Šta je iritabilnost i kako je prevazići

Kod mene je slučaj da ima dana kada mogu da tolerišem sve ,do neba, a nekada puknem na nečije dobar dan. Moguće da imam neki disbalans u mozgu,u prevodu, drma me il PMS Il klimaks :D
:dzentlmen:
Али то не мења чињеницу, колегинице, да сте ви дама за поштовање...
:kpozdrav:
 
-Autorska tema -


Kada čujete reč iritabilan, odmah se setite onoga što lekari stručno nazivaju iritabilni kolon-nervoza stomaka. Pomislite i na iritantnost i na ljude koji vas iritiraju.

Iritabilnost u psihijatriji znači razdražljivost, i za one koji su razdražljivi kažu da imaju nizak prag tolerancije.

Mi, obični laici, kažemo da smo nervozni, retko upotrebljavamo reč iritabilan.

Psihijatri razdražljivost vezuju za depresiju i druge psihičke poremećaje.

Da li ste i u kojoj meri iritabilni ( nervozni )?

Šta mislite, da li samo lekovi za smirenje jedina pomoć u lečenju iritabilnosti?

Koliko u lečenju iritabilnosti može da pomogne antički filozofski pravac stoicizam?
Ima jedno lagano pravilo a to je da sve što nas iritira kod drugih postoji kod nas samih i moramo poraditi na tome da takve negativnosti iz sebe otklonimo. Prvo, trebamo biti spremni prihvatiti da su oni kod nas i radimo na tome da ih zamenimo pozitivnim kvalitetima. Tamo gdfe smo pozitivni ne znači da nećemo biti svesni negativnosti kod drugih, već nas njihove negativnosti neće iritirati.
Zato se kaže da spoljno ogledalo na zidu potoji da vidimo svoju spoljašnu stranu dok su drugi ljudi naše ogledalo po pitanju naše unutarnje strane, one najvažnije jer to svemoramo podići na visoki nivo kvaliteta. To je proces našeg duhovnog progresa. Zato i živimo u ovom svetu. Dobro je potražiti dobra duhovna učenja koja o tome znaju pouzdano dovoljno.
 
Ima jedno lagano pravilo a to je da sve što nas iritira kod drugih postoji kod nas samih i moramo poraditi na tome da takve negativnosti iz sebe otklonimo. Prvo, trebamo biti spremni prihvatiti da su oni kod nas i radimo na tome da ih zamenimo pozitivnim kvalitetima. Tamo gdfe smo pozitivni ne znači da nećemo biti svesni negativnosti kod drugih, već nas njihove negativnosti neće iritirati.
Zato se kaže da spoljno ogledalo na zidu potoji da vidimo svoju spoljašnu stranu dok su drugi ljudi naše ogledalo po pitanju naše unutarnje strane, one najvažnije jer to svemoramo podići na visoki nivo kvaliteta. To je proces našeg duhovnog progresa. Zato i živimo u ovom svetu. Dobro je potražiti dobra duhovna učenja koja o tome znaju pouzdano dovoljno.
Ma jes'. Malo smaraju te parole Kako zračiš tako privlačiš, Ako te nervira nešto loše- to znači da si ti takav, Radi na sebi da ti sva gofna ovog sveta ne smrde nego mirišu...malo sutra.
Evo recimo, iznerviram se kad treba da pređem Kneza Miloša kod Masarikove jer ufuraju u raskrsnicu iako vide da je saobraćaj u zastoju i da ne mogu da stignu da prođu, a postoji i crvena mreža da ne sme da se zaustavlja. Ali jok! On mora da uhvati taj talas iako je sledeći već za 15 sekundi i onda blokira raskrsnicu i pešacima i automobilima iz Narodnog fronta koji ne mogu da prođu od njih i koji za naredni ciklus moraju da čekaju 100 sekundi. Znači njima je bitnije da otmu još 15 sekundi i naprave drugima štetu od 100 sekundi. E to me nervira, ti glupi štetočinski sebični postupci. I sad ispada - ja sam ista takva. :mrgreen:
 
Da, Lule, sve to pomalo podsjeca na razvikane mindfulness seanse i treninge stvorene sa ciljem da zrtva sebe uvjeri da je odgovorna za ekonomske, socijalne i druge negativnosti u privatnom i poslovnom segmentu zivota i da ih olaksavanjem disanja i prihvatanjem statusa quo duze podnosi.
Zato se treba pobuniti, ali mislim da to vise nije cilj ove teme.
 
