Šta bi bilo da nije bilo Bila Gejtsa?

E pa kad su poceli da pucaju rekli su - necemo vise da pravimo mini-mainframeove - to niko nece da placa pored PCja ili vise PC-ja za manje pare. Pa su sabili VAX u mikro procesor - i to je taj cuveni Alfa Chip, i naravno napisali novi VMS za njega - to je ono sto ce kasnije da postane NT ali na intelu. Microsoft je kupio to sa obecanjem da ce da podrzi masine na tom procesoru paralelno sa intelom i otkupio taj OS a onda su svi elegantno ubili Digital. Za mene jednu od najboljih linija razvoja koje je racunarstvo videlo u istoriji covecanstva. Iza njih ostao nam je C i AWK jezik, ostao nam je time share/mu/mt, ostale su VM/RTL ali niko vise (osim mozda IBMa) nije imao tako logicno i metodicno sredjen sistem.
Pukla je Alfa, pukao je itanium, pukao je i UltraSparc? Zasto? Iz prostog razloga sto je softver pisan za x86.
Intel je hteo potpuno da napusti x86 arhitekturu, nije hteo da ih pravi 64bitne, a onda je amd
napravio 64bitni x86 i saranio intelov itanijum. intel, hteo ne hteo, nije imao izbora.
tu smo onda kod ultrasparca koji je prvi visejezgarni procesor. uzeli su dobar deo serverskog
trzista. a sta cemo sa desktopom? lepo kupis sparc desktop i upiknes maticnu sa x86
procesorom. i propadose. kap0irs?
 
Photoshop не користе само дизајнери. Имаш га инсталираног на готово сваком рачунару...
Pa to baš i nije tačno. Na dnevnoj bazi instaliram Windows na nove računare, uvek pitam korisnike šta još žele da im stavim od programa, svi obično traže samo browser i Office paket. Adobe paket jako retko ljudi traže, a čak i tu češće traže Acrobat Pro nego Photoshop. Deca traže igrice.

Što se tiče Apple računara, tu je procenat Photoshop instalacija dosta veći. Ali Apple računara nema mnogo, manje od 5% od ukupnog broja koji mi prođu kroz ruke.

Tako da ostaje ovo što sam inicijalno rekao, svako treba da bira ono što voli i u čemu se lako snalazi, bio to Windows, MacOS ili Linux.
 
Pa to baš i nije tačno. Na dnevnoj bazi instaliram Windows na nove računare, uvek pitam korisnike šta još žele da im stavim od programa, svi obično traže samo browser i Office paket. Adobe paket jako retko ljudi traže, a čak i tu češće traže Acrobat Pro nego Photoshop. Deca traže igrice.

Što se tiče Apple računara, tu je procenat Photoshop instalacija dosta veći. Ali Apple računara nema mnogo, manje od 5% od ukupnog broja koji mi prođu kroz ruke.

Tako da ostaje ovo što sam inicijalno rekao, svako treba da bira ono što voli i u čemu se lako snalazi, bio to Windows, MacOS ili Linux

Деца траже игрице. Све си рекао. :super:

ОК. За који оперативни систем се првенствено праве игрице? Е онда можеш да ми причаш како људи користе највише Windows јер га воле. Не, не користе га због тога, него зато што Windows има највише доступних програма од свих других алтернатива.

Даклe, популарност неког оперативног система зависи од чисто логичког донешења одлуке а не од емотивног донешења као што ти мислиш и то овим редоследом...

1. доступност програма - ако не може нешто да се инталира нешто џабе ти OS. Волим и ја Dragonfly BSD него ај ти нађе програме за њега... :bye:
2. навике - постоји нешто што се зове навика на сам концепт шта је "рачунар" за некога. За највећи број људи то је Windows.
3. лакоћа управрања - најбољи пример ти је ChromeOS и MacOS који се лакше одржавају и управљају од било ког Windows-a.
4. хардверска подршка - иако није више тема за Линукс итекако утиче и дан данас на одлуку што из незнања о Линуксу, што из исустава из праисторије, што набавке неког обскурног хардвера, као и куповине high-end компоненти где Линукс и даље не може да прати Windows. Рецимо купиш графу од 1500 евра и она и ако постоји драјвер за њу ти не можеш на Линуксу да искористиш све њене фуккције па си за џабе бацио паре. То је просто тако.
 
