Sve i svasta...za sve mame, tate, trudnice, bivse trudnice, tinejdzere, svekrve..:)

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja na neku duze ture nisam isla sama sa njim kolima. Jer, sta se desava, on uspe da se sam otkopca, izvuce se ispod kaiseva kojima je vezan, onda pocne da luduje pozadi, otvara prozor i sl. tako da mi je frka ako sam na putu ili vozim brzo da li mogu da intervenisem oko njega jer smo do sada uglavnom na voznje van grada isli tako da neko sedi pozadi sa njim. Ali ndama se da cemo se odvaziti i da ce biti prilike za neko dugo popodne pa da onda sve to ima smisla.
 
hehe mukica,on hoće da se zabavlja u kolima...i Gabriel je tako u prvo vreme,onda sam mu stavila igračke u krilo,i ima neka platnena hm,nešto sa pregradama što okačiš na prednje sedište ispred njega,pa napuniš njegovim igračkama,grickalicama itd.,i onda to on može da dohvati pa se zabavi na putu...eto ja sam na kraju to tako izmanevrisala,a od tada je zaista miran,pustim muzu i polećemo...evo još malo pa će mi i kola biti ponovo u funkciji,jedva čekaaaaaaaaaaaaaam....
 
Pa ovako...pocela da radim jos prosle godine u oktobru...od tada frkaaa...jos su mi uvalili 2 puta nedeljno popodne engleski+1 put sa Ognjenom logoped=nema vremena ni za sta:besna: Uglavnom momci su dobro...Ogi ce sada 5god, Sergej 2.5...i taako...idu u vrtic...Kako ste vi?...Gabrijel ima oko 4god?...Kako ide sa govorom?(cini mi se da si se nesto zalila ili sam ja to pobrkala:rumenko:)
 
ennna jako me zanima kako Ogi napreduje kod logopeda?ajde piši mi malo opširnije ako imaš vremena...Gabriel sada ima 3,5 godina i još uvek ne priča.odnosno on nas jednostavno zeza,i kada već više ne može naše nagovaranje da izdrži onda kaže koju reč i juri dalje i više nikada ne kaže tu istu reč...a engleski parla sa tatom tečno,a sa nama kod kuće i sa drugarima,prijateljima neće da priča...zato ja zaista mislim da jednostavno njemu toliko fali ta očinska figura u životu,da eto to je tatina privilegija da sa njim priča...psiholog je rekla da sačekamo sada do septembra pa će onda videti šta dalje,da li treba kod logopeda itd...a opet ja ga letos odvela kod logopeda i lepo žena kaže dok ne propriča ona nema šta da radi sa njim,ona je stručna da kada dete progovori da vežba neadekvatan izgovor itd,.a ne da uči dete da propriča...ma pojma nemam,ali znam da imam izuzetno tvrdoglavo dete,i možda sve potiče od toga...
a jel sa Sergejom još uvek idete na one vežbice,ili je sada već sve u redu?
 
Sa Sergejom je sve ok...trci sve u sesnaest...a sto se tice Ogija i logopeda to je malo duza prica...Ogi je fenomenalno napredovao od kada je krenuo kod logopeda....mi smo krenuli sa 3.5god...on tada nije znao da kaze ni kako se zove...otprilike samo mama, tata, baba, bam-bam...da bi sada posle 1.5god stigao svoje vrsnjake sa recnikom i gramatikom jedino sto mu fali dosta slova...lepo je sto Gabrijel govori engleski, al pokusaj to da smanjis na najmanju mogucu meru, ne pustaj mu crtace na engleskom jer se cesto dogoi da deca progovore srpski sa engleskom gramatikom jer je mnogo prostija...nas logoped je bio strogo protiv toga da Ogi uopste ima dodir sa engleskim dok ne nauci srpski, odnosno dok ne prihvati srpsku gramatiku...medjutim, oni su svi poceli da uce engleski u vrticu...i hvala bogu nije smetalo...
 
moje je misljenje da se ni jedno dete ne moze maziti toliko da ne govori...i meni su prodavali te fore, kao ima sve ne mora nista da trazi...ja sam sama videla da dete ima problem...sada je sa Sergejem sve drugacije...sto potvrdjuje da sam bila u pravu...on nema nikakvih problema sa govorom i tacno vivis kako dete svaki dan uvodi po neku novu rec, ponavlja najslozenije dok ne pogodi kako ispravno zvuce, uvodi nova slova...ja sam se izvezbala sve to da cujem sa Ognjenom...
 
pa slušaj,ne mogu ja njemu da zakočim taj jezik kada se na engleskom sporazumeva sa tatom...ja nikada sa njim nisam pričala na engleskom ni reč,ali dete mora da širi i taj vokabular da bi mogao da se sporazumeva sa drugim roditeljem,to jest tatom,arapski smo već i ovako izvadili iz opticaja dok ne progovori i na mađarskom,a tu je i srpski,pošto mnogo drugara a i komšije na ulici pričaju na srpskom...
 
moje je misljenje da se ni jedno dete ne moze maziti toliko da ne govori...i meni su prodavali te fore, kao ima sve ne mora nista da trazi..

