Stitna zlezda

imam na levom režnju poveći nodus , poslednje nalaze sa pogoršanjem hormona i standardno visoka antitela, ali tu sam u fazi zakazivanja i pregleda.
ono što me interesuje, a nisam još rekla svom lekaru, jeste da u poslednjih mesec dana primetim kako otežano gutam i pritom osećam pritisak u dubini grla, u predelu ždrela i da li to uopšte može biti indikovano štitnom žlezdom?
 
Upravo se registrovah na forumu, pa bih bila zahvalna na odgovoru, ukoliko se neko razume.

U decembru sam radila proveru hormona i rezultati su bili:
TSH 1
FT4 13,4
aTPO 2400
Preporuceno je pracenje i kontrola za 6 meseci. Kako su sredinom aprila pocele tahikardije, puls 120-140, pred praznik sam se obratila dr opste prakse, uradjen je ekg, sinusna tahikardija, puls 120, prepisan mi je propranolol 2x20mg. Jedno vece zavrsih na hitnoj, uz propranolol puls 125, pa su mi povecali na 3x20mg i savetovali da se sto pre javim endokrinologu, ali kao da je to lako sprovesti u delo... . kako do kontrole imam jos skoro mesec dana, zanima me sta mislite o ovim rezultatima koje sam juce dobila:

TSH 0,15 (0,3-5,5)
FT4 85 (eu:9,0-23,2 hipo:do 9,0 hiper:>23,2)
aTPO 3345

Znaci, sve se drasticno promenilo od decembra, a da napomenem moj otac ceo zivot muku muci sa Bazedow, posle vise remisija i godina na favistanu i tiamazolu, radio terapiju radioaktivnim jodom, sada je hipo...znala sam da ce me tesko zaobici, ali da li mogu da ocekujem da mi se uvede terapija ili sta? Simptomi su umor, jako znojenje, podrhtavanje misica, ceste redje stolice, tahikardija, teskoce sa spavanjem, i svasta jos....
 
Ocigledno je da imas povecano lucenje hormona stitne zlezde i to takozvani primarni hipertireoidizam (jer je TSH snizeno - organizam pokusava da dovede nivo T4 na normalu tako sto smanjuje stimulaciju stitne zlezde; da je TSH poviseno, bio bi sekundarni hipertireoidizam, sto tebi u sustini i ne znaci previse jer su simptomi slicni, ali se lecenje razlikuje). Normalno da mozes da ocekujes da ti se uvede terapija. Doktor kad te pregleda, a mozda i odradi neke dodatne analize, procenice koji vid lecenja je najbolji za tebe.
 
Pozdrav svima....imala sam operaciju stitne zlezde 13.2.2013,sada su mi se hormoni stabilizivali i osecam se ok.U pitanju je bila hipertireoza bazedova bolest i operacija je bila neophodna...oci su mi jao malo iskocile 3 nedelje pred operaciju i nikako skroz da se vrate.moze li neko ko ima slicno iskustvo da mi pomogne i da odgovor na to pitanje....za koliko bo trebalo da mi oci opet budu kao ranije...ponavljam da su mi jako malo iskocile vise izgleda kao otok.nekad mi se vidi a ima dana kad mi se potpuno vrate u normalu.unapred hvala
 
...e, da ako ides na Klinicki, ides direktno kod svog lekara sa uputom pa ti on/ona zakaze kad da dodjes i odmah da uput da vadis krv, ako odes malo ranije
mozes to da odradis u jednom danu, tako sam ja, jer se krv vadi do 10h..
 
Ocigledno je da imas povecano lucenje hormona stitne zlezde .
Bila na kontroli konacno. Na izvestaju lekara pise Struma polynodosa, Thyreoiditis chronica Hashimoto. Hyperthyreosis, prepisan PTU 100mg 4x1, propranolol ostaje 3x 1/2, bromazepan po potrebi ...

Inace, u KSC analize rade sa velikim zakasnjenjem jer nemaju reagense, ja sam ponovila analize u Inep-u, na klinickom su rezultati veze sa vezom nemaju, drasticno se razlikuju a radjeni po istom RIA lab. Cak je i dr na prvi pogled rekao da rezultati nisu u redu, jer klinicka slika se ne poklapa sa njima .... Tako da, ko planira na kontrolu u kcs, nek ima u vidu da treba da da krv bar 2 nedelje ranije, ili da odradi negde privatno :dash:
 
postovanje..
imam tegobe vec 6 meseci..probleme sa varenjem, hrana mi stoji bukvalno u grlu i jako joj dugo treba da se svari,pio sam razne lekove i ne pomaze, nexium, controloc, kreon gastal..
onda mi se na sve to poceo povecavati pritisak i bolela me glava u potiljačnom delu,
tome se dodalo sve cesci umor, slaba koncentracija, lupanje srca i ucestali odlasci u hitnu pomoc,
otisao sam kod kardiologa i dobio bisoprolol i cardiopirin,
medjutim nakon mesec dana terapije mi je i dalje lose i prosle nedelje sam jedva stigao u hitnu, skoro da sam se onesvestio,,puls 120 EKG dobar.
odlazim kod svog lekara i upucuje me da radim UZ stitne i osnovni pregled preko krvi, ft3, ft4, tsh
na UZ su mi nasli 28.7x20x26 nodus, hiperehogen mesovite strukture.
nalaz krvi sledeci
hstsh 1,95, ft3 5,01, ft418,5
idem za dva dana ponovo kod cardiologa i kod endokrinologa..
sta mi se desava?
p.s. gospodja na ultra zvuku je pominjala operaciju i dozivotno uzimanje lekova..
 

Back
Top