogodak AIM-54 u neprijateljski avion (ne iranske "lovachke priche"). :rtfm:

Nikakve lovacke price, naveo sam ti knjigu. Iranci tvrde da imaju 60-tak pogodaka, ali ako ti ne prihvatas nikakve druge izvore osim americkih, to je vec nesto drugo. Mada, knjigu je napisao amerikanac, pa je i taj uslov na kraju krajeva ispunjen.

Uostalom, gledaj logicki - da li zaista mislis da za 8 godina aktivne upotrebe u iracko-iranskom ratu nije bilo pogodaka? Tesko vjerovatno.
 
Majstore, i Obamin otac je rodjen u Africi pa mu je sin sad predsjednik Amerike.

A sto se tvog pitanja tice, "on September 13, 1980, Major Mohammad-Rez Attaie shot down an Iraqi MiG-21 with an AIM-54 Phoenix missile while flying border patrol." To je prvo obaranje cilja u borbi raketom AIM-54 i u Cooperovoj knjizi taj dogadjaj je opisan na stranici 36-37. Dakle, Amerikanci nemaju potvrdjenih pogodaka za Phoenix rakete, ali Iranci imaju itekako. A to sto se danas USA i Iran ne mogu smisliti, to je posebna tema jer u sedamdesetim nije bilo tako (ugovor "Persian King" je u to vrijeme bio najunosnija prodaja oruzanih sistema u americkoj istoriji).
 

Back
Top