Stitna zlezda

Ćao,evo još jednog člana vezano za štitnu žlijezdu.
Imam djevojčicu od dvije godine rođenu sa hipotirozom, njen zadnji nalaz je bio FT4 22,6 TSH 6,29 rođena je sa jednim suzenim djelom stitne zlijezde dok je dr.dobar.Uzima 50 mcg letrox tablete.Zanima me zasto TSH nikako da dodje u normalu,tabletu joj dajem svako jutro dok spava sa spricom ali desava se da to ispljune pa bih molila ako ima bilo ko kakav savjet na koji nacin se moze jos davati i zanima me zasto mi je dr.rekla da tabletu rastvorim sa 2 ml vode.Molila bi sve majke koje imaju djecu sa urođenom hipotirozom da mi se jave.
 
Zanima me vase misljenje o operaciji stitne zlezde:
Dijagnoza:Struma diffusa atoxica per magna.Hyperthyreosis primaria in Th
Terapija: PTU-3x1 od 100 i propranolol 3x1/2
ako neko moze da mi objasni sta znaci moja dijagnoza....bilo ko a najbolje bi bilo da to bude neki doktor

ima li koga da mi odgovori...
 
Дијагностикована ти је дифузна струма- увећање целе тироидне жлезде. И хипертиреоза (повећано лучење тироидних хормона) која је примарна ( а то значи да је узрок у самој жлезди).
Иначе, узрок настанка струме се углавном не зна, осим кад се ради о ендемској (кад у неком подручју бар 10% популације има неку болест).

Преписан ти је пропилтиоурацил да инхибира ту прекомерну синтезу тироидних хормона и пропранолол да ти снизи срчану фреквенцу.

Још неко питање? :)
 
Дијагностикована ти је дифузна струма- увећање целе тироидне жлезде. И хипертиреоза (повећано лучење тироидних хормона) која је примарна ( а то значи да је узрок у самој жлезди).
Иначе, узрок настанка струме се углавном не зна, осим кад се ради о ендемској (кад у неком подручју бар 10% популације има неку болест).

Преписан ти је пропилтиоурацил да инхибира ту прекомерну синтезу тироидних хормона и пропранолол да ти снизи срчану фреквенцу.

Још неко питање? :)

ma sve to znam nego operacija...HVALA TI...sto se trudis
 
А, види стварно, питала си за операцију.
Ма касно је бре, а ја смождена од обавеза.:)

Верујем да ћеш бити на терапији неко време тј. да ће покушати да ти санирају проблем лековима.

Па ако се испостави да не иде, а да се жлезда увећава и даље, онда следује операција.

Шта ти је рекао енокринолог?

п.с. иначе, то није лака операција, али постоје ситуације кад је неопходна :confused:
 
Za nekih 8 meseci je porasla 15mm...tako da je sad od 6,5cm..meni ona nesmeta a nemam ni neke strasne simtome samo hormoni nece dole a tsh je 0,2 rekla je da do marta traje lecenje a onda sledi operacija jer je bolja od joda...
 
Млађа си, лакше ћеш поднети операцију. :)
А то што ћеш пре њих доћи на супституциону терапију, не секирај се. Увек има горих. ;)
 
Poštovani,
molim za pomoć, tj. informaciju. Imam 39 godina. Slučajno sam bila na ultrazvuku abodmena i štitne žlezde pre mesec dana (do sad nikad nisam to radila) i nađeno mi je diskretno uvećanje štitne žlezde i da imam Hašimoto sindrom. Radila sam TSH koji iznosi 0,169, T3 i T4 su u granicama normale, a antitela na Hašimoto iznose 294. Bila sam u Domu zdravlja kod endokrinologa, gde mi je rečeno da pokušam sa dijetom i lekovima za smirenje da regulišem štitnu žlezdu i da dođem za dva meseca na kontrolu sa opet urađenim svim rezultatima. Doktorka nije bila za to da počnem da pijem bilo kakav lek. Međutim ja već godinama osećam gušenje u predelu vrata i nemogućnost da udahnem vazduh. Inače imam problema i sa kilažom. Misleći da mi je to od trudnoće i dojenja (rodila sam dvoje dece u roku od tri godine) ja nisam ni sumnjala da nešto nije u redu. Inače u poslednje vreme sam jako razdražljiva, lako planem, što me nekad dovodi do suza.Ne znam šta mi je činiti, i da li je doktorka u pravu za to da ne pijem lekove i da pokušam sa lekovima za smirenje s obzirom da još uvek dojim mlađeg sina (iako mnogi misle da treba da prestanem podhitno jer sin mi ima već 21 mesec...mada neki kažu da je to ok ) ?! Volela bih da čujem još nečije mišljenje, pa vam zato pišem i molim vas za odgovor. Hvala puno.
Puno pozdrava.

