• Forum Krstarice neće biti dostupan u periodu od 10:00 do 11:00 časova zbog planiranog tehničkog održavanja. Hvala na razumevanju.

Stitna zlezda

E to je ono sto i mene plasi, to povecavanje lobusa...Jel si pokusala neko alternativno lecenje?
Ja sve sto sam nalazila od alternative za stitnu zlezdu se odnosilo na regulaciju funkcije zlezde, bilo da je hiper ili hipo. Ali za te strukturne promene tipa ciste I cvorici nista isam nasla. Pila sam neki caj, sirup, mazala melem I za sada to nije dalo nikakve efekte :(. Ako neko zna neka prijavi.

- - - - - - - - - -

Odlučila sam se na operaciju, jer nema onog ko ima veze sa medicinom da me nije pitao zašto mi je tolika štitna žlezda. Nezavisno od mog endokrinologa. Samo ona na to nije obraćala pažnju. A moja štitna žlezda je velika 17 godina, i ima očuvanu funkciju. Da bi se moja dr endokrinolog šokirala kada me videla posle dve godine, sa konstatacijom:"Iju, kolika Vam je štitna žlezda. Mora napolje, obavezno". I dok je kucala izveštaj, nekoliko puta je podizala pogled, gledala u mene, i samo se iščuđavala u stilu:"Ju, ju, jao, kuku, kolika štitna žlezda." :eek: I naravno, uputila me na skener, pa kod hirurga.

Na skeneru se pokazalo da postoji tumor na štitnoj žlezdi, a hirurg kada je videla snimak rekla je da je odavno trebalo da se izvadi. Odavno, zato što se desni režanj toliko proširio da uopšte ne zna kako će uspeti to sve da iseče i očisti, jer je mnogo visoko, a i vrlo blizu nekog velikog krvnog suda. I ona i endokrinolog su mi rekle da će početi da mi pravi smetnje prilikom disanja, da ću imati gušenja zbog njene veličine, i da je to ranije bio stav da se velike štitne žlezde ne diraju ako im je funkcija očuvana, ali da novija istraživanja pokazuju da to nije tako.

Vadili bi je celu, tu ne postoji dilema.

Jel znas koliko ti je velika zlezda? Kolika je bila a kolika je sada, kazes da se menja vec 17 godina. Jel imas ideju sta je uticalo na nju?

- - - - - - - - - -

I nisam cula da salju na skener, svi slucajevi za koje ja znam su isli na punkciju...
 
Nisu mi pri ruci rezultati. Kada odem kući prepisaću, mada su je do sada merili sto puta, i uvek drugačije izmere. Neko dužinu, neko širinu, neko porečni presek. Nikada nije isti dr merio dva puta. Uvek neko drugi, a svako ima sopstvenu viziju šta treba da se izmeri.
Mene nisu upućivali na punkciju, samo na UZ i skener.
 
postoje mnogi ljudi sa normalnim vrijednostima antitela u krvi, koji nemaju autoimuni proces...pa im je opet žljezda uvećana i pod hroničnom upalom...
a i titar antitela nije u korelaciji sa uvećanjem žljezde, i progresom bolesti...ima ljudi sa niskim nivoom antitela pa im je funkcija žljezde slaba, ili uopšte ne postoji, a opet ima ljudi sa visokim antitelima, pa im je funkcija očuvana...a nekim čak žljezda ostane fizički nepromjenjena...
sve u svemu, mnogo komplikovano i zaebano..:aha:
 
u sv sl t3 i t4 su ti ok..tako da mozda si u nekom stresnom periodu,mozda imas klasican hsimoto A mozda subklinicki tireoiditis zato ti kazem vidi antitela kakva su meni je tako tsh bio malo visi al u graicama(retko preko) i t3 i t4 su mi ok ali su antitela isla u visine:)tako da bi ja jos uradila one 2 vrste antitela da sam na tvom mestu...jer sam ja tako lrvo radila privatno testove i sve mi je bilo super al nisam antitela pa mi je kasnije kad sam isla kod doktorke ona i njih trazila..
 
Poslednja izmena:
a procitala sam negde na dr forumu kako je neki dr rekao da vise od polovine zena u srbini ima problema sa stitnom samo sto pola njih nikad ne ode kod dr..msm bukvalno da je neko napisao 60% to je fazon svaka dr zena..
 

