Šta nije lepo u Nišu?

"Da ne gresim dusu bile su i devojke kojima nije smetalo to odakle smo."

Nisi procitao pazljivo a napisao sam tu recenicu da bih se ogradio od toga da generalizujem. Inace plitkoumni ljudi su svuda prisutni, a ako je merilo toga ko je seljak govor ili "sto juznije to tuznije" onda je to stvarno zabrinjavajuce razmisljanje. Po meni seljaci su ljudi koji zive na selu ili ako cemo da vredjamo onda ljudi cije ponasanje je takvo da za njega ne mozete imati nikakve pohvale.
 
ma ok, ali se u tvojim postovima vidi ta opterecenost sta o Nisu misli taj i taj, recimo vojvodjane boli uvo sta ko misli o njima, oni misle da su Bogom dani, a nije tako...znam i ljude koji pljuju po Nisu, a jedva cekaju da dodju u Nis...opusteno, najbolji smo...
 
Opusteno u svakom slucaju, i meni zvone yaya za to sta ko misli. Ali ocigledno je da postoji problem koji steti imidzu naseg grada i njenih gradjana za rezultat a sta ne smemo da dozvolimo jer to ne zasluzujemo kao jedan prastari grad vredan postovanja koji je imao ranije a u skorije vreme je izgubio sto dokazuju sva bitnija desavanja koja se dogadjaju u nasoj zemlji a Nis nije dobio ni jedno kao jedan veliki grad. Uzmimo za primer sportska desavanja, Evropsko prvenstvo u Kosarci pre nekoliko godina odrzalo se u BG-u, NS-u, Vrscu i PG. Kapiram BG i PG kao glavni gradovi Republika i NS kao glavni grad Pokrajne i veliki grad na Severu ali zasto Vrsac koji je takodje u Vojvodini. Jug Srbije nije dobio nista (konkretnije Nis). Fudbalska reprezentacija igra samo u BG-u, mlada u NS-u, isto tako i Odbojkasi, Vaterpolisti... Za festivale necu ni da pricam, imamo bedni beer fest, Nisomniju koja je jos bednija sa jos bednijim budzetom, Nisville koji je cist promasaj, Burekdzijada i jedino se drzi jos uvek festival samo zbog tradicije jer je veoma star a to su Filmski susreti. NS ima najjaci festival EXIT, BG ima bezbroj festivala i gostovanja najpoznatijih pevaca danasnjice a Nis.... Nista.
I posle mi razglabamo medjusobno zasto nas nazivaju tako.
 
Nemoj tako Nisville uopste nije promasaj!!! Festival je super, ja sam bila ove godine po prvi put i odusevila sam se! Drago mi je da Nis ima takav festival, samo je potrebno da se izdvoji vise novca za organizaciju, da se bolje medijski proprati, da nadju normalne voditelje i verujem da ce se Nis ponositi Nisvillom kao sta se sada ponosi Filmskim.

Burekdzijada i beerfest nisu losa zamisao, ali opet potreban je novac da bi sve to moglo da se lepo proprati. Ne znam zasto su ove godine napravili sranje i stavili binu na najgluplje mesto koje su mogli da nadju, gradsko polje je bilo mnogo bolje resenje, ali recimo da nadju ok mesto, da dovedu neke poznatije grupe, bilo bi sve mnogo bolje.
Sto se burekdzijade tice nista mi ne pada na pamet, ali u svakom slucaju malo bolja organizacija...

Nisomniji fali da dovedu neke malo poznatije grupe, da se potrude da obezbede vise stejdzeva, razlicita vrsta muzike, i barem po dva zvucna imena po danu.

Utakmnice tesko da ce moci u Nisu da se odrzavaju u skorije vreme, jer Nis nema sportsku halu koja zadovoljava neke standarde, a i BG, NS i Vrsac imaju sportske hale koje su koliko- toliko novijeg datuma

Zakljucak Nisu je potreban sponzor!!!
 
