Sta mislite o sajtu easyweb?

Da, Srbistan - sasvim dobra virtuelna analogija.... :(
To i jeste problem, klijenti a ne dizajneri (prodavci)
nedavno sam bas imao zanimljiv dijalog sa vlasnikom jedne dosta uspesne firme u Sloveniji. Slucajno je vlasnik i rodjak moje supruge.
Poveo se razgovor, razmenismo vizitkarte (ja mu dadoh standardnu vizitkartu i onu sa malim CD istog dizanja a na njemu kratka prezentacija onoga sto radim)
1. Zaprepastio se u vezi vizitkarte/CD
2. Odusevio se dizajnom moje vizitkarte
3. Ja se zaprepastio krsem od vizitkarte koju je on meni dao
4. Na pitanje ima i Web sajt, odgovor je bio onako omalovazavajuce neeeeee sa sve odmahom ruke
5. Na pitanje da li bi mu bilo zgodno da njegovi klijenti mogu preko interneta saznati o novostima u njegovom poslovanju, proizvodnom programu, cenama, nacinima nabavke.. odgovor je bio DAAAA
6. Na pitanje da li bi mu bilo zgodno da mu klijenti mogu naruciti robu i pregledati sta ima, preko interneta, odgovro je bio DAAAAA
7. Na pitanje da li bi mu trebalo da mogu zainteresovani klijenti da mu se obrate kratkom porukom preko emaila a sa sajta odtgovor je bio DAAAA
i tako jos pokja tacka za tackom...

Kada sam ga na karju pitao zasto onda jos nema, odgovor je bio da ne shvata sta ce mu to i da mu to zapravo ne treba a ne zeli da ga deru neki koji sumu vec nudili usluge. Predlozio sam da mu napravim jedan osnovni sajt pa neka vidi, necu mu traziti pare, na jedvite jade je pristao i maltene sam ja trebao da budem sretan sto mi je eto dozvolio da mu nesto uradim i pokazem pa nek viki dalje..
Nije problem u parama, ima covek dovoljno, problem je u njemu kao klijentu. Akom on, koji zivi tamo vec 30 godina i tamo poceo biznis od nule, ne shvata prednost reklame preko interneta, poslovanja preko interneta i prisustvo na globalnoj mrezi, sta ocekivati od nasih Srbistanskih bizMismena....

Koliko sam samo puta takvom bizMismenu predlozio da mu se uradi sajt ( a pre toga sam milion puta rekao sam sebi da za srpsko trziste necu ni da zakurblam kompjutre), djavo mi ne da mira, a odgovor bizMismena je bio da on ima sve u glavi i da ni njegove radnice u administracije ne trebaju ni jedan PC vise od koliko im je dao - "kupio sam im olovke i papir, neka pisu, i ja nisam bolje imao pa evo me sada?"
A kad bi se malo i kao zainteresovao, na pitanje o ceni tog sajta, svako pominjanje cene iznad 100 evra je bilo kao da sam ga direktno opaucio bejzbol palicom po glavi... Na ocigled je virtuelno krvario, sve stenjuci i pomnjuci nekog "malog sa 5-tog sprata kod njega" koji ce mu sve to uraditi za 50 evra i jos biti sretan sto je zaradio "pare"...

A onda naidje Ljuba (bez uvrede Ljubo, ali ne znas posao, a mozda i ne stanujes na 5-om spratu) i uleti sa sajtom od 10 evra i napravi najmanje cetiri stete za sekundu:
- Snizi sebi cenu na -2000%
- Syebe nam cene naseg rada tom extra-super-tts-deluxe damping cenom
- Stvara utisak da eto toliko i vredi nas posao
- Posto je sajt neprofesionalan, nema ni efekta, vec samo stete. Sajt sa amaterskim dizajnom i logikom ce "ponosnom vlasniku koji je za male pare dobio SAJT - EJ, SAJT BRE!" doneti samo podsmeh onih firmi koje ozbiljno ulazu u taj segment poslovanja. Zamislite na primer amaterski sajt koji neki nas Srbistanac kao link spomene svoj sajt, na primer nekome iz Motorole, WW koncerna ili nekoj drugoj firmi? Sta ce oni misliti o njegovim sposobnostima i poslovnoj orijentaciji... O tome niko ne vodi racuna.

