SUOČAVANJE ....

Kako bi regovali?

  • Nikako ne bih mogla da se pomirim sa tim

  • Bilo bi mi jako teško .... ali moje je dete

  • Pomirila bih se sa situacijom .. kako je tako je

  • Na sve bih načine pokušavala da pomognem


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Da,da.

Eto jos jedne uzasne price.Knjiga koja me je toliko...uplasila,da tako kazem.:neutral:
Treba da je procita svako dete.
Secam se kada sam ja procitala Decu sa kolodvora ZOO..Toliko sam se uplasisla,da mi droga nikad nije padala na pamet,a u mom drustvu je bilo i onih koji puse marihuanu,ali nikad nisam probala ni dim.Nisam zelela.Sve je stvar licnog izbora.
Vrlo je bitno dete informisati o svemu ,razgovarati,imati razumevanja,i verovati da ce izrasti u normalnu i zdravu osobu.
 
Mislim da svako dete dok odrasta gradi svoj stav o sebi kroz porodicu i tako gradi svoju licnost,mada znam po sebi da kada dodje pubertet deca vise veruju "prijateljima" nego porodici pa je zato bolje izraditi prijateljski stav sa decom jer nam to moze pomoci da na vreme uocimo takve vrste problema i resimo ih na sto bolji nacin ako je to moguce.Mada postoji jedna vrsta blokade kod roditelja kada su takve stvari u pitanju jer kad bi nam neko rekao sa strane dete ti se drogira ili dete ti je gej prva reakcija obicno bude neverica i ne prihvatanje u smislu MA NE,MOJE DETE?NEMA SANSE.,jer znamo da ga nismo tako vaspitali i onda roditelji postanu slepi za takve stvari jer jednostavno ne zele da ih primete,a kada konacno otvore oci obicno bude kasno.Zalosno ali je tako.Kao kad kazemo MA NEMOZE TO MENI DA SE DESI a onda BUM i neznas sta te je snaslo. Trebamo se zapitati da li mozda mi negde gresimo pa to nasu decu tera na stranputicu jer verujem da je dovoljna i najmanja sitnica koja mozda nama promakne kao nebitna ali na nasu decu ostavi duboki trag.Zato treba prvo da vaspitamo sebe da bi mogli vaspitati svoju decu. Ima jedna fina izreka:VOLIMO SVOJU DECU I KAD SU KRIVA,JER CE IH ZIVOT KAZNJAVATI I KADA TO NISU. Suocimo se sa tim ;)
 
Nadam se, ali ja imam taj trip u glavi da ako se na sva zvona udari: "Sve je dozvoljeno, živela demokratija", da će se cela priča oteti kontroli.

Ko zna kakva će biti ova planeta za 10-15 godina i da li će je uopšte biti.

Ali neke stvari se mogu preduprediti. Nadam se....

Ja samo želim da uradim sve što je u mojoj moći. Znam da decu ne možemo držati pod staklenim zvonom, ali im treba usaditi svest o tome šta je dobro, a šta nije.
Ali ja ne želim da budem "poslednji mohikanac" i da svoju decu držim u "srednjem veku". Mislila sam da ipak neke moralne norme treba da postoje i ne sviđa mi se što se te granice stalno pomeraju i vode ka ...čemu?

Meni to izgleda kao haos. :sad2:
Našoj deci će možda nešto drugo biti normalno, to se menja sa promenom generacija.
Meni se već sada ne sviđa taj stav "šta ima veze", a bojim se da će biti sve labavije.

Pokušavam da držim korak sa vremenom, ali meni se stvarno više sviđaju moralne norme iz vremena naših roditelja. Priznajem da sam staromodna. :aha:

Ne shvatam zasto mislis da je "sve dozvoljeno". Postoji zakon, zar ne? Nije dozvoljeno ukrasti, ubiti, silovati, pretuci, nije dozvoljeno kupiti i posedovati drogu. Mnogo stvari nije dozvoljeno zakonom! I ljudima treba dosta da prekrse zakon, nije to tek tako - probudi se covek jednog dana i pocne okolo da ubija, siluje i drogira se.
Demokratija nije bezakonje, bezakonje je anarhija a demokratija nema nikakve veze sa anarhijom.
http://en.wikipedia.org/wiki/Democracy
Izvolte :D.