Ja sam već jednom pisala na ovu temu, ali nije zgoreg da ponovim. Moj mlađi sin do 3 godine nije pričao ništa. Samo baba, deda, mama, tata i sce, što je značilo "srce", a tako je zvao starijeg brata. Apsolutno je sve razumeo, bio samostalan, hodao, nije nosio pelene od godinu dana, ali nije pričao. Kada je progovorio, sa dobre 3,5,bliže 4 godine, to je bilo katastrofalno. Samo po dva sloga, niko živi nije mogao da ga razume. Ja nisam zaposlena, i sve vreme sam bila sa njim i razumela ga odlično, i stariji sin, koji je dosta vremena provodio sa nama, takođe ga je odlično razumeo. Čak je bilo situacija da ni ja ne razumem, pa pitam:"Dušane, šta Sava kaže?" Ne možete da zamislite kako je taj njegov govor izgledao. MM, svekar, svekrva, zaova su osobe koje su svakodnevno bile manje ili više vremena sa njim, a ništa ga nisu razumeli. Ništa. Recimo, ovako je recitovao sa 4 godine:
PA, PA, GO, VA,
PO, PA, GU, VA. Ko bi ikako mogao da zna šta je on odrecitovao? A evo prevoda:


PA (Paja) PA (Patak) GO (dobio, jer je kasnije kada je progovorio govorio gobio, umesto dobio) VA (zadatak)
PO (poljubi) PA (patku) GU (guzicu) VA (slatku)

Znači, horor od priče. Ili, čuva ga moja svekrva, i posle dužeg vremena ja dolazim, a ona sva očajna kaže: "Gordana, on meni stalno nešto priča, a ja ga ništa ne razumem". Jedna od rečenica koju joj je ponovio milion puta, a ona ga belo gledala, glasi: POTA TAMIVO. Ja kažem: prolaze kamioni, a njemu se lice ozari, kao, napokon si došla da prevedeš. Znači, ne mogu prežaliti što nisam imala, a ni našla način da kupim kameru, jer to je zaista neponovljivo i neispričivo. Svega se ja tog sećam, ali ne mogu sebi oprostiti što se na bilo koji način nisam snašla za pare, da ostane ovekovečeno.

Tako je pričao do 5 godina, i onda je krenuo kod logopeda. Danas priča kao advokat, ima izvanrednu dikciju, i smeje se naravno kada mu prepričavam kako je progovarao.

Mislim da ako dete nema problema sa sluhom, ne treba brinuti. Čim čuje, progovoriće. Neko pre, neko kasnije. Kao i što nauče na nošu, ili da hodaju, voze bicikl u razlišitom uzrastu, tako je i sa pričanjem.

Mici, ja mislim da je tvoje dete još dodatno zbunjeno srpskim i mađarskim, pa sa ocem engleskim...Prati ga, ali smatram da tu ništa nije alarmantno.
 
ZD i ja mislim da nije alarmantno,zato i kažem da ja jednostavno imam jedno veoma tvrdoglavo dete...on apsolutno dobro čuje,čak što više u audio-vizuelnoj sobi se ispostavilo da čuje i mnogo višlje frekvencije nego normalno ljudsko uho,znači više decibele,i tada sam shvatila zašto mom detetu smeta galama,ili kada je veća buka itd.,on u momentu stavi ruke na uši,jer mu je preglasno i jer čuje frekvencije mimo onoga što mi čujemo...i eto sa sluhom ispitali ama baš nikakvih problema nema,jeste ponekad selektivno čuje,ali koje dete ne....a ponekad se iznenadim da u momentu izgovori reč koje u njegovom dobu još i ne bi trebalo da zna,a još i kaže u kontekstu i recimo ta reč ima i Ć i Đ,i lepo svaki glas na mestu kaže reč i piči dalje...nije da ne ume,nego neće,u to sam uverena...a vaspitačice rekle prošle godine kada je krenuo u vrtić da ne brinem,kada krene u vrtić grupa će ga vući,i moraće sa drugarima da propriča...a šta se desilo,njih ima 24 u grupi,i nije se desilo da grupa prigrli njega i da on propriča,nego je on povukao svu decu sa sobom i počeli svi sa nonverbalnom komunikacijom...vaspitačice jednostavno nisu htele da veruju...znači on ima toliku neku harizmu i moć da sve protera na svoj način,da je za neverovati...ja ga ne silim...a logoped mi je letos rekla da se nikako ne pravim glupa kada mi on nonverbalnom komunikacijom nešto pokazuje ili hoće,da nikako ne govorim da ga ne razumem,nego da sve i dalje ide svojim tokom,da ga ne pritiskam,jer bi to čak imalo kontraefekat,nego da ga pustim njegovim tempom...kako se izbori za sve što želi,tako će i propričati kada on bude hteo...no ipak me zanima šta će sada psiholog reći u vrtiću,i kako će sada komunikacija teći sa njegovim drugarima u grupi...da li će oni privoleti njega da priča,ili će opet on povući celu grupu...
 