Sve je jasno ali se malo mari...
 
Mozda, mada ne verujem :)
Jednom sam cak i zakurblao za nase trziste. Dogovorim se sa vlasnikom firme sve u detalje, "u sitna crevca" sto se kaze. Cena dogovorena X dinara pri cemu je vec pokazivao znake dusevne rastrojenosti sto ce dati pare za nesto sto nije siguran ni sta ce mu... Naime stalno sam mu sugerisao sta mu sve treba ali on je zeleo program sa sto manje "dodatne opreme", cak i bez ABS i klime i rezervne gume.. Dooooobro

Kako se posao privodio kraju, cova biva instruisan od nekog "poznavaoca" koji ipak sam ne ume da odradi nesto pametno i malo malo me cimne "a moze li jos i ovo", pa "a moze li ovo"... Ja na dve tri dodatne stvari jos i pristanem posle ga onesvestim novom eventualnom cenom ako hoce jos preko dogovorenog. Kad je program instalisan, obuka zavrsena, stvar fercera kao svajcarski tika-taka, javi se covek da mu treba modul za bla-bla. Moze, tarzim Y dinara. E tu pocinje iscudjavanje kako pa to je meni samo 1 dan posla, evo "castice me"... Ipak my naplatim Y dinara. Tako dva modula jos dok na kraju nije shvatio da je u startu pogresio sto me nije poslusao.
Bilo mi ga zao sto se muci, pa smo seli i dogovorili sve ono sto sam mu u pocetku savetovao uz naravno kerekciju cene na W dinara.

Kad se sve stisalo, zove me cova da dodjem i da instalisem program kod njegovog kuma. Kad sam mu objasnio da ce blagodarni kum morati da plati istu cenu jer i ja placam porez i komunalije, potpuno je poludeo. Pa platio mi je debelo, pa sta sad da radi, pa nema smisla da ga na zivo derem, pa kum nije dugme pa to je njegov program sad uostalom...
Kezem da to nije njegov program i da ga on ne moze dalje distribuirati, opalim pricu o pravima, dzaba, tip zapeo da instalise kod kuma i tacka. Ja ne dam kopiju programa.
Doseti se dasa, pozove malog sa 5-tog sprata i iskopiraju program na kumov racuanr - naravno, bestija ne radi, vec ih ljubazno upucuje da me pozovu i da ih lagano odrapim po novcaniku. Toliko su petljali kod kuma u nadi da ce da razbiju zastitu da su syebali sistem pa sam im naplatio reinstalaciju, reperaciju, modernizaciju, zanimaciju, organizaciju, zavlakanciju i sve cega sam se setio od izraza, da mislim da kumu jos zvoni kesa... Ali program nije kupio, fala Bogu

Odonda, da se vratim na tvoje pitanje iliti konstataciju "i to mozda", najverovatnije jok! :)
 
E Ljubo, da je meni neko, kad sam pocinjao da "vezbam" web dizajn, napisao onoliko i onako kako je tebi napisano, ja bih najverovatnije promenio nick ako bih hteo i dalje da pisem po ovom forumu.

Prvo:
Nauci da pises slova č ć š ž đ , posto vec koristis š onda se potrudi i da naucis ostala slova sa kvačicama.

Drugo:
Nabacivanje slika na html stranicu se ne zove "web dizajn", niti se tako ne dobija "sajt".
Cak si i te slike mogao mnogo lepse da slozis.

Ja ne smatram sebe web dizajnerom ali ovo sto ti pravis je smesno, naravno, zelim ti od sveg srca da naucis, ali ako jednog dana i napravis pravi sajt smejaces se sam sebi za ovo sto si sad pravio, a narocito sto se predstavljas kao "web dizajner".