Poslednja izmena:
Pa to baš i nije tačno. Na dnevnoj bazi instaliram Windows na nove računare, uvek pitam korisnike šta još žele da im stavim od programa, svi obično traže samo browser i Office paket. Adobe paket jako retko ljudi traže, a čak i tu češće traže Acrobat Pro nego Photoshop. Deca traže igrice.

Što se tiče Apple računara, tu je procenat Photoshop instalacija dosta veći. Ali Apple računara nema mnogo, manje od 5% od ukupnog broja koji mi prođu kroz ruke.

Tako da ostaje ovo što sam inicijalno rekao, svako treba da bira ono što voli i u čemu se lako snalazi, bio to Windows, MacOS ili Linux.
колико је од инсталираних фотошопова легално купљено и лиценцирао?
 
колико је од инсталираних фотошопова легално купљено и лиценцирао?
Manji deo kod mene... možda jedva jedna petina.

Firme i profesionalci uzimaju Adobe Cloud pretplatu kod nas. Evo ja imam original, iako ga retko koristim... ali to je kod nas tako jer ljudi još nisu navikli da kupuju softver. Na zapadu je drugačije, veći je procenat legalnog softvera generalno.
 
Деца траже игрице. Све си рекао. :super:

ОК. За који оперативни систем се првенствено праве игрице? Е онда можеш да ми причаш како људи користе највише Windows јер га воле. Не, не користе га због тога, него зато што Windows има највише доступних програма од свих других алтернатива.

Даклe, популарност неког оперативног система зависи од чисто логичког донешења одлуке а не од емотивног донешења као што ти мислиш и то овим редоследом...

1. доступност програма - ако не може нешто да се инталира нешто џабе ти OS. Волим и ја Dragonfly BSD него ај ти нађе програме за њега... :bye:
2. навике - постоји нешто што се зове навика на сам концепт шта је "рачунар" за некога. За највећи број људи то је Windows.
3. лакоћа управрања - најбољи пример ти је ChromeOS и MacOS који се лакше одржавају и управљају од било ког Windows-a.
4. хардверска подршка - иако није више тема за Линукс итекако утиче и дан данас на одлуку што из незнања о Линуксу, што из исустава из праисторије, што набавке неког обскурног хардвера, као и куповине high-end компоненти где Линукс и даље не може да прати Windows. Рецимо купиш графу од 1500 евра и она и ако постоји драјвер за њу ти не можеш на Линуксу да искористиш све њене фуккције па си за џабе бацио паре. То је просто тако.
Pa to je pitanje "kokoška ili jaje"... nema Windows najviše dostupnih programa zato što je Bil Gejts nekome pretio da mora da pravi igrice za Windows, nego prosto ima najviše programa jer je najpopularniji OS. Proizvođači igrica bi pravili igre za MacOS više nego za Windows da kojim slučajem ima više Mac računara na planeti. Ali nema, i nikad nije ni bilo. A tačno da neko sad napravi milion programa za Linux, i dalje bi Linux bio underdog na OS tržištu, jer nikome ne treba milion besmislenih i beskorisnih programa - treba mu dve, tri ili pet aplikacija koje već ima, na koje je navikao, i koje redovno koristi.

A i dalje stoji moja opaska da svako treba da bira ono što njemu odgovara i da se ne obazire na fanboyse, zar se ne slažeš s tim?
 
.......

A i dalje stoji moja opaska da svako treba da bira ono što njemu odgovara i da se ne obazire na fanboyse, zar se ne slažeš s tim?
То је сад занимљива ситуација, корисник са пред знањем и личним искуством бира оперативни систем према својим навикама и знању које се данас добрим делом гради кроз школовање и коришћење оног што ти је неко други купио. Кад су у питању потпуно нови корисници (као што сам нпр био и сам кад сам први пут купио рачунар) онда се окрећемо пријатељима који имају каквог таквог искуства. Обзиром да је Мајкрософт своју империју изградио на стварању зависности од виндовса (како компанија тако и обичних кућних корисника) велика је вероватноћа да ће неки нови корисник имати за пријатеља неког коме су родитељи при куповини рачунара купили управо рачунар са виндовсом... И тако настаје зачаран круг...
Када томе додамо и школство које такође зависи од навика наставника којима је наметнута и информатика кроз неколико предмета ("Информатика" и у оквиру предмета "Техника и технологија") при чему јако мали број наставника има иоле шира знања или су се пак потрудили да проуче и разне друге програме и оперативне системе који се описују у уџбеницима, лако долазимо до садашњег стања ...
 