p.s. u trudnoći sam imala trudnički dijabetes zbog čega sam ležala na patologiji i rešen mi je dijabetes pomoću korigovane ishrane tj. dijetalne ishrane.
 
Poslednja izmena:
Da li Dr moze da mi protumaci ovaj nalaz:
ANA-negativan
Ant-Tpo-Ab-476
Fsh-8.3
Lh-5.9
Prolaktin 228
Testosteron-0.90
Drugi nalazi su dobri(od krvi).
Napominjem da od 2003 imam dg: HASIMOTO TIREOIDITISU, tada sam imala nalaze:
TSH- 34.8 T3-0.94 T4-49.7. Od tada uzimam svaki dan Tivoral od 100 mg. A sada na lice su mi se pojavile Akne i crvenilo. Dermatolozi (njih 4) su mi rekli da je u pitanju Rozacea, a kad sam posla u klinicki centar, dr mi je dao uput da radim gore navedenih nalaza. Spostovanjem Maricui muja.
 
hvala...malo mi je frka ali sta sad mogu...pricala sam sa nekim zenama i one kazu da su dobro podnele operacije...nego skoro duplo su starije od mene...to me muci...

cao. ja sam operisala stitnu u oktobru. slucajno mi je okolina primetila zadebljanje na vratu za koje se ispostavilo da su mi nodusi koji su mi zaposeli oba reznja i hitno sam operisana na vma.jeste frka ali prodje
 

pitaj ako te sta zanima. meni je dij. papilarni karcinom ( izvadjen je maligni tumor od 1.6cm koji sreca po mene nije metastazirao) nemoj da zameri neko sto nisam napisala dijagnoyu kako je pisu lekari jer nisam iz tih voda a nemam pri ruci nalaze. inace mi je 41. god i bila sam pre toga 100% zdrava osoba bez ama bas nikakvih simptoma bilo kakavog oboljenja. cak su mi i nalayi hormona bili u strogom centru referentnih vrednosti. poz....
 
hvala...malo mi je frka ali sta sad mogu...pricala sam sa nekim zenama i one kazu da su dobro podnele operacije...nego skoro duplo su starije od mene...to me muci...

Bila sam nekaaad davno na ovoj temi...Mene su operisali sa 17 godina...i nije strasno..preguras manje vise brzo i vratis se normalnom nacinu zivota..Samo misli pozitivno i zaista veruj da nije nista strasno...al bas nista...dok se okrenes gotovo je...Ja sam u sobi imala jednu baku od 70 godina koja imala teeesku operaciju i 3 sata kasnije normalno se kretala...tako da..veruj da ce biti ok i bice..mora z:)
z:poz:
 
cao svima! registrovala sam se zbog ove teme... nazalost :/
imam 21 godinu i treba da operisem stitnu zlezdu pa me zanima da li ce biti nekih posledica tipa da li ce biti nekih problema kada zatrudnim i koliko traje oporavak, koliki je oziljak?
mnogo me nervira ovo sve... jedva cekam da se zavrsi... :/
 
ja sam bila u toj fazi pre par meseci i jako sam se nervirala ali nije tako strasno. brzo sve prodje tako da nemas puno razloga za strah. oyiljak je oko 5 cm i nije puno upadljiv .vidi se ali nije strasno. drzim fige i pozdrav. e nemoj mnogo da saltas po foruma ima ti tu svasta i tad se vise nerviras. poz............
 

Back
Top