Studiranje u Beču

Cao,ljudi!

Treba mi nekoliko informacija. Naime, ja studiram ekonomiju u Bg, planiram da zavrsim do juna,i da upisem Master u Becu. Ja sam posecivao sajt WU,gledao sam smer marketing i prva nejasnoca mi je bila u vezi uslova kriterijuma.Jedan od njih je da, pored min 180 ects poena, treba i neki spit iz Business Administration koji nosi 45 ECTS. Sta to znaci???
Drugo je sto se tice engleskog: uslov je english as native language,to je kao ok,ali mi ovo nije jasno:" full Bachelor's program done in English (at least 3 years, university confirmation required)" i ovo "certificates of exams taken at WU in English Business Communication worth at least 10 ECTS credits and with a weighted average grade of 2.49 or better"??????????
Trece je sto se tice posla u Becu. Koliko znam, master studenti imaju pravo da rade 20h nedeljno. Kakvi su poslovi u pitanju,kolika je fiksna min satnica? I kakvo je stanje po pitanju fakulteta, jer je ovaj smer full time..i da li mora sa njima da se ganjas oko termina predavanja, kad radis??? Bio bih jako zahvalan na odgovoru, posebno onima koji su bas sada u becu,sada studiraju ekonomiju tamo, i rade pored studija!!
Unapred hvala
 
Poštovani,

ovo je tema koja i mene zanima pa sam odlučio da postavim određena pitanja.

Naime, ja sam završio Arhitektonske master studije i zeleo bih da upišem doktorske u Beču. Želeo bih i da dobijem što više informacia na ovu temu ukoliko je moguće.Neka od pitanja koja su mi trenutno na umu su:

1. Kakva je procedura upisivanja doktorskih studija u Beču (korelacija nasih univerziteta i tamošnjeg)?
2. Zna li neko koji se uslovi trebaju ispuniti za upis na iste?
3. Kolika je školarina?
4. Koliko traje kurs učenja jezika?
5. Kada su upisi?
6. Opšti utisci sa Arhitektonskog fakulteta u Beču?

Osim ovih pitanja zanima me i sve ostalo jer se u ovom trenutku ne mogu setiti svih pitanja, a koje cu ukoliko ih se budem setio postaviti u nastavku.

Izvinjavam se na mojoj neinformisanosti jer nisam imao previše vremena da se raspitam i utvrdim određene činjenice jer sam skoro diplomirao i u problemu sam sa slobodnim vremenom.

Hvala vam unapred.
 
Cao, ja sam iz Beograda, maturankinja sam i planiram da sledece godine odem da studiram u becu medjunarodno pravo po mogucstvu ali ne zatvaram i druge opcije. Ako ima ovde bilo ko ko moze da mi kaze sta je potrebno da bi se otislo u bec na studije, da li je neophodno prvo ovde upisati i koliko je novca otprilike mesecno potrebno, najmanje? Hvala unapred :)

Da moras se upisati prvo ovde pa onda uzeti potvrdu da si upisana na fakultet kao redovan student od dekana od ostale dokumentacije treba ti sve sto pise na ovom portalu http://www.studiraj.eu/ba/procedura-upisa/ dobro to procitaj jer je sve napisano jasnije da ne moze biti...
Sto se tice novca nadam se da znas da ako nemas nikoga tamo moras pripremiti 5000e na racunu ako imas ispod 24 godine,ako imas iznad 24. godine 9500e naravno te pare ne moras stalno imati na racunu,jer kad predajes za vizu oni traze izvod iz bankovnog racuna da ti te pare imas da sebe izdrzavas u Austriji...Znaci u principu je stavis pare,izvadis potvrdu...Kad je predas za vizu skines pare sa racuna i vratis ih...