A i dalje stoji moja opaska da svako treba da bira ono što njemu odgovara i da se ne obazire na fanboyse, zar se ne slažeš s tim?

Не бира се оперативни систем који ти одговора већ се бира због програма које имаш на њему (ту су и игрице) и због навика како функционише рачунар. Значи све сам ти лепо рекао аргументовао како се бира оперативни систем, значи да апсолутно емоције не играју улогу у одабиру њега.


A tačno da neko sad napravi milion programa za Linux, i dalje bi Linux bio underdog na OS tržištu, jer nikome ne treba milion besmislenih i beskorisnih programa - treba mu dve, tri ili pet aplikacija koje već ima, na koje je navikao, i koje redovno koristi.

Ово није тачно једноставно, као ни за фотошоп, сви моји рачунари су имали фотошоп, укључујући и стари лаптоп са Celeron M и 1GB RAM-a и да ради и дан данас та верзија ради на њему и можеш да га користиш за обраду фотографија. Оно што нема сваки рачунар је премијер али фотошоп има и не треба да будеш неки дизајнер да би исти имао, нити сматрам да је неки елитизам исти кориситити јер свако зна зашта служи тај програм... :confused:
 
Poslednja izmena:
Ово није тачно једноставно, као ни за фотошоп, сви моји рачунари су имали фотошоп, укључујући и стари лаптоп
Nisam ja rekao da ti nemaš Fotošop niti da je to nekakav elitizam, već prostu činjenicu da njega većina ljudi nema jer im ne treba.

Većina ljudi koristi samo browser i productivity softver, što imaju sve platforme, i svako treba da bira ono što voli, nevezano da li je u pitanju softver, OS, auto ili torta. (i da ne smara druge time da svi treba da jedu istu tortu koju on voli)
 
То је сад занимљива ситуација, корисник са пред знањем и личним искуством бира оперативни систем према својим навикама и знању које се данас добрим делом гради кроз школовање и коришћење оног што ти је неко други купио. Кад су у питању потпуно нови корисници (као што сам нпр био и сам кад сам први пут купио рачунар) онда се окрећемо пријатељима који имају каквог таквог искуства. Обзиром да је Мајкрософт своју империју изградио на стварању зависности од виндовса (како компанија тако и обичних кућних корисника) велика је вероватноћа да ће неки нови корисник имати за пријатеља неког коме су родитељи при куповини рачунара купили управо рачунар са виндовсом... И тако настаје зачаран круг...
Када томе додамо и школство које такође зависи од навика наставника којима је наметнута и информатика кроз неколико предмета ("Информатика" и у оквиру предмета "Техника и технологија") при чему јако мали број наставника има иоле шира знања или су се пак потрудили да проуче и разне друге програме и оперативне системе који се описују у уџбеницима, лако долазимо до садашњег стања ...
Slažem se ali to pravilo da ljudi biraju po navici važi i u svim drugim domenima čovekovog delovanja, ne samo za biranje sotvera. Plazma keks svakako nije najbolji slatkiš koga je univerzum video, pa opet je kod nas najpopularniji jer je nekad bio jedan od malobrojnih na tržištu i pored toga agresivno reklamiran. Naučili smo na njegov ukus. Starke patike su daleko i od lepote i od udobnosti, ali opet imaju ime i ozbiljan tržišni udeo.

Ljudi se prosto teško odvajaju od onoga na šta su navikli.

Moje pitanje je "zašto bi neko pokušavao da ih odvoji"?

Neka jedu Plazmu, neka nose Starke, neka igraju Solitaire, ako ih to čini srećnim.
 
Opada udeo Windowsa sve vise, nekada je to bilo bas vise.




Computer operating systems market share 2012-2023 | Statista


Microsoft's Windows is the most widely used computer operating system in the world, accounting for 64.27 percent share of the desktop, tablet, and console OS market in June 2023.Sep 5, 2023
 
Не бира се оперативни систем који ти одговора већ се бира због програма које имаш на њему (ту су и игрице) и због навика како функционише рачунар. Значи све сам ти лепо рекао аргументовао како се бира оперативни систем, значи да апсолутно емоције не играју улогу у одабиру њега.