Hm...t3 i t4 idealno skoro, a TSH blaago povisen.

T4 i TSH rade kao povratna sprega, obrnuto su proporcionalni jedan drugom, hipofiza preko TSH kontrolise rad stitaste zlezde i lucenje T4, pa ako je TSH povecan, trebalo bi da je T4 nizi, pa zato hipofiza stimulise stitastu zlezdu preko povecanog TSH da luci vise T4 jer se luci manje nego sto treba.

Tako da mi ovo i nije bas najjasnije, t4 je dobar a TSH povisen....Verovatno je tvoje telo izbalansiralo stvari vec sada, jer ga je nesto isporemetilo iz balansa - pa je verovatno T4 bio nizak, TSH se lucio mnogo vise nego sto ti sada pise da bi se T4 podigao u normalnu, T4 se onda podigao a TSH polako se smanjivao sa lucenjem, i kada si vadila krv, uhvatila si ovakvo trenutno stanje..... Mozda ce kada prodje jos vremena TSH biti i on u normali i sve ok....

Zeznute su kod stitaste autoimune bolesti, gde samo telo napada stitastu zlezdu, gledajuci je kao strano telo koje treba unistiti, kao uljeza....
I onda imunoglobulini napadaju tkiva stitaste zlezde, i pri tom napadu ona ispusta akumuliranje T hormone, pa se javlja HIPERtireoza, a onda kada se oni otpuste u krv i prodje neko vreme, onda osoba polako ali sigurno zapada u HIPOtireozu, pa iskusi sve negativne cari i HIPER i HIPO patologije stitaste zlezde i naj.,,be ko zuti.

U svakom slucaju, ona 2 antitela TPO i onaj drugi uraditi i pregledati stitastu na ultrazvuku i to kod proverenog nekog prof. doktora, a ne obicnih endokrinologa, jer cujem da su mnoge upropastili i olako im zapoceli hormonske terapije koje nisu bas kao npr lek protiv glavobolje.

- - - - - - - - - -

a procitala sam negde na dr forumu kako je neki dr rekao da vise od polovine zena u srbini ima problema sa stitnom samo sto pola njih nikad ne ode kod dr..msm bukvalno da je neko napisao 60% to je fazon svaka dr zena..

To je zasigurno netacno.... Jeste da ima puno zena koje oboljevaju, cak od 8-20 puta vise nego muskarci, ali ono - nije bas svaka druga da ima problema...To bi znacilo da izadjes u svoju ulicu i onda svaka druga komsinica pije lekove za stitastu, jedna zdrava, jedna mrsava sa buljavim ocima, jedna zdrava, jedna debela i usporena, pospana i tako dalje.... To nema sanse.

Slicno bi bilo kao kada bi na osnovu toga sto danas postoji mnogo muskaraca koji su celavi, izreknemo konstataciju - polovina muskaraca su celavi, sto nikako nije slucaj.
 
Hm...t3 i t4 idealno skoro, a TSH blaago povisen.

T4 i TSH rade kao povratna sprega, obrnuto su proporcionalni jedan drugom, hipofiza preko TSH kontrolise rad stitaste zlezde i lucenje T4, pa ako je TSH povecan, trebalo bi da je T4 nizi, pa zato hipofiza stimulise stitastu zlezdu preko povecanog TSH da luci vise T4 jer se luci manje nego sto treba.

Tako da mi ovo i nije bas najjasnije, t4 je dobar a TSH povisen....Verovatno je tvoje telo izbalansiralo stvari vec sada, jer ga je nesto isporemetilo iz balansa - pa je verovatno T4 bio nizak, TSH se lucio mnogo vise nego sto ti sada pise da bi se T4 podigao u normalnu, T4 se onda podigao a TSH polako se smanjivao sa lucenjem, i kada si vadila krv, uhvatila si ovakvo trenutno stanje..... Mozda ce kada prodje jos vremena TSH biti i on u normali i sve ok....

Zeznute su kod stitaste autoimune bolesti, gde samo telo napada stitastu zlezdu, gledajuci je kao strano telo koje treba unistiti, kao uljeza....
I onda imunoglobulini napadaju tkiva stitaste zlezde, i pri tom napadu ona ispusta akumuliranje T hormone, pa se javlja HIPERtireoza, a onda kada se oni otpuste u krv i prodje neko vreme, onda osoba polako ali sigurno zapada u HIPOtireozu, pa iskusi sve negativne cari i HIPER i HIPO patologije stitaste zlezde i naj.,,be ko zuti.