Sto se tice firme koja ti je platila 5.000din, bolje im je da njihovi potencijalni klijenti ne vide sajt, jer ce im opasti promet. Ta firma mi lici na one sto im treba samo adresa na netu da bi je odstampali na vizit kartama i automobilima, jer misle da je to "in" a ne znaju ni kako se to (sajt) koristi.

Kol'ko para - tol'ko muzike
 
ljubafm:
A probajte da pogledate novi sajt koji sam uradio za jednu firmu, jos nema pravu adresu a mozete ga videti na: www.exp85.co.sr
Bez smeha molim, jos ucim, ali kazem ja vama da jos ima ljudi koji nemaju pojma o web-u i da je za njih ovo sto cete videti sjajno ! Uzeo sam 5hiljada za 2 dana!!!

Jadna li je firma koja je za onakav sajt dala i 5 dinara a ne 5000... Mogu samo da zamislim ko ti je platio za ono cudo od sajta...Uostalom, yebes firmu kojoj ti radis sajtove pa jos na free hostingu za besmislenim reklamama sa strane.

A i pitam se, da li je tebi cilj da pilicaris i navatavas bednike koji ne znaju nista o webu ili ti je cilj da nesto u zivotu naucis pa radis prave stvari? Ti ocigledno vise uzivas sto si na glupost nekome uzeo pare nego sto zelis da nesto umes i da uradis.

Kad vec to radis, a shvatas da ovde ipak ima ljudi koji vide sta i kako lose radis, sta se brate jos i hvalis time? U cemu je poenta? Da dokazes da si neznalica ili da ima ovaca za frizeraj? Ili oboje?
Ajde, sad se lepo pokrij usima, gledaj, slusaj i uci...
 
ljubafm:
A probajte da pogledate novi sajt koji sam uradio za jednu firmu, jos nema pravu adresu a mozete ga videti na: www.exp85.co.sr
Bez smeha molim, jos ucim, ali kazem ja vama da jos ima ljudi koji nemaju pojma o web-u i da je za njih ovo sto cete videti sjajno ! Uzeo sam 5hiljada za 2 dana!!!
Moram priznati da ti je učenje vrlo isplativo, ali bih ti preporučio da im to što si uradio pokloniš i daš savet da ga nikako ne stave kao zvaničan sajt svoje firme.
 
ljubafm:
A probajte da pogledate novi sajt koji sam uradio za jednu firmu, jos nema pravu adresu a mozete ga videti na: www.exp85.co.sr
Bez smeha molim, jos ucim, ali kazem ja vama da jos ima ljudi koji nemaju pojma o web-u i da je za njih ovo sto cete videti sjajno ! Uzeo sam 5hiljada za 2 dana!!!
Glupost je očigledno neuništiva. U tome prednjače naši, što reče Codemaker, bizMismeni. Dobro je što ima adresu i broj telefona da može da ga ljudi zovu ili mu pišu i da mu se bar nasmeju u brk. :lol: :lol: :lol:

A ne mogu da verujem da se Ljuba još i hvali ovim što je napravio, a što samo on zove sajtom. Nego, nema veze, neki i ovo gde živimo zovu državom. To mu dođe isto.

E, Ljubo, a optimizacija slika ti je očigledni novi segment u pravljenju web sajtova. Držiš posetioca u nezvesnosti šta će da se pojavi. Čikaš ga da nagađa. :lol:
 
FLUID:
E, Ljubo, a optimizacija slika ti je očigledni novi segment u pravljenju web sajtova. Držiš posetioca u nezvesnosti šta će da se pojavi. Čikaš ga da nagađa. :lol:
Pa to je revolucionarno, jbt!!! :lol:

