Što znači biti član crkve?

Kod nas su clanovi oni koji su krsteni kao JS i koji se drze Bozje reci u svom zivotu i aktivno podupiru delo propovedanja...

Zato deluje da ima malo JS a kada bi svi tako brojali bilo bi ih manje od JS...

JS se drze onoga sto se zapoveda za hriscane da se redovno sastaju
t da dopunim
Jevrejima 10
24 Razmišljajmo jedni o drugima* kako bismo se podsticali* na ljubav i dobra dela,
25 i ne propuštajmo svoje sastanke, kao što neki imaju običaj, nego hrabrimo jedni druge, tim više što vidimo da se približava dan
Tako da JS se redovno sastaju...
 
t da dopunim
Jevrejima 10
24 Razmišljajmo jedni o drugima* kako bismo se podsticali* na ljubav i dobra dela,
25 i ne propuštajmo svoje sastanke, kao što neki imaju običaj, nego hrabrimo jedni druge, tim više što vidimo da se približava dan
Tako da JS se redovno sastaju...
Lepo ali znam i neke sredine gde se i pravoslavci isto kao i vecina protestanata,redovno sastaju...i,sta cemo sad ?
 
Verska pripadnost je lična stvar i da svako ima pravo na svoj sopstveni način praktikovanja vere,
Dokle god to ne ugržava tvoj ili tuđi život i zdravlje.

Da, svako se može izjasniti kako hoće. Tako imaš hrišćanske zajednice
kojima je Hrist zadnja rupa na svirali, kao i budističke zajednice koje sve
rade samo ne ono što je Buda govorio. Ali, to je njihovo pravo.

Kada slušaš ljude koji su bliže crkvi prišli, ti tu ne možeš da nađeš ni
dve slične priče. Što znači da Bog ima nebrojeno načina da nekoga
sebi približi. Svako će čuti u svoje vreme i na svoj način. Ideja da bi svi
trebali da rade isto što i ti, onda kada i ti, je ego trip i nepoverenje u
Boga i ljude.
 
Dokle god to ne ugržava tvoj ili tuđi život i zdravlje.

Da, svako se može izjasniti kako hoće. Tako imaš hrišćanske zajednice
kojima je Hrist zadnja rupa na svirali, kao i budističke zajednice koje sve
rade samo ne ono što je Buda govorio. Ali, to je njihovo pravo.

Kada slušaš ljude koji su bliže crkvi prišli, ti tu ne možeš da nađeš ni
dve slične priče. Što znači da Bog ima nebrojeno načina da nekoga
sebi približi. Svako će čuti u svoje vreme i na svoj način. Ideja da bi svi
trebali da rade isto što i ti, onda kada i ti, je ego trip i nepoverenje u
Boga i ljude.
Svako ima pravo na svoj način praktikovanja vere, ali isto tako verujem da postoji odgovornost koja ide uz versku pripadnost.
 
Svako ima pravo na svoj način praktikovanja vere, ali isto tako verujem da postoji odgovornost koja ide uz versku pripadnost.
Kako neko ko živi u neznanju može biti odgovoran? U društvenom
sistemu, na materijalnom nivou, to se može očekivati. U duhovnom
nije moguće duhovno nerazvijenima da budu odgovorni.

Da su svi ljudi oboženi, za crkvom ne bi ni bilo potrebe. Kao što ni
zdravstvo ne bi postojalo da su svi ljudi zdravi. I kako niko ne traži
od ljudi da budu zdravi da bi došli kod lekara, tako je besmisleno i
tražiti od ljudi da budu sveci da bi prišli crkvi.
 
Kako neko ko živi u neznanju može biti odgovoran?
Pa, vidi, odgovornost je pomalo kompleksna stvar. Neznanje nije opravdanje za odgovornost..Ako neko živi u neznanju, možda nije svestan svojih postupaka ili posledica koje mogu iz njih proizaći. Ali, to ne znači da ne može biti odgovoran. Odgovornost može uključivati i sposobnost učenja, prilagođavanja i preuzimanja odgovornosti čim osoba postane svesna svojih postupaka ili situacije. Dakle, možda će trebati malo truda i podrške da se osoba osposobi da preuzme odgovornost, ali i dalje postoji mogućnost za to.
 