U svakom slucaju, ona 2 antitela TPO i onaj drugi uraditi i pregledati stitastu na ultrazvuku i to kod proverenog nekog prof. doktora, a ne obicnih endokrinologa, jer cujem da su mnoge upropastili i olako im zapoceli hormonske terapije koje nisu bas kao npr lek protiv glavobolje.

- - - - - - - - - -



To je zasigurno netacno.... Jeste da ima puno zena koje oboljevaju, cak od 8-20 puta vise nego muskarci, ali ono - nije bas svaka druga da ima problema...To bi znacilo da izadjes u svoju ulicu i onda svaka druga komsinica pije lekove za stitastu, jedna zdrava, jedna mrsava sa buljavim ocima, jedna zdrava, jedna debela i usporena, pospana i tako dalje.... To nema sanse.

Slicno bi bilo kao kada bi na osnovu toga sto danas postoji mnogo muskaraca koji su celavi, izreknemo konstataciju - polovina muskaraca su celavi, sto nikako nije slucaj.
prvo mozda si u pravu za br obolelih al ti je lose obksanjenje..
pa prvo ja izgledam ko najzdraviji i najsrecniji zvrk i celog zivota kad god se ponasam normalno ljudi me pitaju sto si smorenaXD
u sv sl meni je terapija mozda mrvicu pomogla a ovako simptome neke nisam ni imala...e sad dr je sto msm da su meni rano ustanovili sta jesu pa kao bolje da se leci na vreme..da ne luduje posle..al ajd pricala sam ti..
dr kad cekam tamo na salteru na endokrinologiju meni vecina tj skoro svi izgledaju normalo..
u sv sl poenta je sledeca:
neko moze da ti deluje normalno a da mu nesto fali a ti to ne vidis jer vesto krije,ili da ni sam ne zna,ni da su mi simotomi lako vidljivi...
ili da mu skoronjsta ne fali jer je "slabo bolestan":lol:
al opet to ne znaci da nije bolestan i da nema problema sa sitnom..msm pola ljudi prodje kroz pola zivota dok ne skotnaju sta im je..
trece ljudi su se toliko navilkli na stres da sve uzimaju zdravo za gotovo...ma normalno je da se nerviram patim jng srbija itd...
msm ja iskreno mislim da ima jedno bar dooosta psihickih bolesnika znaci stvarno onih kojima je potreban doktor al ne idu...i bice ih sve vise..

nego da se vratim na stitnu ona moze biti zamaskirana drugim problemima a i sporo da se razvija plus uzmi u obzir i to sto ljudi nece kod dr i eto ti pola neutvrdjenih sl..
msm ne kazem da je informacija tacna ali kazem da sigurno ima dosta njih koji ni ne znaju sta imaju ili to prepisuju necem dr..



e sad malo da odmaknem kd teme sto se tice bolesnih ljudi i koliko ih ima pa brate ja ako krenem da ti redjam koliko primera znam da su imali neku bolest ili umrli sto roditelji prijatelja sto rodbina sto ovaj sto onaj pa smorio bi se...cak sam i temu na psihologiji otvarala...mada msm da je to vise posledica bobardovanja itd...al brate da ih ima sa falkom ima,da padaju ko.muve padaju..
msm aaj ovako meni je neko blizak umro u 5 razredu od raka,
onda babu cu da preskocim ona je imala svojih muka za vise str,deda seceras,onda obe tetke piju lekove za pritisak,jedna jos za jos nesto dr,onda stric od dr tetke ima brata sa psih poremec. onda njegov sin je imao sl problema i pije lekove,onda
jedoj drugarici mama umrla kad smo bili mali od bolesti,
jednoj je umro tata prosle god od srca
drje umrla mama od duze bolesti sa bubrezima
onda trecoj je umro tata pre par godina isto neka bolest
onda znam da je jednoj devojci iz mog odeljenja mama isla na operacij ne znam ni cega,
komsija ima bajpas il sta god znam daje isao na operaciju srca,
onda dr komsinicia rak dojke pa su je rezali hvala bogu prezivela,e ista mi je pricala da joj je muz bolestan(nesko tesko sr.) onda cek da se setim e daaaa tetka je msm isla na operaciju za neku manju glupost ne secam se tacno sta,e kad smo kod nje njen drugar je isto umro od neke bolesti,onda isto znam devojku koja ima ms al je ok ono blaza vezija il je pod kontrolom il sta,
e da setila sam se jos dve devojke iz moje osnovne kojima su keve umrle od bolesti neke,jedna rodjaka ima neki poremecaj,ujak je jedan seceras itd itd...
eto kad se potrudim setim se..
msm ima jos primera al ovo je ono sto sam uspela da izvadim iz.malog mozga...ko zna sta ko jos ima a da ne znam il da sam zaboravila..