ljubafm:
A probajte da pogledate novi sajt koji sam uradio za jednu firmu, jos nema pravu adresu a mozete ga videti na: www.exp85.co.sr
Bez smeha molim, jos ucim, ali kazem ja vama da jos ima ljudi koji nemaju pojma o web-u i da je za njih ovo sto cete videti sjajno ! Uzeo sam 5hiljada za 2 dana!!!
Pa moja baba bi se odushevila i da vidi kako se kursor pokrece po ekranu dok ja mishem tamo-vamo. Moj pokojni deda mozda ne bi ni hteo da se nadje u istoj sobi sa rachunarom... Ali shta nam to govori?
Mozda si ti hteo da kazesh: "ovo je solidan dizajn za jedan dosta velik broj ljudi", ali ja chujem samo: "zamislite kakvih ima shabana kad sam uspeo da im uvalim OVO".
Da ponovim - ne osudjujem ja tebe, ali ne vidim svrhu u tome da postavljash sajtove ovde. Dobio si generalnu ocenu svojih sposobnosti i ne nameravash sad valjda da nam pokazujesh sajtove od kojih je svaki sledeci jednako jadan kao i onaj pre njega?

Poslednji, takoreci master-savet od mene - nauchi neshto o DIZAJNU, generalno. To prvo, da uopshte nauchish SHTA, a posle se bakci uchenjem alata (PS, PHP, CSS...) da bi nauchio i KAKO.
Jedino se plashim da, ako zaista imash toliko godina, nije ipak malo kasno za tebe.
 
@ljubafm,jadna ta firma,pa njihovi poslovni partneri ako se bar malo znaju oko interneta,smejace se kad vide sajt.Toj firmi kojoj si uradio moze lako da se dogodi da im opadne promet. Ajde razumem te ljude da rade svoj posao,ali da se bas toliko ne razumeju u internet da su dali 5000 dinara za ovo *****,koje ce im samo odmoci. Ne mogu da verujem da niko od radnika u toj firmi se ne razume,jos im je to i sjajno. Video sam da je firma iz Nove Pazove,a ja zivim blizu Nove Pazove,tamo ima puno preduzetnika,pa ces mozda jos nekom lapiti koje pare ne daj boze.Pa bolje bi ja uradio od tebe koji sam 90 godiste i znam nesto o html i css,a ne ti koji si za par dana naucio nesto da radis u dreamweaveru.Takav sajt sam mogao sklepati za pola sata. Ako imas bar malo morala ne bi tim ljudima ni uzimao para.
 
Ma jasno mi je sve, ja cak i ne kucam u kod varijanti html, vec radim vizuelno graficki. Znam da sam vas iznervirao i razumem vas. Ovo nije moj posao i samo sam probao da "crtkam". Kvalifikovan sam za nesto sasvim drugo, ing.elektroteh. za telekomunikacije. Dreamweaver smo radili iz ispita internet i samo sam bio malo vise radoznao od drugih pa sam sklepao po nesto. Razumem da u ovoj jadnoj zemlji za svo to znanje koje imate ne mozete da dobijete ono sto zasluzujete i jos kad vam se pojavi neki totalni amater kao ja sada, to vas skroz izbaci iz takta.
U koliko niste previse ljuti na mene mogli bi da mi skrenete paznju na neke on-line tutorijale, pa da i ja nesto naucim... ako nije problem bas u tome (konkurenciji).
 
ljubafm:
Ma jasno mi je sve, ja cak i ne kucam u kod varijanti html, vec radim vizuelno graficki. Znam da sam vas iznervirao i razumem vas. Ovo nije moj posao i samo sam probao da "crtkam". Kvalifikovan sam za nesto sasvim drugo, ing.elektroteh. za telekomunikacije. Dreamweaver smo radili iz ispita internet i samo sam bio malo vise radoznao od drugih pa sam sklepao po nesto. Razumem da u ovoj jadnoj zemlji za svo to znanje koje imate ne mozete da dobijete ono sto zasluzujete i jos kad vam se pojavi neki totalni amater kao ja sada, to vas skroz izbaci iz takta.
U koliko niste previse ljuti na mene mogli bi da mi skrenete paznju na neke on-line tutorijale, pa da i ja nesto naucim... ako nije problem bas u tome (konkurenciji).