Ово није тачно једноставно, као ни за фотошоп, сви моји рачунари су имали фотошоп, укључујући и стари лаптоп са Celeron M и 1GB RAM-a и да ради и дан данас та верзија ради на њему и можеш да га користиш за обраду фотографија. Оно што нема сваки рачунар је премијер али фотошоп има и не треба да будеш неки дизајнер да би исти имао, нити сматрам да је неки елитизам исти кориситити јер свако зна зашта служи тај програм... :confused:
колико од тих примерака фотошопова које си имао инсталиране су били легално купљени?
 
Ovde u raspravi se postavlja pritanje kako odabrati operativni sistem, sta ko misli iz svog ugla, da li je korisnik fanboy ili stagod.

Mislim da bi rasprava bila bolja, a ne pomesana trebalo bi da pricamo o pravim kategorijama.

Biranje operativnog sistema za:
  • Licnu upotrebu - sebe (kucu, porodicu, partnera ...)
  • obavljanje svog biznisa
  • poslovne namene u smislu kompanije, i ovo delim na dve vrste:
    • neko ko ima IT sistem za obavljanje posla, ali se time ne bavi pa mu IT sistem neko odrzava s vremena na vreme
    • neko ko ima IT sistem ali se time i bavi (ima IT odeljenje, administratore, developere itd itd)
E pa kako sad birate? I zasto birate ?

Licno biranje je velika prica - sta ko kako zasto

Poslovno biranje je potpuno drugacije
 
Mozda vas ne interesuju serveri i sta se na njima koristi, ali u ovo mobilno doba dobar deo aplikacija je vezana za internet a to znaci da postoji neki ili vise servera sa kojima aplikacije pricaju u pozadini - indirektno znaci koristite


1705967992182.png


desktop OS je vezan za racunar, pre sam dao pregled penetracije za mobilne i dekstop a kad dodje do mobilne platforme tu gotovo da nema siroke konkurencije - koristite mobilni i ili tablet? Znaci koristite jedan od ova dva (da ne napominjemo da su oba unix bazirana):

1705968215866.png


ova slika u US je drugacija ali US nije ceo svet, mozda su malo razlicito trziste.

hteli mi to ili ne - ne biramo mi uopste takoreci nista. Neko nas je razvrstao po marketu.
 
Mozda vas ne interesuju serveri i sta se na njima koristi, ali u ovo mobilno doba dobar deo aplikacija je vezana za internet a to znaci da postoji neki ili vise servera sa kojima aplikacije pricaju u pozadini - indirektno znaci koristite


Pogledajte prilog 1486768

desktop OS je vezan za racunar, pre sam dao pregled penetracije za mobilne i dekstop a kad dodje do mobilne platforme tu gotovo da nema siroke konkurencije - koristite mobilni i ili tablet? Znaci koristite jedan od ova dva (da ne napominjemo da su oba unix bazirana):

Pogledajte prilog 1486769

ova slika u US je drugacija ali US nije ceo svet, mozda su malo razlicito trziste.

hteli mi to ili ne - ne biramo mi uopste takoreci nista. Neko nas je razvrstao po marketu.
Nije malo drugacije nego mnogo vise

https://explodingtopics.com/blog/iphone-android-users
 
projekt winphone je propao iz istog razloga, koga su propali windows konkurenti na desktopu: nedostatak softvera.
Nedostatak softwarea je direktno povezan sa lakocom ili teskocom pisanja softwera za nesto. Ako proizvodjac sistema napravi da se lako pise software - bilo bi ga. Nazalost kad god sam probao nesto da pisem za mobilni to je nesto bilo komplikovano ovako ili onako. A to je cini mi se osobina na koju proizvodjac obraca najmanje paznje.
 
Nedostatak softwarea je direktno povezan sa lakocom ili teskocom pisanja softwera za nesto. Ako proizvodjac sistema napravi da se lako pise software - bilo bi ga. Nazalost kad god sam probao nesto da pisem za mobilni to je nesto bilo komplikovano ovako ili onako. A to je cini mi se osobina na koju proizvodjas obraca najmanje paznje.
mislim da je najlakse pisati za ajfon, samo ti treba makbuk
 

Back
Top