Štetan uticaj ekrana na dječiji mozak

Neno

Elita
Poruka
20.451
Savremeno društvo našlo je odličan način okupiranja dječije pažnje i to najrazličitijim vrstama ekrana. Od televizijskih crtanih filmova do upotrebe različitih multimedijalnih sadržaja za svaki dio dana i noći. Ovakav vid zabave za dijete može neprekidno trajati i satima, što roditeljima omogućava mir i vrijeme da izvrše svakodnevne obaveze, ali ubrzo dijete postaje zavisno o ekranima.

O štetnosti na dječiji mozak uveliko se polemiše i nije tek tako bezazleno. Kako se djeca olako navuku na telefone, tablete, televizore, tako isto je vrlo teško odvići ih od te navike.
Već uveliko se naglašava poguban uticaj ekrana na malu djecu kao što su:
usporavanje govora tj jezika, pa i teškoće pri izgovoru,
teškoće u mišljenju i pamćenju
fokusiranje i pažnjaa na neke druge aktivnosti,
pretjerano sjedenje (uz gledanje) preduslov za gojaznost.. itd

Ko je kriv - roditelji u svakom slučaju. Ako želimo zdravu djecu treba im vratiti djetinjstvo kakvo smo i sami imali.
 
Svako preterivanje nije dobro, naravno. Mene je baba jurila i vikala ''oćoravićeš od tog televizora'' '' samo buljiš u te knjige, izađi malo da se igraš sa decom'' znači, svako vreme ima pozitivnih i negativnih aspekata. Ne možemo se praviti da ne postoji modernizacija tehnologije, koja u nekoj umerenoj formi može biti jako korisna, kao što i preterivanje može dovesti do neželjenih efekata. Zato sam ja uvek za neki izbalansirani pristup, u zavisnosti od uzrasta deteta. I da naglasim, ništa ne može zameniti roditeljski uticaj na odrastanje deteta...
 
Poslednja izmena:
Važno je osigurati ravnotežu između vremena provedenog ispred ekrana i drugih aktivnosti kao što su igra na otvorenom, interakcija s vršnjacima i čitanje.
Psiholozi su taj vid zavisnosti nazvali ekranizam, koji se veže za negativasn uticaj ekrana na mozak, naročito kod male djece. Pa se kaže da je gledanje ekrana direktno ili indirektno povezano s neurokognitivnim razvojem djece.
 
Sve nabrojano je tačno, a tome treba pridodati osakaćenje mašte.
Veliki broj dece nema sposobnost da zamisli pročitano, ili da zamisli nešto što mu je rečeno.
Ako detetu u ranom uzrastu čitamo knjige, mozak će naučiti da pročitano zamisli.
Crtani film, slika, pokretna slika, lako se doživljavaju čulom vida i sluha, ali to čini mozak lenjim.

Ako roditelj nešto ne preduzme, dobiće tupavo dete.
 
Savremeno društvo našlo je odličan način okupiranja dječije pažnje i to najrazličitijim vrstama ekrana. Od televizijskih crtanih filmova do upotrebe različitih multimedijalnih sadržaja za svaki dio dana i noći. Ovakav vid zabave za dijete može neprekidno trajati i satima, što roditeljima omogućava mir i vrijeme da izvrše svakodnevne obaveze, ali ubrzo dijete postaje zavisno o ekranima.

O štetnosti na dječiji mozak uveliko se polemiše i nije tek tako bezazleno. Kako se djeca olako navuku na telefone, tablete, televizore, tako isto je vrlo teško odvići ih od te navike.
Već uveliko se naglašava poguban uticaj ekrana na malu djecu kao što su:
usporavanje govora tj jezika, pa i teškoće pri izgovoru,
teškoće u mišljenju i pamćenju
fokusiranje i pažnjaa na neke druge aktivnosti,
pretjerano sjedenje (uz gledanje) preduslov za gojaznost.. itd

Ko je kriv - roditelji u svakom slučaju. Ako želimo zdravu djecu treba im vratiti djetinjstvo kakvo smo i sami imali.
to me podseca na ono kad otac , sa cigarom u ruci govori sinu da je cigara stetna.
Kako detetu da objasnis da ne treba da visi nad ekranom kad se mi ne skidamo sa njega ?
 
I na oci i mentalni sklop
ekran ne deluje samo na deciji mozak vec i na mozak odraslih..možda i više
Tako je.
Pre 7-8 godina moja majka se "navukla" na Zadrugu, il tako nešto, tog tipa, žena od 60 i kusur godina promenila ponašanje skroz.
Ajd što je ostajala do ponoći budna da vidi šta će da im se desi, nego je krenula sa onim njihovim forama " ja ne dam na sebe" itd .

Kažem ja bratu, "gle, mama nam je postala Luna Đogani," on kaže , "pre će biti da je Zorica Marković" 😂

Bila je baš agresivnija u to doba , sreća te više ne gleda. Ono čime se puniš, jel, to te i ispunjava, pa to i isijavaš . :think:
 

Back
Top