Ma kakva konkurencija, nego ti lepo zakurblaj "google.com" pa ces naci stotine hiljada HTML tutorijala, JavaScript Tutorijala, toliko ces materijala naci da mozes stvarno mnogo nauciti. Onda ces moci zapoceti raditi neke ozbiljnije sajtove.
Ako si spreman da ucis, imas gde.
A mozes i kupiti u Beogradu u svakoj boljoj snabdevenoj knjizari, knjige za HTML i javaScript, Flash itd...
 
Doduse, nisi bas meni uputio odgovor ali cu se ipak "umesati"

"mnogo ljudi ima potrebu za dizajnerima ali je cena odbojna, na kraju niti ljudi imaju sajteve niti dizajneri posla. Mislim da je sve stvar Balkanskog mentaliteta".
Mislim da si promasio temu, sto se kaze.
Ne mozes govoriti o "Balkanskom menatalitetu" ako se za dobar rad zahteva i dobra cena. Dobri dizajneri ce uvek imati posla i sve vise kod nas. A ako budu amateri sa katastrofalnim dizajnom damping cenama diktirali trziste, nece valjati. Pa naravno da ce iole neuk klijent radije platiti 100evra nego 400 evra. Sad, sto ce dizajn u prvom slucaju biti "sabacki vasar" a u drugom svetski dizajniran sajt - o tome se ovde radi. Zasto bi onda neko uopste ulagao znanje i sredstva u razvoj kad moze da otvori Notepad i otkuca par linija HTML koda, yebes JavaScript na primer..
To je debelo degradiranje jedne veoma cenjene profesije svuda sem u Srbistanu. A bojim se da ce nam ukus i razumevanje veb dizajna nasih klijenata u Srbistanu, sve cesce diktirati amateri kojima je Notepad vrhunac tehnologije i alata a cena od 20 evra "puna saka brade"...

U pravu si sto se te matematike tice i tu nema mnogo filozofije.
Ono sto u toj logici nedostaje, moglo bi se, jako karikirano naravno, svesti i na to da se neko buni sto neki proizvod koji se izradjuje na stanc masini, kosta npr 1000 dinara a uradi se za 2 sekunde?
U celoj prici treba uzeti u obzir i ulozeno znanje, trud, rad, struju, telefon, aspirin protiv glavobolje itd... To sto dan-dva nema nijednog kupca, nece BMW X5 da smanje cenu na pola za taj mesec....

A na kraju, cela prica je pocela pre svega od katastrofalnog kvaliteta dizajna a ne od cene.
Do cene smo stigli kad se postavilo pitanje dampinga. Nema nikakvog smisla terati kvalitetnog veb dizajnera da se trka sa amaterom u vezi cene, jer amateru je i 10 evra lova, da li treba i profi da se spusta na taj nivo?
A jednom kad se kro tu trku za spustanjem cene i kvaliteta, sveukupni amaterski nivo dizajna pozicionira kao "standard", pukli smo.
O tome je bila diskusija
 
Novi Sad ili nikad:
Hteo sam da ukazem na cinjenicu da ja, kao Srbin iz Srbije kome su potrebne veb-dizajn usluge, u narednim mesecima placacu nekom Amerikancu za odrzavanje sajta oko 100-ak dolara mesecno, jer za tako nesto nisam nasao ni jednog zainteresovanog Srbina. Paradoks je da za one pare koje mi rade pristojno-kvalitetni 'freelance' Amerikanci, nece da radi ni jedan 'freelance' Srbin.

Srpski 'freelancer', ono sto moze da uradi za sat vremena, nece da mi uradi za 500din (sto je vrednost 3-4 prosecna Srpska radna sata) nego bi radije bio bez posla.