i tako msm meni normalno vise da skoro svakom nesto fali msm ne potresam se:lol: al hocu da kazem da je meni nekako prirodno da ima toliko ljudi sa falinkama posebno jer zivimo u mestu gde su bombardovali i to sa cime sve ne gde ke ekonomija u .). i gde
stres cveta...
i znam da je totalno laicki al brate msm da je vecina nacije bolesna sto psihicki sto fizicki sto manke sto vise...a ti me tuci ako osh al ovo su neka moja opazanja..
msm da je do mene ja bi sve ljude bar obavezno slala kod psihologa 1× godisnje:lol: i redovne f.preglede.a realno pitanje je i koliko bi i to pomoglo..jer za lecenje treba ne samo sanirati posledicu vec i uzrok ako ke moguce otkloniti a to tesko posebno jer je stres posledica nezadovoljstva na poslu u porodici ovog onog,jer lecenje kosta a i kod nas se ceka sto godina pa dok docekas riknes:lol:
u sv sl nije sve ruzno ali da me pitas otvoreno ja bi ti rekla da ozbiljno mislim da svakom trecem nesto fali pa makar to bili samo psihicki problemi i sto su ljudi stariji to se br istih sa falinkom povecava..
u sv sl ne moras da odgovaras na moju km poruku posto znam da sam odmakla od teme 3 km:lol::mrgreen:
 
Hm...t3 i t4 idealno skoro, a TSH blaago povisen.

T4 i TSH rade kao povratna sprega, obrnuto su proporcionalni jedan drugom, hipofiza preko TSH kontrolise rad stitaste zlezde i lucenje T4, pa ako je TSH povecan, trebalo bi da je T4 nizi, pa zato hipofiza stimulise stitastu zlezdu preko povecanog TSH da luci vise T4 jer se luci manje nego sto treba.

Tako da mi ovo i nije bas najjasnije, t4 je dobar a TSH povisen....Verovatno je tvoje telo izbalansiralo stvari vec sada, jer ga je nesto isporemetilo iz balansa - pa je verovatno T4 bio nizak, TSH se lucio mnogo vise nego sto ti sada pise da bi se T4 podigao u normalnu, T4 se onda podigao a TSH polako se smanjivao sa lucenjem, i kada si vadila krv, uhvatila si ovakvo trenutno stanje..... Mozda ce kada prodje jos vremena TSH biti i on u normali i sve ok....

Zeznute su kod stitaste autoimune bolesti, gde samo telo napada stitastu zlezdu, gledajuci je kao strano telo koje treba unistiti, kao uljeza....
I onda imunoglobulini napadaju tkiva stitaste zlezde, i pri tom napadu ona ispusta akumuliranje T hormone, pa se javlja HIPERtireoza, a onda kada se oni otpuste u krv i prodje neko vreme, onda osoba polako ali sigurno zapada u HIPOtireozu, pa iskusi sve negativne cari i HIPER i HIPO patologije stitaste zlezde i naj.,,be ko zuti.

U svakom slucaju, ona 2 antitela TPO i onaj drugi uraditi i pregledati stitastu na ultrazvuku i to kod proverenog nekog prof. doktora, a ne obicnih endokrinologa, jer cujem da su mnoge upropastili i olako im zapoceli hormonske terapije koje nisu bas kao npr lek protiv glavobolje.

- - - - - - - - - -



To je zasigurno netacno.... Jeste da ima puno zena koje oboljevaju, cak od 8-20 puta vise nego muskarci, ali ono - nije bas svaka druga da ima problema...To bi znacilo da izadjes u svoju ulicu i onda svaka druga komsinica pije lekove za stitastu, jedna zdrava, jedna mrsava sa buljavim ocima, jedna zdrava, jedna debela i usporena, pospana i tako dalje.... To nema sanse.