Druga stvar su moralne norme a one se menjaju da bi bile u skladu sa novim informacijama! Znanje o odredjenim oblastima nam pre nije bilo dostupno - kao sto ti verujes da je biseksualizam nenormalan tako su i ljudi verovali da je Zemlja ravna ploca a svakog ko je tvrdio drugacije su slali na lomacu. Znaci, to je tad bilo ne samo verovanje nego je sve drugacije predstavljalo krivicno delo koje se kaznjavalo smrcu.
Kad se napokon ustanovilo Zemlja nije ravna (znaci, doslo se do novog saznanja) - to vise nije predstavljalo krivcno delo, jer, slazes se i sama da je besmisleno. :D

Ja potpuno isto gledam i na homoseksualizam i biseksualizam. Ako je vec naucno utvrdjeno da to nije pitanje izbora i da se covek takav rodi (genetika, hormoni...ne znam tacno ali sve postoji napisano :D), kako onda i dalje mozemo da insistiramo da je to krsenje nekakvog zakona? A posto nije kaznjivo zakonom, onda cemo zakljuciti da je krsenje moralne norme u pitanju. Kao sto vidis, nase verovanje uvek nekako kaska za informacijama - to je normalan proces i ljudima treba da se naviknu na nova znanja, pogotovo ako su ta "znanja" duboko vezana za njihov licni vrednosni sistem.

Tako da se meni cini da se radi upravo o ovome a ne o nekom slomu sistema i vrednosti. Da, tvoje vrednosti moraju da se menjaju ali ti to dozivljavas kao slom sto uopste ne mora imati veze sa slomom drustva kao takvog.

Ali i ti imas izbor - mozes insistirati na svojim pravilima (pravilima iz generacije tvojih roditelja) a mozes se i prilagoditi. Samo bi trebalo da shvatis da ti ne preti nikakvo zlo od neceg novog i tebi nepoznatog.
Deci kad odrastaju, ceo svet je nov i nepoznat. I oni su nova generacija ciji ce vrednosni sistem biti potpuno drugaciji od tvog. I kako onda uopste mislis da ih vaspitavas u duhu cak ne ni svojih, nego u duhu pravila svojih roditelja? I tvoji roditelji su imali svoje, a imali su i babe i dede. Po ovome sto pricas, mi zapravo ne bi trebalo ni da smo se mrdnuli od prvih ljudi na planeti jer taj prvi roditelj je sigurno bio u pravu a sve novo je shvatao kao pretnju svom drustvenom ustrojstvu. :D
I da li je tako? Nije, naravno.

I mislim da je pravi nacin da se proveri svoj stav bas ovaj.
 
@Beso

Naravno. Baš zato sam i tražila da diskutujemo o ovome. Jer vidim da su "moje" moralne norme prilično zastarele već sada. A tek u odnosu na sledeću generaciju...ihaaaj...
Upravo to o čemu govoriš sam rekla: ne želim da ostanem zarobljena u "svom" vremenu i da dovodim svoju decu u konfliktnu sitaciju u pogledu moralnih normi. Želim da se prilagodim vremenu jer sam svesna tih promena sa svakom novom generacijom. Samo sam rekla da kod mene to sporije ide jer se meni ni sadašnje moralne norme ne sviđaju, a kamoli neke buduće.
Pošto želim najbolje svojoj deci, shvatam da moraju imati realnu sliku. Ne želim da ih zbunjujem niti namećem osećaj krivice ako im više odgovaraju savremene moralne norme od onih koje su za mene normalne.

Nisam sigurna da li je jasno šta želim da kažem.

Što se tiče demokratije i anarhije, htela sam da kažem da i zakoni u demokratskom društvu postaju sve labaviji. Evo nam primer droge ili prostitucije u npr. Holandiji. Ljudi su se oduvek drogirali, a prostitucija je najstariji zanat. I bili su zakonom zabranjeni, a u nekim zemljama više nisu. Pa onda, ubice za koje se dokaže da su psihički bolesni, završe u mentalnim ustanovama umesto u zatvoru. A da ne pričam o smrtnoj kazni! To mi je tek dno dna. Ukinuti smrtnu kaznu. Pa onda, ubica završi u zatvoru, a posle nekoliko godina ima pravo žalbe i na kraju ga puste.... Ima tu milion stvari koje su se menjale i zakonski jer demokratija brine o pravima pojedinca. A da li je to u interesu društva?

U svakom slučaju, hvata me panika kad pomislim u šta može ovaj svet da se pretvori.
 
U svakom slučaju, hvata me panika kad pomislim u šta može ovaj svet da se pretvori.

Opet panika, a? :D

Ne tvrdim ja da je nase drustvo idealno ali sto imas tako malo poverenja u sistem?
Da pojasnim pitanje - zasto mislis da novine koje se unose moraju da budu destruktivne?

Legalizovanje prostitucije - nacin da prostitucija bude pod kontrolom, nista vise od toga. Znaci, ne zeleno svetlo u smislu morala nego pokusaj da se ta pojava organizuje, da zene ne budu pod vlascu makro-a (jer im drzava zapravo nudi pomoc), borba protiv trgovine belim robljem...itd.
Nije se neko toga dosetio bezveze i sa namerom da te unisti.
 

Back
Top