Na kraju se obratim nekom Amerikancu koji ce mi reci 'nema problema', cena mog sata je $11, reci sta hoces da uradim za to vreme', ja mu kazem 3-4 elementa koje moze da ugradi u sajt za sat vremena a za svaki takav element Srbin bi mi trazio po par hiljada din, Amerikanac ce naci takvih kao ja jos niz i zaradice za radni dan $100-150, na kraju meseca cu mu placati po oko radni dan sati, tj. $100-ak, on ce verovatno prikupiti svoj mesecni fond radnih sati iz izvora slicnih kao ja i zaraditi par hiljada dolara.
Znaci Amer ti radi 8 sati mesecno


Sve ovo dobro-namerno iz licnog iskustva. Bolje da 5.000 za izradu sajta zaradi kvalitetan 'freelancer' nego nekvalitetan, ukoliko je o tome ovde pocela diskusija.

Nisam siguran da razumem, al 'ajde...
$11 koje pominjes su skoro 700 din a ne 500. Zasto bi Ameru placao $11 a Srbinu $8 ?? Kako ti Srbin iz Srbije placas Ameru tih odradjenih $100 ? kako prenosis pare? Tek tako, ja nisam mogao da posaljem pare cerki u inistranstvo jer je zaboravila karticu a nesto joj zafalile pare...?
Al 'ajde ako ti kazes...

Zadnja recenica se ne odnosi na izradu sajta, vec na 8 sati rada na doradi i odrzavanju. A razlika je ogromna. Pitaj Amera da ti ceo sajt uradi, pa ces da vidis koliko ce ti dugo zvoniti usi od cene :) mesas babe i dzabe ovde.

Jedna je stvar dorada pa cena sata pa koliko ispadne
Druga stvar je ceo sajt za 5000 dinara - to kosta ipak malo vise..
 
Novi Sad ili nikad:
Mislim da se iz razloga desava da 'freelancer-i' mozda skromnijeg znanja zaradjuju dajuci manje cene usluga, dok su kvalitetniji 'freelancer-i' bez posla jer se drze svoje zacrtane cene. Tako je i autor ove teme zaradio 5.000.
Sad mislim da previse simplifikujes...
Nisi iz te price pa ne znas pravo stanje...
Ta prica da oni koji drze do sebe i cene nemaju posla a oni koji ne znaju dovoljno pa rade za manje pare imaju posla, jednostavno znaci da ne znas materiju.
Licno znam gomilu freelancera is vise zamalja od Kine , preko Rusije i EU pa sve do Aljaske - mnogo jaki u svom poslu i cene svoj rad, razbijaju se od posla. Jednom kad ti krene, sami klijenti dolaze, veruj mi.
Znam to jer sam pre mnogo godina i sam tako zapoceo, i nakon nekog vremena kad sam uradio projekte koji su imali vrednost, proculo se i mogao sam da biram projekte, kasnije se organizovao lakse i bolje..

I ne samo to, freelanceri skromnijeg znanja imaju minimalne sanse da nesto zarade jer je konkurencija uzasna. Tako da taj tvoj Amer (oprostices mi ako sumnjam da uopste postoji, iz vise razloga), je mogao samo da uzme $11 po satu i to za par sati rada ne vise. Nema takvih poslova na netu previse pa da on tako samo skuplja klijente pa na kraju nakarika par hiljada dolara mesecno.... ne ide to tako...
Covek jednostavno nije dovolno dobar da bi mogao vise i bolje.

A 5 dana rada koje pominjes, to je 1/4 proseka i nek je prosek 250 evra to mu dodje recimo 60x80 = oko 5000 dinara. Ali to je prosek za lose placeno i ne mnogo specijalisticki obrazovano osoblje. Prznaces da jedan IT strucnjak ipak vredi malo vise.
Dobrog dizajnera za 5 dana mesecno ima da platis mnogo vise.
To sto on uradi formu za 1 sat je znak njegove vestine znanja i prethodno ulozenog ucenja, ne mozes to po minutima procenjivati. Pa po tom bi sistemu mogao da se zestoko pobunis protiv dentiste koji ti za samo 30 minuta blombira zub i uzme 150 evra! Znaci, izracunaces ti, covek zaradjuje 300 evra na sat - malo previse za Srbiju nam Balkansku?
kazem, mesas babe i zabe :)
 

Back
Top