Ako si pitala koliko para ti treba to tih nebih mogao tacno odgovoriti,ali evo par stvari koje sam ja morao platiti i moracu placati mesecno...
Ako ne znas nemacki placas kurs 434e(semestarski)+17,50e neko studentsko osiguranje na Uniju.
Treba ti oko 200-300e cak i do 400e za stan ili dom(Ali za domove se moras prijaviti dosta ranije,stanove ces tesko naci za 200e,mozda za 300e ali nadje se od 400-500e).
Za hranu i izlaske stvarno ne znam...jer je to relativna stvar.Ali evo ja mogu da ti kazem da sam izasao jednom i bez 50e i vise,nema izlazka...
Ako ces uzimati austrijsku karticu za telefon,a verovatno hoces racunaj na minimum 10e mesecno,ako hoces i telefon da uzmes onda 20e(mada za neke telefone moras i odmah uplatiti 100-200e i vise).
Racunaj 50e za WGKK(studentsko zdravstveno osiguranje).
Onda Semestarska karta za javni prevoz kosta 75e(ali je ne mozes kupiti bez semester tickett-a,to dobijes na uniju kad upises semestar i mozes je kupiti za toliko para samo do 26god,ako imas 26 ili vise placas je 150e)ili mozes kao ja godisnju kartu(ali je placas mesecno)po 50e ili manje.
Treba ti 160e za vizu to je to sto mi za sad pada na pamet...
 
Poslednja izmena:
Htela bih da te pitam ako si vec zainteresovan da pomognes, da li mozes da mi kazes par informacija vezana za studiranje u Becu. S obzirom da sam ja jos srednja skola ja bih upisala nesto u Becu ali da su studije na engleskom jeziku, pa me zanima koji fakulteti mogu da se upisu na engleeskom tamo i koliko se placaju i da li je i koliki nivo znanja nemackog jezika potreban. :) Hvala unapred.

Evo ti link za sve studije na engleskom jeziku ili engleskom i nemackom jeziku...Sto se tice nemackog ako je studij samo na engleskom ne treba ti nemacki ako nije onda ti treba B2 nivo nemackog...I za to moras imati sertifikat kao dokaz...Imas tu i ispisano koliko se placa semestar na nekim fakultetima...Naravno ima tu i privatnih fakulteta koje mozes preskociti...
http://www.oead.at/fileadmin/oead_zentrale/willkommen_in_oe/international_programmes/International_Programmes.pdf
 
Cao,ljudi!

Treba mi nekoliko informacija. Naime, ja studiram ekonomiju u Bg, planiram da zavrsim do juna,i da upisem Master u Becu. Ja sam posecivao sajt WU,gledao sam smer marketing i prva nejasnoca mi je bila u vezi uslova kriterijuma.Jedan od njih je da, pored min 180 ects poena, treba i neki spit iz Business Administration koji nosi 45 ECTS. Sta to znaci???
Drugo je sto se tice engleskog: uslov je english as native language,to je kao ok,ali mi ovo nije jasno:" full Bachelor's program done in English (at least 3 years, university confirmation required)" i ovo "certificates of exams taken at WU in English Business Communication worth at least 10 ECTS credits and with a weighted average grade of 2.49 or better"??????????
Trece je sto se tice posla u Becu. Koliko znam, master studenti imaju pravo da rade 20h nedeljno. Kakvi su poslovi u pitanju,kolika je fiksna min satnica? I kakvo je stanje po pitanju fakulteta, jer je ovaj smer full time..i da li mora sa njima da se ganjas oko termina predavanja, kad radis??? Bio bih jako zahvalan na odgovoru, posebno onima koji su bas sada u becu,sada studiraju ekonomiju tamo, i rade pored studija!!
Unapred hvala