Nisu su potrebne pare!
Nisville nije promasaj u smislu da je los festival. Dobra je zamisao dzez festival pogotovo za jug Srbije koji vazi za malo zaostao sto se tice muzike koja je suprotna od narodne. I tom festivalu je potreban mnogo veci budzet, eto organizator tog festivala je puko 5 mil. od svojih para misleci da ce mu se isplatiti taj ulog i covek naravno dao ostavku sa te pozicije. I burekdzijada i Beer fest su dobre ideje, ali je to katastrofalno organizovano, potrebna je propaganda koja ce ispratiti te festivale isto tako i Insomnija, gledajte samo EXIT kakvu organizaciju ima o propagandu pre samog pocetka, pa karte su prodate mesecima unapred. Sto se tice hale Nis ima halu koja treba da se preuredi a koja zadovoljava standarde makar da se kosarka i rukomet igra kod nas, za odbojku je krov prenizak. Vaterpolo takodje se moze igrati u Nisu. Jednostavno "oni gore" ocigledno da su zaboravili na nas i nece nista da nam pruze. Pare vrte gde burgija nece, a Vrsac, NSi ostali ga definitivno imaju.
 
Decky_Nis:
...
Dobra je zamisao dzez festival pogotovo za jug Srbije koji vazi za malo zaostao sto se tice muzike koja je suprotna od narodne...

Dijametralnost se ogleda i u netrpeljivosti, nemogucnosti spajanja, burnoj reakciji prilikom pokusaja spajanja.

Dakle, kako to "narodna" muzika moze da bude suprotna od "dzeza" i odakle ti to da je Nis zaostao po pitanju istog? Jel to znaci i da su americki crnci napredniji po pitanju narodne muzike?
Takodje, da li znas koliko godina se u Nisu odrzava medjunarodni dzez festival?

Hvala na odgovoru
 
Meda Božanin:
Dijametralnost se ogleda i u netrpeljivosti, nemogucnosti spajanja, burnoj reakciji prilikom pokusaja spajanja.

Dakle, kako to "narodna" muzika moze da bude suprotna od "dzeza" i odakle ti to da je Nis zaostao po pitanju istog? Jel to znaci i da su americki crnci napredniji po pitanju narodne muzike?
Takodje, da li znas koliko godina se u Nisu odrzava medjunarodni dzez festival?

Hvala na odgovoru

Pod narodnom muzikom podrazumevam folk ili Grand ako me vec vuces za jezik a on je daleko od Dzeza kao zemlja od sunca. Znam da je zaostao pa zivim u Nisu valjda a za dzez cujem samo kad je Nisville (da li si cuo nekada za dzez vece u nekom klubu). Kakve veze imaju crnci sa ovim o cemu mi pricamo? Ne znam tacno koliko godina se odrzava ali cujem vec nekoliko godina unazad o tom festivalu sto znaci da ima neku kakvu takvu tradiciju.
To je to.
 
Decky_Nis:
Pod narodnom muzikom podrazumevam folk ili Grand ako me vec vuces za jezik a on je daleko od Dzeza kao zemlja od sunca. Znam da je zaostao pa zivim u Nisu valjda a za dzez cujem samo kad je Nisville (da li si cuo nekada za dzez vece u nekom klubu). Kakve veze imaju crnci sa ovim o cemu mi pricamo? Ne znam tacno koliko godina se odrzava ali cujem vec nekoliko godina unazad o tom festivalu sto znaci da ima neku kakvu takvu tradiciju.
To je to.

Dzez festival je postojao u simfonijskom orkestru, davno pre Nisvilla.

Narodna muzika je olako spajana sa dzezom (jer su slicne). Misa i Nada Blam su tu uradili najvise ali nisu jedini.
 
Ja volim svoj grad i tek kada sam otisla iz njega na duze sam to zaista shvatila.
A ne svidja mi se sto nemam gde da izadjem sa klincem da se igramo, sto imamo jedan park i u njemu nema ni tobogan. I tu gde trave ima gospoda izvodi svoje kucne ljubimce da vrse nuzdu a ne sakupe izmet svojih voljenih zivotinja pa ja moram detetu da perem patike svaki put kad dodjemo kuci i da pazim da ne pipa travu.
Nema dovoljno obdanista, starackih domova, u bolnici nema kreveta, ali zato EPS sazida najvecu mogucu zgradu svima u inat! Od nasih para tj od redovne kamate!
I tako ima ti ovde nebuloza kolko hoces al nema ko da spreci pa svi se smeskamo i zahvalni smo sto smo ostali zivi nakon svega.
I placamo, placamo, placamo i sto treba i sto ne treba jer red je red!
E da i mrzim sto samo kopaju vec iskopane i asfaltirane ulice kako kom padne na pamet da sprovodi neki kabli pod zemljom.
 