Pa, vidi, odgovornost je pomalo kompleksna stvar. Neznanje nije opravdanje za odgovornost..Ako neko živi u neznanju, možda nije svestan svojih postupaka ili posledica koje mogu iz njih proizaći. Ali, to ne znači da ne može biti odgovoran. Odgovornost može uključivati i sposobnost učenja, prilagođavanja i preuzimanja odgovornosti čim osoba postane svesna svojih postupaka ili situacije. Dakle, možda će trebati malo truda i podrške da se osoba osposobi da preuzme odgovornost, ali i dalje postoji mogućnost za to.
Da tako je
Neznanje nije opravdanje za neodgovornost.
Krivi su sto su u neznanju...
Svi smo odgovorni Bogu.
 
Slazem se da postoji poziv da budemo deo zajednickog Bogosluzenja i svakako da postoje veliki razlozi da se to zaista praktikuje ali sta cemo sa sledecom Isusovom objavom:

Mat.18,20:
"...Jer gdje su dva ili tri sabrani u ime moje ondje sam ja među njima..."

Kao sto se jasno vidi,dovoljno je da se cak i dvoje saberu u ime Isusovo i da je to preduslov da i Isus bude medju njima sto ce reci da tu manjinu ponekad mogu sacinjavati i bracni drugovi ili citava porodica.
E sad kljucno je utvrditi sta uopste znaci formulacija "sakupiti se u Isusovo ime" pa ako je to mozda ziveti u skladu sa Njegovim zapovestima ili jos preciznije - odluka da se zivi onako kako Bog trazi (uz sve padove i uspone) - onda je to dokaz da je ta pomenuta manjina deo onih medju kojima je i Hristos,aludirajuci pre svega na Crkvu i pored evidentnog fizickog otsustva !
Mislim da postoji puno razloga kada se mogu i trebaju okupljati vjernici, a kako si naveo, gdje je dvoje ili troje u ime Kristovo, On je s njima. Ali, to ne treba biti zamjena za bogosluženje, naravno, i obiteljska okupljanja su blagoslovljena.
Da rezimiram - ako je neko u fizickom smislu i iz nekog razloga van Crkve dok ujedno zivi onako kako treba u skladu sa Bozjim zapovestima onda Crkva definitivni nema nikakvih razloga za sankciju vec se treba fokusirati kako da tog coveka/porodicu vrati u svoje redove ...pa cak i ako je potrebno da se preduzmu neke konkretne mere koje su mozda bile razlog za to distanciranje !!!
Svakako, ako prepoznaju dobre članove, za njih se treba zauzeti. No, kada ja ne bi tako (govorimo hipotetski) mogao do svoje crkve iz ovog ili onog razloga, navratio bi u neku drugu, jer Bog ima svojih vjernih u svakoj crkvi, recimo u Pravoslavnu ako sam u Srbiji ili neku drugu gdje ima dobrih Božjih slugu...
 
Pa, vidi, odgovornost je pomalo kompleksna stvar. Neznanje nije opravdanje za odgovornost..Ako neko živi u neznanju, možda nije svestan svojih postupaka ili posledica koje mogu iz njih proizaći. Ali, to ne znači da ne može biti odgovoran. Odgovornost može uključivati i sposobnost učenja, prilagođavanja i preuzimanja odgovornosti čim osoba postane svesna svojih postupaka ili situacije. Dakle, možda će trebati malo truda i podrške da se osoba osposobi da preuzme odgovornost, ali i dalje postoji mogućnost za to.
Ne živi neko u neznanju, nego svi. Čitavo čovečanstvo živi u neznanju.
Sa izuzetkom veoma malog broja ljudi koji su spoznali svoju pravu prirodu.

Elitistički pogled na religiju je ego trip. Mi smo posebni i samo mi imamo
pravo da pripadamo ovoj crkvi. Odabrani, posebni, izuzetni, najbolji, a
svi ostali manje vredni da se maknu da im ne zagađuju sredinu. To više
priliči masonskim redovima nego crkvi.
 

Back
Top