Sto se tice prvog dela najbolje ti je da pretrazis malo ovaj forum http://www.studiraj.eu/forum/index.php pa ako ne nadjes sta ti treba postavis i pitanje sta ti nije jasno...Sto se tice posla da master studenti imaj pravo da rade 20h mesecno sto ti znaci ili da ces raditi svaki dan(osim subote i nedelje) po 4 sata ili 4 dana po 5 sati...Poslovi koji se rade su pitanje uopste da li ces posao naci...Jer to ne izgleda tako lako koliko se cini jer moras naci poslodavca koji ce za tebe pokrenuti proceduru dobijanja radne dozvole...A to skoro niko nece da uradi...Naravno ako imas nekog tamo,mozda bi mogao da ti pomogne oko toga...Poslovi su znaci ono sta uspes da nadjes...sem ciscenja stanova,cuvanje dece,deljenje flajera...Ti poslovi su u nekoj sivoj zoni pa ti ne treba radna dozvola...
Naravno bez vize ne mozes raditi niti dobiti radnu dozvolu...Ako si na kursu nemackog ne mozes raditi,ali ima ljudi koji su uspeli da se zaposle i dok su bili na kursu...
 
Zeleo bih da studiram u Becu.

Zanima me odakle poceti ?

Upises fakultet u Srbiji,najbolje bi ti bilo da pogledas koje smerove imaju u Becu,izaberes jedan i taj upises u Srbiji jer se moras prebacivati sa smera na smer...

Za sve ostale koji se pojave na ovom forumu od 2013. godine se uvode skolarine oko 726e po semestru za studente koji dolaze iz drzava koje nisu clanice EU.Za Univerzitet Bec(Universität Wien)nije jos sigurno da li ce se placati skolarina tj. da li ce studenti iz Srbije i okoline placati skolarinu.
I uvode se prijemni ispiti za informatiku,biologiju,ekonomiju,arhitekturu,biohemiju i farmaciju.
Obavesticu vas ako dodje do nikih izmena...
 
Na univerzitetu Universität Wien studenti iz Srbije ne placaju skolarinu??? :O

Pa ne placaju po nekom dogovoru sa Austrijom,medjutim nesto su se gadno poostrili sto se tice toga,tako da moramo sacekati sledeci semestar da bi znali sa sigurnoscu...Novosti su jedino da je to sve sad samo na papiru i da to jos tek treba da ode u parlament...Pa ce se tek posle toga znati na cemu smo...
 
Cao svima , ja sam apsolvent na ekonomskom fakultetu u beogradu. Da li neko zna uslove prebacivanja na ekonomiji u Becu? Koje su procedure i sl.? Ja sam cuo da uslovi postoje tj. da moze i da posto dolazis is srbije oni ti daju oko godinu dana da ucis jezik.Unapred hvala..
 
Evo ovako... prelistala sam celu ovu temu i dobila maltene sve informacije koje su mi bile potrebne :) Jedno veliko hvala svima koji su ovde dali informacije iz prve ruke (posebno Mitternachtstraeumer-u i Damirdrummer-u, ali i svima ostalima :worth: ), narocito vama koji ste uspeli i sada studirate preko u Becu :)

A ja bih cisto da rezimiram ono najbitnije sto je u ovoj temi izlozeno, a vi me ispravite ako nesto pogresim ili dodajte ono sto izostavim

Dakle, polaze se prijemni na fakultetu u domovini i upisuje se, i odma se salju dokumenta u Bec. Upisuje se obavezno na isti ili sto slicniji smer na kojem potom zelite da studirate u Becu.
Od dokumenata potrebno je: onlajn preregistracija na sajtu Unija, popunjen formular sa sajta, potvrda da ste redovan na tom i tom faksu, svedocanstvo iz 4. godine kao i diploma, takodje posebna potvrda o zavrsenom srednjem skolovanju (Universitätsreife tj. admission statement) [ovo daje ministarstvo prosvete, zar ne?], sertifikat o poznavanju nemackog jezika minimum B2 nivo (ako imate naravno) i kopija pasosa.
Dokumenti koji su na srpskom naravno moraju se prevesti kod sudskog tumaca. Apostille pecat nije potreban!! Nijedan srpski zvanicni dokument ne mora biti legalizovan na bilo koj nacin da bi bio vazeci u Austriji (zahvaljujuci ugovoru o medjusobnom oslobadjanju javnih isprava od legalizacije koji Srbija i jos mnoge zemlje u komsiluku imaju sa Austrijom) (evo pise ovde) (i evo ovde)