Drustvanceeeeeeeee.....evo i mene da vam se javim....:)Bili mi gosti mesec dana,brat i sestra....trka i frka svakog dana...spremi kucu,spremi rucak,trci na posao,juri kuci,ajd vodi ih u grad...pa u krug:)Nemamo nekih novosti,ja radim,Nikola raste,mnogo je dobar,slusa,prica sve,zna cak i pricice da isprica,jedina muka nam je nosa:(nece i nema sanse da ga naucimo...ludim,nece nista da kaze...ja ga skinem i pustim ga da ide go,on mi se ukaki na sred kuhinje i tek tad dodje da mi kaze:mrgreen:Ako mozete nekako da me posavetujete sta da radim?Kako su vasa deca ostavila pampers?Brinem se jer treba sad u septembru da krene u vrtic...
E da...i najgora muka je sto njemu uopste ne smeta ako je upisken,nema veze,ceo dan bi on tako isao i ne smeta mu...uh
 
dobro jutro!
vidi ti to mi o vuku a vuk na vrata....eto nam inajdić...baš mi je drago što si se javila..a to za pampers,šta da ti kažem treba puno strpljenja i strpljenja..napravi pauzu,nemoj da ga gnjaviš nošom,jer ćeš postići kontraefekat...kada se desi recimo da piški ili kaki negde gde ne treba samo ga smireno opomeni da je on već veliki dečko,i da ne bi trebalo da tamo vrši nuždu,i da sledeći put više pazi i da ti javi pa ćete brzo na nošu ili wc šolju...samo nemoj da ga grdiš...pa onda polako sa puno priče priče priče doći će i do toga da sve uradi kako treba...a sada kad krene u vrtić i tamo će mu pomoći da se odvikne...videće drugare koji su već bez pelena,a i vaspitačice brzinski odvikavaju od pelena,ništa ne brini biće sve to dobor....javljaj se sada češće...:zag:
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da se prijavim na jutarnju kaficu...Dobro jutro Mici...E to sto si ispricala o neverbalnoj komunikaciji se desilo i nama...i ja sam mislila da ce Ogi imati problema u vrticu jer ne govori-a ono deca ga prihvatila bas takvog i komunicirali sa njime neverbalno...znaci nikakvih problema nije bilo...a Indijancic sto se tice pelena...sta da ti kazem...i mi skidamo Segeju pelene vec citavo leto...i ide prilicno traljavo...stigli smo do toga da ne nosi pelene ceo dan, ponekad se upiski u gace, uglavnom kaki na kosu, mada je u pocetku to isto tako radio na sred sobe, u kuhinji...mi smo mu pokazivali, kao to je fuj, bljak...tako svaki put i nekako je ukacio...samo im treba sto vise pricati...
 
ennna i kod nas je ista situacija sa vrtićima,spojene grupe,tako da ja pošto sam leti uglavnom slobodna,a i baka može da uskoči,njega leti uopšte ne vodim,nit su njegove vaspitačice,nit u njegovom vrtiću,ali hvala Bogu mi imamo baku koja može da uskoči a i leti sam jedino slobodna,pa mogu da izmanevrišem da on leti ne ide..evo sad u septembru ponovo kreće...a jeste bili negde na letovanju?

Wenerice i ti na poslu?kako su vragolani?...evo ja moram do centra da uplatim vrtić,pa da sam mirna do septembra dok ne stigne račun,a dotle moramo leti da idemo do centrale Radosnog detinjstva i tamo uplaćujemo za letnje mesece,kao da nam drže mesto i akontaciju...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top