Bravo, blago ti se.
Rode li se ljudi kao ladovine ili samo zdravije razmišljaju?
Мислим да то долази с годинама, људи огуглају на многе ситуације на које би иначе у младости одреаговали бурно и са пуно емоција.
 
Evo recimo, iznerviram se kad treba da pređem Kneza Miloša kod Masarikove jer ufuraju u raskrsnicu iako vide da je saobraćaj u zastoju i da ne mogu da stignu da prođu, a postoji i crvena mreža da ne sme da se zaustavlja. Ali jok! On mora da uhvati taj talas iako je sledeći već za 15 sekundi i onda blokira raskrsnicu i pešacima i automobilima iz Narodnog fronta koji ne mogu da prođu od njih i koji za naredni ciklus moraju da čekaju 100 sekundi. Znači njima je bitnije da otmu još 15 sekundi i naprave drugima štetu od 100 sekundi. E to me nervira, ti glupi štetočinski sebični postupci. I sad ispada - ja sam ista takva. :mrgreen:


opušteno, ja sam tu zamalo poginula, nisam videla da je crveno isteklo i krenula da prelazim. i dan danas uveče kad krenem da spavam imam ptsd flešbekove
 
I sad treba da te nema ovde jer ti ne gledaš
Halo, ovo znači da bi mi bilo žao

Epa, stvarno...svuda mora smajli

@letnjekiše


ma bez brige, haha, nisam nista pogrešno shvatila


retko mi se to dešava, zapravo nikad, ja sam osoba koja će u praznoj ulici čekati zeleno na semaforu. isprečio se bus tako da je zaklonio pola semafora, pomislila sam da piše da ima još nekoliko sekundi zelenog, a zapravo je uveliko trajalo crveno


taj bes vozača, to udaranje po sirenama... evo sad imam ptsd valunge kad se setim


što je najjače, mislim da je i neki kamion bio. ne bi me čudilo iskreno ni da je bilo prinudno sletanje aviona. kad te hoće nekako te baš hoće
 
ma bez brige, haha, nisam nista pogrešno shvatila


retko mi se to dešava, zapravo nikad, ja sam osoba koja će u praznoj ulici čekati zeleno na semaforu. isprečio se bus tako da je zaklonio pola semafora, pomislila sam da piše da ima još nekoliko sekundi zelenog, a zapravo je uveliko trajalo crveno


taj bes vozača, to udaranje po sirenama... evo sad imam ptsd valunge kad se setim


što je najjače, mislim da je i neki kamion bio. ne bi me čudilo iskreno ni da je bilo prinudno sletanje aviona. kad te hoće nekako te baš hoće

Na toj raskrsnici ko da im je zadnje.

Eto, znači nerviram se zato što neko može da nastrada jer se semafor bukvalno ne vidi od autobusa, a ne jer bih i ja isto to uradila - namestila autobus nasred raskrsnice i pešačkog da sam vožač - ali eto nisam vozač i onda mogu samo da se nerviram što se nisam školovala za vozača kako bih mogla da činim- glupost. :mrgreen:
 
-Autorska tema -

Pogledajte prilog 1475997
Kada čujete reč iritabilan, odmah se setite onoga što lekari stručno nazivaju iritabilni kolon-nervoza stomaka. Pomislite i na iritantnost i na ljude koji vas iritiraju.

Iritabilnost u psihijatriji znači razdražljivost, i za one koji su razdražljivi kažu da imaju nizak prag tolerancije.

Mi, obični laici, kažemo da smo nervozni, retko upotrebljavamo reč iritabilan.

Psihijatri razdražljivost vezuju za depresiju i druge psihičke poremećaje.

Da li ste i u kojoj meri iritabilni ( nervozni )?

Šta mislite, da li samo lekovi za smirenje jedina pomoć u lečenju iritabilnosti?

Koliko u lečenju iritabilnosti može da pomogne antički filozofski pravac stoicizam?
ima izraz u nasem narodu koji kaze da postoje osteceni ljudi koji nalaze satisfakciju u ponizavanju i vredjanju drugih koji su bolji u svemu od njih.

ne deluju u prvi mah iritabilno, ali cestim pakosnim doskocima i komentarima, saputanjima i cinicnim podyebavanjima, pokazuju svoju pravu prirodu emocionalne kako rekoh ostecenosti.
 
ima izraz u nasem narodu koji kaze da postoje osteceni ljudi koji nalaze satisfakciju u ponizavanju i vredjanju drugih koji su bolji u svemu od njih.