Moj red da kazem koju. U Nisu sam se rodio, tu sam odrastao, igrao se u Cairu, kupao se u Nisavi, mucio razne vrste muka(slatke i gorke) sa devojkama i tek planiram, tu studiram vec 5 godina i ima mnogo toga sto mi se ne svidja. Sa druge strane to je moj grad. Ja ga volim, i mnogo mi je drazi od Beograda(posto ih svi uporedjuju). Ipak cinjenica ostaje da je Beograd mnogo novca izneo iz Nisa i da je mnogo toga zakocio u Nisu.
Jeste prljav, zato ja ne bacam smece po ulici. Problem Nisa a i mnogih gradova u zemlji je beda. Sa bedom dolazi i do propasti morala, jos kad se ukombinuju mnogi, mnogi cinioci koji su planski izvrsavani nad ovim narodom od strane raznoraznih stranaka(ovde mislim prvenstveno na uticaje stranih drzava i grupa i to najvise i najbolje preko nama najblizih politickih partija i njihovih do nebesa uvelicanih pulena). Svako je imao plan za Srbe osim Srba(a mozda su se i bas ti Srbi najmanje pitali). Sve u svemu, sve ruzne stvari u ovom gradu nece nestati same od sebe, a za bilo koju akciju je potreban novac(koga nemamo).
Nas glodje bolest zvana beda. I to je uzrok vecine problema u ovom gradu.

Taman posla da treba da dignemo ruke.

Meda je bio u pravu kad je skrenuo paznju da ako zelimo da nam cveta cvece u dvoristu moramo da ga sami zasadimo. Tako da sam ja za to da umesto sto gundjamo sta ne valja, odaberemo neki problem i napravimo akciju da bar pokusamo da ga resimo.
Znam coveka koji sam posumljava po Srbiji, bez ikakve nocane nadoknade. Jednostavno smatra da treba.
 
Mali gradovi bi trebalo da budu lepsi, zato sto bi ljudi trebalo da se osecaju blizi jedni drugima. Ne mozemo mi da resimo velike probleme ovog grada(kojih ima u svakom gradu, zavisno od licnog dohodka po glavi stanovnika) ali svakako moze da se nesto pokusa.
 
Meni nije jasno sta rade ovi iz "Medijane", imaju toliko zaposlenih a grad je zivi svinjac pogotovo neki delovi grada.
Zasto jednog dana ne izdaju naredjenje:
- Vas 30-50 radnika Medijane uzmite metle u ruke, kosilice, kamione i mars na ciscenje recimo Bulevara. Uhvate 2-3 dana izmedju svih zgrada osisaju travu koja je velika negde i metar ipo onda lepo idu sa metlama i sve papirice, pikavce i papire koje su ljudi pobacali skupe i bace na deponiju. Posle toga prelaze na neki drugi deo grada i ciste ga. Za cigan malu ne vredi trositi reci... Ali samo kad bi postojao neko ko bi znao kako da organizuje ciscenje i odrzavanje grada bilo bi lepo, a ako takvog nema u gradu od 300000 stanovnika neka dovedu nekog sa strane. Kada bi postojala privatna firma za ciscenje i odrzavanje razbila bi se od para u ovom gradu. Ili inspekcija lepo da ide od zgrade do zgrade od kuce do kuce i gleda, cije je dvoriste ili deo oko kuce/zgrade uprljano lepo se zalepi kazna pa da vidimo da li nece da ciste sopstvena dvorista.
 
Grad se cisti tako sto cobani koji zive od prizemlja pa navise prestanu da bacaju sve sta im ne treba vise kroz prozor (ukljucujuci i kroz prozor od kola) i prestanu da misle da su time resili svoj mikro-problem otpada.
Zamisli sta bi bilo kad bi ljude kroz odrastanje ucili ne da prestanu da pisaju i kenjaju u pelene nego da cesce menjanje pelena vodi svrsenoj higijeni.

Nazalost, da Medijana zaposli 50% nislija na rasciscavanju djubra iz grada, ova druga polovina bi im bila razlog za zaposljenje na neodredjeno vreme.
 