Potrebno je 8-10 nedelja sacekati odgovor od Austrijanaca o tome da ste primljeni. Tada se juri viza u ambasadi pomocu dokumenata o prijemu na studije koje ce vam poslati zajedno sa dokumentima koje vracaju.
Za dobijanje vize je potreban neki vid garancije da mozete tamo da se izdrzavate, tj. ili da imate tamo nekog ko ce potvrditi da ce vas izdrzavati, ili oko 5000 evra na racunu za prvu godinu. Taj iznos mora pisati samo na izvodu racuna u banci, dakle cim to pokazete u ambasadi i cim dobijete vizu na osnovu toga, pare ne moraju vise biti tu tj. vracate ako ste pozajmili :)

Sto se tice kurseva nemackog za one koji nemaju sertifikate o tome nista ne znam, jer pricam nemacki tecno :p

Na sajtovima http://www.studiraj.eu/ba/procedura-upisa/ i http://studentpoint.univie.ac.at/en/home/ su sve potrebne informacije za studiranje u Becu.

Studije na Glavnom Uniju u Becu su trenutno i dalje besplatne za drzavljane Srbije a i ostalih balkanskih drzava, medjutim kako ce se to razvijati je neizvesno, s obzirom da mogu uvesti skolarine kad im se cefne maltene. (Medjutim cula sam od nekoga da bi ta stogodisnja privilegija koju imamo trebalo da traje do 2018).
Za sad se sigurno placa tih 17,50 evra za uclanjenje u austrijsko drustvo studenata ili tako nesto, i 50 evra za zdravstveno osiguranje.


Ovo bi trebalo da je najbitnije. Zamolila bih one koji su sad tamo da nas izvestavaju o tome da li ce skolarine biti ponovo uvedene za nas ili ne :) I ako je ovde nesto bitno izostavljeno ili pogresno, nek me ispravi.

A ako nekoga uopste interesuje, cetvrta sam godina gimnazije i pokusacu sledece godine da odem u Bec da studiram hemiju ;)
 
Zdravo ljudi!
Imam par pitanja,zanima me da li postoje neki fakulteti na drugom jeziku,ili mora i iskljucivo je na nemackom?
Neke osnovne informacije kada,kako da upisem neki fakultet?Gde da citam i od cega da pocnem?

I uopste,kako je tamo studirati?Ziveti?

:bye:
 
Pozdrav svima, ja studiram MASTER na FH WIener Neustadt blizu Beca. Predao sam sve potrebne dokumente u Magistrat 35, a proslo je sad vec mesec dana i nisu me zvali za vizu. Dok je moj drug iz hrvatske vec dobio (25 dana je cekao). Kakva iskustva imate sa dobijanjem vize??? Inace moja iskustva sa FH WN je da je tesko i da nam daju previse projekata i domacih zadataka. :)
 