Ovakvo se ponašaju oni koji imaju narcistički poremećaj ličnosti. To ponašanje nema veze sa nervozom.
ne deluju u prvi mah iritabilno, ali cestim pakosnim doskocima i komentarima, saputanjima i cinicnim podyebavanjima, pokazuju svoju pravu prirodu emocionalne kako rekoh ostecenosti.
Da, tako se ponašaju "narcisi" i ovo je jedan od simptoma NPL.
 
Ovakvo se ponašaju oni koji imaju narcistički poremećaj ličnosti. To ponašanje nema veze sa nervozom.

Da, tako se ponašaju "narcisi" i ovo je jedan od simptoma NPL.
jok iritabilni ljudi su oni koji nemaju nikakve veze sa kako kazes narcizmom.

narcizam je dovoljan sam sebi jer on ne trazi potvrdu, on ne trazi dokaz svoje lepote, pameti, bogatstva ili umetnicke esencije, komunicirajuci sa polusvetom da bi imao neku laznu potvrdu. to je zamena teze. umetnik narcista je zaljubljen u sebe i negira sve druge i ne zeli da cuje nicije misljenje. jos ako mu das neku formu vlasti takav bi ubijao zbog sebe samo da niko ne bude bolji od njega.

"iritabilna" osoba je termin koji su izmilsili bas iritabilne osobe koje drugima spocitavaju sve ono sto su sami. osobe koje zive u lazi, osobe koje se lazno izdaju, osobe koje nisu iskrene i naravno frustrirane osobe i osobe sa osecajem manje vrednosti koje imaju potvrdu samo u stalezu u kom mogu da egzistiraju kao svinje u brlogu. cesto se spomene izraz klada neko baca bisere pred svinje. svinje su ovom slucaju bas te iritabilne osobe koje u nemoci, onoga ko baca bisere kao jedinu odbranu nazivaju iritabilnim.

cim se staleski greskom prirode ili slucajnoscu ili namerom pojavi neko kao opisan ko je za 3 kolena iznad njih, oma mu prisrafe taj termin da je iritabilan.
 
nacin previzilazenja da neko takav ne bude osobama manje vrednosti iritabilan, je da se utopi u osrednjost, u prevodu ne talasa, jer onda jedino moze biti prihvacen. da se divi gluposti, to je uslov.

a to rade samo oni koji su necije paznje toliko zeljni da im ni ponos onoga sta su, nije prepreka da od sebe napravi budalu i ugadja glupacima oko sebe.
 
"iritabilni" umetnici koje svet zna.... ludvig van, stravinsky, schostakovich, tchaikovsky koje je bio kako kazu iritantno lud :lol:...a tek scriabin :lol: sve genijalci uma i umetnosti....pijanisti, gde ces iritantnije pojave od genijalnosti jednog ive pogorelica :lol: moderna muzika, majkl dzekson, rijana oboje uspesni. i oboje bili iritabilni nesposbnima u biznisu jer su napravili meteorske karijere..sta mislis zasto je tako?

iritantni osrednjima su cesto inuvek nimalo iritantni drugima koji u njima prepoznaju sopstveni pojavni intelktlani ili umetnicki oblik. nikad ne meri neciju pojavu sa reakcijom bezveznjaka na njega ili nju svejedno. bzveznjaci su konstanta a kad takvi odredjuju ko je uspesan ili ne, onda imas ono o cemu novine pisu kao prvorazrednim skandalima.

gledala si amadeus film... mocart muzicki genije je bio iritantan kome, salijeriju :lol:... voleli ga svi samo salijeri i slicni njemu u malom wolfiju gledali opasnost po sebe i svoju osrednjost...
 
Poslednja izmena od moderatora:
jok iritabilni ljudi su oni koji nemaju nikakve veze sa kako kazes narcizmom.

narcizam je dovoljan sam sebi jer on ne trazi potvrdu, on ne trazi dokaz svoje lepote, pameti, bogatstva ili umetnicke esencije, komunicirajuci sa polusvetom da bi imao neku laznu potvrdu. to je zamena teze. umetnik narcista je zaljubljen u sebe i negira sve druge i ne zeli da cuje nicije misljenje. jos ako mu das neku formu vlasti takav bi ubijao zbog sebe samo da niko ne bude bolji od njega.