Drage moje nišlije,
za sve što u Nišu ne valja krive su NIŠLIJE.
Nije kriv ni Beograd ni nato niti bilo ko drugi.
Sami prljamo svoj grad pa ni dve gradske čistoće neće moći da počiste sav taj lom.
Pričate o Egzitu. Niko nije kriv mladim nišlijama što se nisu sami setili da pre Novog Sada
organizuju nešto slično. Ili što gradskim funkcionerima ne pada na pamet da nešto slično podrže.
Sami smo izabrali svoje političko rukovodstvo, nije nam ga niko drugi birao. A i oni su Nišlije.
Naravoučenije.
Kakvi smo ljudi takav nam je i grad
 
Jaaaaao! Pa sto ste mi vi pametni! Toliko pameti na jednom mestu, ju, ju! I to, gle cuda, bas u Nis! A zasto se u Nisu prica jedino o toj zagadjenosti i prljavstini na ulicama? Sta je sa ljudima? Hocemo li govoriti o tome kako smrde ili pak o cemu razmisljaju i sta Nis ima od institucija, pa je mozda zato truo?
 
Није лепо што има пуно људи који не воле свој град и не сматрају га за своју кућу. То се види по томе што бацају ђубре кроз терасу, пишају по улицама, ломе клупе, канте, ломљен је чак и споменик Краљу Милану у Тврђави (човек ослободио град од Турака...да ли је требао?!)...

Да они град осећају као своје то не би радили, јер сигурно у својој кући не пишају пои дневној соби, не бацају ђубре по трпезарији...

А ви што лупате о сељацима...пре ће неко из Јелашнице да воли овај град него бар једно 45% `грађана` града Ниша
 
Туга ми дође кад видим да неко баца ону ђулад поред споменика Краљу Милану у Тврђави, кад видим поломљену околину споменика на улазу у Бању (посвећен страдалима у балканским ратовима и Првом светском рату), кад видим разорено Старо гробље од стране наркомана где има гоЏа историјских личности (Коле Рашић, сердар Јоле Пилетић)...

И онда се питам који ће нам мој шиФтари...кад сами себе не ценимо ни мало!
 
Generalno u gradu vlada veliki smor! Ljudi su stvarno više umorni od svega. Nemaština je ogromna, zato ljudi mahom odu do nekog kafića, popiju pićence-dva i hajde nazad da uhvatimo zadnji gradski. Zato većina ljudi sedi kod kuće, bulji u TV ili se "vuku jedan kod drugog"-na kafu. Ne znam, ali ovako mala mobilnost gradjana za grad ovakve veličini, stvarno mi nije jasno. Npr. skoro sam jedva naterao društvo da prestanemo da se vukljamo od jednog do drugog, već da izadjemo ko ljudi i prošetamo kroz grad (bilo je lepo vreme). Jeste da je radni dan bio, ali nisam mogao da verujem da je Pobedina bila bukvalno pusta oko 21h.:shock: Naravno , kao što sam rekao sve je to posledica nemaštine.

Veliki problem je i to što gradske funkcionere boli uvo za grad. Gradonačelnik Jagodine možda je ovakav ili onakav, ali on izgradi i uradi sve za svoju Jagodinu. Sramota za Niš, da je ovakav.

I pored svega, ma koliko Niš bio prljav i ma kakvi ljudi tu živeli, voleću ga jer je NIŠ NAŠ GRAD!!
 
Ono sto meni nije lepo u Nisu su seljoberi koji zive u ovom gradu i zive od ovog grada a ne da ga ne vole nego ga cak i mrze. Do svog praga jos nekako i gledaju, a preko praga brate pljuj, rkaj, *****j, prljaj, koj gi .... Nislije.

Mogu da simpatisem gradonacelnika od 1996. Zokija Zivkovica ili ne, ali njegova ekipa je od Nisa pocela da pravi pravi grad. Asfaltirala je, osvetlila grad, popravljala skole i obdanista, zavrsila neke od gradjevina koje je ona sirovina od Mileta Ilica pocela da pravi na svakom koraku zaduzivsi enormno grad. Naravno neko drugi bi da je imao predsednika vlade iz svog grada takvog dignuo u nebesa, ali mi nasega pljujemo i drazi nam je bilo koji "beogradjanin" (navodnici su zbog sumnjivog porekla takvih sirovina) od naseg kuceta.

Uostalom tako se pljuvalo i po Dragisi Cvetkovicu koji je u proslom veku najvise ucinio da Nis postane jedan od vodecih gradova pre rata u ovom delu Evrope.

Sada imamo Smiljka, bananu i ostalu boraniju i eksperte za glupost koji samo gledaju primitivno da drpaju, a kada ih pritisnes da ne vole Nis i nista ne cine za ovaj grad kazu da oni i nisu iz Nisa, ko onaj DSS-ovac iz Merosinu ili tako nesto slicno.

Pravi nislija ne mora da bude rodjen u Nisu, ali mora da voli svoj grad.
 

Back
Top