Cao ljudi,
ja bih molila ako moze neko da mi objasni par stvari,bila bih vam zahvalna.
tek sam pocela ovih dana malo da se raspitujem oko studija pa me zanima da li mozete da mi pomognete.
E,ovako u poslednje vreme razmisljam da upisem ove godine akademiju umetnosti u Novom Sadu tj.bar bi pokusala.Vise iz razloga sto me zanimaju studije u Austriji tj.u Becu slikarstvo,e sad koliko sam skontala svi nasi ovde upisuju fakultete pa se prebacuju za Austriju.Pa mene zanima da li to vazi i za fakultete umetnosti ili ne?Posto je ipak specifican prijemni za te fakultete... ili moram/mogu polagati u Becu?I iskreno nije mi jasno zasto se to radi tj.polaze kod nas pa onda tamo prebacuje?Jel zbog lakseg prijemnog,skolarina ili cega?Ja inace imam 30 godina i udata sam zavrsila sam visu tekstilnu skolu u Bg-u ali po starom progamu pre bolonje pa predpostavljam da sa tom skolom ne mogu nista da uradim sto se tice priznavanja ispita,zato sam se odlucila za ovaj korak.Sto se tice skolarina zanima me da li neko zna sta se desava na tom polju,da li i dalje se ne placaju ili ce uvesti za akadmiju i skolarine?Sto se tice jezika,to mi je isto problem ne znam nemacki ali planiram da krenem da ga ucim,da li je on obavezan ili imaju kursevi u Austriji pri fakultetu koji mogu da se pohadjaju?Ovo pitam posto sam negde procitala da postoji i ta mogucnost.U svakom slucaju ja planiram da krenem da ucim jezik uskoro samo me zanima koji nivo predznanja jezika moras da imas da bi mogao da studiras u Becu?I sto se tice para posto imam 30 godina ja na racunu moram imati 9500e kao dokaz,ali ako ide i sa monom suprug da li to zanci da treba jos toliko i za njega?Udavih vas ja ali stvarno bih volela ako mozete bar neke odgovore da mi date,posto sam pitala na jos par foruma niko mi nije odgovorio.Ili bar neko da mi se javi ko ima iskustva sa akademijom u Becu bila bih vam zahvalna.
 
Vidjet ćete, ove godine kada ja moram ići na faks, a želim silno u Beč, počet će se plaćati. Nego, dragi Damirdrummer, kako tebi ide studiranje? Jesi li se snašao, prijatelju? Koliko shvatih, ti si trebao početi ovu jesen? :)
 
Ne znam da li je jos ta stranica aktivna ili ne, ali mozda netko naleti pa mi odgovori... Zanima me studiranje arhitekture u Becu na TU sveucilistu...zanima me kvota stranih studenata clanica EU, posto ce Hrvatska sljedece godine uci u EU...
 
Vidjet ćete, ove godine kada ja moram ići na faks, a želim silno u Beč, počet će se plaćati. Nego, dragi Damirdrummer, kako tebi ide studiranje? Jesi li se snašao, prijatelju? Koliko shvatih, ti si trebao početi ovu jesen? :)

Pa ja sam trenutno na kursu nemackog...Koji mi ide dobro :) Bicu tu jos naredna dva semestra...Da sam se snasao,jesam,naletao sam na neke probleme ali posto zivim ovde kod tetke a imam i sestru ovde,pa gde god zaskripi oni mi pomognu...Izvinjavam se svima kojima ne odgovorim retko sam ovde,posto pisem sa jako sporog laptopa i nemam zivaca da ga ukljucujem...
 
A ja bih cisto da rezimiram ono najbitnije sto je u ovoj temi izlozeno, a vi me ispravite ako nesto pogresim ili dodajte ono sto izostavim

Dakle, polaze se prijemni na fakultetu u domovini i upisuje se, i odma se salju dokumenta u Bec. Upisuje se obavezno na isti ili sto slicniji smer na kojem potom zelite da studirate u Becu.
Od dokumenata potrebno je: onlajn preregistracija na sajtu Unija, popunjen formular sa sajta, potvrda da ste redovan na tom i tom faksu, svedocanstvo iz 4. godine kao i diploma, takodje posebna potvrda o zavrsenom srednjem skolovanju (Universitätsreife tj. admission statement) [ovo daje ministarstvo prosvete, zar ne?], sertifikat o poznavanju nemackog jezika minimum B2 nivo (ako imate naravno) i kopija pasosa.

Posebna potvrda o zavrsenom srednjem skolovanju ti je drugim recima DIPLOMA.