"iritabilna" osoba je termin koji su izmilsili bas iritabilne osobe koje drugima spocitavaju sve ono sto su sami. osobe koje zive u lazi, osobe koje se lazno izdaju, osobe koje nisu iskrene i naravno frustrirane osobe i osobe sa osecajem manje vrednosti koje imaju potvrdu samo u stalezu u kom mogu da egzistiraju kao svinje u brlogu. cesto se spomene izraz klada neko baca bisere pred svinje. svinje su ovom slucaju bas te iritabilne osobe koje u nemoci, onoga ko baca bisere kao jedinu odbranu nazivaju iritabilnim.

cim se staleski greskom prirode ili slucajnoscu ili namerom pojavi neko kao opisan ko je za 3 kolena iznad njih, oma mu prisrafe taj termin da je iritabilan.
Dobro si rekao ovo za narcizam. U posledje vreme se narcizmu pripisuje svašta nešto, a najmanje ono što on stvarno jeste. Na kraju narcisi ispadoše najnesrećniji stvorovi koji vape za odobravanjem njihove volje, a ne oni koji nameću svoju, što narcisima uspeva većinski. Ja bih rado čula kako još gledaš na njih
 
Pravi narcisi su retki. Oni se više dive sami sebi, nego što to očekuju od drugih.
Problematičniji su lažni narcisi.Oni uznemireno zahtevaju divljenje okoline. Ukoliko je ne dobiju, itekako postaju iritabilni. Nesrećni su i nepomireni sa svojom osrednošću.
Ali to onda nisu narcisi, to su samo obični iskompleksirani ljudi. Kako oni mogu biti problematičniji, kad oni samo sebi prave pakao od života? U njih uprte oči dok ovamo pravi narcisi kolo vode.
 
Ali to onda nisu narcisi, to su samo obični iskompleksirani ljudi. Kako oni mogu biti problematičniji, kad oni samo sebi prave pakao od života? U njih uprte oči dok ovamo pravi narcisi kolo vode.
Problematičniji za sebe i druge. Istina je da prave pakao od života, ali tu toksičnost šire oko sebe.

Pomenula sam lažne narcise, jer su tipični predstavnici iritabilnih osoba.
 
-Autorska tema -


Kada čujete reč iritabilan, odmah se setite onoga što lekari stručno nazivaju iritabilni kolon-nervoza stomaka. Pomislite i na iritantnost i na ljude koji vas iritiraju.

Iritabilnost u psihijatriji znači razdražljivost, i za one koji su razdražljivi kažu da imaju nizak prag tolerancije.

Mi, obični laici, kažemo da smo nervozni, retko upotrebljavamo reč iritabilan.

Psihijatri razdražljivost vezuju za depresiju i druge psihičke poremećaje.

Da li ste i u kojoj meri iritabilni ( nervozni )?

Šta mislite, da li samo lekovi za smirenje jedina pomoć u lečenju iritabilnosti?

Koliko u lečenju iritabilnosti može da pomogne antički filozofski pravac stoicizam?
Tolerancije na šta?
Kada čujem za veštačke materice, veštačko meso, virtuelnu decu,
petnaestominutne gradove, klimatske promene i slično, postanem
malo nervozna. I kad bi neko pokušao od toga da me leči, bila bih
u stanju da ga ubijem.

Ne radi se ovde o niskom pragu tolerancije, jer ima stvari koje nije
korisno tolerisati. Iritabilnost je poremećaj u izražavanju sebe.
Recimo, kada vičem, to dolazi od uverenja da sam mala, beznačajna,
da se moj glas ne čuje i ne uvažava. Strah da ću biti odbačena,
neshvaćena, osuđena, jer mislim drugačije, može učiniti da se
povučem u sebe i ne kažem ništa. Pa ću onda prećutati jednom,
pet puta, pedeset puta i jednom prilikom ću eksplodirati.
To se leči tako što vežbaš da kažeš svoju istinu, a ne tako što se
nakljukaš lekovima ili učiš da tolerišeš nešto što ti nije prihvatljivo.
 
Ćuti kada govore odrasli, roditelji, vaspitači, profesori, ćuti kada govore
muškarci, ćuti kada govore strućnjaci. Ćuti, slušaj i ponavljaj mišljenja
drugih.
I onda dobijemo generacije sputanih ljudi, koji povremeno i za najmanju
sitnicu eksplodiraju. Zgaziš nekoga slučajno u autobusu, izviniš se i onda
deset minuta slušaš kako larma, vređa, gunđa. Svu nakupljenu frustraciju
na tebe ispali, jer si nebitan. Od tebe mu ne zavisi egzistencija. Na poslu
je ćutao, kod kuće je ćutao, u društvu prijatelja je ćutao i onda je na tebe
sasuo sve što tebi zapravo i ne pripada.

Psihoterapijom se tako nešto može rešiti. Ali korisno je i ne stvarati taj
problem svojoj deci. Imaju pravo da kažu svoje mišljenje, a da zbog
toga ne budu kažnjena i ismejana.
 

Back
Top