Šta čitate deci?

gost 243178

Veoma poznat
Poruka
12.084
Unapred se izvinjavam ako tema već postoji, u tom slučaju molim moderatora da spoji.

Interesuje me šta čitate deci dok su mala pa se ne bune i ne biraju sama, a naravno interesuje me i šta sama biraju.
Hvala na odgovorima!

tumblr_mriwuuzdtj1qf8fa5o5_r1_1280.jpg


jos_nam_samo_ale_fale-dusan_petricic-_ljubivoje_rsumovic_v.jpg
 
Dok su bili baš mali (i sad najmlađem) čitam Priče za decu do 3 godine, Malac Radoznalac, kasnije prelazimo na poglavlje "prave"knjige pred spavanje- Tajna žutog balona, Dr. Dulitl, Kroz pustinju i prašumu (na licu mesta prerađeno izdanje), Crnac Nobi, Čarobnjak iz Oza.... Važno mi je da iz večeri u veče prate priče i nastavak iščekuju uzbuđeno.
Čitam svima, uključujući i ove koji su dovoljno veliki da čitaju sami, ali tek toliko da ih namamim... Prvih par poglavlja Orlovi rano lete, dok se zainterresuju i savladaju vokabular, a onda naprasno nemam vremena pa mogu da čitaju ili da čekaju (al' čekanje im brzo dosadi) :)
 
Некада бајке и лаке приповетке, сад се то оматорило па сами бирају(близнакиње 9, син 12 година).
Читају путописе, старе бројеве Галаксије(имам од броја 2 тамо кад је почела да излази 1972. па до око 85. када је напуштен првобитни концепт типа астронаутика, астрономија, ваздухопловство и уопште техника и фундаменталне науке и почели с неким психологијама, социологијама, друштвеним тлапњама и сл.), моје књиге из астрономије, али без јаке математике, после дебатујемо о томе, кад оду код родитеља на салаш тамо ми је телескоп са стативом, мали рефрактор од два инча објектив, па гледају звезде и планете, читају о биологији, животињама и сл, не читају неку нарочиту литературу сем СФ и наравно лектире.
 
Ово није слика за децу. :eek:

Slika je iz nagrađene knjige za decu Još nam samo ale fale, tekst Ršum, ilustracije Petričić. Prvi put je izašla 1974. godine, cele generacije klinaca su je čitale, gledale i uživale. Nisam u toku, možda se ukus promenio, ali iz iskustva znam da sam ja knjigu obožavala... Evo ovde možeš da pregledaš, ako te interesuje.
 
Знам ја одакле је слика, то не мења чињеницу да није за децу одређеног узраста. Док ти читаш текст, дете гледа слику и пита шта та мала ала има међу ногама а то нешто није мало.
možda se ukus promenio, ali iz iskustva znam da sam ja knjigu obožavala
То ти верујем. :per:
 
Сва деца знају да је реп на гузи, слика показује друго.

Није проблем само ова слика која пролази ето више од 40 година а нико није обратио пажњу, већи проблем су новије књиге у којима свега и свачега, а нико се не буни.

Interesuje me šta čitate deci dok su mala pa se ne bune i ne biraju sama

Некад се од шуме не види дрво.
 
Pa jedna od fora sa dečijim knjigama je to da su subverzivne, to jest deca vide jedno, a roditelji nešto drugo.
Knjiga prolazi zato što je dobra, a ti na sreću nisi cenzor, pa da sputavaš najveće srpske umetnike u radu.
(Ne interesuje me da se svađam na ovaj način, na buduće postove sličnog tipa neću odgovarati.)
 
Pa jedna od fora sa dečijim knjigama je to da su subverzivne, to jest deca vide jedno, a roditelji nešto drugo.
Knjiga prolazi zato što je dobra, a ti na sreću nisi cenzor, pa da sputavaš najveće srpske umetnike u radu.
(Ne interesuje me da se svađam na ovaj način, na buduće postove sličnog tipa neću odgovarati.)

Није ми јасно зашто се нервираш?
Ја никога не спутавам:dontunderstand:, цензор јесам према својој деци и верујем да то јесу сви родитељи деце предшколског узраста.
Тема је одлична, и била би још боља када се не би само постављале књиге већ се и објашавало зашто те у том узрасту (може да помогне другима у избору).
 
Није ми јасно зашто се нервираш?

Pa zato što mi kritikuješ omiljenu knjigu za decu :) I zato što ne volim te priče šta jeste a šta nije za decu, ima razne dece, i raznih roditelja, nisu svi konzervativni... Naravno da neke stvari treba sklanjati od dece, ali to treba da bude izbor roditelja - njihovo dete, njihovi kriterijumi - a ne da neko paušalno zabrani knjigu za svu decu (kako je meni zazvučao tvoj post).

Тема је одлична, и била би још боља када се не би само постављале књиге већ се и објашавало зашто те у том узрасту (може да помогне другима у избору).

Samo napred, objašnjavajte i savetujte!
 

Back
Top