Slicno bi bilo kao kada bi na osnovu toga sto danas postoji mnogo muskaraca koji su celavi, izreknemo konstataciju - polovina muskaraca su celavi, sto nikako nije slucaj.

ajmo ovako ja pricam obrnuto ne to sto pises..
ja sam bila u fazonu da mnogo zena nit zna da su bolesne nit im se bas to razvilo(tj ne vidi se na njoj) nit su bili kod doktora a ako i osecaju nesto mozda prepisuju to svakodnevnoms stresu...a mnoge ce to da razvlace tamo do dublje starosti a mogu i da riknu sa time a da se nisu javile dr(recimo da su celog zivota i sa starenjem sve vise smorenije depresivnije i sl al im je organizam odrzava to neko stanje koje bji se svakao boboljsalo lekovima al one orihvate to kao normalnostanje nesrece i guraju tako kroz zivot)
itd itd..
 
Poslednja izmena:
Kod mene je isti slučaj nisam imala pojma da imam problem sa štitnom dok mi na uz (na godišnjem sistematskom pregledu, na koji nas je poslala firma) nisu rekli da je blago izmenjena i zbog toga sam uradila antitela koja su povišena, hormoni normalni-dijagnoza subklinički tireoditis. Inače, za neverovati u mom okruženju gomila žena ima povišena antitela štitne,bez nekih naročito izraženih simptoma.
 

ahh, ovo i retard može da protumači..
tireostimulišući hormon "tjera" štitnu žljezdu da radi bolje...malo je zakazala...
smanji ono o čemu pričaš često na ženama, i redukuj žestoko...i možda kroz par godina i ozdraviš...sve zavisi koliko si se oštetila i preforsirala..:z;:

- - - - - - - - - -

vrlo malo ti je povisen,takoreci na gornjoj granici.i meni je tako a ja imam hipotireozu
ali lekar ce ti reci

za tebe sam bio siguran da imaš hipo ...ne pitaj me kako...:malav:
 
Dragi svi koji ste hipertireozu sredili operacijom - kako vam je?

Nakon visegodisnje terapije lekovima konsenzus je da se na taj nacin necu izleciti. U principu na lekove dobro reagujem, mozda previse dobro. Na jacoj dozi lekovi me posle izvesnog vremena previse spuste, kako mi smanje terapiju hormoni opet pocnu posle izvesnog vremena da divljaju i tako vec evo peta godina.

Same operacije me nije strah- prihvatam to kao nesto od cega ce mi biti bolje. Moje pitanje je samo - hoce li?

Vi koji ste se operisali - jesu li prosli simptomi? Nervoza, tremor, znojenje, svaka stresna situacija okidac, lupanje srca... Moj najveci strah je zapravo da se mozda necu toga resiti
 
u sv sl t3 i t4 su ti ok..tako da mozda si u nekom stresnom periodu,mozda imas klasican hsimoto A mozda subklinicki tireoiditis zato ti kazem vidi antitela kakva su meni je tako tsh bio malo visi al u graicama(retko preko) i t3 i t4 su mi ok ali su antitela isla u visine:)tako da bi ja jos uradila one 2 vrste antitela da sam na tvom mestu...jer sam ja tako lrvo radila privatno testove i sve mi je bilo super al nisam antitela pa mi je kasnije kad sam isla kod doktorke ona i njih trazila..
Hvala za ovaj savet :hvala:, iako nije bio namenjen baš meni.
Ja sam poslušala pa uradila antitela, i pokazalo se da je sve drugo dobro ali TPO mi je 57, a moja doktorka ga nije ni tražila. U petak idem kod specijaliste pa ćemo videti šta je tačno u pitanju.
 
Bila kod specijaliste.
"Imate strumu - ali to nije ništa. Ima je svaki drugi pacijent". Njega je zanimao moj holesterol pa mi je prepisao lekove i dijetu. A činilo mu se i da sam malo natečena pa je zaključio da imam vodu (iako redovno pijem diuretike i jako pazim na to). To što osećam stezanje u grlu - to je kaže od vode.O čvorićima ni reči. Kontrola za 14 (???) meseci.
Moj zaključak je: što sam se uopšte i išla?
 
12644892_952258491516493_6820163846403324123_n.jpg

:lol:
 

Back
Top