Potrebno je 8-10 nedelja sacekati odgovor od Austrijanaca o tome da ste primljeni. Tada se juri viza u ambasadi pomocu dokumenata o prijemu na studije koje ce vam poslati zajedno sa dokumentima koje vracaju.
Za dobijanje vize je potreban neki vid garancije da mozete tamo da se izdrzavate, tj. ili da imate tamo nekog ko ce potvrditi da ce vas izdrzavati, ili oko 5000 evra na racunu za prvu godinu. Taj iznos mora pisati samo na izvodu racuna u banci, dakle cim to pokazete u ambasadi i cim dobijete vizu na osnovu toga, pare ne moraju vise biti tu tj. vracate ako ste pozajmili :)

Cisto da kazem suma od 5000e nije potrebna ako imate nekog da vas izdrzava ali taj ko vas izdrzava mora imati odredjeni prihod da bi ste mogli tako predati za vizu...Ja sam isao tako ali ne znam koliko je novca potrebno po clanu porodice...A s obziorm da smo u ovom stanu samo ja i tetka a i ima dobar prihod...nije bilo problema...I dodacu samo da svi koji imaju iznad 24god moraju imati 9500e na racunu...Mada svima traze razlicitu sumu...nekome su trazili 7000e a nekome su cepidlacili i za 50e kojih mu je falilo na racunu do spomenute sume...

I ne ceka se striktno 8-10 nedelja na odgovor,ja sam cekao tri nedelje...A ima neko ko je cekao i duze od 12 nedelja...Tako da sto pre posaljete dokumente tj. na pocetku roka za slanje dokumenata...pre ce biti obradjeni...

Studije na Glavnom Uniju u Becu su trenutno i dalje besplatne za drzavljane Srbije a i ostalih balkanskih drzava, medjutim kako ce se to razvijati je neizvesno, s obzirom da mogu uvesti skolarine kad im se cefne maltene. (Medjutim cula sam od nekoga da bi ta stogodisnja privilegija koju imamo trebalo da traje do 2018).
Za sad se sigurno placa tih 17,50 evra za uclanjenje u austrijsko drustvo studenata ili tako nesto, i 50 evra za zdravstveno osiguranje.

Ovo bi trebalo da je najbitnije. Zamolila bih one koji su sad tamo da nas izvestavaju o tome da li ce skolarine biti ponovo uvedene za nas ili ne :) I ako je ovde nesto bitno izostavljeno ili pogresno, nek me ispravi.

Nazalost bilo bi to super da je tako i da ima ugovor o besplatnom studiranju za nase studente...Ne treba olako uzimati to sto svi pricaju kako je studiranje besplatno...Ali odavno oni imaju zakon da univerziteti sami odlucuju o visini skolarine...tako da novosti su da se nazalost na svim univerzitetima skoro placa 726e po semestru...Na Uni Wien koliko pise na sajtu Student Point-a,studenti iz Srbije i BiH placaju 380e po semestru...Ali to treba jos da bude potvrdjeno...

I jedna preporuka oko slanja dokumenata je da ako imate novca posaljite dokumente DHL-om placa se 4500din ali vam dokumenti stignu odmah sutra od dana kad ih posaljete...A mozda vas i potrefi promocija kao i mene i platite 1300din da posaljete dokumente...:)
 
Bez znanja njemačkog jezika, teško da se može završiti fakultet u Beču, jer osim studija tamo treba i živjeti. Zato je moj savjet upisati tečaj njemačkog jezika.

Moze se ziveti i studirati i bez znanja nemackog jer postoje studiji na Engleskom a i vecina ljudi razume engleski...Mada po mom misljenju ako mozes idi da ucis nemacki...Sigurno ti nece skoditi da znas jos jedan jezik...pogotovo imas u planu da ostanes u Austriji(mada ta prica zavisi od mnogo drugih faktora,od kojih je znanje enemackog jedan od najbitnijih)
 

Back
Top